Radio Opole » Gospodarka
2018-11-08, 19:45 Autor: Justyna Maćkowiak

Rośnie liczba cudzoziemców pracujących na Opolszczyźnie

© (fot. Szymon Krawczyk)
© (fot. Szymon Krawczyk)
Anna Bartoszek-Dec [fot. Paula Hołubowicz]
Anna Bartoszek-Dec [fot. Paula Hołubowicz]
- 15 - 16 tysięcy cudzoziemców przebywa obecnie na Opolszczyźnie - powiedziała w Loży Radiowej Anna Bartoszek-Dec z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Dokładne oszacowanie tej liczby jest trudne, pewne jest to, że liczba ta rośnie, a największą grupę stanowią Ukraińcy - dodaje, podkreślając, że nasz region jest coraz bardziej atrakcyjny dla cudzoziemców.
- Cudzoziemcy nie przyjeżdżają tylko na Opolszczyznę, obywatele Ukrainy są w całej Polsce. Im większe województwo, tym więcej jest tam cudzoziemców. To, że taka duża liczba jest na Opolszczyźnie, świadczy o tym, że w innych, większych województwach cudzoziemców jest jeszcze więcej. Aczkolwiek Opolszczyzna teraz jest coraz bardziej atrakcyjna dla cudzoziemców. Jest nieduża, łatwo im się tutaj odnaleźć, łatwiej dotrzeć do urzędu, wynająć mieszkanie - twierdzi Bartoszek-Dec.

Cudzoziemcy są zatrudniani na podstawie oświadczenia wydawanego przez urząd pracy, albo pozwolenia, które wydaje wojewoda. - Oświadczenie to uproszczona forma dla obywateli sześciu państw. Procedura zarejestrowania takiego oświadczenia jest dość łatwa i krótka. Cudzoziemiec może na takim oświadczeniu pracować 6 miesięcy. W trakcie pracy na oświadczeniu pracodawca może z kontynuacji wystąpić do wojewody opolskiego o wydanie dla niego pozwolenia na pracę - wyjaśnia Anna Bartoszek-Dec.

Cudzoziemiec po przepracowaniu określonego czasu na oświadczeniu może również sam wystąpić o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy w związku z pracą.
Anna Bartoszek-Dec cz. 1
Anna Bartoszek-Dec cz. 2

Gospodarka

2018-11-13, godz. 07:00 Luki w dokumentacji i za niskie opłaty podatkowe. KAS skontrolowała samochodowy rynek wtórny Nieprawidłowości w dokumentach i wysokości opłaconego podatku. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili kontrolę dokumentów samochodów ... » więcej 2018-11-12, godz. 18:30 Nowe projekty LGD "Dolina Stobrawy". Wsparcie dla miejscowych twórców i małych społeczności Powiększenie bazy 'wiosek tematycznych' oraz promocja ludowych twórców. To najbliższe projekty Lokalnej Grupy Działania 'Dolina Stobrawy'. » więcej 2018-11-11, godz. 07:00 Niemodlin: rozpoczęła się budowa Otwartych Stref Aktywności Nowa infrastruktura, siłownie i miejsca do rekreacji - w Niemodlinie rozpoczęły się pierwsze prace w ramach budowy Otwartych Stref Aktywności. W całym mieście ... » więcej 2018-11-09, godz. 11:00 Branice mają wreszcie teren dla inwestorów. Gmina musi go jeszcze uzbroić W Branicach powstała strefa przemysłowa. To teren o powierzchni 3,5 hektara. W przeszłości działała tu cegielnia. » więcej 2018-11-09, godz. 07:00 Na Opolszczyźnie inwestor na przyłączenie do sieci energetycznej czeka nawet kilka lat Od 4 do 5 lat - tyle musi czekać inwestor na przyłączenie do sieci energetycznej - takie informacje podaje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, czyli instytuc ... » więcej 2018-11-08, godz. 16:02 Od nowego roku nawet o 50% wzrosną ceny za prąd dla przedsiębiorców Ceny energii dla firm mają wzrosnąć od nowego roku nawet o 50 procent. Takie wyliczenie od firmy Tauron otrzymała m.in firma Nutricia z Opola. Dyrektor Andrze ... » więcej 2018-11-08, godz. 13:00 Jest plan na budowę nowego akwenu wzdłuż Prosny. Gmina Gorzów Śląski kompletuje dokumentację Budowa zbiornika retencyjno-rekreacyjnego wzdłuż rzeki Prosna to jeden z priorytetów inwestycyjnych gminy Gorzów Śląski na tę kadencję. » więcej 2018-11-08, godz. 11:30 Tauron planuje inwestycje w nowoczesne technologie. Mają ułatwić życie w mieście Tauron, który jest głównie kojarzony z rachunkami za dostarczony prąd teraz myśli o rozwoju sieci internetowej. Waldemar Skomudek, dyrektor wykonawczy ds. bad ... » więcej 2018-11-08, godz. 09:30 Kończy się modernizacja siedmiu odcinków dróg lokalnych w powiecie oleskim. Samorządy ze sobą współpracują Powiatowy Zarząd Dróg w Oleśnie kończy tegoroczne remonty współfinansowane z gminami. Chodzi o siedem modernizacji, a każda z nich dotyczyła mniej więcej kilo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »