Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-27, 05:50 Autor: PAP

Wiadomo, dlaczego naśladujące zwierzęta roboty są wolniejsze od zwierząt

Kiedy porówna się różne części zwierzęcia i robota, maszyna wypada często dużo lepiej pod względem wytrzymałości, siły czy prędkości. Zwierzęta mają jednak znacznie lepszą kontrolę nad różnymi partiami ciała i są lepiej zintegrowane – ustalili naukowcy.

Jak przypominają autorzy nowej pracy opublikowanej w magazynie „„Science Robotics” (https://www.science.org/doi/10.1126/scirobotics.adi9754), konstruktorzy robotów, od wielu dekad starają się opracować maszyny naśladujące zwierzęta i podobnie sprawne jak one.


Jednak nadal żywe stworzenia są zdolne do wyczynów, które dla mechanicznych wytworów człowieka są nieosiągalne.


„Antylopa gnu może przemieszczać się na tysiące kilometrów po trudnym terenie, kozica górska potrafi wspinać się na pionowy klif, znajdując oparcie w stopniach, których praktycznie nie widać, a karaluch może stracić nogę i nie zwolnić” – mówi prof. Max Donelan z Simon Fraser University.


“Nie mamy robotów, które nawet w ułamku byłyby równie wytrzymałe, zwinne czy silne” – podkreśla specjalista.


Ekspert i jego zespół dokładnie przyjrzeli się pięciu różnym elementom kluczowym dla sprawności robota – mocy, ramie, napędowi, czujnikom i systemom kontroli.


Porównali je następnie do ich biologicznych odpowiedników.


Choć wcześniej sądzono, że zwierzęta są ogólnie dużo sprawniejsze dzięki lepiej działającym poszczególnym elementom, to prawda okazała się inna.


Podczas gdy pojedyncze elementy ciała zwierząt, co do zasady radziły sobie dużo gorzej od odpowiadających im elementów robota, to żywe stworzenia były o wiele lepsze pod względem kontroli i integracji swoich części.


„Zauważyliśmy, że z nielicznymi wyjątkami sztuczne komponenty przewyższają swoje biologiczne pierwowzory – czasami bardzo znacząco. Jednak naprawdę wyraźnie widać, że jeśli porówna się zwierzęta do robotów na poziomie całości, pod względem zdolności ruchu zwierzęta są niedoścignione. Robotyka musi jeszcze silnie się rozwinąć” – mówi jeden z naukowców, Tom Libby z SRI International.


Badacze przypominają jednak, że zwierzęta to efekt milionów lat ewolucji, a roboty konstruowane są tak naprawdę od kilkudziesięciu lat. To wskazuje, że można liczyć na dalszy, szybki postęp.


„Rozwój robotów będzie przebiegał szybciej od ewolucji, ponieważ nie działa ona w zaplanowany sposób. Możemy korygować budowę robotów, a lekcje wyniesioną z budowy jednego robota możemy zastosować w innym. Biologia nie ma takich możliwości. Zatem możemy działać dużo szybciej niż ewolucja, która zaczęła jednak dużo wcześniej” – podkreśla prof. Sam Burden z University of Washington.


Także to odkrycie może naturalnie pomóc w projektowaniu robotów, które staną się sprawniejsze dzięki naciskowi na lepszą integrację pracy ich podzespołów.


Badacze przedstawiają wizję robotów lepiej radzących sobie w naturalnym czy ludzkim środowisku i np. dostarczających paczki, pracujących w niebezpiecznym otoczeniu czy zajmujących się groźnymi materiałami.(PAP)


Marek Matacz


mat/ agt/


Kraj i świat

2024-05-08, godz. 20:40 Niemcy/ Stowarzyszenia studenckie przeciwko propalestyńskim protestom na uczelniach Trzy niemieckie stowarzyszenia studenckie wezwały we wspólnym oświadczeniu do podjęcia działań przeciwko propalestyńskim manifestantom na uniwersytetach… » więcej 2024-05-08, godz. 20:40 Węgry/ Media: pensja Orbana nieproporcjonalnie wysoka w zestawieniu z poziomem życia obywateli Premier Węgier Viktor Orban otrzymuje miesięczną pensję w wysokości 6,3 mln forintów (ok. 70 tys. zł), co jest wysoką kwotą jak na standardy europejskie… » więcej 2024-05-08, godz. 20:20 Sejm przerwał obrady W środę ok. godz. 20.10 Sejm przerwał obrady. Wznowi je w czwartek o godz. 9. » więcej 2024-05-08, godz. 20:20 Politico: ukraińskie władze próbują na różne sposoby uciszać dziennikarzy Władze używają różnych technik zastraszania, aby uciszać dziennikarzy, np. mogą zagrozić im wysłaniem na front - oznajmił w opublikowanej we wtorek rozmowie… » więcej 2024-05-08, godz. 20:20 Szef MSZ w czwartek udaje się do Tallina; spotka się z szefem estońskiej dyplomacji W czwartek szef MSZ Radosław Sikorski udaje się do Tallina, gdzie spotka się ze swoim estońskim odpowiednikiem Margusem Tsahkną. Rozmowy polityków będą… » więcej 2024-05-08, godz. 20:10 Sejm/ Komisja zarekomendowała przyjęcie projektu tzw. ustawy pomocowej Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych (AiSW) zarekomendowała w środę przyjęcie projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy wraz z poprawkami… » więcej 2024-05-08, godz. 20:00 W. Brytania/ Rząd wydali attache wojskowego Rosji podejrzanego o szpiegostwo (aktl.) Rosyjskim attache wojskowym, którego wydalenie z Wielkiej Brytanii w związku z domniemaną działalnością szpiegowską ogłosił w środę minister spraw wewnętrznych… » więcej 2024-05-08, godz. 20:00 Dolnośląskie/ A4 przejezdna po wypadku, ale wciąż zakorkowana (aktl.) Autostrada A4 jest już przejezdna po wypadku, do którego doszło o godz. 15:35. W wyniku zderzenia busa, ciężarówki i auta osobowego ranne zostały dwie osoby… » więcej 2024-05-08, godz. 19:50 UE/ KE chce wyjaśnień od X ws. słabszej moderacji treści Komisja Europejska zwróciła się w środę do platformy X (dawny Twitter) z prośbą o wyjaśnienia ws. ograniczenia przez firmę działań i zasobów w zakresie… » więcej 2024-05-08, godz. 19:50 Debata PAP: politycy przeciw zmianie traktatów unijnych; wyjątkiem - Lewica (krótka2) Kandydaci: KO, Trzeciej Drogi, PiS i Konfederacji do Parlamentu Europejskiego opowiedzieli się przeciwko zmianie traktatów unijnych i zniesieniu zasady jednomyślności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »