Radio Opole » Gospodarka
2019-01-18, 09:49 Autor: Witold Wośtak

Olesno inwestuje, ale nie zadłuża się. "Ten rok będzie bardzo aktywny"

Wizualizacja basenu odkrytego w Oleśnie [fot. www.olesno.pl]
Wizualizacja basenu odkrytego w Oleśnie [fot. www.olesno.pl]
Sylwester Lewicki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sylwester Lewicki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Gmina Olesno na inwestycje przeznaczy 25 procent tegorocznego budżetu. Trwa gruntowna przebudowa odkrytego basenu za 10 milionów złotych. Samorząd przymierza się też do kolejnych etapów modernizacji oczyszczalni ścieków i budowy kanalizacji.
Jak mówi burmistrz Sylwester Lewicki, gmina ma za sobą większość przetargów, więc nie powinno być opóźnień. Jego zdaniem, większość inwestycji będzie gotowa w wakacje lub pod koniec września, a chodzi o projekty bardzo zróżnicowane.

- To są tematy czysto infrastrukturalne, czyli na przykład budowa dróg i remont stadionu za prawie 7 milionów. Do tego promenada za 4,5 miliona, centrum przesiadkowe i elementy związane z programami niskiej emisji. Te ostatnie już kończymy i choć zostały wykonane w ubiegłym roku, trzeba zapłacić teraz.

Sylwester Lewicki nazywa ten rok bardzo aktywnym, bo prawdopodobnie zadań będzie jeszcze więcej.

- Kilka projektów złożyliśmy do Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dla przykładu projekt związany z bioróżnorodnością jest wart 3,5 miliona złotych. Jeśli nasze wnioski zostaną zaakceptowane, będą kolejne duże inwestycje, które musimy jakoś zmieścić w budżecie.

Budżet gminy Olesno w 2019 roku wynosi ponad 80 milionów złotych. Deficyt jest na poziomie 500 tysięcy złotych. Rada miejska przyjęła projekt budżetu jednogłośnie.
Sylwester Lewicki 1
Sylwester Lewicki 2

Gospodarka

2019-11-13, godz. 19:30 Składowisko w Domaszkowicach chce zwiększyć wydajność. Jeszcze w tym roku może wznowić przyjmowanie bioodpadów Wysypisko w podnyskich Domaszkowicach w przyszłym roku będzie mogło zwiększyć limit przyjęć tzw. frakcji biodegradowalnej. Dzięki zmianie technologii możliwe będzie… » więcej 2019-11-13, godz. 17:36 Renty rodzinne w naszym regionie niższe niż w kraju Powyżej siedmiu tysięcy złotych wynosi najwyższa renta rodzinna w naszym regionie - wynika z wyliczeń opolskiego ZUS. Co ciekawe w kraju są świadczenia prawie… » więcej 2019-11-13, godz. 15:05 Samorządy mogą starać się o dopłaty na przewozy autobusowe Od dziś (13.11) samorządy mogą składać w urzędzie wojewódzkim wnioski o objęcie w 2020 roku dopłatą przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej… » więcej 2019-11-13, godz. 09:30 Nowe rozwiązania w walce ze smogiem w Łubnianach. "Żeby każdy miał informację, czy warto wyjść z domu" Łubniany chcą nadzorować stan powietrza. W gminie zostanie zamontowanych 10 czujników, które na bieżąco będą monitorowały stężenie pyłów. » więcej 2019-11-12, godz. 16:50 Niebawem rozpocznie się budowa drugiej części trasy pieszo-rowerowej w gminie Łubniany Rozpocznie się w Opolu-Świerklach, a zakończy w Brynicy. Gmina Łubniany rozstrzygnęła przetarg na budowę trasy pieszo-rowerowej. Będzie ona miała ponad 4 kilometry… » więcej 2019-11-11, godz. 09:00 Program Maluch+ od stycznia nie będzie dofinansowywał żłobków niepublicznych Od stycznia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie będzie dofinansowywało pobytu dzieci w żłobkach niepublicznych. Dla wielu rodziców oznacza to… » więcej 2019-11-10, godz. 15:25 Basen w Leśnicy jest już gotowy. Została budowa dróg dojazdowych Basen w Leśnicy przeszedł gruntowną modernizację. Prace budowlane w obiekcie zostały już zakończone, sprawdzono działanie pomp i szczelność niecki. Na wiosnę zaplanowano… » więcej 2019-11-10, godz. 08:22 Będzie asfalt między Steblowem a Nowym Młynem Do tej pory była zwykłą, polną drogą rozjeżdżoną przez traktory. Niedługo będzie równa i asfaltowa. Trwają prace przy budowie drogi między Steblowem a Nowym Młynem… » więcej 2019-11-09, godz. 14:58 W Walcach powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalne. Jedno z czterech takich w Polsce Za trzy lata w Walcach ma zostać otwarte centrum opiekuńczo-mieszkalne. To jedna z czterech takich placówek, które powstają w kraju i jedyna na Opolszczyźnie. » więcej 2019-11-09, godz. 10:00 Kędzierzyn-Koźle proponuje WIOŚ: damy nasze pyłomierze, dodajcie detektory benzenu Zamiast jednego punktu mierzącego poziom benzenu w Kędzierzynie-Koźlu, mogłoby ich być 26. Miasto proponuje Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska wykorzystanie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »