Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-20, 11:20 Autor: PAP

Opole/ USK sponsorem badań u pacjentów z miażdżycą

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu będzie liderem badań mających na celu opracowanie nowej metody zapobiegania zwężania tętnic u osób z wszczepionymi stentami - poinformował dyrektor USK Dariusz Madera. W ocenie naukowców nowe rozwiązanie może być mniej uciążliwe dla pacjentów i tańsze od obecnie stosowanych.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu został sponsorem badania dotyczącego skuteczności podawanej doustnie kolchicyny w zapobieganiu ponownego zwężenia światła tętnic udowych u pacjentów ze wszczepionymi stentami. Na ten projekt badawczy - jako lider - otrzymał blisko 9,3 mln zł, w ramach konkursu Agencji Badań Medycznych. Konsorcjantami w projekcie są Instytut Genetyki Człowieka PAN oraz Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.


"Zaplanowano, że w trwających 5 lat badaniach, weźmie udział blisko 290 pacjentów, zrekrutowanych w kilku ośrodkach w kraju. W ciągu dwóch lat monitorowanej terapii każdy z tych pacjentów odbędzie 9 wizyt kontrolnych. Pozwoli to badaczom stwierdzić, czy proponowana metoda skutecznie zapobiega ponownemu zwężeniu tętnic, a tym samym powikłaniom sercowo-naczyniowym, konieczności prowadzenia kolejnych zabiegów chirurgicznych i leczenia szpitalnego" - wyjaśnia dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych USK w Opolu Antonina Dziedzic-Danel.


Kolchicyna to alkaloid uzyskiwany z ziemowita jesiennego, który w dawkach terapeutycznych wykazuje działanie przeciwzapalne i hamujące podział komórki. Jako środek przeciwzapalny o szerokim spektrum działania dotychczas stosowany jest w leczeniu chorób zapalnych, takich jak dna moczanowa i nawracające zapalenie osierdzia.


Zaproponowana w badaniu metoda zostanie porównana z najskuteczniejszą aktualnie terapią, w ramach której chirurdzy zakładają stenty uwalniające miejscowo lek zapobiegający zwężaniu tętnic. Jak zaznaczają naukowcy z USK w Opolu, istnieje szansa, że zastosowanie kolchicyny będzie nie tylko mniej uciążliwe dla pacjentów, ale i tańsze, przy podobnej skuteczności w porównaniu z dotychczas stosowanymi metodami.


"To drugi projekt badawczy, w którym nasz szpital jest sponsorem, czyli w pełni odpowiedzialnym za badanie kliniczne: od pomysłu, przez realizację, po wynik" - podkreśla dyrektor Madera. (PAP)


autor: Marek Szczepanik


masz/ amac/


Kraj i świat

2024-05-24, godz. 13:10 Sejm/ Zakończyło się wysłuchanie ws. projektów reformujących TK (krótka3) Dwie i pół godziny trwało w piątek przed sejmową komisją sprawiedliwości wysłuchanie publiczne ws. projektów ustaw mających zreformować Trybunał Konstytucyjny… » więcej 2024-05-24, godz. 13:10 Z okazji Dnia Matki, Krystian Ochman stworzył przejmujący utwór „Mamo” Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland”, reprezentant Polski w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji powraca z nowym singlem. Krótko przed Dniem Matki… » więcej 2024-05-24, godz. 13:00 Świętokrzyskie/ Zablokowana dk nr 74 na odcinku Opatów-Kraśnik Zablokowana jest droga krajowa nr 74 w miejscowości Brzezie (Świętokrzyskie) na odcinku Opatów-Kraśnik. Doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych… » więcej 2024-05-24, godz. 13:00 Armenia zwróciła w piątek Azerbejdżanowi cztery przygraniczne wioski Armenia zwróciła w piątek Azerbejdżanowi cztery przygraniczne wioski - przekazała agencja AFP, powołując się na notatkę prasową rządu w Baku oraz informację… » więcej 2024-05-24, godz. 13:00 Ekstraklasa piłkarska – pożegnalny mecz Rumaka w Lechu Trener piłkarzy Lecha Mariusz Rumak sobotnim meczem z Koroną, żegna się z drużyną. Nie ukrywa, że chciałby to uczynić zwycięstwem, ale rywal też musi… » więcej 2024-05-24, godz. 13:00 Jurgiel: czuję się pomówiony o działania, których nigdy nie podejmowałem (krótka) Europoseł i b. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiada obronę swego dobrego imienia i kroki prawne, w związku z krytycznymi opiniami na jego temat ze… » więcej 2024-05-24, godz. 13:00 Konieczny (Lewica): powinna powstać specustawa dla Parku Śląskiego Powinna powstać specustawa, która pozwoli wykupić od prywatnych właścicieli tereny pierwotnie należące do Parku Śląskiego - powiedział w piątek poseł… » więcej 2024-05-24, godz. 12:50 Dolnośląskie/ Piotr Fitowski (TD) chce stworzenia funduszu unijnego na ochronę zabytków Kandydat w wyborach do PE Piotr Fitowski (Trzecia Droga) zadeklarował, że chce dążyć do powstania funduszu unijnego na wsparcie dziedzictwa kulturowego. Jego… » więcej 2024-05-24, godz. 12:50 Archeolodzy: Poganie znad Bałtyku kupowali konie w Skandynawii, by składać je w ofierze Bałtyjskie plemiona pogańskie składały ofiary z koni sprowadzanych od schrystianizowanych mieszkańców Skandynawii - wynika z międzynarodowych badań, w… » więcej 2024-05-24, godz. 12:50 Ukraina/ Szef parlamentu: rozpoczynamy rozmowy z Polską ws. porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa (krótka) Ukraina i Polska rozpoczynają rozmowy dotyczące dwustronnego porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa - ogłosił w piątek przewodniczący Rady Najwyższej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »