Radio Opole » Gospodarka
2018-10-10, 18:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Kolejne 8 milinów złotych z unii ma zmienić opolską wieś

Chróścina wygrała tegoroczną edycję konkursu "Piękna Wieś Opolska" to także przykład dla innych
Chróścina wygrała tegoroczną edycję konkursu "Piękna Wieś Opolska" to także przykład dla innych
Remont świetlicy wiejskiej w Wierzbniku, odnowienie centrum Sidziny i remont dawnego kasyna oficerskiego w Łambinowicach. To część planów, które mają zostać zrealizowane z pieniędzy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na poprawę warunków życia w małych miejscowościach opolski urząd marszałkowski przekazał w sumie 8 mln 300 tysięcy złotych, a dzisiaj podpisano pierwsze umowy z włodarzami gmin.
Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa tłumaczy, że obecnie budynek świetlicy w Wierzbniku jest w bardzo złym stanie technicznym. Dzięki wsparciu możliwa będzie kompleksowa zmiana wyglądu obiektu i terenu wokół. - To jest bardzo ważne miejsce spotkań naszej społeczności. Cieszymy się, że możemy wyremontować kolejną świetlicę. Tym bardziej, że w gminie mamy 35 sołectw i jest jeszcze kilka sołectw, które mają podobne potrzeby - zaznaczył samorządowiec.

Gmina Łambinowice otrzymane pół miliona złotych przeznaczy na poprawę stanu zabytkowego, dawnego kasyna oficerskiego, dziś siedziby Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Obecnie, ze względu na niestabilną konstrukcję, nie może on być w pełni wykorzystywany.

Pieniądze z PROW pozwalają na kontynuację odbudowy XIX-wiecznej willi w Strzelnikach w gminie Lewin Brzeski. Wypięknieje również centrum Sidziny. Powstanie tam kilka stref wypoczynku. Zaprojektowano ścieżki spacerowe, nawiązujące do już istniejących. Pojawią się ławki i kosze na śmieci. Zaplanowano także budowę siłowni zewnętrznej i „ścieżki zdrowia”. W części parku pojawi się plac zabaw dla najmłodszych, który od ulicy odgrodzą nowe nasadzenia.
Marek Antoniewicz

Gospodarka

2018-10-19, godz. 19:45 Gogoliński dworzec kolejowy imponuje estetyką. Teraz Centrum Przesiadkowe jest wielofunkcyjne Oficjalnie otwarto Centrum Przesiadkowe w Gogolinie. Przebudowa starego dworca kolejowego trwała niemal dwa lata, a jej koszt to 10 milionów złotych. » więcej 2018-10-19, godz. 12:30 Czy Browar Namysłów idzie na sprzedaż? Władze firmy zaprzeczają, a lokalni politycy pytają o dalszy los zakładu Kilka dni temu w internecie rozgorzała dyskusja na temat przyszłości browaru. Nieoficjalne informacje mówiły o tym, że firma ma zostać sprzedana dużej kompani ... » więcej 2018-10-19, godz. 09:00 OCRG ogłasza dwa nabory. Można wnioskować o dotacje na innowacje lub żłobek Przedsiębiorcy mogą wnioskować o pieniądze w ostatnich tegorocznych naborach prowadzonych przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. » więcej 2018-10-19, godz. 07:30 Pierwsza biogazownia na południu regionu czeka na rządowe decyzje Od rozstrzygnięcia rządowej aukcji energetycznej uzależniona jest przyszłość biogazowni w Prężynce, na terenie gminy Lubrza. Jej budowa ruszyła w kwietniu. Do ... » więcej 2018-10-18, godz. 18:45 Czy Polacy są zainteresowani zakładaniem firm w Czechach? Mniej restrykcyjne kontrole, przyjaźniejszy system podatkowy i inne nastawienie urzędników do przedsiębiorców - to najczęstsze przyczyny rejestracji polskich ... » więcej 2018-10-18, godz. 16:00 Po 70 latach czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej. "Jest zielone światło" - Jest zielone światło dla przekształcenia połączenia tranzytowego w turystyczne do Republiki Czeskiej przez Głuchołazy i Pokrzywną - mówiła na dzisiejszej ko ... » więcej 2018-10-18, godz. 15:34 PSL o suszy w rolnictwie i dronach Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego w ramach kampanii wyborczej poruszyli problem suszy w rolnictwie. Marcin Oszańca i Michał Baucz, którzy starują w wyb ... » więcej 2018-10-18, godz. 12:15 System kształcenia kierowców słabo uczy o zagrożeniach na przejazdach kolejowych Na 1700 pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy kategorii 'B' tylko 37 dotyczy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Kolejarze uważają, że to za mało, dlateg ... » więcej 2018-10-18, godz. 10:00 Ostatnie wolne mieszkanie w bloku przy Bocznicowej w Strzelcach Opolskich Jeszcze tylko jedno mieszkanie, w nowo budowanym bloku w Strzelcach Opolskich, szuka swojego właściciela. Pozostałe już mają nabywców. Blok powstaje w ramach ... » więcej 2018-10-17, godz. 21:00 Przetwórnia dla każdego. O rolniczych inkubatorach rozmawiano w Polskiej Cerekwi Inkubator przetwórstwa to rozwiązanie pozwalające każdemu, kto chce produkować przetwory na handel, lecz sam nie ma środków na to, by otworzyć własny zakład. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »