Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-20, 11:40 Autor: PAP

Szwecja/ Media: tankowiec u wybrzeży Gotlandii powiązany jest z rosyjskim oligarchą

Zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii tankowiec, który zaopatruje w paliwo (bunkier) statki tzw. rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - ujawnił w sobotę szwedzki nadawca publiczny SVT.

Według SVT właścicielami operującej tankowcem spółki Fast Bunkering, odpowiadającej za sprzedaż paliwa od 2022 roku ponad 500 statkom, z których prawie wszystkie były w drodze do lub z Rosji, są obywatele Łotwy Aleksiej Tjulets i Sergiej Pasters. Mężczyźni posiadają zarazem odpowiednio obywatelstwo rosyjskie i maltańskie.


Jak podaje szwedzka telewizja, obaj przedsiębiorcy zajmują się handlem ropą od kilkudziesięciu lat, a w 2022 roku byli bohaterami dziennikarskiego śledztwa niezależnych białoruskich mediów. "Tych dwóch biznesmenów kilkakrotne było podejrzewanych o kreatywne działanie w celu omijania sankcji nałożonych na ropę naftową z Rosji i Białorusi. Na tej podstawie nie można wykluczyć, że u wybrzeży Gotlandii również mamy do czynienia z rosyjskimi produktami naftowymi" - twierdzi cytowany przez SVT dziennikarz Stanisław Iwaszkiewicz z Białoruskiego Centrum Śledczego.


Estońskie służby specjalne KAPO latem 2023 roku dokonały przeszukań w spółce Fast Bunkering w Tallinie o nazwie NT Bunkering. Podejrzenia dotyczą łamania sankcji dotyczących rosyjskich produktów naftowych, m.in. poprzez fałszowanie kodów celnych.


Szef Fast Bunkering Aleksiej Wołkow potwierdził SVT, że właścicielami zarządzanej przez niego firmy są Tjulets i Pasters, ale zaprzeczył jakoby sprzedawane z tankowca u wybrzeży Gotlandii paliwo pochodziło z Rosji.


Według SVT szwedzkie władze analizują, czy można powstrzymać odbywający się na Bałtyku proceder zaopatrywania w paliwo statków. Fast Bunkering wykorzystuje do tego zarejestrowany na Cyprze tankowiec M/S Zircone. Jednostka może zmieniać pozycje i operować na wodach międzynarodowych. Własne dochodzenie zapowiedziało łotewskie ministerstwo spraw zagranicznych.


W sprawie znaczenie ma również ryzyko zanieczyszczenia środowiska. Tzw. flota cieni, czyli wyeksploatowane i często niemające ubezpieczenia statki, są uważane przez ekspertów za "tykające bomby ekologiczne". W ubiegłym tygodniu aktywiści organizacji Greenpeace w ramach protestu napisali na burcie tankowca hasło: "Oil fuels war - People want peace" (Ropa napędza wojnę - ludzie chcą pokoju).


Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)


zys/ zm/


Kraj i świat

2024-05-24, godz. 13:30 Zandberg: apelujemy do premiera i KO o wycofanie się z programu "kredyt 0 proc." Poseł Lewicy Adrian Zandberg zaapelował do premiera Donalda Tuska i Koalicji Obywatelskiej o wycofanie się z programu '#naStart', który powszechnie nazywany… » więcej 2024-05-24, godz. 13:30 Pomorskie/ Zablokowana A1 w Pszczółkach w kierunku Łodzi po zderzeniu ciężarówek Po zderzeniu dwóch samochodów ciężarowych w Pszczółkach na A1 jezdnia w kierunku Łodzi jest zablokowana. W wypadku została ranna jedna osoba. Służby… » więcej 2024-05-24, godz. 13:30 Warszawa/ Do 30 czerwca kupcy z Marywilskiej mogą składać wnioski o pieniądze na wypłatę bieżących wynagrodzeń W czerwcu powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy ul. Marywilskiej. Jak poinformował… » więcej 2024-05-24, godz. 13:30 Kaczyński: wprowadzenie stanu nadzwyczajnego byłoby nadużyciem prawa (krótka5) Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego byłoby nadużyciem prawa - powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński przed komisją śledczą ws. przeprowadzenia… » więcej 2024-05-24, godz. 13:30 Dariusz Jabłoński został prezesem Europejskiego Klubu Producentów Reżyser, producent, prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński został prezesem Europejskiego Klubu Producentów (European Producers Club) skupiającego… » więcej 2024-05-24, godz. 13:30 Real Madryt jest wg. “Forbesa” najcenniejszym piłkarskim klubem świata Real Madryt jest najcenniejszym piłkarskim klubem świata, wynika z rankingu magazynu “Forbes”. Według amerykańskiego dwutygodnika o tematyce biznesowej… » więcej 2024-05-24, godz. 13:30 Gruzja/ Rządząca partia zarzuciła USA "politykę szantażu i gróźb" Rządząca w Gruzji partia Gruzińskie Marzenie zarzuciła USA 'politykę szantażu i gróźb'. Była to reakcja na oświadczenie sekretarza stanu USA Antony'ego… » więcej 2024-05-24, godz. 13:20 Czarzasty: Lewica w Polsce opowiada się za wizją bardzo silnej, zintegrowanej Europy Lewica w Polsce opowiada się za wizją bardzo silnej, zintegrowanej Europy - wskazał w piątek w Krakowie współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty… » więcej 2024-05-24, godz. 13:20 Włochy/ Minister energii: rosyjski gaz nie jest nam już niezbędny Rosyjski gaz nie jest już niezbędny Włochom - ogłosił w piątek minister środowiska i bezpieczeństwa energetycznego tego kraju Gilberto Pichetto Fratin… » więcej 2024-05-24, godz. 13:20 NIK: środki z budżetu dla parków narodowych w większości nie wystarczyły na pokrycie wynagrodzeń Większość ze skontrolowanych przez NIK parków narodowych w ostatnich latach otrzymała z budżetu środki niewystarczające nawet na pokrycie wynagrodzeń… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »