Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-12, 14:10 Autor: PAP

Minister sprawiedliwości wręczył nominacje członkom Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądów i Prokuratury

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wręczył nominacje członkom Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądów i Prokuratury, która zebrała się w piątek na inauguracyjnym posiedzeniu. Jesteśmy po to, by sądy były sprawiedliwe i sprawne - powiedział przewodniczący komisji prof. Krystian Markiewicz.

"To komisja, która nie tylko wspiera reformy, ale na jej barkach te reformy będą wsparte" - mówił szef MS po wręczeniu nominacji członkom Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądów i Prokuratury. Jej zadaniem - dodał - ma być "wspólne myślenie i szukanie idealnych rozwiązań, które byłyby do zaakceptowania przez większość środowiska prawniczego i przez społeczeństwo, a które by przywracały praworządność".


Bodnar odkreślił, że to już druga komisja, którą udało się skutecznie powołać - 5 kwietnia powołano członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego - by przygotować reformy związane z praworządnością. Zapowiedział, że rządzący chcą w latach 2024 i 2025 wykorzystać do zbudowania trwałych podwalin nowoczesnego wymiaru sprawiedliwości w Polsce.


"To nie tylko misja doradcza: do końca roku nie tylko opracujemy projekty, ale też zostaną one przyjęte" - powiedział szef MS.


Przed inauguracyjnym posiedzeniem głos zabrał też przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądów i Prokuratury prof. Krystian Markiewicz. "Jesteśmy tutaj po to, by sądy były sprawiedliwe, ale i były sprawne" - powiedział. "Tu nie chodzi o odbudowanie, będziemy budować. Ma powstać gmach na kolejne dziesięciolecia".


Jak wcześniej informowało MS, Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury będzie opracowywała projekty przepisów prawa dotyczące ustroju sądownictwa i prokuratury. Będzie ona wspierać ministra sprawiedliwości w procesie legislacyjnym w zakresie opracowywanych projektów.


Rozporządzenie w sprawie powołania KKUSiP rząd przyjął 5 marca. W skład komisji wchodzą: przewodniczący komisji, zastępca przewodniczącego komisji, członkowie oraz sekretarz komisji. Skład komisji, z wyjątkiem sekretarza, powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.(PAP)


Autor: Luiza Łuniewska


lui/ mok/


Kraj i świat

2024-05-24, godz. 12:50 Dolnośląskie/ Piotr Fitowski (TD) chce stworzenia funduszu unijnego na ochronę zabytków Kandydat w wyborach do PE Piotr Fitowski (Trzecia Droga) zadeklarował, że chce dążyć do powstania funduszu unijnego na wsparcie dziedzictwa kulturowego. Jego… » więcej 2024-05-24, godz. 12:50 Archeolodzy: Poganie znad Bałtyku kupowali konie w Skandynawii, by składać je w ofierze Bałtyjskie plemiona pogańskie składały ofiary z koni sprowadzanych od schrystianizowanych mieszkańców Skandynawii - wynika z międzynarodowych badań, w… » więcej 2024-05-24, godz. 12:50 Ukraina/ Szef parlamentu: rozpoczynamy rozmowy z Polską ws. porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa (krótka) Ukraina i Polska rozpoczynają rozmowy dotyczące dwustronnego porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa - ogłosił w piątek przewodniczący Rady Najwyższej… » więcej 2024-05-24, godz. 12:40 Mary Kay przyznaje stypendia naukowe pięciorgu przyszłym młodym naukowcom podczas Międzynarodowych Targów Nauki i… DALLAS--(BUSINESS WIRE)-- Mary Kay Inc., firma nieustannie wspierająca edukację w dziedzinach STEM oraz młodzież podążającą za marzeniami, przyznała… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Sportowa rewolucja - dla każdego, bezpłatnie i lokalnie. Program Aktywna Szkoła wchodzi w kolejną fazę realizacji… 46% szkół i 93,8% orlików oraz innych obiektów sportowych, zakładanych w założeniach projektu, zgłosiło się do udziału w programie Aktywna Szkoła realizowanym… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Biejat: Lewica w europarlamencie chce zabiegać o bezpieczne i godne życie seniorów W europarlamencie Lewica chce zabiegać o bezpieczne i godne życie seniorów: dostęp do leków, a także kultury czy podróży - mówiła w piątek w Białymstoku… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Orlen rekrutuje studentów i absolwentów uczelni na letnie, płatne praktyki Orlen rozpoczął rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk dla studentów i absolwentów uczelni wyższych. Przygotowano 25 miejsc. Jak podał w piątek… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Wiceminister Niemczycki: UE musi ograniczyć biurokrację i odciążyć europejskie firmy Wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki uważa, że UE musi ograniczyć biurokrację, uprościć przepisy dotyczące gospodarki i odciążyć europejskie… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Piłkarski weekend w Europie - finały Pucharów Anglii, Niemiec i Francji (zapowiedź) Na zakończenie krajowych rozgrywek piłkarskich w Europie w najbliższy weekend w Anglii, Niemczech i Francji odbędą się finały Pucharów, natomiast w Hiszpanii… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 RCB wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach; obecnie silne burze trwają na południu kraju… Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami oraz intensywnymi opadami deszczu i gradu. Mieszkańcom woj. śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »