Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-23, 15:50 Autor: PAP

Sejm/ Parlamentarzyści z 52 krajów będą dyskutować na temat wojny na Ukrainie

200 delegatów z 52 krajów z całego świata będzie w czwartek i piątek w Sejmie, w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, dyskutowało o wojnie na Ukrainie i jej wpływie na bezpieczeństwo europejskie. Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE; nie będzie też przedstawicieli Białorusi.

Głównym zadaniem powstałego w 1992 r. Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego w celu realizacji zamierzeń Organizacji. Chodzi m.in. o umacnianie bezpieczeństwa i współpracę w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. Zgromadzenie Parlamentarne OBWE tworzą parlamentarzyści z ponad 50 państw.


"Sejm i Senat będą miejscem międzynarodowej debaty parlamentarnej nt. wojny na Ukrainie i jej wpływu na bezpieczeństwo kontynentu europejskiego, a także roli Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz parlamentów narodowych" - poinformowała Kancelaria Sejmu w komunikacie.


Dodano, że w ZP OBWE weźmie udział około 200 delegatów z 52 krajów; podczas obrad w Warszawie parlamentarzyści mają również dyskutować o gospodarczych i środowiskowych skutkach wojny oraz o ochronie podstawowych praw i wolności podczas konfliktów zbrojnych i kryzysów humanitarnych.


Członkiem OBWE jest także Rosja, ale jej delegacja nie weźmie udziału w warszawskim spotkaniu. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina potwierdził PAP w ub. tygodniu, że Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji na to spotkanie. Zgody na udział w spotkaniu nie otrzymali też członkowie delegacji Białorusi.


W części inauguracyjnej głos zabiorą m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, urzędujący przewodniczący OBWE, polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oraz przewodnicząca ZP OBWE Margareta Cederfelt.


Podczas pierwszej sesji konferencji parlamentarnej, poświęconej wnioskom płynącym z wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą, w tym jej wpływowi na OBWE, wystąpią: szefowa polskiej delegacji do ZP OBWE Barbara Bartuś, polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz oraz były koordynator ONZ ds. sytuacji kryzysowych na Ukrainie Amin Awad. Sesji przewodniczyć będzie wiceprzewodniczący ZP OBWE Pascal Allizard (Francja).


Tematem sesji drugiej będzie odpowiedź na gospodarcze i środowiskowe skutki wojny na Ukrainie. Obrady poprowadzi wiceprzewodnicząca ZP OBWE Irene Charalambides (Cypr), a wystąpią m.in. koordynator OBWE ds. działań gospodarczych i ochrony środowiska Igli Hasani, prezes zarządu Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera oraz członek polskiej delegacji do ZP OBWE Kazimierz Kleina.


W ramach trzeciej sesji delegaci będą dyskutować o ochronie praw podstawowych w sytuacji konfliktu zbrojnego i kryzysu humanitarnego. Debacie będzie przewodniczył wiceprzewodniczący ZP OBWE Reinhold Lopatka (Austria), a w jej trakcie głos zabiorą m.in. dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE Matteo Mecacci oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Radosław Fogiel.


Przewodnicząca delegacji Sejmu i Senatu RP do ZP OBWE Barbara Bartuś powiedziała PAP, że zaplanowano też posiedzenie Komisji Stałej, czyli spotkanie przewodniczących delegacji krajowych.


"Chcemy dokonać zmian w regulaminie naszego zgromadzenia, żeby wprowadzić możliwość zawieszania w prawach członka państw-agresorów, jakim w tej chwili jest Rosja, państw które nie przestrzegają zasad, które z OBWE wynikają. Więc mamy tu na myśli Rosję i Białoruś, czyli dokładnie te państwa, których obywatele nie zostaną wpuszczeni na naszą sesję" - powiedziała Bartuś.


Podkreśliła, że nie wyobraża sobie, aby do polskiego parlamentu przyjechali przedstawiciele rosyjskiej Dumy czy reprezentanci władz Białorusi i "głosili swoje teorie".


Z kolei na 1 i 2 grudnia zaplanowany jest szczyt OBWE w Łodzi, w którym udział wezmą szefowie resortów spraw zagranicznych państw zrzeszonych w tej organizacji. Jak informował w piątek rzecznik MSZ, na szczycie tym Polska nie spodziewa się obecności ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, a nota dyplomatyczna w tej sprawie została przekazana stronie rosyjskiej. Wcześniej agencja AFP, powołując się na źródła w polskiej prezydencji OBWE, podała, że Polska, która jest organizatorem spotkania ministrów OBWE, zaplanowanego na początek grudnia, odmówiła szefowi rosyjskiej dyplomacji Siergiejowi Ławrowowi pozwolenia na wjazd do kraju. (PAP)


autor: Karol Kostrzewa


kos/ itm/


Kraj i świat

2024-07-22, godz. 17:50 Paryż - Hurkacz nie wystartuje w igrzyskach (krótka) Hubert Hurkacz poinformował, że nie wystartuje w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. 'Była to bardzo, bardzo trudna decyzja' - napisał na Instagramie polski… » więcej 2024-07-22, godz. 17:50 Wielkopolskie/ Zablokowana A2 między węzłami Poznań Zachód i Buk Po wypadku zablokowana jest w obu kierunkach autostrada A2 między węzłami Poznań Zachód i Buk. Tir potrącił pieszego. Wezwany został śmigłowiec LPR. » więcej 2024-07-22, godz. 17:50 Orlen Południe poszukuje dostawców kolb kukurydzy, miskanta i wierzby energetycznej Orlen Południe, w związku z uruchamianą instalacją do produkcji bioetanolu drugiej generacji wraz z elektrociepłownią biomasową, szuka dostawców kolb kukurydzy… » więcej 2024-07-22, godz. 17:50 Prof. Tomasz Płudowski: Kamala Harris ma 30 proc. szans na zostanie prezydentką (wideo) Jest niewielka szansa na to, że Kamala Harris zostanie prezydentką. Żeby wygrać, od teraz po stronie Demokratów wszystko musiałoby pójść znakomicie -… » więcej 2024-07-22, godz. 17:50 Sikorski: trzeba przekonać USA, że w sprawie wsparcia Ukrainy Europa to nie pasażer na gapę To dobry moment, by przekonać amerykańskich polityków i opinię publiczną w USA, że Europa się zmobilizowała, wydaje więcej na obronność i nie jest pasażerem… » więcej 2024-07-22, godz. 17:40 Projekt MF zapowiedziało nowelizacje ustawy o finansach publicznych Ministerstwo Finansów planuje nowelizację ustawy o finansach publicznych. Jak wskazano w wykazie prac legislacyjnych rządu na stronie KPRM, projektowana ustawa… » więcej 2024-07-22, godz. 17:40 USA/ Secret Service: zamach na Trumpa był naszą największą porażką od dziesięcioleci (opis) Przesłuchiwana w poniedziałek przez Komisję Nadzoru amerykańskiej Izby Reprezentantów dyrektorka Secret Service Kimberly Cheatle oświadczyła, że próba… » więcej 2024-07-22, godz. 17:40 Paryż – debiut czterech żeglarskich konkurencji, klasa 470 w formule mieszanej Na igrzyskach w Paryżu w żeglarstwie zadebiutują cztery klasy: windsurfingowa iQFoil i Formula Kite zarówno w wydaniu kobiecym, jak i męskim. Z kolei w klasie… » więcej 2024-07-22, godz. 17:40 MEN: dodatkowe środki w programie "Podróże z klasą" wyczerpane w 4 minuty; 752 nowe wnioski Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało w poniedziałek, że dodatkowe 20 mln złotych przeznaczone na program 'Podróże z klasą' wyczerpano w 4 minuty… » więcej 2024-07-22, godz. 17:40 Paryż - pięć medali olimpijskich polskich żeglarzy (dokumentacja) Pięć medali, w tym jeden złoty, wywalczyli polscy żeglarze w dotychczasowych startach w igrzyskach olimpijskich. Dwa zdobył Mateusz Kusznierewicz w klasie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »