Radio Opole » Gospodarka
2018-11-21, 14:28 Autor: Ireneusz Prochera

Indie perspektywicznym rynkiem dla polskich firm

Dr Pradeep Kumar [fot.Ireneusz Prochera]
Dr Pradeep Kumar [fot.Ireneusz Prochera]
- Polskie firmy i instytucje nie wykorzystują w pełni możliwości jakie daje współpraca z Indiami - mówiono o tym podczas konferencji zorganizowanej w Opolu. W spotkaniu zatytułowanym "Indie jako jeden z pięciu strategicznych kierunków dla polskiego biznesu" wzięli udział przedstawiciele ambasady Indii, instytucji promujących współpracę gospodarczą oraz firm, które mają już za sobą doświadczenie takiej w kooperacji.
V.S.D.L. Surenda, pierwszy sekretarz ambasady Indii w Polsce podkreśla podobieństwa, jeśli chodzi o warunki prowadzenia działalności biznesowej w obu krajach. Mówi przede wszystkim o dużej elastyczności oraz otwartości. Jak dodaje gość konferencji, niewykorzystanym polem jest bliższa współpraca na szczeblu samorządów z obu krajów.

Renata Żukowska, dyrektor generalny Indo-European Education Foundation mówi, że zainteresowanie rynkiem indyjskim rośnie, choć pojawiają się i bariery, także natury mentalnej.

- Jeśli przedstawiciel polskiej firmy wysyła list elektroniczny i nie dostaje na niego odpowiedzi denerwuje się brakiem reakcji. Tymczasem w dobrym tonie jest za dwa-trzy dni zadzwonić i osobiście porozmawiać - dodaje.

Współpracy polsko-indyjska to także szansa dla polskich uczelni wyższych, które przeżywają kłopoty związane z niżem demograficznym. Dr Pradeep Kumar wskazuje na to, że potrzeby edukacyjne w Indiach z roku na rok rosną i nie są im w stanie sprostać tamtejsze uczelnie.

- Taka sugestia: jeśli rząd może wprowadzić jakieś zachęty dla studentów z Indii, powinien to zrobić, bo wszyscy na tym skorzystają - mówi dr Kumar.
Podkreśla też, że współpraca z Indiami to również szansa dla mniejszych ośrodków akademickich w Polsce. W tym kontekście, jako pozytywny przykład wymienia Nysę i tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.

Do 2020 roku dla blisko 100 milionów mieszkańców Indii zabraknie miejsca na uczelniach wyższych. Większość z nich będzie gotowa płacić za edukację za granicą.
V.S.D.L Surenda
Renata Żukowska
Dr Pradeep Kumar 1
Dr Pradeep Kumar 2

Gospodarka

2019-01-19, godz. 16:17 Kietrz liczy na odrolnienie gruntów. To da szanse na stworzenie terenu przemysłowego Kietrz chce pozyskać tereny inwestycyjne. W tym celu gmina stara się o pozwolenie na odrolnienie 50 hektarów. To tereny, które rozciągają się wzdłuż cały czas ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:51 Duża inwestycja w przedszkolu w Raszowej. Będzie ładniej i cieplej Przebudowa i ocieplenie przedszkola w Raszowej, to jedna z większych inwestycji w tegorocznym budżecie gminy Leśnica. Prace mają się rozpocząć wiosną i zakońc ... » więcej 2019-01-19, godz. 08:30 Nie tylko mieszkańcy - samorządy też wymieniają "kopciuchy" Nie tylko osoby indywidualne mogą starać się o dofinansowanie do wymiany pieców na bardziej nowoczesne. Również samorządy mogą sięgać po takie pieniądze i tak ... » więcej 2019-01-18, godz. 20:15 RIO negatywnie o budżecie powiatu kluczborskiego. Czy będzie program naprawczy? Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie zaopiniowała projekt budżetu powiatu kluczborskiego. » więcej 2019-01-18, godz. 18:15 Opolskie zyskało nowych specjalistów z uprawnieniami budowlanymi 70 inżynierów z rąk szefostwa Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa odebrało uprawnienia budowlane. To m.in. konstruktorzy budownictwa, elektrycy, drogowcy i ... » więcej 2019-01-18, godz. 15:30 Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Ujeździe na finiszu Coraz bliżej końca modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Ujeździe. Inwestycja podzielona została na trzy etapy, całość prac powinna się zakończyć do ... » więcej 2019-01-18, godz. 13:00 Ruch na Kanale Gliwickim rośnie. Jest podsumowanie ostatniego sezonu 16 tys. prześluzowanych jednostek, do tego spławione kilkaset tysięcy ton ładunku - tak Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki ... » więcej 2019-01-18, godz. 09:49 Olesno inwestuje, ale nie zadłuża się. "Ten rok będzie bardzo aktywny" Gmina Olesno na inwestycje przeznaczy 25 procent tegorocznego budżetu. Trwa gruntowna przebudowa odkrytego basenu za 10 milionów złotych. Samorząd przymierza ... » więcej 2019-01-18, godz. 09:00 Wiadomo jak będzie wyglądać park handlowy Stawowa w Strzelcach Opolskich Teren dawnego miasteczka ruchu przy placu targowym w Strzelcach Opolskich, ma się zmienić w centrum handlowe. Spółka Unico, która specjalizuje się w budowie p ... » więcej 2019-01-18, godz. 07:30 Grodków chce skanalizować kolejne wsie. W pozostałych mogą pojawić się przydomowe oczyszczalnie Grodków po raz kolejny przymierza się do skanalizowania największej wsi w gminie. Dotychczasowe dwa przetargi na budowę instalacji w Kopicach, nie wyłoniły wy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »