Radio Opole » Gospodarka
2018-10-09, 21:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Aglomeracja Opolska podsumowała 5 lat działalności

Powstają ścieżki rowerowe [fot. Witold Wośtak]
Powstają ścieżki rowerowe [fot. Witold Wośtak]
Konferencja - 5 lat Aglomeracji Opolskiej
Konferencja - 5 lat Aglomeracji Opolskiej
5 lat funkcjonowania Aglomeracji Opolskiej - konferencja
5 lat funkcjonowania Aglomeracji Opolskiej - konferencja
Budowa ścieżek rowerowych, centrów przesiadkowych czy przebudowa ulicy Niemodlińskiej w Opolu. To niektóre efekty funkcjonowania Aglomeracji Opolskiej. Stowarzyszenie, które skupia Opole i 20 gmin powstało 5 lat temu, a dzisiaj (09.10) podsumowano jego działalność.
Katarzyna Harnyś-Mielnik, kierownik Działu Monitorowania i Ewaluacji w biurze stowarzyszenia tłumaczy, że dzięki współpracy w ramach podpisanych umów do samorządów trafiło w sumie 218 mln złotych.

- Nadal przyświeca nam wizja wspólnych działań w celu rozwiązywania problemów Aglomeracji Opolskiej. Przed nami dużo pracy, jak chociażby wyzwania dotyczące rozwoju transportu aglomeracyjnego. Tych celów mamy sporo i mam nadzieje, że będziemy je realizować nie tylko przy udziale dotacji unijnych - powiedziała Katarzyna Harnyś-Mielnik.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski również uważa, że priorytetem na przyszłość jest zwiększenie liczby połączeń transportu publicznego między Opolem a ościennymi gminami.

- Aglomeracja Opolska to jest 25 procent miejsc pracy całego regionu. Dodam, że dzisiaj na jednego pracującego opolanina przypada sześciu pracowników spoza Opola. Dlatego połączenie komunikacyjne naszych samorządów jest wyzwaniem na kolejne lata - zaznaczył Arkadiusz Wiśniewski.

Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina dodał, że pieniądze unijne pozyskane w ramach funkcjonowania aglomeracji umożliwią podniesienie poziomu kształcenia zawodowego w tej gminie. - My za chwilę będziemy potrzebować 400 nowych pracowników, ponieważ tyle w ostatnich czterech latach stworzono miejsc pracy - dodał.

Dzięki dofinansowaniom z Aglomeracji Opolskiej w tym roku ma powstać około 40 km ścieżek rowerowych. Waldemar Kampa, wójt Turawy przypomniał, że dzięki dotacjom ścieżki rowerowe połączą jeziora turawskie z Centrum Handlowym Turawa Park. Zdaniem samorządowca takich inwestycji mogłoby być więcej, gdyby nie problemy małych gmin. - Polegają na tym, że brakuje im pieniędzy na wkład własny. Tutaj każda gmina indywidualnie uczestniczy w pewnych projektach i później z powodów finansowych trzeba z czegoś rezygnować - podkreślił samorządowiec.

Henryk Wróbel, wójt Dobrzenia Wielkiego przypomniał, że obecnie Aglomeracja realizuje inwestycje przy pomocy dotacji unijnych. Jego zdaniem w kolejnym rozdaniu tych pieniędzy może być mniej i wówczas stowarzyszenie będzie musiało położyć większy nacisk na wspólne rozwiązywanie problemów.
Katarzyna Harnyś-Mielnik
Arkadiusz Wiśniewski - aglomeracja
Waldemar Kampa

Gospodarka

2018-12-14, godz. 21:00 Arriva: decyzja o rezygnacji z kursowania autobusów podtrzymana. Wicemarszałek: nie oznacza to, że transport publiczny ... Firma autobusowa Arriva 30 czerwca przyszłego roku wycofuje się z kursowania w powiatach kędzierzyńsko-kozielskim i prudnickim. Dzisiaj (14.12) na temat decyz ... » więcej 2018-12-14, godz. 18:30 Gdyby nie pomoc unijna, nie byłoby remontów dróg czy szkół. Jak Opolszczyzna wykorzystała pieniądze z Brukseli? Z 4 miliardów złotych, które województwo opolskie otrzymało z Unii Europejskiej, blisko 1,5 mld złotych wypłacono już samorządom i firmom, a na drugie tyle po ... » więcej 2018-12-14, godz. 15:00 Zakład UFI Filters w Opolu otwarty. Produkcja testowa ruszy w czerwcu UFI Filters otworzył nowy zakład produkujący wymienniki ciepła w samochodach. Firma wybudowała halę produkcyjną o powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych na ... » więcej 2018-12-14, godz. 09:47 Gmina Pokój rozwija się dzięki unijnym dotacjom Niewielka gmina Pokój posiadając mały budżet, aby rozwijać się musi sięgać po pieniądze unijne. Samorząd realizuje łącznie kilkadziesiąt projektów z dofinanso ... » więcej 2018-12-13, godz. 18:51 Stop Bankowemu Bezprawiu i UOKiK pomagają frankowiczom Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zorganizowało porady prawne dla osób, które zaciągnęły kredyty we franku szwajcarskim i uważają, że banki ich oszukały. » więcej 2018-12-13, godz. 08:00 Ekologicznie i oszczędnie. W kietrzańskim DPS-ie zamontowano panele fotowoltaiczne 68 paneli fotowoltaicznych zostało zamontowanych na dachu Domu Pomocy Społecznej w Kietrzu, który jest filią DPS-u w Klisinie. To drugi etap gruntownej modern ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:30 Dobra atmosfera w pracy warta więcej niż wysoka pensja Niskie bezrobocie sprawia, że młode pokolenie, które wchodzi na rynek chce mieć poczucie sensu w swojej pracy - to część wniosków specjalistów z działów perso ... » więcej 2018-12-12, godz. 13:30 Są pieniądze dla przedsiębiorców i subregionów, będą na żłobki 35 firm z regionu otrzyma dofinansowanie na wzmocnienie swojej pozycji na rynku w kraju i za granicą. Zarząd województwa opolskiego rozstrzygnął drugi nabór d ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:00 Budżet Głubczyc w 2019 roku będzie podobny do tegorocznego. Inwestycje i zadłużenie na podobnym poziomie Oświata, drogi oraz remonty placówek edukacyjnych i kulturalnych - to główne punkty przyszłorocznego budżetu Głubczyc. Na inwestycje gmina przeznaczy do 15 pr ... » więcej 2018-12-12, godz. 07:00 Bezrobocie w Opolu maleje. Opolski PUP wspiera przedsiębiorców i pracodawców zatrudniających bezrobotnych W 2018 roku Powiatowy Urząd Pracy w Opolu przeznaczył ponad 14 milionów 430 tysięcy złotych na aktywne formy finansowego wsparcia opolskich przedsiębiorców i ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »