Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-18, 16:00 Autor: PAP

W maju TK ma powrócić do kwestii odpowiedzialności konstytucyjnej prezesa NBP

Trybunał Konstytucyjny 15 maja ma zająć się odpowiedzialnością prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. Już w styczniu TK uznał za niekonstytucyjne trzy przepisy dot. odpowiedzialności prezesa NBP przed TS. Tym razem ma zająć się procedurą przed sejmową komisją odpowiedzialności konstytucyjnej.

O terminie rozprawy poinformowano w czwartek na stronie internetowej TK. Wniosek zaskarżający cztery przepisy ustawy o Trybunale Stanu i jedną z regulacji regulaminu Sejmu w początkach marca br. złożyli posłowie PiS. Do reprezentowania grupy posłów został upoważniony - podobnie jak w przypadku poprzedniego, rozpatrzonego przez TK w styczniu wniosku - poseł Krzysztof Szczucki.


Istota wniosku, którym TK ma zająć się w połowie maja, sprowadza się - jak wskazano w uzasadnieniu - do faktu "powierzenia przygotowania aktu oskarżenia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu, czyli pociągnięcia prezesa NBP do odpowiedzialności konstytucyjnej, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Sejmu, a więc ciału par excellence politycznemu".


Sprawą ma zając się skład pięciorga sędziów TK pod przewodnictwem prezes Trybunału Julii Przyłębskiej. Sprawozdawcą sprawy ma być sędzia Krystyna Pawłowicz, zaś w składzie będą jeszcze sędziowie: Zbigniew Jędrzejewski, Bartłomiej Sochański i Bogdan Święczkowski. Rozprawę wyznaczono na 15 maja o godz. 11.


Będzie to już druga ze spraw przed TK w tym roku dotycząca odpowiedzialności konstytucyjnej prezesa NBP. TK 11 stycznia br. orzekł, że niezgodne z konstytucją jest, że przegłosowanie przez Sejm wniosku o postawienie przed TS prezesa NBP oznacza automatyczne zawieszenie go w czynnościach służbowych.


W styczniu TK uznał także, że niekonstytucyjna jest zasada, iż do postawienia prezesa banku centralnego przed TS wystarczy bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. TK stwierdził, że niekonstytucyjne jest, iż w gronie osób, do których stosuje się kwalifikowaną większość – 3/5 ustawowej liczby posłów przy głosowaniu nad wnioskiem o postawienie przed TS - nie ma prezesa NBP.


Jak jednak zauważono w uzasadnieniu wniosku mającego być rozpoznawanym w maju, "obecnie ukształtowana w ustawie o Trybunale Stanu i regulaminie Sejmu procedura postępowania z wstępnym wnioskiem o pociągnięcie prezesa NBP do odpowiedzialności konstytucyjnej bez wątpienia zapewnia większości rządowej i parlamentarnej - nawet po wyroku TK z 11 stycznia, stwierdzającym, że postawienie w stan oskarżenia przed TS wymaga takiej samej większości jak w przypadku członków Rady Ministrów - możliwość faktycznego oddziaływania na funkcjonowanie NBP po złożeniu wniosku wstępnego".


"Nie jest zatem dopuszczalna sytuacja, gdy na skutek zabiegów prawodawcy któraś z władz, a ściślej organ władzy ustawodawczej lub wykonawczej, miałby odgrywać rolę kluczową w procedurze pociągnięcia prezesa NBP do odpowiedzialności konstytucyjnej. Oznaczałoby to bowiem, że konkretny organ - w aktualnym stanie prawnym jest to Sejm, który zarówno in pleno, jak i w komisjach sejmowych co do zasady reprezentujących tę samą większość parlamentarną i rządową - uzyskuje zbyt duży wpływ na stabilność kadencji prezesa NBP" - głosi uzasadnienie wniosku grupy posłów.


Jednocześnie - jak zauważono w tym uzasadnieniu - konstytucja nie wypowiada się "w zakresie organu kompetentnego do pociągnięcia prezesa NBP do odpowiedzialności, jak również nie reguluje wprost żadnych aspektów procedury pociągnięcia prezesa NBP do odpowiedzialności konstytucyjnej".


Dlatego - jak podkreślono - "niniejszy wniosek ogranicza się do zakwestionowania konstytucyjności prowadzenia przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej Sejmu postępowania wobec Prezesa NBP".


Jednocześnie, w związku z tym wnioskiem grupy posłów, w marcu do TK trafił wniosek o zabezpieczenie zmierzający do wydania przez TK nakazu "powstrzymania się od dokonywania jakichkolwiek czynności związanych ze złożonym 26 marca br. wstępnym wnioskiem o pociągnięcie prezesa NBP do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu". To zabezpieczenie miałoby dotyczyć marszałka i wicemarszałków Sejmu oraz całej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.


Posłowie koalicji rządowej 26 marca złożyli wstępny wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Wniosek podpisało 191 posłów. Wobec prezesa NBP wysunięto osiem zarzutów, m.in. złamanie konstytucji i ustawy o NBP poprzez dokonywanie skupu aktywów w latach 2020-2021 oraz m.in. interwencji walutowych bez należytego upoważnienia.


"Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej jest gotowa niezwłocznie rozpocząć procedurę oceny wstępnego wniosku o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu; chciałbym, aby było to liczone w tygodniach, nie latach" - mówił PAP w końcu marca wiceszef tej komisji Dariusz Joński (KO).


Premier Donald Tusk odniósł się zaś w styczniu do pierwszej ze spraw przed TK dotyczących odpowiedzialności konstytucyjnej prezesa NBP. "Moim zdaniem ten dziwny werdykt pani Przyłębskiej nie jest wiążący" - powiedział szef rządu o wyroku TK z 11 stycznia br. (PAP)


autor: Marcin Jabłoński


mja/ itm/


Kraj i świat

2024-05-01, godz. 20:50 Wiceszef MSWiA: policja zatrzymała osobę podejrzewaną o próbę podpalenia synagogi (krótka) Podejrzewany o popełnienie przestępstwa podpalenia Synagogi Nożyków w Warszawie został zatrzymany przez policję - poinformował PAP wiceszef MSWiA Czesław… » więcej 2024-05-01, godz. 20:50 Indie/ Premier Modi atakuje muzułmanów, by zmobilizować swój elektorat w wyborach Premier Indii Narendra Modi zarzucił opozycyjnej partii INC, że chce grabić hindusów i przekazać ich majątki muzułmanom. Szef rządu i zarazem lider Indyjskiej… » więcej 2024-05-01, godz. 20:50 Liga włoska - AC Parma Benedyczaka wraca po trzech latach do Serie A Parma, w której występuje Adrian Benedyczak, zapewniła sobie w środę awans do włoskiej ekstraklasy piłkarskiej. Na dwie kolejki przed końcem sezonu prowadzi… » więcej 2024-05-01, godz. 20:40 Słowacja udzieliła czasowej ochrony oskarżonemu o prowadzenie prorosyjskiej kampanii wpływów Słowackie MSW udzieliło czasowej ochrony Artomowi Marczewskiemu, obywatelowi Ukrainy i Izraela, który jest oskarżony o prowadzenie prorosyjskiej kampanii wpływów… » więcej 2024-05-01, godz. 20:30 Kolarski o ataku na synagogę: w interesie wrogów jest pokazać Polskę w złym świetle Dziś w interesie wielu wrogów Polski jest pokazanie naszego kraju w złym świetle - ocenił minister w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski komentując… » więcej 2024-05-01, godz. 20:30 Zachodniopomorskie/ Dwie osoby zginęły w wypadku w okolicy Sławoborza, DW162 zablokowana Dwie osoby zginęły w wypadku pod Sławoborzem w powiecie świdwińskim - poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Świdwinie. Zderzyły się tam trzy pojazdy… » więcej 2024-05-01, godz. 20:20 PP w futsalu – Piast Gliwice bliżej trofeum Piast Gliwice pokonał na wyjeździe GI Malepszy Arth Soft Leszno 6:2 (2:2) w pierwszym meczu finału Pucharu Polski w futsalu. Rewanż w piątek w Gliwicach. » więcej 2024-05-01, godz. 20:20 20 lat Polski w UE/ MKiŚ: na energię i środowisko UE przekazała blisko 16 mld euro Od 2004 r. łącznie w sektorach energia i środowisko wsparcie z UE zyskało ponad 4 tys. różnych projektów, a kwota dofinansowania wyniosła blisko 16 mld… » więcej 2024-05-01, godz. 20:20 Gruzja/ Parlament przyjął w drugim czytaniu ustawę o "zagranicznych agentach" Gruziński parlament w drugim czytaniu zagłosował w środę za przyjęciem tzw. ustawy o zagranicznych agentach - poinformowała agencja AP. Na pobliskich ulicach… » więcej 2024-05-01, godz. 20:10 Turniej ATP w Madrycie - awans Zielińskiego do ćwierćfinału debla Jan Zieliński i Hugo Nys z Monako awansowali do ćwierćfinału gry podwójnej tenisowego turnieju ATP Masters 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. W 2. rundzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »