Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-01, 10:00 Autor: PAP

Prezydenci państw bałtyckich: członkostwo w UE i NATO zmieniło krajobraz geopolityczny

Członkostwo Litwy, Łotwy i Estonii w Unii Europejskiej i NATO zasadniczo zmieniło krajobraz geopolityczny i ukształtowało przyszłość państw bałtyckich - stwierdzili prezydenci tych krajów Gitanas Nauseda, Edgar Rinkeviczius i Alar Karis we wspólnym oświadczeniu, opublikowanych w środę, w 20. rocznicę przystąpienia do UE.

W ocenie prezydentów przystąpienie państw bałtyckich do UE oznaczało powrót do należnego im historycznego miejsca w europejskiej rodzinie.


"W ciągu tych dwóch dekad cieszymy się zaufaniem, wolnością, demokracją i dobrobytem. Osiągnęliśmy szybki wzrost gospodarczy, stabilność i bezpieczeństwo, stając się jednocześnie imponującym sukcesem europejskiej integracji i transformacji. Dziś odważnie przyjmujemy odpowiedzialność za współtworzenie przyszłości Europy" – napisano w oświadczeniu.


Przywódcy Litwy, Łotwy i Estonii podkreślili pozytywny wpływ UE na gospodarki państw bałtyckich. Produkt krajowy brutto tych trzech krajów wynosi obecnie ponad 160 miliardów euro, czyli prawie cztery razy więcej niż 20 lat temu, a bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły sześciokrotnie.


W oświadczeniu zwraca się uwagę, że 20. rocznica przystąpienia państw bałtyckich do UE przypada w czasie trwającej wojny na Ukrainie, co przypomina, że "pokój w Europie nie powinien być brany za pewnik".


"NATO pozostaje kamieniem węgielnym naszej zbiorowej obrony i bezpieczeństwa. Jednocześnie potrzebne są uzupełniające wysiłki UE, aby wzmocnić europejską architekturę bezpieczeństwa. Kluczowe znaczenie ma rozwój przemysłu obronnego, gotowości i zdolności państw członkowskich UE. Będziemy nadal dążyć do pokoju i stabilności w całym obszarze euroatlantyckim" – napisali Nauseda, Rinkeviczius i Karis.


W oświadczeniu prezydenci zaznaczyli, iż "międzynarodowe wsparcie jest kluczowe dla zwycięstwa Ukrainy" i przypomnieli, że "dziś Ukraina broni naszych demokratycznych wartości".


"Jesteśmy mocno zaangażowani we wspieranie Ukrainy i zachowanie porządku światowego" – stwierdzili prezydenci. Podkreślili też potrzebę wspierania aspiracji eurointegracyjnych Ukrainy, Mołdawii i Gruzji.


"W latach 1990-1991 kraje bałtyckie zademonstrowały swój demokratyczny wybór. Dziś Ukraińcy, Mołdawianie i Gruzini walczą o europejskie wartości i europejską rodzinę" – napisali Nauseda, Rinkeviczius i Karis i zadeklarowali swe wsparcie dla krajów dążących "do integracji europejskiej na ich drodze do pełnego członkostwa w UE".


Litwa, Łotwa i Estonia stały się częścią UE 1 maja 2004 roku wraz z Polską i sześcioma innymi państwami - Cyprem, Czechami, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami. Było to największe jednorazowe rozszerzenie Wspólnoty w historii.


Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)


aki/ zm/


Kraj i świat

2024-05-21, godz. 15:30 Rzeszów/ Tajemna historia, czyli etiudy z Ajschylosa – premierowy spektakl Młodej Sceny „Tajemna historia, czyli etiudy z Ajschylosa” to najnowszy spektakl młodych aktorów skupionych przy Młodej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie… » więcej 2024-05-21, godz. 15:30 Hołownia: umowa koalicyjna to nie Pismo Święte, być może będzie renegocjowana, ale nie było o tym rozmowy Umowa koalicyjna nie jest Pismem Świętym, być może będzie renegocjowana, ale w tej chwili nie było rozmowy na ten temat, nie zmienił się żaden jej zapis… » więcej 2024-05-21, godz. 15:30 Egipt/ Bus spadł z promu do Nilu, zginęło co najmniej 10 osób Co najmniej 10 osób zginęło w wypadku mikrobusa, który we wtorek zjechał do Nilu z płynącego przez rzekę promu - poinformowała agencja AFP. Do zdarzenia… » więcej 2024-05-21, godz. 15:30 Senackie komisje bez poprawek do ustawy uszczelniającej import tzw. minerałów konfliktowych Senackie komisje Budżetu i Finansów Publicznych oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, nie zaproponowały na wspólnym posiedzeniu we wtorek, wprowadzenia… » więcej 2024-05-21, godz. 15:20 MKiDN pożegnało kompozytora Jana A. P. Kaczmarka Z wielkim smutkiem przyjmujemy informację o śmierci, wybitnego kompozytora, Jana A.P. Kaczmarka. Laureat Oscara za muzykę do filmu 'Marzyciel', autor muzyki… » więcej 2024-05-21, godz. 15:20 Starski o Janie A.P. Kaczmarku: byłem zauroczony jego pomysłami Był człowiekiem z misją. Angażował się w tak wiele przedsięwzięć poza komponowaniem do filmów, a stworzył ich kilkadziesiąt - powiedział PAP Allan… » więcej 2024-05-21, godz. 15:20 Na nowotwory głowy i szyi umiera w Polsce połowa chorych Śmiertelność z powodu nowotworów głowy i szyi wynosi w Polsce ok. 50 proc. W ciągu dekady liczba zachorowań wzrosła o jedną czwartą - poinformował we… » więcej 2024-05-21, godz. 15:20 W. Brytania/ Ambasady zalegają na 143,5 mln funtów za jazdę po centrum Londynu Zaległości placówek dyplomatycznych w Londynie z tytułu niezapłaconych opłat za poruszanie się samochodami po centrum miasta przekroczyły 143,5 mln funtów… » więcej 2024-05-21, godz. 15:20 Ekstraklasa piłkarska - nowy sezon ligowy rozpocznie się 19 lipca Polski Związek Piłki Nożnej opublikował ramowy terminarz ekstraklasy na sezon 2024/25. Mecze inaugurującej sezon kolejki zaplanowane zostały na weekend 19-21… » więcej 2024-05-21, godz. 15:20 Ołdakowski o Janie A.P. Kaczmarku: łączył talent, wrażliwość artystyczną ze zrozumieniem naszych oczekiwań i … Łączył nieprzeciętny talent, wrażliwość artystyczną ze zrozumieniem naszych oczekiwań. Rozumiał naszą perspektywę, niczego nie narzucał. Był człowiekiem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »