Radio Opole » Gospodarka
2019-01-26, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Świadczenia pomocy społecznej są większe niż zarobki pracowników socjalnych

Ośrodek Pomocy Społecznej w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Ośrodek Pomocy Społecznej w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Przeciw skandalicznym warunkom pracy i niskim zarobkom protestowali w całym kraju pracownicy pomocy społecznej. W ramach tej akcji m.in. oddawano krew. Protest miał zwrócić uwagę rządzących państwem na postulaty tej grupy zawodowej. Pracownicy socjalni należą do najmniej zarabiających w instytucjach podległych gminom i powiatom.
– Zajmujemy się osobami i rodzinami, które mają cały szereg problemów – mówi pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej w Prudniku. - Nasze wynagrodzenia nie odzwierciedlają tego, jaki nakład pracy musimy włożyć, żeby tym osobom realnie pomóc. Niejednokrotnie zdarza się, że osoby lub rodziny korzystające ze świadczeń pomocy społecznej otrzymują więcej, niż nasze wynagrodzenia.

- Najczęściej płace podnoszone są o wskaźnik inflacji, ale nie rekompensuje to niskich zarobków naszych pracowników - mówi Tadeusz Piątkowski, dyrektor OPS w Prudniku. - Pracownicy socjalni pracują głównie w terenie. Zajmują się osobami, które w większości są trudne, agresywne i potrafią być bardzo opryskliwe. Według ministerialnych danych średnie wynagrodzenie w opiece społecznej to 2680 złotych brutto. Jak odejmiemy od tego ZUS i podatek to nie są rewelacyjne zarobki.

Protestujący w całym kraju pracownicy pomocy społecznej domagają się m.in. podwyższenia o tysiąc złotych minimalnego wynagrodzenia w tej branży zawodowej. Swoje postulaty skierowali do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Pracownik socjalny OPS w Prudniku
Tadeusz Piątkowski

Gospodarka

2019-08-25, godz. 23:34 Przedszkole w Straduni przechodzi gruntowny remont Od 1 września przedszkole w Straduni, w gminie Walce, będzie pełne dzieci, na razie wypełniają je budowlańcy i ich sprzęty. Placówka doczekała się remontu, kt ... » więcej 2019-08-25, godz. 12:30 Kędzierzyn-Koźle: pozyskali pieniądze, będą nowe sale w szkołach i zajęcia dla dzieci Prawie 4,5 miliona złotych przeznaczy od 1 września miasto Kędzierzyn-Koźle na dodatkowe projekty edukacyjne dla dzieci. Dzięki pozyskaniu funduszy unijnych b ... » więcej 2019-08-24, godz. 17:22 Kolonowskie: na potęgę remontują drogi lokalne Kolejny rok z rzędu samorząd gminy Kolonowskie skupia się na remontach dróg lokalnych. Coraz więcej tras, które do tej pory nie miały pokrycia asfaltowego, do ... » więcej 2019-08-24, godz. 09:46 Ruszyła budowa obwodnicy Niemodlina. Będzie gotowa do 2021 roku Na placu budowy pojawił się ciężki sprzęt. To oznacza, że na dobre ruszyły prace związane z powstaniem obwodnicy Niemodlina. Będzie miała długość 11,5 kilomet ... » więcej 2019-08-23, godz. 11:00 Strzelce Opolskie: Powiat i gminy wspólnie remontują drogi i chodniki Ponad 700 tysięcy złotych wydało wspólnie starostwo i 7 gmin powiatu strzeleckiego na inwestycje w drogi i chodniki. Ukończona jest już przebudowa ulicy Ujazd ... » więcej 2019-08-22, godz. 09:16 Unijna dotacja na wymianę źródeł ciepła trafi m.in. do Olesna Ponad sto osób w gminie Olesno skorzysta z unijnej dotacji na wymianę źródeł ciepła. Wczoraj w urzędzie marszałkowskim podpisano umowę w tej sprawie. » więcej 2019-08-22, godz. 07:00 PKS wraca do Tułowic. Od września mieszkańcy dojadą do Korfantowa i Niemodlina Tułowice odzyskują kluczowe połączenia autobusowe. Od 2. września mieszkańcy będą mogli dzięki komunikacji zbiorowej dostać się do pobliskich - Niemodlina i K ... » więcej 2019-08-21, godz. 21:00 Opole czeka na nowe autobusy - 51 nowych autobusów z ostatniego projektu 'Czyta komunikacja publiczna' jeździ już po Opolu. Czekamy na kolejnych 10. Przetarg jest rozstrzygnięty - powiedz ... » więcej 2019-08-21, godz. 18:16 Kędzierzyn-Koźle: wyremontowany odcinek ul. Wojska Polskiego już oddany do użytku Oficjalnie oddano do użytku wyremontowany fragment ul. Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu. W tym roku realizowana była przebudowa 3 odcinka tej drogi, od k ... » więcej 2019-08-21, godz. 17:25 Remontują drogi, żeby zdążyć przed zimą Koniec wakacji, to czas prowadzenia intensywnych prac drogowych w gminie Gogolin. Na ukończeniu jest największa inwestycja, czyli przebudowa skrzyżowania w Ch ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »