Radio Opole » Gospodarka
2019-03-18, 11:30 Autor: Roman Juranek

Opolskie samorządy będą starać się o rządową dotację z programu "Mosty dla Regionów".

Planowany przebieg tzw. mostu południowego wraz z drogami dojazdowymi [fot. www.facebook.com/Gmina Krapkowice]
Planowany przebieg tzw. mostu południowego wraz z drogami dojazdowymi [fot. www.facebook.com/Gmina Krapkowice]
Adrian Czubak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Adrian Czubak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Program potrwa do 2025 roku. Na jego realizację Rząd RP przeznaczył około 2,3 miliarda złotych.
- Wiemy na pewno, że o dotację z programu będą się starać Krapkowice wspólnie z Gogolinem - powiedział w dzisiejszej (18.03) rozmowie "W 4 oczy" wojewoda opolski Adrian Czubak.

- Takich zainteresowań, w sumie takich inwestycji jest bodajże 5 albo 6, ale to samorządy zdecydują, czy te wnioski złożą. Złożenie wniosków to jedno, ale trzeba mieć te 20% zarezerwowane i trzeba te 20% wykazać. Mieć jakiś szacunkowy koszt tej inwestycji, żeby ten wniosek był też dobrze formalnie rozpatrzony i ewentualnie te środki finansowe były przez ministra przyznane - dodaje.

W porannych "Poglądach i osądach" burmistrz Krapkowic, Andrzej Kasiura potwierdził, że kilka dni temu odbyła się nadzwyczajna, połączona sesja Gogolina i Krapkowic. Podczas niej, rady miast przyjęły uchwały dające burmistrzom upoważnienie do podpisania porozumienia w celu złożenia wniosku o dofinansowanie dokumentacji na budowę południowej przeprawy przez Odrę. Krapkowice będą liderem programu, Gogolin partnerem.

- Tam tego mostu krapkowickiego nie ma, ale jesteśmy po kilku rozmowach, po wsparciu m.in. wojewody opolskiego i jest nadzieja, że ten most będzie tam dopisany, tylko musi być złożony dobry wniosek, z dobrym uzasadnieniem - dodaje burmistrz Krapkowic.

Dokumentacja może kosztować około 3 mln. 600 tys. złotych. Gminy zabezpieczają w budżetach po 300 tysięcy na wkład własny. Po opracowaniu dokumentacji i kosztorysu, będzie można w ramach tego samego programu złożyć wniosek na samą inwestycję. Całość prac może kosztować ponad 100 mln złotych.

Samorządy, które zdecydują się na budowę mostów, mogą liczyć na wsparcie z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Dofinansowanie wyniesie do 80 procent wartości przedsięwzięcia.
Adrian Czubak
Andrzej Kasiura

Gospodarka

2019-04-18, godz. 16:59 Otmuchów chce stawiać u siebie elektrownie słoneczne. "Mieszkańcy będą mogli korzystać z tańszego prądu" Otmuchów stawia na panele słoneczne. Władze gminy planują budowę 6 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy prawie 5 tysięcy kilowatów. Prąd będzie mógł zas ... » więcej 2019-04-18, godz. 13:03 Turawa: trzeci przetarg w sprawie budowy PSZOK Samorząd Turawy po raz trzeci ogłosił przetarg na budowę PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. » więcej 2019-04-18, godz. 10:00 Nasypy rosną, sieci już gotowe. Front robót na obwodnicy Myśliny Dobiega końca przygotowanie nasypów drogowych na budowie obwodnicy Myśliny. Równolegle budowlańcy pracują przy obiektach mostowych, gdzie kładziona jest już i ... » więcej 2019-04-17, godz. 17:35 Panie mogą się starać o ponowne wyliczenie emerytury. Na złożenie wniosku pozostał niecały tydzień Do 23 kwietnia kobiety, które urodziły się w 1953 roku mają czas, aby korzystnie przeliczyć emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może ustalić nową wysoko ... » więcej 2019-04-17, godz. 15:00 Ruszyła III edycja Dragons Den, czyli w biznesie potrzebne jest doświadczenie Najlepiej uczyć się na cudzych błędach - taka idea przyświeca Programowi Mentoringu Biznesowego. Pomysł organizacji biznesowych w naszym regionie polega na ty ... » więcej 2019-04-16, godz. 21:30 Spada bezrobocie na Opolszczyźnie. 22,5 tysiąca osób pozostaje bez pracy, co stanowi połowę liczby bezrobotnych sprzed ... - Od kilku lat mamy w regionie systematyczny spadek bezrobocia, a obecnie parametr nie przekracza 6,3 procent - podkreślił w Loży Radiowej Piotr Wach, radny s ... » więcej 2019-04-16, godz. 19:00 Fabryka mebli w Wołczynie ma dać 200 miejsc pracy. Połowę kadry mogą stanowić kobiety Nawet 100 kobiet z Wołczyna i okolic znajdzie zatrudnienie w budowanej fabryce Grupy Meblowej HK. Prace budowlane są zaawansowane, a cała inwestycja, według z ... » więcej 2019-04-16, godz. 16:30 Rudniki mają centrum przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia. Mieszkańcy chwalą inwestycję Centrum przesiadkowe w Rudnikach oficjalnie otwarte. Przebudowa placu przy ulicy Wieluńskiej trwała od września ubiegłego roku do końca marca. » więcej 2019-04-16, godz. 10:25 Nowe autobusy przyjechały do Opola. Trwa montaż tablic informacyjnych dla pasażerów 23 nowe niskopodłogowe autobusy przyjechały do Opola. To druga transza miejskich zakupów, czyli 20 aut 12 metrowych i trzy 10 metrowe. Przypomnijmy, w maju ub ... » więcej 2019-04-15, godz. 21:45 Namysłów chce uporządkować reklamowy chaos Namysłów, wzorem Opola czy Nysy, przygotowuje własną uchwałę krajobrazową. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »