Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-08, 18:50 Autor: PAP

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała kandydaturę P. Serafina na ambasadora przy UE

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w środę kandydaturę Piotra Serafina na stałego przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej. Serafin od połowy grudnia 2023 roku kieruje Stałym Przedstawicielstwem przy UE w randze ministra pełnomocnego.

Za udzieleniem pozytywnej opinii było 11 posłów, przeciw głosowało 8, 1 wstrzymał się od głosu.


Serafin podkreślał, że gdyby miał jednym zdaniem określić stojące przed nim zadanie, to określiłby je jako przywracanie Polsce miejsca w procesach decyzyjnych na jakie zasługuje, jako jedno z dużych europejskich państw. Zaznaczył, że ten proces jest możliwy od 13 grudnia 2023 r. od kiedy - jak zauważył - rząd respektuje zasady, na których opiera się UE i trwa w Polsce proces przywracania prawa.


Wymienił pięć najważniejszych dla Przedstawicielstwa zadań. Pierwsze z nich to niedopuszczenie do zwycięstwa Rosji w wojnie oraz uczestnictwo w procesie zapewnienia bezpieczeństwa Europie. Zaznaczył, że z tym wiąże się mobilizowanie państw członkowskich w procesie wspierania Ukrainy wobec toczonej przez nią wojny, także w kwestii ochrony powietrznej, uzbrojenia, wsparcia finansowego i politycznego.


Drugim zadaniem - mówił Serafin - jest rozwiązywanie realnych problemów Polaków, w tym kwestii odblokowania środków z KPO i funduszu spójności, handlu rolnego między UE a Ukrainą. Ocenił, że w każdej z tych spraw można wskazać na rozwiązanie problemu albo "znaczące ograniczenie szkód wynikających z decyzji poprzedniego rządu". Trzecim zadaniem ma być przygotowanie stałego przedstawicielstwa do prezydencji w UE, którą Polska obejmie w styczniu 2025 r.


Kolejne zadania - według Serafina - to "odcisnąć polskie piętno na nowym rozdaniu w Brukseli". Podkreślił, że jest już negocjowana unijna agenda, a Polska wskazuje na potrzebę zwiększenia nacisku na bezpieczeństwo i obronność. Jeśli chodzi o politykę migracyjną - wskazywał - Polsce nie podoba się w pakcie migracyjnym brak narzędzi zapobiegania instrumentalizacji migracji przez wrogie Polsce państwa. Serafin zapewnił, że Polska buduje w tej sprawie sojusze z krajami, które podzielają tę opinię i przygotowuje wspólny zestaw propozycji.


Ostatnim zadaniem Przedstawicielstwa jest - według Serafina - "aktywny udział w debacie i budowaniu sojuszy". "Samemu nic się w UE nie załatwi, aby to zrobić, trzeba rozmawiać ze wszystkimi" - podkreślił.


Politycy PiS, w tym Paweł Jabłoński i Marcin Przydacz, pytali Serfina o jego "rzeczywisty status" i czy nie widzi konfliktu interesów w związku z tym, że jest na urlopie bezpłatnym w Sekretariacie Generalnym RE. Dopytywali też, czy Serafin jest w stanie "wznieść się ponad swoje polityczne sympatie". Przydacz chciał też wiedzieć, przy ilu pakietach sankcyjnych na Rosję pracował Serafin.


Serafin wyjaśnił, że udanie się na bezpłatny urlop jest normalną praktyką i w instytucjach unijnych, i w polskiej służbie cywilnej. Podkreślał, że Sekretariat to nie administracja obcego państwa, tylko instytucja, w której pracują Europejczycy, w tym Polacy.


Przypomniał, że od 13 grudnia wynegocjowano jeden pakiet sankcyjny, a w planach są kolejne.


Marcin Bosacki (KO) pytał o możliwości finansowania przez instytucje unijne wydatków na przemysł obronny. Serafin odpowiedział, że debata w tej sprawie odbędzie się w czerwcu, ale już może powiedzieć, że należy się spodziewać zwiększenia aktywności Europejskiego Banku Inwestycyjnego co do podmiotów dual use (podwójnego zastosowania). Zaznaczył, że szykowana jest zmiana obecnej definicji, która wskazuje, że co najmniej 50 proc. produkcji takich firm musi służyć celom cywilnym.


W grudniu ub. roku MSZ podało, że dotychczasowy stały przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś został wezwany do kraju i zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, a Stałym Przedstawicielstwem przy UE w Brukseli kieruje, w randze ministra pełnomocnego, Piotr Serafin.


Piotr Serafin to polski prawnik i urzędnik państwowy. W latach 2008–2009 był podsekretarzem stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, a w 2010 - podsekretarze, stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 2012–2014 był sekretarzem stanu w tym resorcie, a w latach 2014–2019 - szefem gabinetu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.


Serafin jest absolwentem studiów ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej oraz prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Kształcił się również podyplomowo na University of Sussex w zakresie integracji europejskiej.


13 grudnia 2023 Serafin objął kierownictwo Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej w Brukseli w randze ministra pełnomocnego. (PAP)


wni/ mrr/


Kraj i świat

2024-05-30, godz. 17:10 French Open - wznowiono mecz Hurkacza Wznowiono przerwany z powodu deszczu mecz Huberta Hurkacza z Amerykaninem Brandonem Nakashimą w drugiej rundzie wielkoszlemowego French Open w Paryżu. Jest 2-1… » więcej 2024-05-30, godz. 17:10 RPO po raz kolejny za niekonstytucyjnością przepisów o wyłączaniu z dzierżaw 30 proc. użytków Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wniósł do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie niekonstytucyjności przepisu z 2011 r. o umowach dzierżawy ziemi… » więcej 2024-05-30, godz. 17:00 Iran/ Ajatollah Chamenei opublikował list poparcia dla protestujących w USA studentów Najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei opublikował list poparcia dla amerykańskich studentów uczestniczących w antyizraelskich protestach - poinformował… » więcej 2024-05-30, godz. 17:00 Izrael/ 300 palestyńskich bojowników poległo w walkach w Rafah Około 300 członków zbrojnych organizacji palestyńskich poległo w trakcie toczących się od 6 maja operacji wojskowych w mieście Rafah leżącym na granicy… » więcej 2024-05-30, godz. 16:50 Czechy/Sikorski: wojna zakończy się, gdy Moskwa uzna, że inwazja na Ukrainę była błędem (opis) Minister Radosław Sikorski uważa, że wojna w Ukrainie skończy się, gdy rosyjskie kierownictwo dojdzie do wniosku, że inwazja była błędem, a ostateczny… » więcej 2024-05-30, godz. 16:40 Francja/ Rozmowy prezydentów Francji i USA odbędą się po obchodach w Normandii (opis) Prezydenci Francji i USA: Emmanuel Macron i Joe Biden przeprowadzą rozmowy 8 czerwca w Paryżu; wcześniej Biden weźmie udział w obchodach upamiętniających… » więcej 2024-05-30, godz. 16:40 Likwidatorka Radia Katowice: to nie likwidatorzy szkodzą rozgłośniom i słuchaczom To nie likwidatorzy szkodzą rozgłośniom i słuchaczom - powiedziała PAP redaktor naczelna i likwidatorka Radia Katowice Ewelina Kosałka-Passia, komentując… » więcej 2024-05-30, godz. 16:30 Stoltenberg: Ukraińcy mają prawo do samoobrony także poza swoim terytorium (opis) Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że Ukraińcy mają prawo do samoobrony także poprzez uderzanie w cele wojskowe poza ich terytorium… » więcej 2024-05-30, godz. 16:20 Norwegia/ Szef MSZ: Ukraina może użyć zachodniej broni do celów na terytorium Rosji Ukraina może użyć zachodniej broni do celów na terytorium Rosji - ocenił szef MSZ Norwegii Espen Barth Eide. Zaznaczył jednak, że chce zachować ostrożność… » więcej 2024-05-30, godz. 16:20 Morawiecki: apeluję do premiera o przywrócenie 14. emerytury do poziomu z 2023 r. Były premier, wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki opublikował w czwartek na platformie X pismo skierowane do premiera Donalda Tuska, apelując o 'przywrócenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »