Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-20, 11:30 Autor: PAP

Ukraina/ Prezydent Zełenski podpisał dekret, zakazujący wojskowym hazardu w Internecie

Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski podpisał w sobotę decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy „W sprawie przeciwdziałania negatywnym skutkom hazardu w Internecie”. Teksty odpowiedniego dekretu z dnia 20 kwietnia publikowane są na stronie internetowej głowy państwa - poinformował w sobotę Interfax-Ukraina.

„Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy oraz kierownictwo innych formacji wojskowych utworzonych zgodnie z prawem Ukrainy powinni natychmiast wprowadzić dla personelu wojskowego zakaz wstępu do zakładów gier hazardowych i/lub uczestniczenia w grach hazardowych w Internecie przez okresu stanu prawnego stanu wojennego” – napisano w treści decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, na podstawie której prezydent wydał dekret określając zadania dla rządu.


Ministerstwo zdrowia Ukrainy otrzymało polecenie zapewnienia w ciągu trzech miesięcy leczenia ciężkiego uzależnienia od hazardu oraz przeprowadzenia odpowiednich szkoleń dla pracowników medycznych, aby w porę rozpoznać objawy ciężkiego uzależnienia od hazardu u pacjentów, warunków, które mogą poprzedzać wystąpienie takiego uzależnienia, oraz zapewnić w odpowiednim czasie niezbędną pomocy w celu zapobiegania i leczenia tej choroby. Jednocześnie ministerstwo polityki społecznej otrzymało polecenie opracowania państwowego standardu świadczenia usług społecznych "017.4.Rehabilitacja społeczno-psychologiczna osób uzależnionych od hazardu" i przeprowadzenia szkoleń dla jego świadczeniodawców.


Rząd Ukrainy otrzymał polecenie dopilnowania, aby organizator kasyna internetowego nie rejestrował wielu kont dla jednego gracza, a także ograniczenia dziennego czasu ciągłego uczestnictwa w grach hazardowych online w przypadku jednego konta. Ponadto, zgodnie z decyzją, organizatorzy gier hazardowych w Internecie będą musieli ustalić przed rozpoczęciem gry limit kwoty, jaką gracz może wydać na grę w określonym czasie, z możliwością zmiany tego limitu nie więcej niż raz w miesiącu.


Rząd otrzymał także polecenie opracowania procedury ograniczenia wszelkich form reklamy gier hazardowych, w szczególności wykorzystania w nich symboli Sił Zbrojnych Ukrainy.


Zgodnie z decyzją prezydenta w ciągu miesiąca należy wprowadzić państwowy system monitoringu internetowego, ogólnoukraińską kampanię uświadamiającą na temat niebezpieczeństw i zagrożeń związanych z grami hazardowymi, a także rejestru osób z ograniczonym dostępem do zakładów gier hazardowych i uczestnictwa w grach hazardowych.


Komisja, która wprowadza i nadzoruje regulacje państwowe w obszarach łączności elektronicznej, częstotliwości radiowych i świadczenia usług pocztowych, będzie musiała blokować nielegalne strony internetowe, zapewniające dostęp do gier hazardowych, na wniosek centralnego organu wykonawczego ds. tworzenia i realizacja polityki państwa w zakresie organizacji i prowadzenia gier hazardowych i loterii.


Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wraz z uprawnionymi organami otrzymała polecenie zapewnienia w ciągu dwóch miesięcy kontroli organizatorów gier hazardowych pod kątem przestrzegania przez nich ustawodawstwa Ukrainy, dotyczącego sankcji, na podstawie których podjęte zostaną działania mające na celu nałożenie odpowiednich kar na organizatorów hazardu.


Zaleca się, aby Narodowy Bank Ukrainy wprowadził w ciągu dwóch tygodni zakaz przyjmowania pod zabezpieczenie towarów podwójnego zastosowania, a w ciągu dwóch miesięcy zatwierdził zalecenia metodologiczne dla banków, dotyczące blokowania wpłat przez obywateli środków kredytowych na rachunki organizatorów gier hazardowych, w ramach wdrażania ustawy „O zapobieganiu i zwalczaniu legalizacji (prania) dochodów z przestępstwa, finansowaniu terroryzmu oraz finansowaniu rozprzestrzeniania broni masowego rażenia”.


Ministerstwo transformacji cyfrowej Ukrainy otrzymało polecenie przeprowadzenia w ciągu miesiąca negocjacji z Apple i Google w sprawie zakazu umieszczania aplikacji hazardowych bez odpowiedniej licencji w strefie UA w ich sklepach z aplikacjami.(PAP)


wr/ zm/


Kraj i świat

2024-05-24, godz. 12:30 Sportowa rewolucja - dla każdego, bezpłatnie i lokalnie. Program Aktywna Szkoła wchodzi w kolejną fazę realizacji… 46% szkół i 93,8% orlików oraz innych obiektów sportowych, zakładanych w założeniach projektu, zgłosiło się do udziału w programie Aktywna Szkoła realizowanym… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Biejat: Lewica w europarlamencie chce zabiegać o bezpieczne i godne życie seniorów W europarlamencie Lewica chce zabiegać o bezpieczne i godne życie seniorów: dostęp do leków, a także kultury czy podróży - mówiła w piątek w Białymstoku… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Orlen rekrutuje studentów i absolwentów uczelni na letnie, płatne praktyki Orlen rozpoczął rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk dla studentów i absolwentów uczelni wyższych. Przygotowano 25 miejsc. Jak podał w piątek… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Wiceminister Niemczycki: UE musi ograniczyć biurokrację i odciążyć europejskie firmy Wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki uważa, że UE musi ograniczyć biurokrację, uprościć przepisy dotyczące gospodarki i odciążyć europejskie… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Piłkarski weekend w Europie - finały Pucharów Anglii, Niemiec i Francji (zapowiedź) Na zakończenie krajowych rozgrywek piłkarskich w Europie w najbliższy weekend w Anglii, Niemczech i Francji odbędą się finały Pucharów, natomiast w Hiszpanii… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 RCB wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach; obecnie silne burze trwają na południu kraju… Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami oraz intensywnymi opadami deszczu i gradu. Mieszkańcom woj. śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Birma/ ONZ: 45 tys. Rohingjów zmuszonych do ucieczki z powodu walk rebeliantów z juntą Starcia zbrojne w stanie Rakhine na zachodzie Birmy zmusiły około 45 tys. przedstawicieli muzułmańskiej mniejszości etnicznej Rohingja do ucieczki z terenów… » więcej 2024-05-24, godz. 12:20 Sportowa rewolucja - dla każdego, bezpłatnie i lokalnie. Program Aktywna Szkoła wchodzi w kolejną fazę realizacji… 46% szkół i 93,8% orlików oraz innych obiektów sportowych, zakładanych w założeniach projektu, zgłosiło się do udziału w Programie Aktywna Szkoła realizowanym… » więcej 2024-05-24, godz. 12:20 Podkarpackie/ PiS proponuje stałą cenę za energię elektryczną, 500 zł za megawatogodzinę Politycy Prawa i Sprawiedliwości proponują ustalenie stałej ceny za energii elektrycznej. Dla wszystkich odbiorców jednakową. 500 zł za megawatogodzinę. » więcej 2024-05-24, godz. 12:20 Kaczyński: nie pamiętam, kto był w gremium podejmujących decyzję o przeprowadzeniu wyborów korespondencyjnych (k… Prezes PiS Jarosław Kaczyński zeznał przed komisją śledczą, że nie pamięta, kto był w gremium podejmujących decyzję o przeprowadzeniu wyborów w formie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »