Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-26, 14:10 Autor: PAP

Ministerstwo Finansów: Podsumowanie audytu KSeF (komunikat)

- Ministerstwo Finansów informuje:


- W Ministerstwie Finansów zakończył się zewnętrzny audyt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który wykazał krytyczne błędy w realizacji projektu.


- Nowa data uruchomienia obowiązkowego KSeF zakłada etapowe wdrażanie obligatoryjnej e-Faktury.


- KSeF będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.


Podczas konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda przedstawili wyniki zewnętrznego audytu KSeF, który został przeprowadzony w ostatnich miesiącach. Audyt wykazał liczne, krytyczne wady systemu, które uzasadniają istotne przesunięcie terminu obowiązkowego KSeF.


"System KSeF ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Jeszcze w grudniu 2023 roku moi poprzednicy zapewniali mnie, że system jest gotowy do wdrożenia 1 lipca 2024 r. Jednak decyzja o przeprowadzeniu audytu okazała się słuszna. Raport z badania zawiera kilkaset szczegółowych informacji o błędach, uwag i zaleceń do architektury, kodów źródłowych oraz bazy danych. Jako Ministerstwo Finansów jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczne funkcjonowanie obrotu gospodarczego, dlatego na podstawie otrzymanych wyników podjęliśmy decyzję o istotnym przesunięciu terminu obowiązkowego KSeF. Jedną z rekomendacji pokontrolnych było fazowanie projektu, czyli jego stopniowe wdrażanie. Będzie on obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 200 mln zł KSeF, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r." - powiedział Andrzej Domański minister finansów.


Wyniki audytu


Audyt wykazał szereg nieprawidłowości, w tym przede wszystkim, źle zaprojektowaną architekturę IT, która wpływała na wydajność, awaryjność, bezpieczeństwo, możliwość utrzymania, dalszy rozwój systemu oraz możliwość jego odtwarzania.


Od strony zarządzania projektem wyniki audytu wskazały liczne błędy oraz zaniechania. Poprzednie kierownictwo prowadziło niewłaściwy nadzór, a dokumentacja nie była prowadzona w sposób przejrzysty i ustrukturyzowany, co również miało wpływ na realizację projektu.


Sygnały o tych nieprawidłowościach pojawiły się już w pierwszej połowie 2023 r. Nie podjęto jednak wówczas właściwych działań, aby zaradzić problemowi.


"Na podstawie wyników audytu podjęliśmy decyzję o budowie architektury systemowej od początku. Wykonawca powoła zespół specjalistów od architektury IT. Dzięki pracom, które przeprowadzimy system będzie niezawodny, bezpieczny i bardziej funkcjonalny." - powiedział Marcin Łoboda Szef KAS.


Zmiany legislacyjne


Po decyzji o audycie Ministerstwo Finansów zorganizowało cykl spotkań konsultacyjnych w których wzięło udział około 10 tys. uczestników. Informacje, uzyskane podczas spotkań są podstawą do prac nad zmianami legislacyjnymi.


W związku z istotnym przesunięciem terminu wdrożenia KSeF, Ministerstwo Finansów zdecydowało, że proces legislacyjny będzie podzielony na dwa etapy. W pierwszym, który zakończy się w czerwcu 2024 r., zmiany ustawowe będą dotyczyć tylko określenia nowego terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. Odpowiednio zostaną też przesunięte terminy dodatkowych odroczeń dotyczących: kar za błędy w KSeF, wymogu płatności z podaniem numeru KSeF (bez MPP) oraz faktur wystawianych z kasy rejestrującej. W drugim etapie, przedmiotem prac będą szczegółowe rozwiązania legislacyjne.


"Chcemy kontynuować rzetelne konsultacje z przedsiębiorcami, ale jednocześnie zakończyć prace jak najszybciej, żeby wszyscy mieli pewność co do ostatecznego kształtu systemu." - powiedział Marcin Łoboda.


Szkolenia dla przedsiębiorców


Odroczenie terminu wdrożenia KSeF wpływa też na kalendarz planowanych działań informacyjno-edukacyjnych.


"Operacyjnie jesteśmy gotowi. Przeszkoliliśmy już około tysiąca pracowników. Po wakacjach rozpoczną oni pierwsze szkolenia dla przedsiębiorców. Od stycznia 2025 r. będziemy zwiększać częstotliwość szkoleń, w miarę zbliżania się terminu wdrożenia." - mówił Marcin Łoboda.


W każdym urzędzie skarbowym będzie też możliwość indywidualnych konsultacji dla przedsiębiorców z korzystania z darmowego oprogramowania przygotowanego przez resort, czyli Aplikacji Podatnika, aplikacji mobilnej i e-mikrofirmy. W styczniu 2025 r. zostanie uruchomiona infolinia Krajowej Informacji Skarbowej specjalnie dla spraw związanych z KSeF. Działania szkoleniowe będą wspierane szeroką akcją informacyjną.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)


kom/ mpg/ amac/


Kraj i świat

2024-05-06, godz. 19:30 Kraków/ Nowa Lewica utworzy odrębny klub w radzie miasta Troje przedstawicieli Nowej Lewicy, którzy zostali wybrani na radnych Krakowa z list Koalicji Obywatelskiej, utworzy własny klub w radzie - poinformował w poniedziałek… » więcej 2024-05-06, godz. 19:30 Hiszpania/ Muzeum Prado udostępni obraz Caravaggia, który próbowano wywieźć z kraju Madryckie muzeum Prado udostępni zwiedzającym dzieło włoskiego malarza Caravaggia “Ecce Homo” na tymczasowej wystawie. Obraz w 2021 r. przejęły hiszpańskie… » więcej 2024-05-06, godz. 19:30 Konin/ Rada zainaugurowała kadencję; wybrano przewodniczącego i dwóch zastępców Wiesław Steinke (KO) został wybrany przewodniczącym Rady Miasta Konina podczas poniedziałkowej sesji inauguracyjnej. Jego zastępcami zostali Zenon Chojnacki… » więcej 2024-05-06, godz. 19:30 Małopolskie/ Von der Leyen po wizycie w domu Jana Pawła II: mocne przypomnienie o naszych wartościach Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w poniedziałek zwiedziła muzeum papieskie w Wadowicach. 'To dla nas mocne przypomnienie o naszych chrześcijańskich… » więcej 2024-05-06, godz. 19:30 Gaza/ UNICEF: w Rafah jest 600 tys. dzieci, czeka je katastrofa W Rafah na południu Strefy Gazy chroni się teraz 600 tys. dzieci, grozi im 'dalsza katastrofa' - ostrzegł w poniedziałek UNICEF po tym, gdy izraelska armia… » więcej 2024-05-06, godz. 19:20 Chodziarz Brzozowski: jestem szczęśliwy, że w tym wieku nadal osiągam bardzo dobre wyniki 'Jestem bardzo zadowolony. Wygrałem, choć nie byłem w roli faworyta. Jestem szczęśliwy, że w tym wieku nadal osiągam bardzo dobre wyniki' - powiedział… » więcej 2024-05-06, godz. 19:20 Sebastian Kaleta: Szmydt był niskiej rangi urzędnikiem, który nie wykazywał się zaangażowaniem Były wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (PiS) pytany o pracę sędziego Szmydta w MS powiedział, że ten był niskiej rangi urzędnikiem, który… » więcej 2024-05-06, godz. 19:20 PK: czynności sprawdzające po informacji o złożeniu przez sędziego WSA wniosku o azyl na Białorusi (opis) Mazowiecki pion ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej z urzędu prowadzi czynności sprawdzające w związku z informacją o złożeniu przez… » więcej 2024-05-06, godz. 19:10 Łatuszka: Szmydt zostanie "wyrzucony jak zużyte narzędzie propagandy" Jeden z liderów opozycji białoruskiej Paweł Łatuszka ocenił, że sędzia Tomasz Szmydt, który w poniedziałek zwrócił się o 'ochronę' do Białorusi… » więcej 2024-05-06, godz. 19:10 Szwecja/ Szef EBU: jest różnica między wykluczeniem z Eurowizji Rosji i udziałem Izraela Dyrektor Europejskiej Unii Nadawców (EBU) ds. Eurowizji Martin Oesterdahl ocenił, że jest różnica między wykluczeniem z konkursu Rosji a udziałem Izraela… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »