Radio Opole » Gospodarka
2019-09-17, 20:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Employer branding, czyli chwyty na znalezienie pracownika

Śniadanie na czasie [fot.P.Wójtowicz]
Śniadanie na czasie [fot.P.Wójtowicz]
Śniadanie na czasie [fot.P.Wójtowicz]
Śniadanie na czasie [fot.P.Wójtowicz]
Jak pozyskać pracowników i jak na funkcjonowanie firm wpłynie podwyższenie pensji minimalnej - to tematy poruszone podczas "Śniadania na czasie", na które zaproszono przedsiębiorców z regionu. Podczas spotkania w Opolu tłumaczono, że sytuacja na rynku pracy zmieniła się i teraz to pracodawcy, jeśli chcą pozyskać specjalistów muszą nie tylko dobrze płacić, ale wypracować sobie dobry tzw. employer branding, czyli zachęcić do siebie.
Żaneta Turska z firmy MindLab i Łukasz Chodkowski z firmy Dehora tłumaczą, że przedsiębiorcy muszą zmieniać nastawienie wobec pokolenia, które wchodzi na rynek pracy. - Oni potrzebują więcej elastyczności. Nie mówimy tylko o rozwiązaniach premiowych, ale należy przedstawić wizję firmy, czyli dzisiaj to przedsiębiorcy muszą nauczyć się autoprezentacji.

Uczestnicy spotkania odnieśli się do tematu dotyczącego planów podwyższenia pensji minimalnej. Lesław Adamczyk z Business Centre Club uważa, że przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że bez wyższych pensji trudno pozyskać pracowników. Natomiast pytanie dotyczy dynamiki wzrostu. - To co dzisiaj pojawiło się w sferze politycznej to jest terapia szokowa, jaką przeżyliśmy w latach 90. Natomiast teraz dotyczy pensji minimalnej. Zauważmy, że jeżeli pensje minimalne pójdą tak szybko do góry, to będzie dotyczyło to całej drabiny wynagrodzeń.

Zdaniem Lesława Adamczyka, jeśli za wzrostem pensji nie pójdzie większa produktywność i innowacyjność w Polsce to dojdzie do wzrostu inflacji albo obniżenia rentowności. Przewiduje on, że duże przedsiębiorstwa poradzą sobie ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, natomiast problemy będą przeżywały mniejsze firmy. - Wówczas może nastąpić odpływ zatrudnionych do dużych podmiotów, a przypomnę, że to małe firmy należą do polskiego biznesu, większe to często inwestorzy z kapitałem zagranicznym.

Przypomnijmy prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że na koniec 2020 roku minimalna pensja będzie wynosiła 3 tysiące złotych, natomiast trzy lata później - 4 tysiące. Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 złotych, a minimalna stawka godzinowa 14 złotych 70 groszy. Związkowcy postulowali, aby minimalne wynagrodzenie wzrosło do 2520 złotych. Pracodawcy byli za tym, by ta kwota nie przekroczyła 2387 złotych.

Organizatorem "Śniadania na czasie" było Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.
Żaneta Turska z firmy MindLab i Łukasz Chodkowski z firmy Dehora
Lesław Adamczyk

Gospodarka

2019-10-21, godz. 19:00 Wciąż nie wiadomo, kiedy basen w Namysłowie znów będzie działać. W pierwszej kolejności trzeba wyremontować letnią pły ... Nadal nie wiadomo, kiedy będzie można ponownie korzystać z basenów w Namysłowie. Magistrat szuka pieniędzy na niezbędne naprawy zarówno letniego, jak i kryteg ... » więcej 2019-10-21, godz. 17:00 Opole: Akademia Prawno-Ekonomiczna o inwestowaniu na giełdzie - Bez wiedzy lepiej nie inwestować na giełdzie - taki wniosek płynie z wykładu profesora Krzysztofa Jajugi. Ekonomista, prezes CFA Society Poland i członek Ra ... » więcej 2019-10-21, godz. 10:45 Rusza wypłata zaliczek. Do końca listopada 85% rolników dostanie pieniądze z ARiMR Po raz czwarty Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu rozpoczęła wypłatę zaliczek w ramach dopłat bezpośrednich dla rolników. Pieniądze maj ... » więcej 2019-10-20, godz. 15:26 Plac św. Sebastiana w Opolu oficjalnie otwarty. Przebudowa wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców [ZDJĘCIA] Opolanie mogą już w pełni korzystać ze zrewitalizowanego placu świętego Sebastiana. Uroczystemu otwarciu (19.10) odnowionej przestrzeni towarzyszyły liczne at ... » więcej 2019-10-20, godz. 07:56 W Dańcu "prostują murawę". Powstaje bezpieczne boisko dla dzieci i dorosłych Ma być bezpiecznie, nowocześnie i ... równo. Boisko w Dańcu, w gminie Chrząstowice zyskuje nowe oblicze. Po wielu latach obiekt doczekał się remontu. » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »