Radio Opole » Gospodarka
2018-10-09, 21:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Aglomeracja Opolska podsumowała 5 lat działalności

Powstają ścieżki rowerowe [fot. Witold Wośtak]
Powstają ścieżki rowerowe [fot. Witold Wośtak]
Konferencja - 5 lat Aglomeracji Opolskiej
Konferencja - 5 lat Aglomeracji Opolskiej
5 lat funkcjonowania Aglomeracji Opolskiej - konferencja
5 lat funkcjonowania Aglomeracji Opolskiej - konferencja
Budowa ścieżek rowerowych, centrów przesiadkowych czy przebudowa ulicy Niemodlińskiej w Opolu. To niektóre efekty funkcjonowania Aglomeracji Opolskiej. Stowarzyszenie, które skupia Opole i 20 gmin powstało 5 lat temu, a dzisiaj (09.10) podsumowano jego działalność.
Katarzyna Harnyś-Mielnik, kierownik Działu Monitorowania i Ewaluacji w biurze stowarzyszenia tłumaczy, że dzięki współpracy w ramach podpisanych umów do samorządów trafiło w sumie 218 mln złotych.

- Nadal przyświeca nam wizja wspólnych działań w celu rozwiązywania problemów Aglomeracji Opolskiej. Przed nami dużo pracy, jak chociażby wyzwania dotyczące rozwoju transportu aglomeracyjnego. Tych celów mamy sporo i mam nadzieje, że będziemy je realizować nie tylko przy udziale dotacji unijnych - powiedziała Katarzyna Harnyś-Mielnik.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski również uważa, że priorytetem na przyszłość jest zwiększenie liczby połączeń transportu publicznego między Opolem a ościennymi gminami.

- Aglomeracja Opolska to jest 25 procent miejsc pracy całego regionu. Dodam, że dzisiaj na jednego pracującego opolanina przypada sześciu pracowników spoza Opola. Dlatego połączenie komunikacyjne naszych samorządów jest wyzwaniem na kolejne lata - zaznaczył Arkadiusz Wiśniewski.

Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina dodał, że pieniądze unijne pozyskane w ramach funkcjonowania aglomeracji umożliwią podniesienie poziomu kształcenia zawodowego w tej gminie. - My za chwilę będziemy potrzebować 400 nowych pracowników, ponieważ tyle w ostatnich czterech latach stworzono miejsc pracy - dodał.

Dzięki dofinansowaniom z Aglomeracji Opolskiej w tym roku ma powstać około 40 km ścieżek rowerowych. Waldemar Kampa, wójt Turawy przypomniał, że dzięki dotacjom ścieżki rowerowe połączą jeziora turawskie z Centrum Handlowym Turawa Park. Zdaniem samorządowca takich inwestycji mogłoby być więcej, gdyby nie problemy małych gmin. - Polegają na tym, że brakuje im pieniędzy na wkład własny. Tutaj każda gmina indywidualnie uczestniczy w pewnych projektach i później z powodów finansowych trzeba z czegoś rezygnować - podkreślił samorządowiec.

Henryk Wróbel, wójt Dobrzenia Wielkiego przypomniał, że obecnie Aglomeracja realizuje inwestycje przy pomocy dotacji unijnych. Jego zdaniem w kolejnym rozdaniu tych pieniędzy może być mniej i wówczas stowarzyszenie będzie musiało położyć większy nacisk na wspólne rozwiązywanie problemów.
Katarzyna Harnyś-Mielnik
Arkadiusz Wiśniewski - aglomeracja
Waldemar Kampa

Gospodarka

2018-10-21, godz. 07:00 Gratka dla fanów motoryzacji. Startup Poland Camp zawita do Opola Startup Poland Camp, wydarzenie dedykowane branży motoryzacyjnej po raz pierwszy zawita do Opola. 25 października w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym wystąpi ... » więcej 2018-10-20, godz. 15:00 Są pieniądze do wzięcia. Ruszył nowy nabór wniosków do programu "Rybactwo i Morze" Do 2 listopada przyjmowane będą wnioski do programu operacyjnego Rybactwo i Morze. Nabór koordynuje Rybacka Lokalna Grupa Działania 'Opolszczyzna'. Tym razem ... » więcej 2018-10-20, godz. 09:15 Nowy system - rosną wpływy. ZUS podsumowuje e-składkę Znacząco mniej błędów w rozliczeniach i wyraźnie wyższe oraz regularne sumy wpłat - tak pierwsze trzy kwartały obowiązywania systemu e-składek ocenia Zakład U ... » więcej 2018-10-19, godz. 22:00 Wyremontowany oddział chirurgii oraz nowoczesny tomograf ma do dyspozycji Uniwersytecki Szpital Kliniczny Oficjalnie oddano do użytku wyremontowany Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Lecznica zyskała też bardzo no ... » więcej 2018-10-19, godz. 19:45 Gogoliński dworzec kolejowy imponuje estetyką. Teraz Centrum Przesiadkowe jest wielofunkcyjne Oficjalnie otwarto Centrum Przesiadkowe w Gogolinie. Przebudowa starego dworca kolejowego trwała niemal dwa lata, a jej koszt to 10 milionów złotych. » więcej 2018-10-19, godz. 12:30 Czy Browar Namysłów idzie na sprzedaż? Władze firmy zaprzeczają, a lokalni politycy pytają o dalszy los zakładu Kilka dni temu w internecie rozgorzała dyskusja na temat przyszłości browaru. Nieoficjalne informacje mówiły o tym, że firma ma zostać sprzedana dużej kompani ... » więcej 2018-10-19, godz. 09:00 OCRG ogłasza dwa nabory. Można wnioskować o dotacje na innowacje lub żłobek Przedsiębiorcy mogą wnioskować o pieniądze w ostatnich tegorocznych naborach prowadzonych przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. » więcej 2018-10-19, godz. 07:30 Pierwsza biogazownia na południu regionu czeka na rządowe decyzje Od rozstrzygnięcia rządowej aukcji energetycznej uzależniona jest przyszłość biogazowni w Prężynce, na terenie gminy Lubrza. Jej budowa ruszyła w kwietniu. Do ... » więcej 2018-10-18, godz. 18:45 Czy Polacy są zainteresowani zakładaniem firm w Czechach? Mniej restrykcyjne kontrole, przyjaźniejszy system podatkowy i inne nastawienie urzędników do przedsiębiorców - to najczęstsze przyczyny rejestracji polskich ... » więcej 2018-10-18, godz. 16:00 Po 70 latach czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej. "Jest zielone światło" - Jest zielone światło dla przekształcenia połączenia tranzytowego w turystyczne do Republiki Czeskiej przez Głuchołazy i Pokrzywną - mówiła na dzisiejszej ko ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »