Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-02, 06:30 Autor: PAP

Matura/ Najpopularniejsze przedmioty to angielski, matematyka i geografia

Język angielski to najczęściej wybierany przez maturzystów, tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym. Na drugim miejscu jest matematyka, a na trzecim geografia – wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego oraz dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym oraz egzamin ustny z języka ojczystego.


Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym. Jak podaje CKE wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie.


Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Ponieważ egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym, do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.


Absolwenci czteroletniego technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika. Aby uzyskać takie zwolnienie, trzeba złożyć pisemną informację o rezygnacji z przystąpienia do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego lub z przedmiotów dodatkowych. Z danych CKE - według stanu na 23 kwietnia - wynika, że informację o rezygnacji z egzaminu z przedmiotu dodatkowego złożyło 5,8 tys. maturzystów, czyli 2,2 proc.


Deklaracje o chęci zdawania tylko jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego złożyło 37,1 proc. tegorocznych absolwentów liceów, techników i szkół branżowych II stopnia. Dwa egzaminy – zgodnie z deklaracjami – ma zdawać 31 proc., trzy egzaminy – 24 proc., cztery egzaminy – 5 proc., pięć egzaminów – 0,6 proc., sześć egzaminów – 0,1 proc.


Wśród tegorocznych absolwentów najczęściej wybieranym przedmiotem zdawanym na poziomie rozszerzonym jest język angielski – deklaracje zdawania go złożyło 183,7 tys., czyli 69,8 proc. Na drugim miejscu jest matematyka. Chce ją zdawać 72,6 tys. tegorocznych absolwentów, czyli 27,6 proc. Trzecia jest geografia - chętnych jest 61,8 tys. absolwentów (23,5 proc.). Na czwartym miejscu znalazł się język polski na poziomie rozszerzonym - 52,7 tys. (20,1 proc.), na piątym: biologia - 43,5 tys. (16,5 proc.), na szóstym: chemia - 21,5 tys. (8,2 proc.), na siódmym: wiedza o społeczeństwie - 16 tys. (6,1 proc.), na ósmym: historia - 15,5 tys. (5,9 proc.), na dziewiątym: fizyka - 15,5 tys. (5,9 proc.), na dziesiątym: informatyka - 9,6 tys. (3,6 proc.), na jedenastym: historia sztuki - 3,6 tys. (1,4 proc.), na dwunastym: język niemiecki na poziomie rozszerzonym - 3 tys. (1,1 proc.).


Przystąpienie do pozostałych egzaminów zadeklarowało po mniej niż jednym procencie tegorocznych absolwentów. Chęć zdawania egzaminu z filozofii zadeklarowało 1863 absolwentów, z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym - 1745, z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym - 1153, z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym - 543, z historii muzyki - 361, z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym - 332, z języka łacińskiego i kultury antycznej - 168, z języka ukraińskiego na poziomie rozszerzonym - 60, z języka kaszubskiego - 33, z języka białoruskiego na poziomie rozszerzonym - 32, z języka litewskiego na poziomie rozszerzonym - 28, z języka łemkowskiego - troje absolwentów. W tym roku po raz pierwszy zgłosili się absolwenci, którzy zadeklarowali chęć zdawania egzaminu z języka czeskiego. W całym kraju są to cztery osoby.


W przypadku egzaminu zdawanego na poziomie rozszerzonym nie ma progu, który trzeba przekroczyć, by zdać egzamin. Wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.


Maturzysta, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej, a zadeklarował chęć zdawania go na maturze, jest zwolniony z przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu i automatycznie otrzymuje 100 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z tego przedmiotu. (PAP)


Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka


dsr/ ral/


Kraj i świat

2024-05-17, godz. 08:10 Warszawa/ Premiera "Trąbki do słuchania" w Teatrze Lalka - w sobotę Podszedłem do tej historii jak do opowieści o odchodzeniu, a nie jak do manifestu feministycznego. Bo to będzie przedstawienie o przekraczaniu lęku - mówi… » więcej 2024-05-17, godz. 08:00 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - trener Orlen Wisły: wykorzystać przewagę grania u siebie W niedzielę w Płocku odbędzie się pierwszy finałowy mecz ekstraklasy piłkarzy ręcznych. Tak jak w ostatnich latach, zmierzą się w nim Orlen Wisła z Industrią… » więcej 2024-05-17, godz. 07:40 Liga Państw Arabskich wezwała do wysłania sił pokojowych ONZ do Strefy Gazy Liga Państw Arabskich wezwała do wysłania sił pokojowych ONZ do Strefy Gazy. Przywódcy 22 państw z Półwyspu Arabskiego oraz północnej i wschodniej Afryki… » więcej 2024-05-17, godz. 07:40 Prof. Kowalski: Język mediów brutalizuje się Język mediów niewątpliwie brutalizuje się. Media walczą o uwagę odbiorcy. Z drugiej strony są fundamentalne wartości, jak wolność słowa i prawo do wypowiedzi… » więcej 2024-05-17, godz. 07:30 "Hit Me Hard and Soft" - nowa płyta Billie Eilish Nowa płyta amerykańskiej piosenkarki Billie Eilish zatytułowana 'Hit Me Hard and Soft' ukazuje się 17 maja. Będzie to trzeci album w dorobku wokalistki, która… » więcej 2024-05-17, godz. 07:20 100 lat temu urodził się Kazimierz Dejmek 17 maja 1924 roku urodził się Kazimierz Dejmek, reżyser „Dziadów” - przestawienia, które wpłynęło na bieg polskiej historii. Z wykształcenia był… » więcej 2024-05-17, godz. 07:20 Lublin/ Ekspert od AI prof. Witold Pedrycz doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej Ekspert od sztucznej inteligencji prof. Witold Pedrycz odebrał tytuł doktora honoris causa Politechniki Lubelskiej. W ubiegłym roku znalazł się na ogłoszonej… » więcej 2024-05-17, godz. 07:10 USA/ Cztery osoby zginęły podczas burzy w Houston (aktl.) Cztery osoby zginęły w Houston podczas burzy, która w czwartek powaliła drzewa i pozbawiła prądu prawie 900 tys. domostw i firm - poinformował John Whitmire… » więcej 2024-05-17, godz. 07:10 "SE": Posłowie niemowy; z mównicy sejmowej nie powiedzieli ani słowa 'Super Express' opublikował listę posłów, którzy w tej kadencji Sejmu nie powiedzieli jeszcze ani jednego słowa z mównicy. 'Są tam bardzo doświadczeni… » więcej 2024-05-17, godz. 07:00 Ukraina/ Wicepremier Wereszczuk: sytuacja w Charkowie jest trudna; jeśli zajdzie potrzeba, poprosimy Polskę o wsparcie… Sytuacja w Charkowie, w pobliżu którego toczą się intensywne walki z siłami rosyjskimi, jest trudna. Jeśli się pogorszy, poprosimy Polskę o wsparcie humanitarne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »