Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-12, 14:10 Autor: PAP

Paszyk (PSL): niebawem wspólnie z Polską 2050 zarejestrujemy komitet wyborczy na wybory do PE

Niebawem Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 zarejestrują wspólny komitet wyborczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego; będzie to kontynuacja projektu Trzecia Droga - przekazał PAP szef klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk.

Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Listy kandydatów na posłów do PE komitety muszą zgłosić do 2 maja. Do tej pory PKW zarejestrowała 25 komitetów. Wśród nich jest m.in. komitet KO, Lewicy i Konfederacji.


Paszyk pytany przez PAP, kiedy PSL zgłosi komitet na eurowybory i czy będzie to wspólny komitet z Polską 2050, z którą tworzy Trzecią Drogę, odparł: "Uspokajam, niebawem PSL i Polska 2050 również zarejestruje komitet wyborczy na wybory europejskie. Myślę, że będzie to kontynuacja projektu Trzecia Droga".


Również poseł Marek Sawicki (PSL-TD) powiedział PAP, że decyzja w sprawie startu PSL z Polską 2050 w eurowyborach została już podjęta. "A kiedy będzie ona ogłoszona tego nie wiem" - zastrzegł.


We wtorek marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia zapowiedział, że jego ugrupowanie nie rozważa wspólnego startu z Koalicją Obywatelską w wyborach do PE. Pytany, w jakiej konfiguracji Polska 2050 wybiera się zatem do wyborów europejskich, odparł, że "podstawowym planem, pomysłem i nadzieją, jest to, że pójdziemy tam jako Trzecia Droga".


Hołownia podkreślił, że jest to koncepcja, która się sprawdziła i zarówno wybory parlamentarne, jak i samorządowe potwierdziły, że jest stałe miejsce dla Trzeciej Drogi na polskiej scenie politycznej. "Mam nadzieję, że nasi koledzy z PSL-u podzielą tę intuicję" - dodał.


Szef klubu Polski 2050 Mirosław Suchoń pytany przez PAP o formułę startu do PE, poinformował, że w poniedziałek spotkał się zarząd partii. "Podjęliśmy decyzję, że podstawowym wariantem jest Trzecia Droga. To jest formuła, która się sprawdziła. Potwierdziliśmy silną trzecią pozycję na scenie politycznej i to naturalna droga startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale oczywiście jeżeli byłyby inne decyzje po stronie PSL, to jesteśmy gotowi, żeby wystartować samodzielnie" - powiedział poseł.


Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6-9 czerwca. W Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała dotychczas 25 komitety wyborcze. (PAP)


autor: Edyta Roś


ero/ mrr/ mow/


Kraj i świat

2024-05-24, godz. 12:10 Sejm/ Wysłuchanie nt. TK – uczestnicy o apolityczności i odbudowie (krótka2) O konieczności apolityczności zreformowanego Trybunału Konstytucyjnego i odbudowie jego prestiżu mówią uczestnicy odbywającego się w piątek przed południem… » więcej 2024-05-24, godz. 12:10 Prezydent Cypru: poszerzenie UE powinno być jednym z najważniejszych celów Poszerzenie Unii Europejskiej powinno być jednym z najważniejszych jej celów w obecnej sytuacji geopolitycznej, wobec wielu kryzysów, w tym wojen w Ukrainie… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 Kucharska-Dziedzic (Lewica): możliwe wnioski o TS dla Kaczyńskiego i Morawieckiego (wideo) Prezes PiS Jarosław Kaczyński i b. premier Mateusz Morawiecki powinni odpowiedzieć przed Trybunałem Stanu za łamanie konstytucji - oceniła w Studiu PAP Anita… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 Łotwa/ Premier Finlandii: broń atomowa to najważniejszy środek odstraszania w arsenale NATO Broń atomowa jest, być może, najważniejszym ze wszystkich środków odstraszania w arsenale NATO - oświadczył premier Finlandii Petteri Orpo podczas piątkowej… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 UE/ Zatwierdzono przepisy, które mają sprawić, że duże firmy wezmą większą odpowiedzialność za łańcuchy do… Ministrowie krajów członkowskich UE w piątek ostatecznie zatwierdzili dyrektywę o należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 Nowy film Stevena Spielberga trafi do kin w 2026 roku Na 15 maja 2026 roku zaplanowano premierę kolejnego filmu Stevena Spielberga. Datę tę ogłosiło studio Universal Pictures nie podając przy okazji ani tytułu… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 Mazowieckie/ Radni sejmiku po raz kolejny nie wybrali marszałka; kolejne posiedzenie 10 czerwca W piątek odbyła się kolejna sesja Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Po raz kolejny radni nie wybrali marszałka Mazowsza. » więcej 2024-05-24, godz. 11:50 Kaczyński o wyborach korespondencyjnych: uznałem, że to dobre rozwiązanie (krótka3) Prezes PiS Jarosław Kaczyński zeznał przed sejmową śledczą, że nie jest w stanie wskazać dokładnego miejsca i czasu, w którym zapadła decyzja o wyborach… » więcej 2024-05-24, godz. 11:50 Bloomberg: Biden prawdopodobnie nie weźmie udziału w szczycie pokojowym w Szwajcarii Prezydent USA Joe Biden prawdopodobnie nie weźmie udziału w szczycie pokojowym dotyczącym wojny w Ukrainie, który odbędzie się w połowie czerwca w Szwajcarii… » więcej 2024-05-24, godz. 11:50 Wrocław/ Cztery spektakle na XX-lecie działalności Teatru ZAR Cztery spektakle - „Materiały do Pokojówek”, „Medee. O przekraczaniu”, „Szeol' oraz „Nikt (nie) spotyka Nikogo” - zostaną pokazane od piątku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »