Radio Opole » Gospodarka
2018-11-21, 14:28 Autor: Ireneusz Prochera

Indie perspektywicznym rynkiem dla polskich firm

Dr Pradeep Kumar [fot.Ireneusz Prochera]
Dr Pradeep Kumar [fot.Ireneusz Prochera]
- Polskie firmy i instytucje nie wykorzystują w pełni możliwości jakie daje współpraca z Indiami - mówiono o tym podczas konferencji zorganizowanej w Opolu. W spotkaniu zatytułowanym "Indie jako jeden z pięciu strategicznych kierunków dla polskiego biznesu" wzięli udział przedstawiciele ambasady Indii, instytucji promujących współpracę gospodarczą oraz firm, które mają już za sobą doświadczenie takiej w kooperacji.
V.S.D.L. Surenda, pierwszy sekretarz ambasady Indii w Polsce podkreśla podobieństwa, jeśli chodzi o warunki prowadzenia działalności biznesowej w obu krajach. Mówi przede wszystkim o dużej elastyczności oraz otwartości. Jak dodaje gość konferencji, niewykorzystanym polem jest bliższa współpraca na szczeblu samorządów z obu krajów.

Renata Żukowska, dyrektor generalny Indo-European Education Foundation mówi, że zainteresowanie rynkiem indyjskim rośnie, choć pojawiają się i bariery, także natury mentalnej.

- Jeśli przedstawiciel polskiej firmy wysyła list elektroniczny i nie dostaje na niego odpowiedzi denerwuje się brakiem reakcji. Tymczasem w dobrym tonie jest za dwa-trzy dni zadzwonić i osobiście porozmawiać - dodaje.

Współpracy polsko-indyjska to także szansa dla polskich uczelni wyższych, które przeżywają kłopoty związane z niżem demograficznym. Dr Pradeep Kumar wskazuje na to, że potrzeby edukacyjne w Indiach z roku na rok rosną i nie są im w stanie sprostać tamtejsze uczelnie.

- Taka sugestia: jeśli rząd może wprowadzić jakieś zachęty dla studentów z Indii, powinien to zrobić, bo wszyscy na tym skorzystają - mówi dr Kumar.
Podkreśla też, że współpraca z Indiami to również szansa dla mniejszych ośrodków akademickich w Polsce. W tym kontekście, jako pozytywny przykład wymienia Nysę i tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.

Do 2020 roku dla blisko 100 milionów mieszkańców Indii zabraknie miejsca na uczelniach wyższych. Większość z nich będzie gotowa płacić za edukację za granicą.
V.S.D.L Surenda
Renata Żukowska
Dr Pradeep Kumar 1
Dr Pradeep Kumar 2

Gospodarka

2021-11-28, godz. 19:45 Październik był kolejnym miesiącem z niższym bezrobociem w regionie Październik był kolejnym miesiącem, kiedy w regionie odnotowano spadek bezrobocia. W porównaniu do września liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach… » więcej 2021-11-28, godz. 08:54 Wykorzystali oszczędności z poprzedniego przetargu. Murów rozbudowuje kanalizację Po nowym roku rozpocznie się drugi etap budowy kanalizacji w Starych Budkowicach. Sieć zostanie dokończona na dwóch ulicach - Zagwiździańskiej oraz Targ… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Ma być taniej, ale najpierw będzie drożej. Aby obniżyć ceny za śmieci Tarnów Opolski przystąpi do "Czystego re… To ma być antidotum między innymi na rosnące ceny wywozu odpadów. Radni Tarnowa Opolskiego zdecydowali, że gmina w przyszłym roku przystąpi do Związku… » więcej 2021-11-26, godz. 19:00 Kolejna droga w Opolu oddana do użytku. Tym razem zakończono budowę łącznika ulicy Sieradzkiej z Bielską Kolejna wyremontowana droga w Opolu gotowa do użytku. Chodzi o połączenie ulicy Sieradzkiej z ul. Bielską na osiedlu Malinka. W ramach inwestycji zamontowano… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 Szkołę w Kórnicy czeka termomodernizacja za ponad 2,5 mln złotych Szkoła w Kórnicy przejdzie kompleksową modernizację energetyczną. Po kilku latach przygotowań i czterech ogłoszonych przetargach w końcu udało się wyłonić… » więcej 2021-11-26, godz. 14:45 Transport publiczny w powiecie głubczyckim i prudnickim wchodzi na wyższy poziom. Samorządowcy z południa regionu będą… Powiatowo-Gminny Związek Transportu 'Pogranicze' w Głubczycach rozpoczyna swoją działalność. Głównym zadaniem instytucji, do której należą powiaty głubczycki… » więcej 2021-11-26, godz. 12:45 Grodków chce modernizować systemy ogrzewania w szkołach i wiejskich świetlicach. W części budynków do produkcji… Grodkowski magistrat chce skuteczniej walczyć ze smogiem. Pomóc w tym mają panele słoneczne i wymiana pieców w budynkach szkół. » więcej 2021-11-26, godz. 10:45 "Obniżenie akcyzy czy VAT może pomóc obniżyć inflację". Diana Rokita-Poskart z Politechniki Opolskiej o tarczy i… Propozycje tarczy antyinflacyjnej oceniła w Porannej Loży Radiowej ekonomistka z Politechniki Opolskiej dr Diana Rokita-Poskart. » więcej 2021-11-25, godz. 19:00 Mniej ciągników i trzody, ale więcej drobiu i bydła. Urząd Statystyczny w Opolu pokazał pierwsze wyniki spisu ro… Koncentracja, specjalizacja i regionalizacja produkcji rolnej - to podstawowe wnioski z Powszechnego Spisu Rolnego 2020 dla Opolszczyzny. » więcej 2021-11-25, godz. 18:30 Zmiany na drodze wojewódzkiej numer 429. W najbliższych tygodniach zostanie wprowadzony ruch wahadłowy Wracamy do tematu drogi wojewódzkiej numer 429. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu na 3-kilometrowym odcinku pomiędzy Polską Nową Wsią a Wawelnem rozpoczęto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »