Radio Opole » Gospodarka
2018-11-08, 19:45 Autor: Justyna Maćkowiak

Rośnie liczba cudzoziemców pracujących na Opolszczyźnie

© (fot. Szymon Krawczyk)
© (fot. Szymon Krawczyk)
Anna Bartoszek-Dec [fot. Paula Hołubowicz]
Anna Bartoszek-Dec [fot. Paula Hołubowicz]
- 15 - 16 tysięcy cudzoziemców przebywa obecnie na Opolszczyźnie - powiedziała w Loży Radiowej Anna Bartoszek-Dec z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Dokładne oszacowanie tej liczby jest trudne, pewne jest to, że liczba ta rośnie, a największą grupę stanowią Ukraińcy - dodaje, podkreślając, że nasz region jest coraz bardziej atrakcyjny dla cudzoziemców.
- Cudzoziemcy nie przyjeżdżają tylko na Opolszczyznę, obywatele Ukrainy są w całej Polsce. Im większe województwo, tym więcej jest tam cudzoziemców. To, że taka duża liczba jest na Opolszczyźnie, świadczy o tym, że w innych, większych województwach cudzoziemców jest jeszcze więcej. Aczkolwiek Opolszczyzna teraz jest coraz bardziej atrakcyjna dla cudzoziemców. Jest nieduża, łatwo im się tutaj odnaleźć, łatwiej dotrzeć do urzędu, wynająć mieszkanie - twierdzi Bartoszek-Dec.

Cudzoziemcy są zatrudniani na podstawie oświadczenia wydawanego przez urząd pracy, albo pozwolenia, które wydaje wojewoda. - Oświadczenie to uproszczona forma dla obywateli sześciu państw. Procedura zarejestrowania takiego oświadczenia jest dość łatwa i krótka. Cudzoziemiec może na takim oświadczeniu pracować 6 miesięcy. W trakcie pracy na oświadczeniu pracodawca może z kontynuacji wystąpić do wojewody opolskiego o wydanie dla niego pozwolenia na pracę - wyjaśnia Anna Bartoszek-Dec.

Cudzoziemiec po przepracowaniu określonego czasu na oświadczeniu może również sam wystąpić o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy w związku z pracą.
Anna Bartoszek-Dec cz. 1
Anna Bartoszek-Dec cz. 2

Gospodarka

2019-01-18, godz. 07:30 Grodków chce skanalizować kolejne wsie. W pozostałych mogą pojawić się przydomowe oczyszczalnie Grodków po raz kolejny przymierza się do skanalizowania największej wsi w gminie. Dotychczasowe dwa przetargi na budowę instalacji w Kopicach, nie wyłoniły wy ... » więcej 2019-01-17, godz. 21:00 Stan środowiska na Opolszczyźnie jest coraz lepszy - wynika z raportu 2016 - 2017 Przemysł emituje coraz mniej szkodliwych gazów, a woda jest bardziej czysta. Stan środowiska w województwie opolskim był jednym z tematów posiedzenia Komisji ... » więcej 2019-01-17, godz. 19:15 Ponad 4 miliardy złotych ulokowali w ubiegłym roku inwestorzy na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna okazała się bezkonkurencyjna w porównaniu z pozostałymi 14 strefami w Polsce - powiedział w 'Loży Radiowej' Krzyszto ... » więcej 2019-01-17, godz. 17:45 Doradcy do spraw pieców - to pomysł samorządu województwa na walkę ze smogiem W gminach na Opolszczyźnie dzięki pieniądzom Komisji Europejskiej mają pojawić się doradcy do spraw czystego powietrza. Porozumienie w tej sprawie podpisało 2 ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:45 Budżet Kolonowskiego skromny, ale i tak sporo przeznaczono na remonty dróg Najwięcej pieniędzy inwestycyjnych gmina Kolonowskie przeznaczy na drogi. Tegoroczny budżet jest skromny, ale mimo to, sporo się będzie w gminie budować i rem ... » więcej 2019-01-17, godz. 11:30 Co się stało ze ściekami z Otmuchowa? Sprawdza to WIOŚ Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu sprawdza, co stało się ze ściekami z Otmuchowa. Gmina ta nie posiada własnej oczyszczalni, dlatego nieczysto ... » więcej 2019-01-16, godz. 18:10 Są pieniądze na uzbrojenie strefy przemysłowej pod Nysą. Prace mają ruszyć w lutym Nysa uzbroi strefę przemysłową zlokalizowaną pod miastem. W budżecie na 2019 rok, znalazły się brakujące wcześniej pieniądze na realizację inwestycji. » więcej 2019-01-16, godz. 16:34 Byczyna będzie spłacać długi do 2034 roku. "Musieliśmy zrezygnować z inwestycji" Władze gminy Byczyna wprowadzają oszczędności z powodu 80 milionów złotych zadłużenia. Przyjęty plan zakłada spłatę zobowiązań do 2034 roku. » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 Skromny budżet gminy Walce. Wśród inwestycji: budowa kanalizacji oraz remont przedszkola Tegoroczny budżet gminy Walce nie jest rekordowy - wyniesie nieco ponad 20 milionów złotych. W planach inwestycyjnych znalazło się wiele pozycji, w tym te naj ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:00 Wyasfaltują drogę polną, żeby zachęcić do budowy domów Tu na razie jest ściernisko… a dokładniej droga polna. Władze gminy Ujazd przygotowują się do przebudowy ulicy Zapłotnej w Olszowej. Zlokalizowano tam działki ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »