Radio Opole » Gospodarka
2018-06-26, 11:10 Autor: Witold Wośtak

Gmina Praszka zastanawia się nad planem remontów dróg. Trudności z rozstrzyganiem przetargów. "Składają oferty z przyzwoitości"

Remont drogi Przedmość-Praszka [fot. Kamila Gal-Skorupa] (2)
Remont drogi Przedmość-Praszka [fot. Kamila Gal-Skorupa] (2)
Jarosław Tkaczyński [fot. Witold Wośtak]
Jarosław Tkaczyński [fot. Witold Wośtak]
Problemy z rozstrzyganiem przetargów ma w ostatnim czasie gmina Praszka. Chodzi o remonty dróg, gdzie mimo aktualizacji kosztorysów, oferty są wyższe o 40 procent i więcej.
Dla przykładu, koszt budowy ronda na skrzyżowaniu ulicy Listopadowej i Mickiewicza w Praszce oszacowano na 300 tysięcy złotych, a jedyna oferta opiewa na 600 tysięcy złotych.

- Mamy dylemat, czy brnąć w dokładanie pieniędzy, czy zmienić terminarz robót - mówi Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki. - Sytuacja jest taka, że firmy budowlano-drogowe z naszego rynku startują do przetargów, mając pełne portfele zamówień. Składają oferty z przyzwoitości, ale ceny chyba świadczą, że nie chcą tego robić. Jeżeli widzę przestrzelenie o sto procent, nie ma sensu wykonywać ich w tym roku. Trzeba przeczekać i zrobić to w następnym roku.

Burmistrz Tkaczyński zaobserwował, że wzrost kosztów następuje co 3-4 lata. - Nigdy nie ma identycznej sytuacji. Na pewno na wzrost cen musiał przełożyć się koszt materiałów bitumicznych. Drugim elementem cenotwórczym jest brak rąk do pracy. Rozmawiam z właścicielami tych firm i wiem, jaki mają problem, bo muszą wzrosnąć płace, a poza tym fizycznie brakuje rąk do pracy. To też ogranicza ich moce przerobowe.

Bez wątpienia gmina Praszka nie będzie czekać z remontem ulicy Spacerowej w Kowalach. Przebudowa będzie kosztować niemal 950 tysięcy złotych - o 150 tysięcy więcej niż w kosztorysie. Jest jednak szansa na zwrot minimum 50 procent pieniędzy z dotacji.
Jarosław Tkaczyński 1
Jarosław Tkaczyński 2

Gospodarka

2020-07-14, godz. 10:00 Po inwestycjach w Oleszce i Jasionej cała gmina Zdzieszowice będzie skanalizowana Dwie ostatnie miejscowości w gminie Zdzieszowice doczekają się budowy sieci kanalizacyjnej. W tym roku rozpoczną się prace w Oleszce, w przyszłym powinna ruszyć… » więcej 2020-07-12, godz. 17:00 Przez całą gminę na rowerze? Ozimek chce mieć ścieżki łączące granice gminy Od Chrząstowic do Grodźca. Ozimek planuje stworzyć rowerową trasę, która będzie przebiegała przez całą gminę. » więcej 2020-07-12, godz. 10:00 41. Startup Mixer Siesta w nowej odsłonie, ale założenia te same. Opolscy biznesmeni podzielą się swoim doświadczeniem Startup Mixer, czyli spotkania młodych opolskich przedsiębiorców z doświadczonymi biznesmenami, powraca w nowej, letniej odsłonie. Tym razem jako „siesta” na scenie… » więcej 2020-07-11, godz. 10:30 NFZ zachęca placówki medyczne do przywracania normalnego trybu leczenia pacjentów. Argumentem są dodatkowe pieniądze Są dodatkowe pieniądze dla opolskich placówek medycznych z Narodowego Funduszu Zdrowia. » więcej 2020-07-11, godz. 10:00 Dlaczego dane wrażliwe wyciekają z różnych firm? Czasami przedsiębiorczy nawet nie wiedzą, że dane wrażliwe dotyczące ich firmy wyciekły - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' Grzegorz Rippel z Wyższej Szkoły… » więcej 2020-07-10, godz. 23:00 10 firm bierze udział w przetargu na rozbudowę polderu Żelazna. Oferty tańsze niż zakładano 10 firm wystartowało w przetargu Wód Polskich na rozbudowę i modernizację polderu Żelazna. Przypomnijmy, zakładany koszt inwestycji wynosi ponad 102 miliony złotych… » więcej 2020-07-10, godz. 10:48 Jednak nie będzie zwolnień grupowych w Coroplaście? W środę (08.07) informowaliśmy na naszej antenie o planowanych grupowych zwolnieniach w firmie Coroplast w Strzelcach Opolskich. Takie informacje dyrekcja zakładu… » więcej 2020-07-10, godz. 06:00 Absolutorium dla zarządu powiatu opolskiego. Radni byli jednomyślni Zarząd powiatu opolskiego otrzymał absolutorium za rok 2019. Na sesji powiatowi radni zatwierdzili również realizację ubiegłorocznego budżetu. » więcej 2020-07-09, godz. 16:45 Miliony złotych dla Politechniki Opolskiej na rozbudowę laboratoriów. Chodzi o badania nad technologiami lekkimi Niemal 8,5 miliona złotych będzie kosztować rozbudowa Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich na Politechnice Opolskiej. » więcej 2020-07-09, godz. 12:00 Kolejny krok w kierunku budowy nowego mostu nad Odrą [FILM, ZDJĘCIA] 80% kosztów opracowania dokumentacji niezbędnej do budowy nowego mostu nad Odrą pokryte zostanie z pieniędzy rządowych. Dzisiaj umowę na dofinansowanie podpisali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »