Radio Opole » Gospodarka
2019-01-07, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

Opolscy przedsiębiorcy dobrze przygotowani do obsługi elektronicznych zwolnień chorobowych

Opolscy przedsiębiorcy są dobrze przygotowani do obsługi elektronicznych zwolnień chorobowych [fot.Pixabaya]
Opolscy przedsiębiorcy są dobrze przygotowani do obsługi elektronicznych zwolnień chorobowych [fot.Pixabaya]
Spośród prawie 8 tysięcy przedsiębiorstw na Opolszczyźnie, tylko 285 płatników nie miało swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w momencie zmiany formuły w wystawianiu zwolnień lekarskich. Jesienią, deklaracje rozliczeniowe w ZUS za więcej niż 5 pracowników składało co miesiąc ponad 330 tysięcy firm, z tego ponad 19 tysięcy, to przedsiębiorstwa ubezpieczające powyżej 100 pracowników.
- W regionie jest około 55 tysięcy aktywnych przedsiębiorców, którzy odprowadzają składki do opolskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu. - Większość z nich, bo ponad 32 tysiące, to osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą. I ci, którzy opłacają składki sami za siebie oraz mikrofirmy, czyli te, które ubezpieczają w ZUS do 5 osób, nie muszą mieć konta na PUE ZUS, ale bardzo wiele tych małych podmiotów zdecydowało, że uzbroi się w zusowski profil, żeby mieć dostęp do chorobowych zwolnień elektronicznych.

Z danych ZUS wynika, że co dziesiąty duży pracodawca musi zadbać o założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, by jeszcze tego samego dnia wiedzieć co dzieje się z zatrudnionym pracownikiem.

Przypomnijmy, że każda firma, która ubezpiecza w ZUS powyżej pięciu pracowników ma obowiązek rozliczać się w trybie elektronicznym. Taki płatnik musi też mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Sebastian Szczurek

Gospodarka

2019-02-21, godz. 16:30 Władze czekają na inwestorów, a opozycja krytykuje działania burmistrza. Co dalej z brzeską "Zielonką"? Na dzisiejszej sesji brzescy radni dyskutowali m.in. na tematy gospodarcze. Jednym z punktów porządku obrad była informacja o zagospodarowaniu terenów inwesty ... » więcej 2019-02-21, godz. 16:00 Opolski ratusz ogłosił przetarg, który wyłoni operatora systemu rowerów miejskich Miasto oczekuje, że rowery będą wyposażone w komputer pokładowy i nadajnik GPS, który pozwoli zostawiać jednoślady poza stacją. Do dyspozycji opolan będzie 20 ... » więcej 2019-02-21, godz. 13:45 Lada dzień wystartuje przetarg, który wyłoni wykonawcę mieszkań w Opolu-Winowie Inwestycja prowadzona przez Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zakłada budowę pięciu trzykondygnacyjnych budynków, w których powstać ma ponad 150 mi ... » więcej 2019-02-21, godz. 10:33 "Byłem na spacerze i pies może to potwierdzić". Co Opolanie robią na zwolnieniu lekarskim? Udział w maratonie, podróże po Europie czy malowanie mieszkania z chorym kręgosłupem - ZUS sprawdził, co ubezpieczeni robią na zwolnieniu lekarskim. W opolski ... » więcej 2019-02-20, godz. 21:00 Radni Korfantowa przegłosowali zmiany w budżecie. Decyzja daje zielone światło dla budowy oczyszczalni Radni Korfantowa jednogłośnie przyjęli propozycję zmiany budżetu gminy zakładającą zwiększenie wydatków na budowę oczyszczalni ścieków. » więcej 2019-02-20, godz. 15:15 Po dużym poślizgu rusza budowa mieszkań przy Oleskiej w Opolu OTBS buduje mieszkania przy ul. Oleskiej w Opolu, naprzeciwko Uniwersytetu Opolskiego. Chodzi o zabudowę wnętrza kwartału między ulicą Oleską a Dąbrowskiego. ... » więcej 2019-02-20, godz. 10:50 Henryk Labisz najlepszym dekarzem województwa opolskiego Henryk Labisz z podopolskich Chrząstowic został nagrodzony w miniony piątek (15.02) w Łodzi podczas jubileuszowej X Gali SUPERDEKARZ. » więcej 2019-02-20, godz. 10:00 Cisek: Chcą wypróbować emulsję do łatania spękań w drogach Jedna z firm zajmujących się naprawą dróg, zwróciła się do samorządu gminy Cisek z ofertą nowatorskiej metody łatania spękań na asfalcie. Zamiast polewania ic ... » więcej 2019-02-19, godz. 14:04 Olszanka stawia na drogi. Szykują się większe i mniejsze inwestycje Po wielu latach starań mieszkańcy Janowa doczekają się gruntownej przebudowy trasy wojewódzkiej nr 462. Władze Olszanki współfinansują te inwestycje. Ponadto ... » więcej 2019-02-18, godz. 16:15 Nieskanalizowane wioski stanowią problem gminy Prudnik Po kilku latach dyskusji i szukania pieniędzy ruszy budowa kanalizacji wsi Szybowice w gminie Prudnik. Koszt tej inwestycji szacowany jest na ok. 13 mln złoty ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »