Radio Opole » Gospodarka
2018-10-09, 21:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Aglomeracja Opolska podsumowała 5 lat działalności

Powstają ścieżki rowerowe [fot. Witold Wośtak]
Powstają ścieżki rowerowe [fot. Witold Wośtak]
Konferencja - 5 lat Aglomeracji Opolskiej
Konferencja - 5 lat Aglomeracji Opolskiej
5 lat funkcjonowania Aglomeracji Opolskiej - konferencja
5 lat funkcjonowania Aglomeracji Opolskiej - konferencja
Budowa ścieżek rowerowych, centrów przesiadkowych czy przebudowa ulicy Niemodlińskiej w Opolu. To niektóre efekty funkcjonowania Aglomeracji Opolskiej. Stowarzyszenie, które skupia Opole i 20 gmin powstało 5 lat temu, a dzisiaj (09.10) podsumowano jego działalność.
Katarzyna Harnyś-Mielnik, kierownik Działu Monitorowania i Ewaluacji w biurze stowarzyszenia tłumaczy, że dzięki współpracy w ramach podpisanych umów do samorządów trafiło w sumie 218 mln złotych.

- Nadal przyświeca nam wizja wspólnych działań w celu rozwiązywania problemów Aglomeracji Opolskiej. Przed nami dużo pracy, jak chociażby wyzwania dotyczące rozwoju transportu aglomeracyjnego. Tych celów mamy sporo i mam nadzieje, że będziemy je realizować nie tylko przy udziale dotacji unijnych - powiedziała Katarzyna Harnyś-Mielnik.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski również uważa, że priorytetem na przyszłość jest zwiększenie liczby połączeń transportu publicznego między Opolem a ościennymi gminami.

- Aglomeracja Opolska to jest 25 procent miejsc pracy całego regionu. Dodam, że dzisiaj na jednego pracującego opolanina przypada sześciu pracowników spoza Opola. Dlatego połączenie komunikacyjne naszych samorządów jest wyzwaniem na kolejne lata - zaznaczył Arkadiusz Wiśniewski.

Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina dodał, że pieniądze unijne pozyskane w ramach funkcjonowania aglomeracji umożliwią podniesienie poziomu kształcenia zawodowego w tej gminie. - My za chwilę będziemy potrzebować 400 nowych pracowników, ponieważ tyle w ostatnich czterech latach stworzono miejsc pracy - dodał.

Dzięki dofinansowaniom z Aglomeracji Opolskiej w tym roku ma powstać około 40 km ścieżek rowerowych. Waldemar Kampa, wójt Turawy przypomniał, że dzięki dotacjom ścieżki rowerowe połączą jeziora turawskie z Centrum Handlowym Turawa Park. Zdaniem samorządowca takich inwestycji mogłoby być więcej, gdyby nie problemy małych gmin. - Polegają na tym, że brakuje im pieniędzy na wkład własny. Tutaj każda gmina indywidualnie uczestniczy w pewnych projektach i później z powodów finansowych trzeba z czegoś rezygnować - podkreślił samorządowiec.

Henryk Wróbel, wójt Dobrzenia Wielkiego przypomniał, że obecnie Aglomeracja realizuje inwestycje przy pomocy dotacji unijnych. Jego zdaniem w kolejnym rozdaniu tych pieniędzy może być mniej i wówczas stowarzyszenie będzie musiało położyć większy nacisk na wspólne rozwiązywanie problemów.
Katarzyna Harnyś-Mielnik
Arkadiusz Wiśniewski - aglomeracja
Waldemar Kampa

Gospodarka

2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:36 Strefa gospodarcza w Olszowej ma bazować na zielonej energii Strefa gospodarcza w Olszowej ma być samodzielna energetycznie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Ujazd chcą prowadzić nowatorski projekt ekologi ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »