Radio Opole » Gospodarka
2018-12-13, 08:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Ekologicznie i oszczędnie. W kietrzańskim DPS-ie zamontowano panele fotowoltaiczne

Panele zamontowane na dachu DPS-u w Kietrzu [fot. DPS w Klisinie]
Panele zamontowane na dachu DPS-u w Kietrzu [fot. DPS w Klisinie]
68 paneli fotowoltaicznych zostało zamontowanych na dachu Domu Pomocy Społecznej w Kietrzu, który jest filią DPS-u w Klisinie. To drugi etap gruntownej modernizacji tej placówki.
Panele dadzą nie tylko oszczędności, ale również ograniczą niską emisję. Do tej pory kietrzański DPS ogrzewany był piecem na węgiel, a następnie na ekogroszek.

- W tym wypadku dbamy i o powietrze i o nasz portfel - mówi Małgorzata Krywko-Trznadel, dyrektor DPS w Kilsinie. - To, co ciągle słyszymy na temat smogu i zatrucia powietrza, to jest niezwykle ważne. My jesteśmy bardzo proekologiczni. Mamy już różne instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i solary. Od kilku lat działamy proekologicznie. Ale dla nas również ważne w tym wypadku jest to, że będziemy oszczędzać dzięki takim instalacjom.

W pierwszym etapie modernizacji wykonano termomodernizację budynku, założono instalację pozyskania energii cieplnej geotermalnej i zagospodarowano teren placówki. Trzeci i ostatni etap zakłada modernizację pomieszczeń strychu.

- Tam powstaną pokoje dla osób trwale chorych psychicznie, pracownie terapeutyczne oraz siłownia - dodaje Krywko-Trznadel. - Projekt zakłada wykonanie prac budowlano-montażowych, instalacji związanych z dociepleniem ścian, wymianom stolarki okiennej i drzwiowej. Ale między innymi oprócz stworzeniu 23 nowych miejsc w placówce, damy zatrudnienie kolejnym 11 osobom.

Remont kietrzańskiego DPS-u ma się zakończyć na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. Całość będzie kosztowała blisko 4 miliony złotych, z czego dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi prawie 3 miliony złotych.
Małgorzata Krywko-Trznadel
Małgorzata Krywko-Trznadel

Gospodarka

2019-02-21, godz. 16:30 Władze czekają na inwestorów, a opozycja krytykuje działania burmistrza. Co dalej z brzeską "Zielonką"? Na dzisiejszej sesji brzescy radni dyskutowali m.in. na tematy gospodarcze. Jednym z punktów porządku obrad była informacja o zagospodarowaniu terenów inwesty ... » więcej 2019-02-21, godz. 16:00 Opolski ratusz ogłosił przetarg, który wyłoni operatora systemu rowerów miejskich Miasto oczekuje, że rowery będą wyposażone w komputer pokładowy i nadajnik GPS, który pozwoli zostawiać jednoślady poza stacją. Do dyspozycji opolan będzie 20 ... » więcej 2019-02-21, godz. 13:45 Lada dzień wystartuje przetarg, który wyłoni wykonawcę mieszkań w Opolu-Winowie Inwestycja prowadzona przez Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zakłada budowę pięciu trzykondygnacyjnych budynków, w których powstać ma ponad 150 mi ... » więcej 2019-02-21, godz. 10:33 "Byłem na spacerze i pies może to potwierdzić". Co Opolanie robią na zwolnieniu lekarskim? Udział w maratonie, podróże po Europie czy malowanie mieszkania z chorym kręgosłupem - ZUS sprawdził, co ubezpieczeni robią na zwolnieniu lekarskim. W opolski ... » więcej 2019-02-20, godz. 21:00 Radni Korfantowa przegłosowali zmiany w budżecie. Decyzja daje zielone światło dla budowy oczyszczalni Radni Korfantowa jednogłośnie przyjęli propozycję zmiany budżetu gminy zakładającą zwiększenie wydatków na budowę oczyszczalni ścieków. » więcej 2019-02-20, godz. 15:15 Po dużym poślizgu rusza budowa mieszkań przy Oleskiej w Opolu OTBS buduje mieszkania przy ul. Oleskiej w Opolu, naprzeciwko Uniwersytetu Opolskiego. Chodzi o zabudowę wnętrza kwartału między ulicą Oleską a Dąbrowskiego. ... » więcej 2019-02-20, godz. 10:50 Henryk Labisz najlepszym dekarzem województwa opolskiego Henryk Labisz z podopolskich Chrząstowic został nagrodzony w miniony piątek (15.02) w Łodzi podczas jubileuszowej X Gali SUPERDEKARZ. » więcej 2019-02-20, godz. 10:00 Cisek: Chcą wypróbować emulsję do łatania spękań w drogach Jedna z firm zajmujących się naprawą dróg, zwróciła się do samorządu gminy Cisek z ofertą nowatorskiej metody łatania spękań na asfalcie. Zamiast polewania ic ... » więcej 2019-02-19, godz. 14:04 Olszanka stawia na drogi. Szykują się większe i mniejsze inwestycje Po wielu latach starań mieszkańcy Janowa doczekają się gruntownej przebudowy trasy wojewódzkiej nr 462. Władze Olszanki współfinansują te inwestycje. Ponadto ... » więcej 2019-02-18, godz. 16:15 Nieskanalizowane wioski stanowią problem gminy Prudnik Po kilku latach dyskusji i szukania pieniędzy ruszy budowa kanalizacji wsi Szybowice w gminie Prudnik. Koszt tej inwestycji szacowany jest na ok. 13 mln złoty ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »