Radio Opole » Gospodarka
2018-12-13, 08:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Ekologicznie i oszczędnie. W kietrzańskim DPS-ie zamontowano panele fotowoltaiczne

Panele zamontowane na dachu DPS-u w Kietrzu [fot. DPS w Klisinie]
Panele zamontowane na dachu DPS-u w Kietrzu [fot. DPS w Klisinie]
68 paneli fotowoltaicznych zostało zamontowanych na dachu Domu Pomocy Społecznej w Kietrzu, który jest filią DPS-u w Klisinie. To drugi etap gruntownej modernizacji tej placówki.
Panele dadzą nie tylko oszczędności, ale również ograniczą niską emisję. Do tej pory kietrzański DPS ogrzewany był piecem na węgiel, a następnie na ekogroszek.

- W tym wypadku dbamy i o powietrze i o nasz portfel - mówi Małgorzata Krywko-Trznadel, dyrektor DPS w Kilsinie. - To, co ciągle słyszymy na temat smogu i zatrucia powietrza, to jest niezwykle ważne. My jesteśmy bardzo proekologiczni. Mamy już różne instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i solary. Od kilku lat działamy proekologicznie. Ale dla nas również ważne w tym wypadku jest to, że będziemy oszczędzać dzięki takim instalacjom.

W pierwszym etapie modernizacji wykonano termomodernizację budynku, założono instalację pozyskania energii cieplnej geotermalnej i zagospodarowano teren placówki. Trzeci i ostatni etap zakłada modernizację pomieszczeń strychu.

- Tam powstaną pokoje dla osób trwale chorych psychicznie, pracownie terapeutyczne oraz siłownia - dodaje Krywko-Trznadel. - Projekt zakłada wykonanie prac budowlano-montażowych, instalacji związanych z dociepleniem ścian, wymianom stolarki okiennej i drzwiowej. Ale między innymi oprócz stworzeniu 23 nowych miejsc w placówce, damy zatrudnienie kolejnym 11 osobom.

Remont kietrzańskiego DPS-u ma się zakończyć na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. Całość będzie kosztowała blisko 4 miliony złotych, z czego dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi prawie 3 miliony złotych.
Małgorzata Krywko-Trznadel
Małgorzata Krywko-Trznadel

Gospodarka

2020-01-25, godz. 10:00 W tym roku powstanie droga łącząca Bryksy i Naczęsławice Największym drogowym zadaniem zaplanowanym w tym roku w gminie Pawłowiczki będzie budowa drogi łączącej Bryksy i Naczęsławice. Samorząd stara się o dofinansowanie… » więcej 2020-01-24, godz. 20:15 "Przedsiębiorcy chętnie korzystają z naszej pomocy". OCRG podsumowało 2019 rok 123,5 miliona złotych - tyle pieniędzy wypłaciło Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki na unijne dotacje i pożyczki dla firm w 2019 roku. Dzisiaj ( 24.01) w Centrum… » więcej 2020-01-24, godz. 17:00 W gminie Strzeleczki w tym roku powstanie PSZOK Mieszkańcy gminy Strzeleczki w tym roku w końcu doczekają się własnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Do tej pory śmieci, które powinny trafić… » więcej 2020-01-24, godz. 14:44 Prószków postawił na swojego odbiorcę. Cena za śmieci wyższa, ale mogło być gorzej 23 złote i 50 groszy - tyle od stycznia mieszkaniec gminy Prószków zapłaci miesięcznie za wywóz odpadów segregowanych. To o 9 złotych więcej niż w roku ubiegł… » więcej 2020-01-24, godz. 12:13 Zatrudniasz powyżej 10 osób? Do końca stycznia zawiadom ZUS o wypadkach w pracy Pracodawcy, którzy zatrudniają przynajmniej 10 pracowników do końca stycznia mają czas, żeby powiadomić ZUS o wypadkach i niekorzystnym środowisku pracy w swoim… » więcej 2020-01-24, godz. 10:00 Strzelce Opolskie: gmina chce wybudować kolejne dwa bloki na spółkę z mieszkańcami W ubiegłym roku do użytku oddano pierwszy w Strzelcach Opolskich blok, wybudowany wspólnie przez samorząd i mieszkańców. Przy ulicy Bocznicowej miejsce jest na… » więcej 2020-01-23, godz. 19:30 Polska Cerekiew: nie będzie dużego remontu dróg, ale wiele małych inwestycji W tym roku gmina Polska Cerekiew nie będzie realizować żadnej dużej inwestycji drogowej. Zamiast tego, pieniądze na ten cel przeznaczone będą na remonty małych… » więcej 2020-01-23, godz. 17:00 Unijne dofinansowanie wsparło przygraniczne samorządy Opolszczyzny 24 mln złotych wyniosła łączna wartość projektu zrealizowanego przez pięć gmin i powiat z południa Opolszczyzny. W Prudniku, który był partnerem wiodącym tego… » więcej 2020-01-23, godz. 14:30 Gazyfikacja Bierawy w pełni. Najpierw urząd, potem szkoła i przedszkole Rozpoczęła się główna faza gazyfikacji Bierawy. Do miejscowości już pod koniec ubiegłego roku doprowadzono gazociąg i przyłączono pierwszy dom. Teraz rozpoczynają… » więcej 2020-01-23, godz. 08:00 Postępy przy rewitalizacji dawnej Fampry w Kluczborku. Miasteczko rowerowe jest praktycznie gotowe Do kwietnia mają zakończyć się prace na bryle zewnętrznej dawnej Fampry w Kluczborku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »