Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-01, 20:20 Autor: PAP

Gruzja/ Parlament przyjął w drugim czytaniu ustawę o "zagranicznych agentach"

Gruziński parlament w drugim czytaniu zagłosował w środę za przyjęciem tzw. ustawy o zagranicznych agentach - poinformowała agencja AP. Na pobliskich ulicach zaczęły gromadzić się tysiące osób zaledwie dzień po tym, jak w kraju odbył się kolejny protest przeciw kontrowersyjnemu projektowi.

Jak podała agencja dpa, za budzącym kontrowersje projektem ustawy zagłosowało 83 deputowanych, a przeciw było 23. Parlament gruziński liczy 150 mandatów.


Po przyjęciu projektu w pierwszym czytaniu 18 kwietnia w kraju doszło do jednego z wielotysięcznych protestów.


Do kolejnego doszło w Tbilisi we wtorek, gdy policja użyła armatek wodnych i gazu przeciwko tysiącom osób demonstrujących przeciwko przyjęciu ustawy, uważanej za inspirowaną przez Kreml i nazywanej "ustawą rosyjską". Opozycyjna partia Zjednoczony Ruch Narodowy podała, że podczas demonstracji policja dotkliwie pobiła jej lidera Lewana Chabeiszwilego, w wyniku czego doznał on wstrząśnienia mózgu, połamano mu kości twarzy i wybito kilka zębów.


Zgodnie z procedowaną ustawą organizacje pozarządowe i media, które otrzymują ponad 20 procent środków ze źródeł zagranicznych, miałyby rejestrować się jako organizacje "realizujące interesy obcego mocarstwa" i i musiałyby składać specjalne doroczne sprawozdania finansowe - wyjaśnił portal dziennika "New York Times", przypominając, że gruziński projekt przypomina rozwiązanie przyjęte w Rosji w 2012 roku, które zostało wykorzystane do brutalnego tłumienia głosów sprzeciwu i piętnowania antykremlowskich ośrodków. Zgodnie z gruzińskim projektem organizacje wspierane z zagranicy trafiłyby do specjalnego rejestru agentów obcego wpływu, a ministerstwo sprawiedliwości mogłoby kontrolować je pod dowolnym pretekstem.


Krytycy ustawy twierdzą, że jednym z celów "ustawy rosyjskiej" jest zbliżenie Gruzji do Rosji. Podobne środki zostały przyjęte przez dwa inne kraje byłego ZSRR: Kazachstan i Kirgistan.


Aby ustawa weszła w życie, musi zostać przegłosowana jeszcze raz - przypomniała agencja Reutera.


Rządząca partia Gruzińskie Marzenie wznowiła procedowanie krytykowanej ustawy na początku kwietnia. W ubiegłym roku w wyniku masowych protestów oraz wezwań państw zachodnich partia wycofała się z prac, jednak tym razem jest zdeterminowana, by uchwalić prawo, które - jak przekonuje - zapewni "przejrzystość finansowania" NGO, opozycji i mediów.


Przedstawiciele USA, UE, ONZ wyrażali zaniepokojenie z powodu wznowienia praw nad ustawą i apelowali do władz Gruzji o wycofanie się z projektu. Zwracali uwagę m.in. na to, że stoi on w sprzeczności z europejskimi aspiracjami Gruzji i procesem eurointegracji. Gruzja w grudniu 2023 r. otrzymała status kandydata do UE.


Zwolennicy ustawy twierdzą, że ustawa o zagranicznych agentach wzmocni suwerenność narodową w obliczu, ich zdaniem, zachodnich prób wprowadzenia Gruzji w konfrontację z Rosją - zauważył Reuters.(PAP)


os/ akl/


Kraj i świat

2024-05-16, godz. 10:50 Ekstraklasa piłkarska - trener Śląska: na taki mecz we Wrocławiu czekano wiele lat Jeżeli Śląsk Wrocław w sobotę pokona na własnym stadionie Radomiaka Radom, zapewni sobie medal mistrzostw Polski. 'Na taki mecz we Wrocławiu czekano wiele… » więcej 2024-05-16, godz. 10:50 Ukraina/ SBU: zatrzymano mężczyznę, który pomógł przygotować ofensywę Rosji w obwodzie charkowskim Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała w Charkowie kolejnego agenta rosyjskiej FSB; zbierał informacje o jednostkach wojsk ukraińskich zaangażowanych… » więcej 2024-05-16, godz. 10:50 Konstytucjonalista wskazuje na "fundamentalne naruszenia" ws. wyborów korespondencyjnych (krótka) Konstytucjonalisty prof. Piotr Uziębło, powiedział przed komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych, że skala fundamentalnych naruszeń konstytucyjnych… » więcej 2024-05-16, godz. 10:40 Niemcy/ Prasa: Scholz blokuje zwiększenie budżetu na Bundeswehrę Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zabiega o zwiększenie w budżecie na 2025 r. wydatków na wojsko, ale nie ma poparcia we własnej partii, SPD. Sprzeciw… » więcej 2024-05-16, godz. 10:40 Słowacja/ Premier Fico w szpitalu po zamachu, politycy w szoku Premier Słowacji Robert Fico, ciężko ranny w środowym zamachu, pozostaje w czwartek w szpitalu pod opieką lekarzy. Napastnik przyznał, że kierował się… » więcej 2024-05-16, godz. 10:30 Rozpoczęło się wysłuchanie publiczne projektów ustaw o aborcji Wysłuchanie publiczne czterech projektów ustaw o przerywaniu ciąży rozpoczęło się w czwartek w Sejmie. Do udziału zgłosiło się 307 osób i 30 organizacji… » więcej 2024-05-16, godz. 10:30 Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych odbiera opinię biegłego prof. Piotra Uziębły; następnie przesłucha… W czwartek sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych, która kontynuuje dwudniowe posiedzenie, odbiera opinię biegłego prof. Piotra Uziębły… » więcej 2024-05-16, godz. 10:30 JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata - przystanek Japonia” (MediaRoom) Piotr Damasiewicz i Aleksandra Kryńska wystąpią w Japonii w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”. Artyści zagrają w kraju Kwitnącej Wiśni… » więcej 2024-05-16, godz. 10:20 Niemcy/ Trzy osoby zginęły, kilkanaście rannych w pożarze w Duesseldorfie Trzy osoby zginęły, a kilkanaście odniosło obrażenia w wyniku pożaru, do którego doszło w nocy ze środy na czwartek w Duesseldorfie na zachodzie Niemiec… » więcej 2024-05-16, godz. 10:20 Pomorskie/ Koniec utrudnień po wypadku na drodze krajowej nr 22 w Malborku (aktl.) Nie ma już utrudnień po wypadku na drodze krajowej nr 22 w Malborku - podała GDDKiA. W zderzeniu dwóch samochodów osobowych poszkodowane zostały dwie os… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »