Radio Opole » Gospodarka
2018-12-06, 11:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Końcówka sezonu nawigacyjnego na Odrze i Kanale Gliwickim. 2018 lepszy niż 2017

Barka na Odrze [fot. Marcin Skomudek]
Barka na Odrze [fot. Marcin Skomudek]
Ostatnie w tym sezonie barki z węglem spłynęły z portu Gliwice przez Kędzierzyn-Koźle i Opole do Wrocławia. Żegluga jest jeszcze możliwa do czasu aż Kanał Gliwicki i Odra nie zostaną skute lodem.
- Kończący się sezon nawigacyjny był lepszy od poprzedniego – mówi Mariusz Przybylski, dyrektor kędzierzyńsko-kozielskiej delegatury Urzędu Żeglugi Śródlądowej z Wrocławia. - O ile w zeszłym roku było 125 tysięcy ton, to w tym roku przewieźli 207 tysięcy ton, czyli ponad 50% więcej. Jest postęp, możliwości są jeszcze większe. Zobaczymy, jak to będzie w przyszłym roku.

Armatorzy mają zaplanowanych kilka transportów, które powinny zakończyć się do 20 grudnia. To głównie ruch barek na miejsca zimowego cumowania oraz transport kadłubów ze stoczni w Koźlu i Januszkowicach.

- Nadal można pływać po Kanale Gliwickim i Odrze, ale trzeba zwracać uwagę na komunikaty o zmianach – mówi Linda Hofman, rzeczniczka Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie z Gliwic. - Zmienią się godziny śluzowania natomiast droga wodna nadal zostaje dla żeglugi otwarta. Co do rzeki Odry w tej chwili nie podejmujemy decyzji o zakończeniu sezonu nawigacyjnego, droga wodna będzie cały czas otwarta dla żeglugi z możliwymi, okresowo pojawiającymi się utrudnieniami.

Przyszłoroczny sezon żeglugowy na Odrze i Kanale Gliwickim rozpocznie się ok. 15 marca, o ile szlaki te nie będą skute lodem.
Mariusz Przybylski
Linda Hofman

Gospodarka

2018-12-17, godz. 10:25 Ponad 16 tys. Ukraińców pracuje legalnie na Opolszczyźnie. To pięciokrotny wzrost od 2015 roku Przybywa Ukraińców, którzy pracują na Opolszczyźnie. W ciągu ostatnich trzech lat ich liczba wzrosła pięciokrotnie. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społeczn ... » więcej 2018-12-16, godz. 17:00 Kończą budowę chodnika. Chcą zdążyć przed świętami Mimo zimy drogowcy kończą jeszcze ostatnie inwestycje. W Kędzierzynie-Koźlu na finiszu jest remont chodnika przy ul. Powstańców Śląskich. Chodzi o fragment od ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Platforma Wirtualnych Targów, czyli dostaniesz pracę bez wychodzenia z domu Platforma Wirtualnych Targów, czyli targi pracy w internecie. Pomysł, który otrzymał dotację Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki zakłada, że każdy zainteres ... » więcej 2018-12-16, godz. 08:00 W listopadzie bezrobocie w powiecie głubczyckim spadło, ale minimalnie. To historyczny rezultat Niewielki, ale jednak spadek. Po raz pierwszy w historii Powiatowego Urzędu Pracy w Głubczycach w listopadzie zmalało bezrobocie. W ubiegłym miesiącu w pośred ... » więcej 2018-12-15, godz. 17:45 Wybuchowy Explomet skorzystał z pieniędzy na innowacje. Ma zaplecze techniczne Działu Nauki Badań i Rozwoju Opolska firma Explomet uruchomiła zaplecze techniczne Działu Nauki Badań i Rozwoju. Obiekt ma stwarzać nowe możliwości wykonywania technologii stowarzyszonych ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:00 "Stop szarej strefie". Pod lupą kontrolerów tym razem znalazły się kluby nocne i targowisko Mandaty na łączną kwotę 3,5 tysiąca złotych to efekt kontroli przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w klubach nocnych w po ... » więcej 2018-12-15, godz. 10:30 Budżet powiatu strzeleckiego na rok 2019: dużo inwestycji, ale pieniędzy za mało Znany jest już kształt budżetu powiatu strzeleckiego na przyszły rok. Do kasy starostwa wpłynie 90 mln zł, wydać trzeba będzie o 7 mln więcej. Dziurę budżetow ... » więcej 2018-12-14, godz. 21:00 Arriva: decyzja o rezygnacji z kursowania autobusów podtrzymana. Wicemarszałek: nie oznacza to, że transport publiczny ... Firma autobusowa Arriva 30 czerwca przyszłego roku wycofuje się z kursowania w powiatach kędzierzyńsko-kozielskim i prudnickim. Dzisiaj (14.12) na temat decyz ... » więcej 2018-12-14, godz. 18:30 Gdyby nie pomoc unijna, nie byłoby remontów dróg czy szkół. Jak Opolszczyzna wykorzystała pieniądze z Brukseli? Z 4 miliardów złotych, które województwo opolskie otrzymało z Unii Europejskiej, blisko 1,5 mld złotych wypłacono już samorządom i firmom, a na drugie tyle po ... » więcej 2018-12-14, godz. 15:00 Zakład UFI Filters w Opolu otwarty. Produkcja testowa ruszy w czerwcu UFI Filters otworzył nowy zakład produkujący wymienniki ciepła w samochodach. Firma wybudowała halę produkcyjną o powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych na ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »