Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-12, 14:10 Autor: PAP

20 lat Polski w Unii Europejskiej - konferencja Polskiej Agencji Prasowej (MediaRoom)

W środę, 17 kwietnia w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbędzie się konferencja podsumowująca dwie dekady członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W wydarzeniu wezmą udział m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz byli premierzy Leszek Miller, Jerzy Buzek i Jan Krzysztof Bielecki. Początek transmisji o godz. 10.15.

Konferencję „20 lat Polski w Unii Europejskiej” otworzy przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, która wygłosi przesłanie do uczestników wydarzenia za pośrednictwem wideo.


Kolejnym punktem programu będzie rozmowa z byłym prezydentem RP w latach 1995-2005 Aleksandrem Kwaśniewskim prowadzona przez zastępczynię redaktora naczelnego PAP Zuzannę Dąbrowską.


W dalszej części konferencji zaplanowane są trzy panele dyskusyjne, w których wezmą udział obecni oraz byli ministrowie i europosłowie, a także przedstawiciele świata akademickiego oraz korporacji samorządowych.


W którą powinna zmierzać stronę Unia Europejska, by stawić czoła stojącym przed nią wyzwaniom geopolitycznym, klimatycznym, migracyjnym, środowiskowym i demograficznym? Czy kluczem do poprawy skuteczności działania UE jest zmiana traktatów? Czy przyszłością Wspólnoty jest federalizm? Jak przygotować instytucje unijne do rozszerzenia i w jaki sposób przeprowadzić ten proces? Na te pytania będą szukali odpowiedzi uczestnicy panelu „20 lat Polski w Unii Europejskiej - kamienie milowe i wyzwania”.


W dyskusji wezmą udział: minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, sekretarz stanu w MSZ Marek Prawda, europosłowie prof. Jerzy Buzek, Leszek Miller, a także dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Rychard. Dyskusję poprowadzi redaktor naczelny PAP Wojciech Tumidalski.


Panel „20 lat Polski w Unii Europejskiej – korzyści i wyzwania dla polskiej gospodarki” zostanie poświęcony ekonomicznym aspektom polskiego członkostwa w UE. Co udało się osiągnąć przez te 20 lat, a czego zabrakło? Jak zwiększać udział Polski w europejskiej gospodarce? Jakie wyzwania gospodarcze stoją przed Polską i UE w najbliższych latach? Co polska gospodarka może dać Europie w przyszłości i czy powinniśmy wejść do strefy euro?


W dyskusji moderowanej przez redaktora naczelnego Biznes PAP Piotra Rożka wezmą udział: wiceminister finansów Jurand Drop, były wicepremier i prezes NBP Leszek Balcerowicz, były premier Jan Krzysztof Bielecki, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. Piotr Wachowiak i prof. dr hab. Elżbieta Kawecka-Wyrzykowska. Zaproszenie otrzymał też prezes zarządu Banku Pekao Leszek Skiba.


Uczestnicy trzeciego panelu dyskusyjnego „20 lat Polski w Unii Europejskiej – rozwój Polski lokalnej” przeanalizują konsekwencje członkostwa w UE dla polskich samorządów. Czy mądrze zainwestowały pieniądze z funduszy europejskich? Jak powinny wykorzystać środki z obecnej perspektywy finansowej? I wreszcie - jak powinna wyglądać polityka spójności po 2027 r., by jak najlepiej służyć polskim wspólnotom lokalnym?


W dyskusji, którą poprowadzi Anna Banasik, redaktor naczelna Serwisu Samorządowego PAP, udział potwierdzili: wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas, była minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, europoseł Adam Jarubas oraz dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski. Zaprosiliśmy także Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina, współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.


Podczas konferencji odbędzie się wręczenie nagród w corocznym konkursie Serwisu Samorządowego PAP „Inwestycja z perspektywą” na najlepszą inwestycję dofinansowaną z Funduszy Europejskich. Laureatów wybrali w plebiscycie internauci, spośród zgłoszeń nadesłanych przez samorządy.


W trakcie wydarzenia zostanie również zaprezentowany raport PAP „20 lat Polski w Unii Europejskiej”. W publikacji eksperci podsumowali przemiany, które dokonały się dzięki członkostwu w UE w dziesięciu obszarach tematycznych.


Konferencja jest elementem projektu, na który Polska Agencja Prasowa pozyskała dofinansowanie z Parlamentu Europejskiego.


Transmisja z wydarzenia na https://www.pap.pl, https://samorzad.pap.pl, https://biznes.pap.pl, YouTube PAP


Źródło informacji: PAP


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2024-05-21, godz. 23:50 Meksyk/ Z powodu upału giną jukatańskie wyjce czarne W Meksyku jest w ostatnich dniach tak gorąco, że żyjące tam wyjce, małpy znane z wydawania głośnych odgłosów, spadają martwe z drzew - podała agencja… » więcej 2024-05-21, godz. 23:20 Liga włoska - Ranieri odchodzi z Cagliari Claudio Ranieri opuści po sezonie występującą we włoskiej ekstraklasie ekipę Cagliari za porozumieniem stron - ogłosił klub. Telewizja Sky Sports podała… » więcej 2024-05-21, godz. 23:00 Dolnośląskie/ Paweł Gancarz (PSL) marszałkiem województwa (opis 2) Wiceminister infrastruktury, szef regionalnego PSL, Paweł Gancarz został we wtorek wybrany na marszałka województwa dolnośląskiego. Wcześniej sejmik nie… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-05-21 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 MŚ w hokeju - Finlandia i Słowacja uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów (wyniki, tabele) Hokeiści Finlandii i Słowacji jako ostatnie drużyny uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów mistrzostw świata Elity rozgrywanych w Czechach. Grupę A wygrała… » więcej 2024-05-21, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-05-21 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2024-05-21, godz. 22:30 Grzegorz Tobiszowski zawieszony w prawach członka PiS; jest wniosek o wykluczenie go z partii Wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka… » więcej 2024-05-21, godz. 22:20 Kanada/ Eksperci o 35 zagrożeniach dla świata, największe to dezinformacja W ciągu trzech lat ludzie mogą stracić zdolność rozróżniania prawdy od fałszu - ostrzegli eksperci w specjalnym raporcie dla rządu Kanady. Wśród 35… » więcej 2024-05-21, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 21 maja, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Judoczka Angelika Szymańska zdobyła srebrny medal mistrzostw świata w kat. 63 kg w Abu Zabi. Polka w finale przegrała… » więcej 2024-05-21, godz. 22:10 Sejmowa komisja poparła pięciu kandydatów na członków komisji ds. reprywatyzacji Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka poparła Christiana Młynarka, Mirosława Pampucha, Beatę Siemieniako, Annę Tarczyńską i Adriana Wasilewskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »