Radio Opole » Gospodarka
2018-11-21, 14:28 Autor: Ireneusz Prochera

Indie perspektywicznym rynkiem dla polskich firm

Dr Pradeep Kumar [fot.Ireneusz Prochera]
Dr Pradeep Kumar [fot.Ireneusz Prochera]
- Polskie firmy i instytucje nie wykorzystują w pełni możliwości jakie daje współpraca z Indiami - mówiono o tym podczas konferencji zorganizowanej w Opolu. W spotkaniu zatytułowanym "Indie jako jeden z pięciu strategicznych kierunków dla polskiego biznesu" wzięli udział przedstawiciele ambasady Indii, instytucji promujących współpracę gospodarczą oraz firm, które mają już za sobą doświadczenie takiej w kooperacji.
V.S.D.L. Surenda, pierwszy sekretarz ambasady Indii w Polsce podkreśla podobieństwa, jeśli chodzi o warunki prowadzenia działalności biznesowej w obu krajach. Mówi przede wszystkim o dużej elastyczności oraz otwartości. Jak dodaje gość konferencji, niewykorzystanym polem jest bliższa współpraca na szczeblu samorządów z obu krajów.

Renata Żukowska, dyrektor generalny Indo-European Education Foundation mówi, że zainteresowanie rynkiem indyjskim rośnie, choć pojawiają się i bariery, także natury mentalnej.

- Jeśli przedstawiciel polskiej firmy wysyła list elektroniczny i nie dostaje na niego odpowiedzi denerwuje się brakiem reakcji. Tymczasem w dobrym tonie jest za dwa-trzy dni zadzwonić i osobiście porozmawiać - dodaje.

Współpracy polsko-indyjska to także szansa dla polskich uczelni wyższych, które przeżywają kłopoty związane z niżem demograficznym. Dr Pradeep Kumar wskazuje na to, że potrzeby edukacyjne w Indiach z roku na rok rosną i nie są im w stanie sprostać tamtejsze uczelnie.

- Taka sugestia: jeśli rząd może wprowadzić jakieś zachęty dla studentów z Indii, powinien to zrobić, bo wszyscy na tym skorzystają - mówi dr Kumar.
Podkreśla też, że współpraca z Indiami to również szansa dla mniejszych ośrodków akademickich w Polsce. W tym kontekście, jako pozytywny przykład wymienia Nysę i tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.

Do 2020 roku dla blisko 100 milionów mieszkańców Indii zabraknie miejsca na uczelniach wyższych. Większość z nich będzie gotowa płacić za edukację za granicą.
V.S.D.L Surenda
Renata Żukowska
Dr Pradeep Kumar 1
Dr Pradeep Kumar 2

Gospodarka

2020-07-07, godz. 18:45 4 opolskie firmy walczą o tytuł najbardziej innowacyjnej w Europie Ruszyło głosowanie w konkursie Regiostars. Mieszkańcy opolskiego mogą głosować na cztery najbardziej innowacyjne projekty firm z naszego regionu. Każdy może oddać… » więcej 2020-07-07, godz. 12:30 Deweloperzy polubili Gogolin. Na osiedlu Dębowym powstaną kolejne domy szeregowe Gmina Gogolin sprzedała prywatnemu deweloperowi działki, na których mają stanąć kolejne domy. Od jakiegoś czasu osiedle Dębowe systematycznie się rozbudowuje… » więcej 2020-07-06, godz. 21:15 9 milionów złotych na podniesienie kwalifikacji w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego Ponad 9 milionów złotych dofinansowania na rozwój kompetencji przeznaczy urząd marszałkowski w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. To całkiem nowa inicjatywa… » więcej 2020-07-06, godz. 16:15 Wodociągi, kanalizacja i stacje uzdatniania wody powstaną na Opolszczyźnie dzięki unijnej dotacji 29 przydomowych oczyszczalni ścieków i ponad 52 kilometry systemu kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych powstanie w 20 opolskich gminach. W ramach Programu… » więcej 2020-07-06, godz. 13:17 Stan konta w ZUS? W związku z pandemią tylko na Platformie Usług Elektronicznych W tym roku stan naszego konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych sprawdzimy tylko na Platformie Usług Elektronicznych. Zmiany zasad były konieczne ze względu… » więcej 2020-07-05, godz. 18:15 Gmina Kluczbork chce wspierać i prezentować przedsiębiorców przez grupę na portalu społecznościowym Założenie grupy 'Kupuj Lokalnie - Kluczbork' na portalu społecznościowym to nowy pomysł tamtejszego magistratu na wsparcie miejscowych przedsiębiorców. » więcej 2020-07-05, godz. 13:00 Przetarg na modernizację oczyszczalni ścieków w gminie Ozimek może ruszyć Modernizacja oczyszczalni ścieków w Antoniowie w gminie Ozimek coraz bardziej realna. Radni gminy na sesji przyjęli uchwały związane z poręczeniem zaciągnięcia… » więcej 2020-07-04, godz. 13:00 Trwa przebudowa mostu kolejowego na Odrze w Krapkowicach Trwa przebudowa mostu kolejowego na Odrze w Krapkowicach Otmęcie. Po poszerzeniu i wybudowaniu najazdów, obiekt zostanie udostępniony kierowcom oraz pieszym. Jak… » więcej 2020-07-03, godz. 18:30 Nie wiadomo, kiedy ruszy budowa bloków dla pracowników fabryki paneli Zapowiadana rok temu budowa dwóch mieszkań dla pracowników firmy Kronospan na razie nie ruszyła. Inwestycja, którą miały realizować razem z firmą gmina Strzelce… » więcej 2020-07-03, godz. 17:00 Katarzyna Czochara wnioskuje do władz Nysy o zwiększenie wsparcia dla firm. Posłanka chce, by przeznaczono na to pieniądze… Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara zaapelowała do władz Nysy o przeznaczenie pieniędzy z Funduszu Inwestycji Samorządowych na pomoc lokalnym przedsiębiorcom… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »