Radio Opole » Gospodarka
2018-11-21, 14:28 Autor: Ireneusz Prochera

Indie perspektywicznym rynkiem dla polskich firm

Dr Pradeep Kumar [fot.Ireneusz Prochera]
Dr Pradeep Kumar [fot.Ireneusz Prochera]
- Polskie firmy i instytucje nie wykorzystują w pełni możliwości jakie daje współpraca z Indiami - mówiono o tym podczas konferencji zorganizowanej w Opolu. W spotkaniu zatytułowanym "Indie jako jeden z pięciu strategicznych kierunków dla polskiego biznesu" wzięli udział przedstawiciele ambasady Indii, instytucji promujących współpracę gospodarczą oraz firm, które mają już za sobą doświadczenie takiej w kooperacji.
V.S.D.L. Surenda, pierwszy sekretarz ambasady Indii w Polsce podkreśla podobieństwa, jeśli chodzi o warunki prowadzenia działalności biznesowej w obu krajach. Mówi przede wszystkim o dużej elastyczności oraz otwartości. Jak dodaje gość konferencji, niewykorzystanym polem jest bliższa współpraca na szczeblu samorządów z obu krajów.

Renata Żukowska, dyrektor generalny Indo-European Education Foundation mówi, że zainteresowanie rynkiem indyjskim rośnie, choć pojawiają się i bariery, także natury mentalnej.

- Jeśli przedstawiciel polskiej firmy wysyła list elektroniczny i nie dostaje na niego odpowiedzi denerwuje się brakiem reakcji. Tymczasem w dobrym tonie jest za dwa-trzy dni zadzwonić i osobiście porozmawiać - dodaje.

Współpracy polsko-indyjska to także szansa dla polskich uczelni wyższych, które przeżywają kłopoty związane z niżem demograficznym. Dr Pradeep Kumar wskazuje na to, że potrzeby edukacyjne w Indiach z roku na rok rosną i nie są im w stanie sprostać tamtejsze uczelnie.

- Taka sugestia: jeśli rząd może wprowadzić jakieś zachęty dla studentów z Indii, powinien to zrobić, bo wszyscy na tym skorzystają - mówi dr Kumar.
Podkreśla też, że współpraca z Indiami to również szansa dla mniejszych ośrodków akademickich w Polsce. W tym kontekście, jako pozytywny przykład wymienia Nysę i tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.

Do 2020 roku dla blisko 100 milionów mieszkańców Indii zabraknie miejsca na uczelniach wyższych. Większość z nich będzie gotowa płacić za edukację za granicą.
V.S.D.L Surenda
Renata Żukowska
Dr Pradeep Kumar 1
Dr Pradeep Kumar 2

Gospodarka

2020-10-24, godz. 17:24 Prof. Królczyk z Politechniki Opolskiej jest w 4-osobowym prezydium ogólnopolskiego Kolegium Prorektorów Politechnika Opolska ma przedstawiciela w prezydium Kolegium Prorektorów do spraw Nauki i Rozwoju Publicznych Wyższych Szkół Technicznych w Polsce. Prof. Grzegorz… » więcej 2020-10-24, godz. 14:45 To ma być jeden z impulsów do rozwoju gminy. Ozimek przygotował nowy plan zagospodarowania przestrzennego Przede wszystkim tereny pod przemysł i mieszkalnictwo. Radni gminy Ozimek przyjęli nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dotyczy on czterech miejscowości… » więcej 2020-10-24, godz. 10:00 Ruszają prace na DW 385 Kopice - Grodków. Będzie też remont "414" W poniedziałek (26.10) kierowcy mogą spodziewać się utrudnień na drodze między Kopicami a Grodkowem w powiecie brzeskim. » więcej 2020-10-24, godz. 07:00 Kończy się remont ulic Konopnickiej i Kościuszki w Oleśnie Jeszcze w tym miesiącu zakończy się remont ulicy Konopnickiej i Kościuszki w Oleśnie. To fragment drogi wojewódzkiej 494. » więcej 2020-10-23, godz. 20:00 Nyska uczelnia formalizuje współpracę z Umicore. "Zrozumieliśmy, że możemy zrobić więcej" Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie i spółka Umicore Poland, która buduje w okolicy miasta fabrykę komponentów do pojazdów elektrycznych, podpisały… » więcej 2020-10-23, godz. 18:15 Czy opolska gastronomia wytrzyma kolejne zamknięcie? "Konieczne jest wsparcie ze strony państwa" - Bez wsparcia ze strony państwa gastronomia zostanie bardzo uszczuplona - mówi właściciel jednej z tawern w centrum Opola. Przypomnijmy, od jutra (24.10)… » więcej 2020-10-23, godz. 17:00 ZUS pomoże osobom na kwarantannie w formalnościach niezbędnych do uzyskania chorobowego Osoby skierowane przez sanepid na kwarantannę lub poddane izolacji domowej nie będą już musiały martwić się o dostarczenie odpowiedniego zaświadczenia… » więcej 2020-10-23, godz. 15:15 OCRG proponuje 2 mln złotych na "technologie telekomunikacyjne" Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki oferuje przedsiębiorcom dotacje na 'technologie telekomunikacyjne'. Za tym stwierdzeniem kryją się aplikacje i urządzenia… » więcej 2020-10-23, godz. 13:00 Od kilku miesięcy obowiązują ułatwienia ZUS przy składaniu wniosków o rentę rodzinną Prawie 33 tysiące Opolan otrzymuje co miesiąc rentę rodzinną. Jej minimalna wysokość to 1200 zł brutto. Jak przypomina Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik… » więcej 2020-10-23, godz. 10:15 Jak koronawirus wpłynął na zatrudnienie osób niepełnosprawnych? Zbadała to fundacja Aktywizacja Fundacja Aktywizacja przeprowadziła badania dotyczące sytuacji na rynku pracy osób niepełnosprawnych w czasie epidemii. Jak powiedziała dziś (23.10) w porannej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***