Radio Opole » Gospodarka
2018-12-13, 08:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Ekologicznie i oszczędnie. W kietrzańskim DPS-ie zamontowano panele fotowoltaiczne

Panele zamontowane na dachu DPS-u w Kietrzu [fot. DPS w Klisinie]
Panele zamontowane na dachu DPS-u w Kietrzu [fot. DPS w Klisinie]
68 paneli fotowoltaicznych zostało zamontowanych na dachu Domu Pomocy Społecznej w Kietrzu, który jest filią DPS-u w Klisinie. To drugi etap gruntownej modernizacji tej placówki.
Panele dadzą nie tylko oszczędności, ale również ograniczą niską emisję. Do tej pory kietrzański DPS ogrzewany był piecem na węgiel, a następnie na ekogroszek.

- W tym wypadku dbamy i o powietrze i o nasz portfel - mówi Małgorzata Krywko-Trznadel, dyrektor DPS w Kilsinie. - To, co ciągle słyszymy na temat smogu i zatrucia powietrza, to jest niezwykle ważne. My jesteśmy bardzo proekologiczni. Mamy już różne instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i solary. Od kilku lat działamy proekologicznie. Ale dla nas również ważne w tym wypadku jest to, że będziemy oszczędzać dzięki takim instalacjom.

W pierwszym etapie modernizacji wykonano termomodernizację budynku, założono instalację pozyskania energii cieplnej geotermalnej i zagospodarowano teren placówki. Trzeci i ostatni etap zakłada modernizację pomieszczeń strychu.

- Tam powstaną pokoje dla osób trwale chorych psychicznie, pracownie terapeutyczne oraz siłownia - dodaje Krywko-Trznadel. - Projekt zakłada wykonanie prac budowlano-montażowych, instalacji związanych z dociepleniem ścian, wymianom stolarki okiennej i drzwiowej. Ale między innymi oprócz stworzeniu 23 nowych miejsc w placówce, damy zatrudnienie kolejnym 11 osobom.

Remont kietrzańskiego DPS-u ma się zakończyć na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. Całość będzie kosztowała blisko 4 miliony złotych, z czego dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi prawie 3 miliony złotych.
Małgorzata Krywko-Trznadel
Małgorzata Krywko-Trznadel

Gospodarka

2020-07-12, godz. 17:00 Przez całą gminę na rowerze? Ozimek chce mieć ścieżki łączące granice gminy Od Chrząstowic do Grodźca. Ozimek planuje stworzyć rowerową trasę, która będzie przebiegała przez całą gminę. » więcej 2020-07-12, godz. 10:00 41. Startup Mixer Siesta w nowej odsłonie, ale założenia te same. Opolscy biznesmeni podzielą się swoim doświadczeniem Startup Mixer, czyli spotkania młodych opolskich przedsiębiorców z doświadczonymi biznesmenami, powraca w nowej, letniej odsłonie. Tym razem jako „siesta” na scenie… » więcej 2020-07-11, godz. 10:30 NFZ zachęca placówki medyczne do przywracania normalnego trybu leczenia pacjentów. Argumentem są dodatkowe pieniądze Są dodatkowe pieniądze dla opolskich placówek medycznych z Narodowego Funduszu Zdrowia. » więcej 2020-07-11, godz. 10:00 Dlaczego dane wrażliwe wyciekają z różnych firm? Czasami przedsiębiorczy nawet nie wiedzą, że dane wrażliwe dotyczące ich firmy wyciekły - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' Grzegorz Rippel z Wyższej Szkoły… » więcej 2020-07-10, godz. 23:00 10 firm bierze udział w przetargu na rozbudowę polderu Żelazna. Oferty tańsze niż zakładano 10 firm wystartowało w przetargu Wód Polskich na rozbudowę i modernizację polderu Żelazna. Przypomnijmy, zakładany koszt inwestycji wynosi ponad 102 miliony złotych… » więcej 2020-07-10, godz. 10:48 Jednak nie będzie zwolnień grupowych w Coroplaście? W środę (08.07) informowaliśmy na naszej antenie o planowanych grupowych zwolnieniach w firmie Coroplast w Strzelcach Opolskich. Takie informacje dyrekcja zakładu… » więcej 2020-07-10, godz. 06:00 Absolutorium dla zarządu powiatu opolskiego. Radni byli jednomyślni Zarząd powiatu opolskiego otrzymał absolutorium za rok 2019. Na sesji powiatowi radni zatwierdzili również realizację ubiegłorocznego budżetu. » więcej 2020-07-09, godz. 16:45 Miliony złotych dla Politechniki Opolskiej na rozbudowę laboratoriów. Chodzi o badania nad technologiami lekkimi Niemal 8,5 miliona złotych będzie kosztować rozbudowa Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich na Politechnice Opolskiej. » więcej 2020-07-09, godz. 12:00 Kolejny krok w kierunku budowy nowego mostu nad Odrą [FILM, ZDJĘCIA] 80% kosztów opracowania dokumentacji niezbędnej do budowy nowego mostu nad Odrą pokryte zostanie z pieniędzy rządowych. Dzisiaj umowę na dofinansowanie podpisali… » więcej 2020-07-09, godz. 11:01 258 milionów złotych składek umorzył opolskim przedsiębiorcom ZUS z powodu pandemii koronawirusa Zwolnienia z opłacenia składek było najważniejszym kołem ratunkowym, po które sięgali od marca opolscy przedsiębiorcy i samozatrudnieni -twierdzi ZUS. Placówki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »