Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-12, 10:10 Autor: PAP

Małopolskie/ Kalwaryjskie sanktuarium zakończyło projekt renowacji zabytków

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zakończyło remont i konserwację 11 zabytkowych obiektów. W jednym z nich eksponowana będzie wystawa "Wiara i sztuka". Jej otwarcie nastąpi w czerwcu – poinformował rzecznik placówki o. bernardyn Tarsycjusz Bukowski.

Duchowny powiedział, że renowacji poddano osiem kaplic na dróżkach wokół sanktuarium, a także trzy budynki drewniane w bezpośredniej bliskości kalwaryjskiej bazyliki.


„W kaplicach na dróżkach konserwację przeszły ołtarze oraz wnętrza. Wymieniono posadzki, odnowiono stolarkę okienną i drzwi. Druga część remontu – dachy i elewacje – będzie kontynuowana latem, gdy pojawią się warunki sprzyjające osuszaniu budynków. Ich zawilgocenie było bardzo wysokie, dlatego konserwatorzy zdecydowali o pozostawieniu kaplic przez dłuższy czas bez zewnętrznych tynków” – powiedział o. Tarsycjusz.


Renowacji poddane zostały drewniane budynki przy sanktuarium. W jednym z nich stworzona została ekspozycja muzealna „Wiara i sztuka”.


„Muzeum będzie dostępne dla zwiedzających z początkiem czerwca. Wystawa opowiada o najważniejszych wątkach duchowości naszego zakonu (bernardynów – PAP). Tematyka pasyjna jest reprezentowana głównie przez obrazy i rzeźby. Wśród nich najcenniejszą jest Chrystus – Serafin, XV-wieczna rzeźba z klasztoru bernardynów w Skępem. Kolejna sala jest poświęcona Kalwarii i misterium Męki Pańskiej. W następnej wystawiono zabytkowe szaty liturgiczne oraz kielich i mszał św. Jana Pawła II, których używał, sprawując w sanktuarium ostatnią mszę św. w ojczyźnie” – powiedział duchowny.


W jednej z sal zaprezentowano eksponaty związane z bractwami gromadzącymi się przy bernardyńskich klasztorach.


„Znajdują się tam również pamiątki związane z rodziną Zebrzydowskich, jak obraz Michała Archanioła, który był własnością Mikołaja Zebrzydowskiego, a także szkaplerz hetmana Stanisława Żółkiewskiego” – oznajmił o. Tarsycjusz.


W dwóch kolejnych, sąsiadujących ze sobą budynkach, umieszczono wyposażenie służące prowadzeniu warsztatów i spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Bernardyn powiedział, że choć oficjalne otwarcie jeszcze nie nastąpiło, to zajęcia się odbywają. Zrealizowano sześć edycji warsztatów plastycznych dla dzieci „Sukienka dla mamy” oraz dwie edycje zajęć „Moje miejsce – moje dziedzictwo”. Dzieci poznawały historię i walory swojej małej ojczyzny. Rozpoczęły się też wykłady o sztuce i architekturze sanktuarium i okolic.


O. Tarsycjusz dodał, że wędrując po dróżkach wokół sanktuarium można uczestniczyć w grze terenowej „Złota Róża”.


„Dostępna w ośmiu wersjach językowych jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Polega na udzielaniu poprawnych odpowiedzi na pytania, które wyświetlają się w odpowiednich punktach wędrówki. Gra pozwala poznać historię sanktuarium i jego otoczeniem, a także dostrzec walory przyrodnicze i historyczne kalwaryjskich dróżek. Za każdą poprawnie udzieloną odpowiedź gracz otrzymuje płatek złotej róży. Należy skompletować cały kwiat” – powiedział ojciec bernardyn.


Prace renowacyjne rozpoczęły się wiosną 2022 r. Zostały zrealizowane w ramach program „Dziedzictwo sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na Szlaku UNESCO”. Kosztowało to 2,6 mln euro. Kalwaryjskie sanktuarium pozyskało na ten cel fundusze z Mechanizmu Finansowego EOG – 1,88 mln euro, a także z ministerstwa kultury – 332,1 tys. euro. Wkład własny wyniósł 390,7 tys. euro.


Sanktuarium zrealizowało projekt w partnerstwie z opiekunami norweskiego kościoła w Urnes. To najstarsza zachowana drewniana świątynia klepkowa w Norwegii. Powstała w XII w.


Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z głównych ośrodków kultu pasyjnego i maryjnego w Polsce. Pierwszym fundatorem był w 1602 r. był wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Klasztor i kościół zostały wzniesione w latach 1604-1609. Od początku opiekują się nimi bernardyni. Równolegle wybudowano dróżki przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. Łączą one ze sobą 41 obiektów sakralnych.


Zespół architektoniczno-krajobrazowy i park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO 1 grudnia 1999 r. w Marakeszu (Maroko). (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ joz/


Kraj i świat

2024-05-23, godz. 14:40 Słowacja/ Sprawca zamachu na Fico: nie zgadzałem się z "judaszową" polityką wobec UE i Ukrainy Słowackie media opublikowały w czwartek kilkustronicowe uzasadnienie decyzji sądu z soboty, który zdecydował o areszcie dla sprawcy zamachu na premiera Roberta… » więcej 2024-05-23, godz. 14:40 French Open - Świątek zacznie od meczu z kwalifikatnką (krótka) Liderka światowego rankingu Iga Świątek, która będzie tytułu, w pierwszej rundzie wielkoszlemowego French Open zmierzy się z tenisistką z kwalifikacji… » więcej 2024-05-23, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (23-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-05-23 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2024-05-23, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (23-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-05-23 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2024-05-23, godz. 14:40 Za nami trzy koncerty w Wiedniu w ramach 33. Festiwalu Mozartowskiego (MediaRoom) - 33. Festiwal Mozartowski Warszawskiej Opery Kameralnej trwa. - W ramach Festiwalu, dniach 19-21 maja 2024 roku. Warszawska Opera Kameralna zagrała trzy koncerty… » więcej 2024-05-23, godz. 14:40 Nowe obrazy w Zamku Królewskim: Ucello, Belloto, Grassi. Wystawa 11 wybitnych dzieł z Europy Wystawa 'Eleven. Creme de la creme zamkowych nabytków - malarstwo' to efekt kilkuletnich poszukiwań, negocjacji i zakupów. Z 60 obrazów nabytych niedawno wybraliśmy… » więcej 2024-05-23, godz. 14:40 Polska w czołówce krajów z najniższym odsetkiem przedwcześnie kończących naukę Zaledwie 3,7 proc. młodych Polaków przedwcześnie kończy edukację, niższy poziom wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej ma jedynie Chorwacja (2… » więcej 2024-05-23, godz. 14:30 1. liga piłkarska - o awans, baraże i utrzymanie w ostatniej kolejce (zapowiedź, aktl.) Arka Gdynia i GKS Katowice stoczą bezpośredni pojedynek o awans, a Resovia z Polonią Warszawa korespondencyjny o utrzymanie w ostatniej kolejce piłkarskiej… » więcej 2024-05-23, godz. 14:30 Ekstraklasa piłkarska - ostatnia kolejka wyłoni mistrza: Jagiellonia czy Śląsk (zapowiedź, aktl.) Jagiellonia Białystok po raz pierwszy czy Śląsk Wrocław po raz trzeci - w ostatniej kolejce rozgrywek zostanie wyłoniony piłkarski mistrz Polski. Także… » więcej 2024-05-23, godz. 14:30 Litwa/ Wiceszef MON: chcemy połączyć linie obronne Polski i państw bałtyckich Chcemy połączyć system obronny budowany w Polsce z bałtycką linią obrony wznoszoną wzdłuż granicy z Rosją i Białorusią - powiedział wiceszef MON Cezary… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »