Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-28, 20:30 Autor: PAP

Niemcy/ "Der Spiegel" o ucieczce przed karą ostatniego komendanta KL Auschwitz

Ostatni komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Richard Baer po wojnie przez prawie 15 lat ukrywał się w okolicach Hamburga, pracując jako robotnik leśny u Ottona von Bismarcka, wnuka „Żelaznego Kanclerza” - opisuje w najnowszym wydaniu tygodnik "Der Spiegel".

„W Auschwitz Richard Baer był panem życia i śmierci - zwalisty facet w lśniącym czystością mundurze SS, który – jak zeznali świadkowie – wrzeszczał, wydając rozkazy w obozie. Komendant stał na rampie, gdy w 1944 r. przyjeżdżały pociągi z Żydami” – pisze Klaus Wiegrefe w najnowszym wydaniu gazety. Dziennikarz przeanalizował na nowo dokumenty z niemieckich archiwów.


Podczas zatrzymania w grudniu 1960 r. były komendant sprawiał „żałosne wrażenie”. Nie stawiał oporu, gdy prokurator i dwóch policjantów prowadziło go do samochodu – zanotował prokurator.


Od 1946 r. były sturmbannfuehrer SS pracował pod fałszywym nazwiskiem Karl Neumann w administracji leśnej kierowanej przez Ottona von Bismarcka – wnuka kanclerza Rzeszy Niemieckiej w latach 1871-1890.


Do dziś nie wiadomo, czy Bismarck znał prawdziwą tożsamość swojego pracownika. Ani on, ani Baer nigdy tego nie wyjaśnili. „Der Spiegel” przypomniał, że Bismarck był od 1933 r. członkiem partii Hitlera NSDAP, a od 1953 r. piastował z ramienia chadeckiej CDU mandat w Bundestagu. Baer miał być główną postacią procesu załogi Auschwitz w 1963 r., jednak zmarł przed jego rozpoczęciem.


Wiegrefe opisuje szczegółowo obie postaci i ich drogę do narodowego socjalizmu. W przypadku Otto von Bismarcka – jednego z najbogatszych Niemców - zwraca uwagę na jego nieufny stosunek do demokracji. W 1932 r. niemiecki arystokrata poznał Hitlera, który zrobił na nim – jak pisał do matki - „wspaniałe wrażenie”. Otto i jego brat Gottfried nawiązali bliskie relacje z czołowymi nazistami – Heinrichem Himmlerem, Josephem Goebbelsem i Hermannem Goeringiem. Jako dyplomata wygłaszał płomienne przemówienia, w których wychwalał Trzecią Rzeszę. W 1940 r. w nagrodę został zastępcą ambasadora na placówce w Rzymie. Później popadł w niełaskę i został odwołany.


Baer, z wykształcenia cukiernik, przyłączył się do SS w 1932 r. Wraz z kolegami, którzy później objęli kluczowe stanowiska w obozach koncentracyjnych, spędzał czas na bójkach z przeciwnikami Hitlera. Po przejęciu władzy przez nazistów przeszedł szkolenie w obozie Dachau, a następnie kontynuował karierę w Oranienburgu, Buchenwaldzie i Neuengamme. Po wybuchu wojny służył we Francji i na froncie wschodnim. W lipcu 1944 r. Baer zastąpił Rudolfa Hoessa na stanowisku komendanta obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie dowodził liczącą 4000 osób załogą. „Troszczył się o to, aby nigdy nie zabrakło cyklonu B” – czytamy w „Spieglu”.


Na początku 1945 r., gdy Armia Czerwona zbliżała się do Auschwitz, Baer przeniósł się do Turyngii, gdzie objął dowództwo obozu Mittelbau-Dora. Po zakończeniu wojny przeprowadził się w okolice Hamburga. 6 stycznia 1946 r. zgłosił się pod fałszywym nazwiskiem do kierowanej przez Bismarcka administracji lasów.


„Der Spiegel” zaznacza, że ekipa pracownicza składała się z kilkudziesięciu osób, które Bismarck trzymał krótko. Rzecznik rodziny Bismarcków twierdzi, że w archiwum nie ma teczki Baera. Redakcja tygodnika podkreśliła, że rodzina odmówiła dostępu do dokumentów, twierdząc, że sama zleciła wybranym historykom wyjaśnienie sprawy.


„Wielu Niemców pragnęło w latach 50. końca rozliczeń” – pisze Wiegrefe. Dopiero działalność prokuratora generalnego Fritza Bauera przyniosła zmianę w podejściu do ścigania zbrodniarzy. W grudniu 1960 r. Bauer ogłosił nagrodę w wysokości 10 tys. marek – równowartość półtorarocznej pensji - za informacje o byłym komendancie. W odpowiedzi do prokuratury napłynęły setki wskazówek. Decydującą informację przekazał leśniczy, który przez pewien czas był szefem Baera i rozpoznał go na zdjęciach.


Podczas przesłuchań Baer odrzucił wszystkie zarzuty. „Nie byłem antysemitą” – zapewniał, dodając, że nie miał nic wspólnego z gazowaniem więźniów. Zmarł w 1963 r. na zawał serca.


Jacek Lepiarz (PAP)


lep/ akl/


Kraj i świat

2024-05-15, godz. 00:30 ONZ/ Amb. Szczerski w Radzie Bezpieczeństwa: Rosja stara się uczynić dużą część Ukrainy niezdatną do zamieszk… Rosja mści się na ukraińskich cywilach i stara się uczynić duże połacie Ukrainy niezdatnymi do zamieszkania - powiedział we wtorek ambasador RP przy ONZ… » więcej 2024-05-15, godz. 00:20 Liga hiszpańska - popis mistrza Realu, ważna porażka Girony Piłkarze Realu Madryt, pewni już zdobycia tytułu, pokonali na Santiago Bernabeu Alaves aż 5:0 w 36. kolejce hiszpańskiej ekstraklasy. Walcząca o wicemistrzostwo… » więcej 2024-05-15, godz. 00:20 Estonia/ MSZ: nie było rozmów o wysłaniu naszych żołnierzy na Ukrainę Rząd Estonii nie prowadzi rozmów na temat wysłania żołnierzy własnych sił zbrojnych na Ukrainę. Kontynuowana jest wieloprzedmiotowa pomoc dla Ukrainy… » więcej 2024-05-15, godz. 00:10 Liga hiszpańska - 36. kolejka Wyniki 36. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej: wtorekReal Madryt 5 - Jude Bellingham 10, Vinicius Junior 27, 70, Fede Valverde 45+1, Arda Guler… » więcej 2024-05-15, godz. 00:10 Izraelska armia oskarżona o zabicie zagranicznego pracownika ONZ Izraelski czołg zaatakował w poniedziałek wyraźnie oznakowany pojazd ONZ, zabijając funkcjonariusza służb bezpieczeństwa ONZ z Indii i raniąc pracowniczkę… » więcej 2024-05-14, godz. 23:50 Łotwa/ Rząd przeznaczy 10 mln euro na zakup amunicji dla Ukrainy Rząd Łotwy podjął we wtorek decyzję o przeznaczeniu 10 mln euro na zakup amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy. Dodatkowo latem Kijowowi dostarczona zostanie… » więcej 2024-05-14, godz. 23:40 Liga angielska - Manchester City liderem przed ostatnią kolejką Piłkarze Manchesteru City zrobili duży krok na drodze do obrony mistrzostwa Anglii. W zaległym meczu pokonali na wyjeździe Tottenham 2:0 po dwóch golach Norwega… » więcej 2024-05-14, godz. 23:20 Liga angielska - wynik zaległego meczu Wyniki zaległego meczu angielskiej ekstraklasy piłkarskiej: wtorekTottenham Hotspur 0 Manchester City 2 - Erling Haaland 51, 90+1-karnyTabela: M Z R P Bramki… » więcej 2024-05-14, godz. 23:20 MŚ w hokeju – Paweł Dronia: mecz nam kompletnie nie wyszedł „Ten mecz kompletnie nam nie wyszedł. Przez pierwsze 30 minut nas tu po prostu nie było” - powiedział hokeista reprezentacji Polski Paweł Dronia po porażce… » więcej 2024-05-14, godz. 23:10 MŚ w hokeju – Polska – Francja 2:4 (opis) Polscy hokeiści przegrali w Ostrawie z Francją 2:4 (0:2, 2:2, 0:0) w swoim trzecim grupowym meczu mistrzostw świata Elity. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »