2024-05-02, 19:30 Autor: PAP

Piłkarski PP - droga Wisły Kraków po trofeum

Wisła Kraków rozegrała sześć spotkań w drodze po piąty w historii triumf w piłkarskim Pucharze Polski. Trzykrotnie, w tym w czwartkowym finale na PGE Narodowym, kiedy pokonała Pogoń Szczecin 2:1, do zwycięstwa potrzebowała dogrywki.

"Biała Gwiazda", która w 1926 roku jako wygrała pierwszą edycję rozgrywek, rywalizację w 70. zaczęła od 1. rundy, czyli 1/32 finału.

We wrześniu 2023 na własnym stadionie spotkała się ze spadkowiczem z ekstraklasy - Lechią Gdańsk i zwyciężyła 2:1 po dogrywce, do której doprowadził strzałem z rzutu karnego niedawny zawodnik Wisły Luis Fernandez w siódmej minucie doliczonego przez arbitra czasu gry. W dodatkowych 30 minutach rozstrzygające okazało się trafienie innego Hiszpana - Angela Baeny.

W następnej rundzie wiślacy pokonali innego pierwszoligowca - Polonię Warszawa 3:0, a w 1/8 finału wygrali z występującą na tym samym poziomie Stalą Rzeszów 4:1.

W ćwierćfinale na drodze "Białej Gwiazdy" stanął ekstraklasowy Widzew Łódź. Skończyło się 2:1 po dogrywce, ale o tym spotkaniu było głośno jeszcze długo po ostatnim gwizdku. I głównie właśnie za sprawą sędziego Damiana Kosa, którego kontrowersyjna decyzja doprowadziła do dogrywki.

Goście prowadzili od 80. po golu zdobytym przez Bartłomieja Pawłowskiego z rzutu karnego. Arbiter bardzo przedłużył drugą połowę i w 108. minucie Wisła wyrównała po bramce Angela Rodado.

Trafienie Hiszpana było weryfikowane przez kilka minut - najpierw przez sędziów VAR, a następnie na monitorze przez Kosa, który ostatecznie uznał gola. Wątpliwości ekspertów przy budził fakt, że będący na pozycji spalonej piłkarz krakowian Igor Łasicki brał udział w akcji poprzez przeszkadzanie Mateuszowi Żyrze. Zawodnik gospodarzy za sprawą popchnięcia obrońcy Widzewa mógł też odebrać mu możliwość zagrania lub odbicia piłki lecącej w kierunku bramki.

Tuż przed końcem dogrywki Szymon Sobczak zdobył drugiego gola dla Wisły, która zameldowała się w półfinale.

Mecz miał jednak kolejną "dogrywkę", gdyż łodzianie złożyli oficjalny protest do PZPN w związku z przebiegiem spotkania. Jak wskazali, podstawą była błędna decyzja sędziego, który - w opinii działaczy Widzewa - wypaczył wynik. Klub wnosił o powtórzenie meczu, w celu wyłonienia zwycięzcy w sportowej rywalizacji, ale jego żądania zostały odrzucone. Sędzia Kos został jednak na pewien okres zawieszony.

W półfinale - z Piastem - podobnych kontrowersji już nie było. Wiślacy do przerwy prowadzili 2:0, a będących wtedy w wyraźnym kryzysie gliwiczan stać było w drugiej połowie tylko na jednego gola.

"To dzień, który oddał kibicom Wisły te wszystkie cierpienia, których doświadczali w ostatnich latach" – podkreślił Sobczak, który w drodze do finału uzyskał trzy gole, a przyznał, że jeszcze nigdy nie był na PGE Narodowym.

"Niedawno przejeżdżaliśmy obok i spojrzałem w jego kierunku. Ważne, abyśmy jako zespół byli gotowi na finał. Kibice ponieśli nas do finału i tak samo będzie na Narodowym" - zaznaczył.

I nie pomylił się, bo w obecności ponad 10 tysięcy fanów z Krakowa Wisła pierwsze i jedyne w tej edycji spotkanie w roli gości rozstrzygnęła na swoją korzyść. Choć do dziewiątej minuty doliczonego przez sędziego czasu gry pierwszoligowiec przegrywał, to udało się mu odwrócić losy finału.

Najpierw wyrównał Hiszpan Eneko Satrustegui, a w dogrywce jego rodak Rodado przechylił szalę na stronę "Białej Gwiazdy".

To piąty w historii triumf tej drużyny w Pucharze Polski. Jej sympatycy czekali na niego od 2003 roku.

W tej edycji PP wiślaków prowadziło trzech trenerów: Radosław Sobolewski, Mariusz Jop i obecny - Albert Rude.

Krakowianie zostali piątym zespołem spoza ekstraklasy, który sięgnął po to trofeum; wcześniej były to Stal Rzeszów (1975), Lechia Gdańsk (1983), Miedź Legnica (1992) i Ruch Chorzów (1996).

Droga Wisły Kraków do triumfu w Fortuna Pucharze Polski 2023/24:

Wisła:
1/32 finału - Lechia Gdańsk 2:1 (po dogr.)

pp/ co/

2024-05-18, godz. 20:00 Ekstraklasa piłkarska - Śląsk - Radomiak 2:0 (opis2) Śląsk Wrocław - Radomiak Radom 2:0 (1:0). Bramki: 1:0 Jehor Macenko (31), 2:0 Matias Nahuel Leiva (61). Żółta kartka - Śląsk Wrocław: Łukasz Bejger… » więcej 2024-05-18, godz. 20:00 Ekstraklasa piłkarek ręcznych - 28. kolejka (tabela) Wynik meczu 28. kolejki o miejsca 1-6 i tabela ekstraklasy piłkarek ręcznych: Piotrcovia Piotrków Tryb. - Młyny Stoisław Koszalin 27:26 (14:15) Pozostałe… » więcej 2024-05-18, godz. 20:00 Warmińsko-mazurskie/ Wypadek z udziałem dwóch motocyklistów i motorowerzysty, droga zablokowana Dwóch motocyklistów i jadący motorowerem uczestniczyło w wypadku między Iławą, a Lubawą; droga jest zablokowana. Dwie osoby zginęły na miejscu, trzecia… » więcej 2024-05-18, godz. 19:50 MŚ w hokeju - Patryk Wajda: w Elicie nie można liczyć, że coś się uda „W Elicie nie można liczyć, że coś się uda. Może się tak zdarzyć w ekstraklasie, tu rywale na to nie pozwolą” - powiedział hokeista reprezentacji… » więcej 2024-05-18, godz. 19:50 Ekstraklasa piłkarek ręcznych - Piotrcovia - Młyny 27:26 O miejsca 1-6: Piotrcovia Piotrków Tryb. - Młyny Stoisław Koszalin 27:26 (14:15). Najwięcej bramek: dla Piotrcovii - Tauani Schneider 6, Karolina Mokrzycka… » więcej 2024-05-18, godz. 19:50 1. liga piłkarska - GKS Katowice - Wisła Kraków 5:2 GKS Katowice - Wisła Kraków 5:2 (2:1) Bramki: 0:1 Angel Rodado (19), 1:1 Arkadiusz Jędrych (22-głową), 2:1 Adrian Błąd (33), 3:1 Grzegorz Rogala (47)… » więcej 2024-05-18, godz. 19:40 Ekstraklasa piłkarska - Śląsk - Radomiak 2:0 (wynik) Śląsk Wrocław - Radomiak Radom 2:0 (1:0) Bramki: 1:0 Jehor Macenko (31), 2:0 Matias Nahuel Leiva (61). Żółta kartka - Śląsk Wrocław: Łukasz Bejger… » więcej 2024-05-18, godz. 19:40 Ekstraklasa piłkarska - Śląsk - Radomiak 2:0 (opis1) Śląsk Wrocław - Radomiak Radom 2:0 (1:0) Bramki: 1:0 Jehor Macenko (31), 2:0 Matias Nahuel Leiva (61). Żółta kartka - Śląsk Wrocław: Łukasz Bejger… » więcej 2024-05-18, godz. 19:40 Prezydent pod Monte Cassino: musimy wyciągać lekcję z historii; rosyjski imperializm jest zbrodniczy (krótka 3) Nie ma znaczenia, jaka Rosja jest w danym monecie - carska, sowiecka czy putinowska, rosyjski imperializm jest zawsze taki sam: zbrodniczy, okrutny i bezwzględny… » więcej 2024-05-18, godz. 19:40 Ekstraliga rugby - w finale Orkan zagra z Ogniwem Ogniwo Sopot będzie rywalem Orlenu Orkana Sochaczew w finale ekstraligi rugby. Zadecydowały o tym sobotnie wyniki 18. kolejki, ostatniej w fazie zasadniczej… » więcej