Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-20, 11:30 Autor: PAP

Radio Poznań z okazji swoich 97. urodzin zaprosiło do siebie słuchaczy

Na koncerty, piknik i zwiedzanie zaprosiła w sobotę słuchaczy, z okazji swoich 97. urodzin, regionalna publiczna rozgłośnia Radio Poznań. Wcześniej było to Radjo Poznańskie i Radio Merkury; stacja rozpoczęła nadawanie 24 kwietnia 1927 roku.

Poznańska stacja jako pierwsza w Polsce nadała transmisję na żywo meczu, transmisję mszy świętej, jako pierwsza wprowadziła dla słuchaczy gimnastykę poranną i kursy języków obcych. Ruszyła jako trzecia rozgłośnia w kraju – po warszawskiej i krakowskiej.


W sobotę radiowcy zaprosili swoich słuchaczy na urodzinowy piknik połączony z drzwiami otwartymi. Zainteresowani mogą poznać radiowe wnętrza, właścicieli radiowych głosów i ciekawostki dotyczące obecnych na antenie Radia Poznań audycji. Czas pikniku umilają gościom koncerty wielkopolskich wykonawców.


"Cieszymy się, że pod tym ważnym pretekstem urodzin możemy gościć u siebie słuchaczy. To przecież dla nich robimy to radio. Przyjść może każdy, kto chce zobaczyć jak funkcjonujemy i jak wyglądają dziennikarze, których na co dzień słychać na antenie” - powiedział w sobotę PAP likwidator, redaktor naczelny Radia Poznań Piotr Michalak.


„Czekamy z kawą, herbatą i ciastem. W ogrodzie mamy namiot, który uchroni gości przed niezbyt piknikową aurą. Można powiedzieć, że ta deszczowa pogoda jest symboliczna – to łzy po brakujących publicznych pieniądzach, które nie trafiają do rozgłośni z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji” – dodał.


Michalak podkreślił, że stacja przechodzi właśnie intensywne zmiany: znów chce być, bardziej niż dotąd, regionalna, na antenie pojawiają się nowe osoby i nowe audycje.


„Jesteśmy już mocno zaawansowani, jeśli chodzi o zmiany programowe. Pracujemy nad nową ramówką, do końca kwietnia chcemy ją uporządkować, uzupełnić. Chcemy, by radio było bardziej otwarte na wszystkie poglądy, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej, bardziej otwarte na Polskę i na Unię Europejską. Zależy nam też na tym, by stacja znów była rozgłośnią rzeczywiście regionalną – by mówiła o tym, co dzieje się w wielkopolskich miejscowościach; w całym regionie, a nie tylko w Poznaniu. Szukamy nowych reporterów, na antenie już teraz jest coraz więcej Kalisza, Pleszewa, Konina, Piły czy Gniezna” – powiedział.


„Mam nadzieję, że także dzięki wprowadzanym zmianom odzyskamy zaufanie słuchaczy. Przez ostatnie osiem lat słuchalność ciągle spadała. Mamy już pewne oznaki wzrostu słuchalności, liczę, że to będzie już stały trend” – mówił.


Jak dodał, Radio Poznań jako jedna z dwóch rozgłośni regionalnych otrzymała transzę finansowania publicznego z KRRiT. "Dostaliśmy również dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bez której to, co wypłaciła nam Rada absolutnie by nam nie wystarczyło. Część pieniędzy KRRiT skierowała do depozytu sądowego, nie możemy ich użyć. Nie możemy realizować planowych inwestycji. Mamy wybudowane nowe studio, ale wciąż nie jest ono wyposażone w sprzęt, potrzebujemy na to ok. 1 mln zł” - powiedział.


"Jest trudno, ale antena w żaden sposób nie jest zagrożona. Niezależnie od tego, że formalnie spółka radiowa jest w stanie likwidacji, możemy robić radio; na antenie byliśmy, jesteśmy i będziemy” – zapewnił Piotr Michalak.


Stacja powstała dzięki inicjatywie starosty powiatu zachodnio-poznańskiego Stanisława Ziołeckiego. Założona została spółka Radjo Poznańskie, do której przystąpiły powiaty i miasta ówczesnego województwa poznańskiego.


Wielkopolanie zgromadzili pieniądze na postawienie nadajnika, przygotowanie studia nadawczego, pozyskali też subkoncesję umożliwiającą emisję programu. Po sześciu latach samodzielnego nadawania rozgłośnia weszła w struktury Polskiego Radia.


Pierwsza siedziba radia kierowanego przez Kazimierza Okoniewskiego mieściła się przy pl. Wolności. Oficjalny start rozgłośni nastąpił 24 kwietnia 1927 roku o godzinie 17. Do słuchaczy przemówiła obwieścicielka Maria Prusinkiewiczówna, wykonano hymn narodowy, wystąpił prezydent miasta Cyryl Ratajski. Pierwszej audycji wysłuchał tłum zgromadzonych na pl. Wolności poznaniaków.


11 sierpnia 1929 roku poznańska stacja wyemitowała pierwszą w historii polskiej radiofonii transmisję z meczu piłkarskiego. Mecz miejscowej Warty z Philipsem Eindhoven wygrali gospodarze 5:2. Jeszcze przed oficjalną inauguracją poznańskiej rozgłośni, w Wielkanoc 1927 roku poznańska stacja, pierwsza w kraju, nadała transmisję mszy św. 16 kwietnia 1927 roku, w Wielką Sobotę, transmitowano procesję rezurekcyjną, a w Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny - mszę św. To z Poznania nadano też pierwsze lekcje języków obcych (francuskiego i angielskiego) oraz audycje z gimnastyką poranną.


Radiu zamilkło w trzecim dniu II wojny światowej, odezwało się ponownie w marcu 1945 roku. Dzień po wybuchu Poznańskiego Czerwca, 29 czerwca 1956 roku na antenie Rozgłośni Poznańskiej Polskiego Radia nadano przemówienie premiera Józefa Cyrankiewicza, grożącego odrąbaniem ręki podniesionej przeciw władzy ludowej.


Z radiem w Poznaniu w latach 80. i 90. ub. wieku nieodłącznie związane były gwarowe gawędy Starego Marycha w interpretacji Mariana Pogasza. Stworzony przez Juliusza Kubla Stary Marych został w 2001 roku uczczony pomnikiem w centrum miasta.


Na początku lat 90. poznańska rozgłośnia stała się Radiem Merkury.


Rozgłośnia mieści się przy ul. Berwińskiego w Poznaniu. W czasie II wojny światowej w willi w której mieszczą się radiowe studia mieszkał Arthur Greiser, hitlerowski namiestnik tzw. Kraju Warty.


W 1993 roku powołana została spółka Radio Merkury SA - Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia w Poznaniu. W 2017 roku rozgłośnia zmieniła nazwę na Radio Poznań. (PAP)


autor: Rafał Pogrzebny


rpo/ amac/


Kraj i świat

2024-05-24, godz. 12:50 Dolnośląskie/ Piotr Fitowski (TD) chce stworzenia funduszu unijnego na ochronę zabytków Kandydat w wyborach do PE Piotr Fitowski (Trzecia Droga) zadeklarował, że chce dążyć do powstania funduszu unijnego na wsparcie dziedzictwa kulturowego. Jego… » więcej 2024-05-24, godz. 12:50 Archeolodzy: Poganie znad Bałtyku kupowali konie w Skandynawii, by składać je w ofierze Bałtyjskie plemiona pogańskie składały ofiary z koni sprowadzanych od schrystianizowanych mieszkańców Skandynawii - wynika z międzynarodowych badań, w… » więcej 2024-05-24, godz. 12:50 Ukraina/ Szef parlamentu: rozpoczynamy rozmowy z Polską ws. porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa (krótka) Ukraina i Polska rozpoczynają rozmowy dotyczące dwustronnego porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa - ogłosił w piątek przewodniczący Rady Najwyższej… » więcej 2024-05-24, godz. 12:40 Mary Kay przyznaje stypendia naukowe pięciorgu przyszłym młodym naukowcom podczas Międzynarodowych Targów Nauki i… DALLAS--(BUSINESS WIRE)-- Mary Kay Inc., firma nieustannie wspierająca edukację w dziedzinach STEM oraz młodzież podążającą za marzeniami, przyznała… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Sportowa rewolucja - dla każdego, bezpłatnie i lokalnie. Program Aktywna Szkoła wchodzi w kolejną fazę realizacji… 46% szkół i 93,8% orlików oraz innych obiektów sportowych, zakładanych w założeniach projektu, zgłosiło się do udziału w programie Aktywna Szkoła realizowanym… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Biejat: Lewica w europarlamencie chce zabiegać o bezpieczne i godne życie seniorów W europarlamencie Lewica chce zabiegać o bezpieczne i godne życie seniorów: dostęp do leków, a także kultury czy podróży - mówiła w piątek w Białymstoku… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Orlen rekrutuje studentów i absolwentów uczelni na letnie, płatne praktyki Orlen rozpoczął rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk dla studentów i absolwentów uczelni wyższych. Przygotowano 25 miejsc. Jak podał w piątek… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Wiceminister Niemczycki: UE musi ograniczyć biurokrację i odciążyć europejskie firmy Wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki uważa, że UE musi ograniczyć biurokrację, uprościć przepisy dotyczące gospodarki i odciążyć europejskie… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Piłkarski weekend w Europie - finały Pucharów Anglii, Niemiec i Francji (zapowiedź) Na zakończenie krajowych rozgrywek piłkarskich w Europie w najbliższy weekend w Anglii, Niemczech i Francji odbędą się finały Pucharów, natomiast w Hiszpanii… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 RCB wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach; obecnie silne burze trwają na południu kraju… Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami oraz intensywnymi opadami deszczu i gradu. Mieszkańcom woj. śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »