Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-12, 14:10 Autor: PAP

Jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się w dniach 10-19 maja (korekta)

Ok. 500 wydarzeń - warsztatów, przedstawień, wykładów, koncertów, eksperymentów, pokazów a także rodzinny piknik - znalazło się w programie tegorocznego jubileuszowego XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Impreza odbędzie się w dniach 10-19 maja.

Imprezę współorganizuje 13 uczelni wyższych z całego regionu: z Białegostoku, Łomży i Suwałk oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Koordynatorem tegorocznej edycji jest Uniwersytet w Białymstoku (UwB).


Program tegorocznego festiwalu zaprezentowano w piątek na konferencji prasowej, tego dnia ruszyły też zapisy na poszczególne wydarzenia.


Myślą przewodnią w tym roku są słowa noblistki Marii Skłodowskiej-Curie: "Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć" - poinformowała koordynatorka festiwalu, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB prof. Izabela Święcicka. Podkreśliła, że Skłodowska-Curie nie tylko "poszerzała zakres wiedzy, ale też wytrwale dążyła do zmiany stereotypu postrzegania kobiety w życiu naukowym".


Wiele festiwalowych wydarzeń, których jest ok. 500, nawiązują do odkryć i słów Skłodowskiej-Curie. Jak mówiła kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB Dorota Sawicka, już podczas inauguracji festiwalu, 10 maja, uczelnia stawia na "zrozumienie", a wykład będzie poświęcony temu jak działa ludzki mózg. Także kolejny wykład stawia na to, aby przestać się bać i zrozumieć - to wykład o różnych scenariusza zakłady świata, który wygłosi dr Łukasz Lamża. Natomiast postaci Skłodowskiej-Curie będzie poświęcony finałowy wykład festiwalu. Historię naukowczyni przybliży też spektakl Teatru Papahema "Skłodowska. Radium Girl".


Na hasło, by nie bać się białego fartucha, badań i diagnostyki - stawia Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Będzie można m.in. analizować próbki krwi, ocenić swój skład masy ciała, wziąć udział w warsztatach z pierwszej pomocy, także tej w stanach emocjonalnych czy tworzenia leków. "Niesamowicie istotne, żebyśmy się nie bali a rozumieli" - mówił prorektor ds. studenckich UMB prof. Adrian Chabowski.


Natomiast z zawodem psychologa chce oswoić Akademia Podlaska w Białymstoku, w której festiwalowej ofercie znalazły się warsztaty wprowadzające do psychologii właśnie.


Największa uczelnia techniczna w regionie Politechnika Białostocka przygotowała m.in. warsztaty z generowania obrazów z użyciem AI, z programowania robotów sumo czy projektowania dróg. Będzie można zobaczyć zaprojektowane i wykonane przez studentów wyścigowe bolidy czy zwiedzić hybrydową elektrownię uczelni. Będzie tez okazja do spróbowania swoich sił w spawaniu czy eksperymentach świetlnych.


Wśród propozycji innych białostockich uczelni są m.in. liczne koncerty muzyki poważnej, przygotowane przez wydział Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, escape room w Wyższej Szkole Ekonomicznej, warsztaty liczenia własnego śladu węglowego na Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych, zajęcia z zastosowaniem symulatorów starości na Wyższej Szkole Medycznej. Natomiast Łomżyńska Akademia przygotowała m.in. warsztaty z produkcji żywności i badania jej składu a także symulację rozprawy sądowej.


W Epi-Centrum Nauki, które prowadzone jest przez Białostocki Park-Naukowo Technologiczny, swoich sił będą mogli spróbować zarówno najmłodsi jak i najstarsi, dla których przygotowano m.in. warsztaty z elektrochemii, druku 3D czy kuchni molekularnej.


W wydarzeniach uczelni będzie można brać udział w poszczególne festiwalowe dni. Zwieńczeniem festiwalu będzie "Rodzinny Piknik Naukowy", który odbędzie się w sobotę 18 maja na stadionie miejskim w Białymstoku, tu także będzie można się zapoznać w ofertą poszczególnych partnerów.


Obecny na konferencji zastępca prezydenta Białegostoku (który jest partnerem imprezy) Przemysław Tuchliński mówił, że miasto zawsze wspiera popularyzowanie nauki, aby promować białostockie uczelnie i zachęcać młodych ludzi i pokazywać potencjał naukowy miasta.


Wydarzenia w ramach XX Festiwalu Nauki i Sztuki potrwają do 19 maja. Organizatorzy zachęcają zainteresowanych do odwiedzania strony: www.podlaskifestiwal.pl, gdzie można zapoznać się z całym tegorocznym programem, a także zapisać się na poszczególne wydarzenia. Impreza jest finansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Serwis Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia. (PAP)


autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ zan/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 01:20 Chorwacja/ Rozbito grupę przemytników przerzucających migrantów z Serbii przez Dunaj Chorwackie służby rozbiły grupę przemytników przerzucających imigrantów do Chorwacji przez granicę z Serbią na rzece Dunaj - podał we wtorek chorwacki… » więcej 2024-05-22, godz. 01:00 W. Brytania/ Niemiecka pisarka laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera 2024 Powieść niemieckiej pisarki Jenny Erpenbeck 'Kairos' w tłumaczeniu Michaela Hofmanna otrzymała we wtorek wieczorem Międzynarodową Nagrodę Bookera w dziedzinie… » więcej 2024-05-22, godz. 00:10 Artyści żegnają w mediach społecznościowych Jana A.P. Kaczmarka Odszedł wielki kompozytor, ale też marzyciel, człowiek inspirujący, wspierający i serdeczny - tak w mediach społecznościowych wspominają Jana A.P. Kaczmarka… » więcej 2024-05-21, godz. 23:50 Meksyk/ Z powodu upału giną jukatańskie wyjce czarne W Meksyku jest w ostatnich dniach tak gorąco, że żyjące tam wyjce, małpy znane z wydawania głośnych odgłosów, spadają martwe z drzew - podała agencja… » więcej 2024-05-21, godz. 23:20 Liga włoska - Ranieri odchodzi z Cagliari Claudio Ranieri opuści po sezonie występującą we włoskiej ekstraklasie ekipę Cagliari za porozumieniem stron - ogłosił klub. Telewizja Sky Sports podała… » więcej 2024-05-21, godz. 23:00 Dolnośląskie/ Paweł Gancarz (PSL) marszałkiem województwa (opis 2) Wiceminister infrastruktury, szef regionalnego PSL, Paweł Gancarz został we wtorek wybrany na marszałka województwa dolnośląskiego. Wcześniej sejmik nie… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-05-21 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 MŚ w hokeju - Finlandia i Słowacja uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów (wyniki, tabele) Hokeiści Finlandii i Słowacji jako ostatnie drużyny uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów mistrzostw świata Elity rozgrywanych w Czechach. Grupę A wygrała… » więcej 2024-05-21, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-05-21 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2024-05-21, godz. 22:30 Grzegorz Tobiszowski zawieszony w prawach członka PiS; jest wniosek o wykluczenie go z partii Wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »