Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-25, 07:20 Autor: PAP

Ekspertka: Metafory wojenne były najczęściej używane w odniesieniu do epidemii

Metafory wojenne były najczęściej używane w odniesieniu do epidemii. Wirus nazywany był zabójcą, groźnym przeciwnikiem, natomiast personel medyczny określany był jako bohaterowie toczący walkę na pierwszej linii frontu – podkreśliła językoznawczyni prof. Władysława Bryła z Instytutu Filologii Polskiej UMCS.

Prof. Władysława Bryła z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie stwierdziła, że kiedy pojawiła się na świecie pandemia, to w kontekście językowym trzeba było przede wszystkim nazwać to, co dotąd nie istniało. Jak wyjaśniła, stąd „covid” na nazwanie choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2, który z kolei potocznie był po prostu określany „koronawirusem”. „Te dwa słowa stały się również takimi gniazdami słowotwórczymi. Pojawiło się dużo określeń z nimi związanymi, jak np. koronawakacje, koronabiznes, pacjent covidowy, szpital covidowy” – podała ekspertka.


Podkreśliła, że podczas epidemii nazwy już istniejące nabierały nowych znaczeń, tworząc tzw. neosemantyzmy. Jako przykład podała wyraz „odległość”. „W czasie pandemii każdy wiedział, że nie chodzi tu o odległość np. z Lublina do Warszawy, a konkretnie o 2 metry, jeśli ktoś zwracał się z apelem: zachowaj odpowiednią odległość – wyjaśniła prof. Bryła.


Językoznawczyni zaakcentowała również potrzebę upowszechnienia, zdefiniowania niektórych nazw, terminów, które dotąd istniały, ale nie były powszechnie używane. W tym przypadku jako przykład wskazała wyrazy: kwarantanna, izolatorium, pulsoksymetr, respirator. „Tak samo jest ze „szczepionką”; już wiemy, że są różnego typu: żywe, inaktywowane, DNA, RNA. Te wyrazy weszły podczas epidemii do ogólnego języka współczesnej polszczyzny” – zwróciła uwagę badaczka.


W jej ocenie jako językoznawcy, powtarzające się wyrażenie „nowa normalność” jest absurdalnym zestawieniem. Jak wyjaśniła, za „normalne” uznawane jest to, co jest teraz zgodne z normą, prawidłowe. „Niektórzy mówili: „nowa normalność się dopiero wykrystalizuje”. Chodziło o nowy stan rzeczy, stąd nieuprawnione jest odwoływanie się do słowa „normalność” – podkreśliła prof. Władysława Bryła.


Zwróciła uwagę, że metafory wojenne były najczęściej używane w odniesieniu do epidemii np. przez polityków, ekspertów, lekarzy. Wyjaśniła, że metaforyka wojenna od zawsze była powszechnie stosowana w odniesieniu do chorób, szczególnie, gdy wykryto bakterie.


„Metafora wojenna w medycynie upowszechniła się po raz pierwszy w latach 80. XIX wieku, kiedy mikrobiolog polskiego pochodzenia Ludwik Fleck twierdził, że pojęcie zaraźliwej choroby opiera się na koncepcji zamkniętego organizmu i wrogich najeźdźców, którymi są właśnie bakterie, wirusy dokonujące inwazji, ataku. Zaś ludzki organizm odpowiada na nie obroną. Fleck twierdził, że cała immunologia jest przesiąknięta takimi prymitywnymi obrazami wojny” – powiedziała językoznawczyni.


Zwróciła uwagę, że także podczas ostatniej epidemii, wirus nazywany był zabójcą, sprawcą, groźnym przeciwnikiem, natomiast personel medyczny określany był jako bohaterowie toczący walkę na pierwszej linii frontu. „Powtarzane były określenia typu: wszyscy musimy walczyć; walka z koronawirusem; jesteśmy na wojnie z koronawirusem” – wyliczyła.


Jak zaznaczyła językoznawczyni, używanie terminologii wojennej w odniesieniu do koronawirusa z pewnością wpływało na mobilizację społeczeństwa, ale niosło też ze sobą niebezpieczeństwa. „Wojna kojarzy się z głodem, cierpieniem. Wojna to też poczucie przegranej w której są ofiary. Takie metafory mogą nasilać strach i stres, a zamiast solidarności budzić niskie instynkty” – oceniła prof. Bryła.


Podkreśliła, że podczas trwania epidemii używane były również w tym kontekście odniesienia do sportu, np. maraton, gramy do jednej bramki, gra zespołowa, walczymy o zwycięstwo itd.


Kolejną grupą metafor stosowaną do opisywania epidemii były określenia związane z różnego typu zjawiskami przyrodniczymi. Jako przykłady wskazała: burza cytokinowa, ognisko epidemiczne.


„Jednak wiodącym wyrazem była „fala” w odniesieniu do opisywania etapów epidemii. To jest dobra metafora, bo kojarzy się z przypływem i odpływem, a jednocześnie wznosi się i opada” – oceniła badaczka.


Podkreśliła również, że fala ruchu powietrza sama w sobie jest niewidzialna, dopiero po jej skutkach np. połamanych drzewach, drżących liściach widać efekty. „Dlatego to też bardzo dobra metafora dla niewidzialnego wirusa, którego widać dopiero skutki” – dodała prof. Bryła.


Według niej, po pandemii w języku zostanie sporo słownictwa z nią związanego. Jak podkreśliła, nie chodzi tylko o słowo „zdalny”. Przypomniała, że w 2020 r. słowem roku został „koronawirus”, a w 2021 r. – „szczepionka”. „Z pewnością bardziej upowszechnią się terminy medyczne, takie jak: pacjent covidowy, post-covid, odporność, pulsoksymetr, respirator, kardiomonitor. Kto przed epidemią słyszał na przykład o amantadynie, a teraz większość z nas ma na jej temat zdanie” – podkreśliła językoznawczyni.


Prof. Władysława Bryła i dr Agnieszka Bryła-Cruz są autorkami książki „Retoryka okołokoronawirusowa. Szkice językowo-kulturowe” wydanej w 2021 r. przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ dki/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 20:40 Gdańsk/ Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej złożyła zawiadomienie do prokuratury; chodzi o zniknięcie 8 tys. kata… Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku złożyła zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa narażenia instytucji… » więcej 2024-06-20, godz. 20:40 Chiny/ Po interwencji władz Apple usuwa aplikację Radio France ze swojego sklepu Po interwencji chińskich władz firma Apple usuwa ze swojego sklepu aplikacje publicznego francuskiego nadawcy. Apple wyjaśnia, że Chińska Administracja Cyberprzestrzeni… » więcej 2024-06-20, godz. 20:40 Prezes IWP: nowela ustawy o prawie autorskim pozostawia wyjątki pozwalające uniknąć płacenia wydawcom Projekt noweli ustawy o prawie autorskim zawiera zapisy pozostawiające wiele niejasności interpretacyjnych i wyjątków, pozwalających uniknąć płacenia wydawcom… » więcej 2024-06-20, godz. 20:40 Premier Tusk pożegnał słynnego amerykańskiego aktora Donalda Sutherlanda R.I.P. Donald Sutherland - the best of all Donalds - napisał na platformie X premier Donald Tusk, żegnając zmarłego w czwartek, słynnego amerykańskiego aktora… » więcej 2024-06-20, godz. 20:40 W. Brytania/ Stonehenge nie został trwale uszkodzony przez grupę Just Stop Oil Kamienny krąg Stonehenge nie został trwale uszkodzony wskutek ataku aktywistów z organizacji Just Stop Oil - poinformował w czwartek Nick Merriman, dyrektor… » więcej 2024-06-20, godz. 20:30 Warmińsko-mazurskie/ Balon z Rosji przeleciał nad Polską (aktl.) Przez 4,5 godziny balon z obwodu królewieckiego przebywał nad terytorium Polski. Nie stanowił zagrożenia dla mieszkańców; aby uniknąć negatywnych skutków… » więcej 2024-06-20, godz. 20:30 ME w pływaniu - złoto Rzeszutka, pięć polskich medali w czwartek (opis) Andrzej Rzeszutek został w Belgradzie mistrzem Europy w skokach do wody z trampoliny 1-metrowej. W konkurencjach pływackich biało-czerwoni wywalczyli w czwartek… » więcej 2024-06-20, godz. 20:30 ME 2024 - Dania - Anglia 1:1 (opis) Grupa C: Dania - Anglia 1:1 (1:1). Bramki: 0:1 Harry Kane (18), 1:1 Morten Hjulmand (34). Żółta kartka - Dania: Jannik Vestergaard, Joakim Maehle, Christian… » więcej 2024-06-20, godz. 20:20 Zachodniopomorskie/ System ostrzegania przed burzami i ulewami, żeby wakacje były bezpieczne Specjalne alerty RCB wysyłane do miejsc pobytu dużych grup dzieci i młodzieży podniosą bezpieczeństwo wypoczynku - zapowiedział wojewoda zachodniopomorski… » więcej 2024-06-20, godz. 20:20 ME w szermierce - historyczne złoto hiszpańskiej szablistki Hiszpanka Celia Perez Cuenca w szabli i Francuz Luidgi Midelton w szpadzie zdobyli w Bazylei złote medale szermierczych mistrzostw Europy. Brąz wywalczyła Zuzanna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »