Radio Opole » Gospodarka
2018-05-23, 16:30 Autor: Witold Wośtak

Nowa pracownia dla przyszłych mechatroników w Kluczborku

Pracownia mechatroniczna w ZSP nr 2 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Pracownia mechatroniczna w ZSP nr 2 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Pracownia mechatroniczna w ZSP nr 2 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Pracownia mechatroniczna w ZSP nr 2 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie pracowni mechatronicznej w ZSP nr 2 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie pracowni mechatronicznej w ZSP nr 2 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Kompleksowo wyposażoną pracownię do mechatroniki oddano dziś (23.05) oficjalnie do użytku w kluczborskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2.
Za 460 tysięcy złotych udało się kupić stoły mechatroniczne, kompresory oraz zestaw do pneumatyki i hydrauliki.

Jadwiga Stanosek, wicedyrektor szkoły, mówi, że analiza lokalnego rynku pracy wskazuje na brak elektryków i właśnie mechatroników.

- Pierwsza klasa, która tutaj przyszła, nie za bardzo wiedziała, z czym to się wiąże. Kojarzyli tylko z podzespołami AGD. Obecnie najlepsi uczniowie z tamtej klasy już mają zatrudnienie. Wiedzą, że chcą pracować w tym zawodzie na podstawie praktyk i stażów. Oni już mają propozycje zatrudnienia. Sami widzą, że najbardziej potrzebni są fachowcy.

Zdaniem Piotra Pośpiecha, starosty kluczborskiego, sposobem na zatrzymanie młodzieży w okolicy jest kształcenie przy współpracy z przedsiębiorcami.

- Poza tym wraz ze wzrostem wynagrodzeń spada motywacja do wyjazdu. Jeżeli ktoś policzy wynajęcie mieszkania i utrzymanie się w innym mieście lub za granicą w stosunku do wynagrodzenia, widzi, że różnica jest mniejsza niż kilka lat temu. Wiele osób zostanie z tego powodu tam, gdzie czuje się bezpieczniej i gdzie ma miejsce do mieszkania.

Z kolei Dariusz Mazurczak, wicedyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, uważa, że klasy patronackie zyskują coraz większe znaczenie.

- Każda miejscowość zdaje sobie sprawę, że jeśli szkoła ma być atrakcyjna dla uczniów i zapewniać godziwy poziom nauczania, musi mieć klasę patronacką. Tutaj mamy patronacką klasę mechatroniczną, a nas to bardzo interesuje, bo przedsiębiorcy poszukują osób wykształconych kierunkowo.

Dzisiejsze otwarcie było podsumowaniem projektu, dzięki któremu udało się doposażyć lub wyremontować 6 pracowni w dwóch kluczborskich szkołach za prawie 3 miliony złotych.
Jadwiga Stanosek
Piotr Pośpiech
Dariusz Mazurczak

Gospodarka

2019-03-18, godz. 11:30 Opolskie samorządy będą starać się o rządową dotację z programu "Mosty dla Regionów". Program potrwa do 2025 roku. Na jego realizację Rząd RP przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. » więcej 2019-03-17, godz. 13:15 Wyremontują... połowę drogi. W Chrząstowicach niedługo ruszy przebudowa ulicy Polnej W Chrząstowicach ruszy niebawem remont ulicy Polnej. Dla mieszkańców ulicy istotnej, ponieważ znajduje się przy niej kilka ważnych punktów usługowo-handlowych ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:30 Kalendarium prac przy budowie obwodnicy Brzegu gotowe 1 kwietnia ma dojść do podpisania umowy na prace projektowe Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego i Koncepcji Programowej obwodnicy Brzegu, która przy ... » więcej 2019-03-16, godz. 18:00 Opolanie chętnie rozliczają PIT w galeriach handlowych. Trwa akcja „Przyjdź i poznaj usługę Twój e-PIT" Pomagają w skorzystaniu z ulg podatkowych i w poznaniu nowej usługi 'Twój e-PIT'. Dziś (16.03) do godziny 20:00 pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej dy ... » więcej 2019-03-16, godz. 10:00 PIT rozliczysz podczas zakupów. Administracja Skarbowa zachęca do udziału w akcji „Przyjdź i poznaj usługę Twój e-PIT" Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej w tę sobotę (16.03) dyżurować będą w centrach handlowych naszego województwa. Służą pomocą wszystkim zainteresowan ... » więcej 2019-03-16, godz. 09:00 Ma być wygodnie, ale przede wszystkim bezpieczniej. Komprachcice szykują się do budowy kolejnej ścieżki pieszo-rowerow ... Powstanie ciąg pieszo-rowerowy łączący Komprachcice z Osinami. Gmina ogłosiła przetarg na wykonanie 300-metrowego odcinka. » więcej 2019-03-15, godz. 15:07 OCRG w kwietniu przyjmie wnioski o dofinansowanie promocji i wejścia na nowy rynek Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ma dla przedsiębiorców pieniądze na współpracę zagraniczną i promocję. » więcej 2019-03-15, godz. 12:47 Krapkowice i Gogolin będą wspólnie zabiegać o budowę drugiego mostu na Odrze Międzygminne porozumienie w sprawie budowy tzw. Mostu Południowego podpisali wczoraj (14.03) burmistrzowie Krapkowic i Gogolina. W Krapkowickim Domu Kultury p ... » więcej 2019-03-15, godz. 11:00 Marcowa waloryzacja rent i emerytur Świadczenia emerytalno-rentowe w marcu wzrosły o wskaźnik ustawowej waloryzacji. Uprawnieni otrzymają na konta co najmniej 70 złotych podwyżki. » więcej 2019-03-14, godz. 22:00 "Ta inwestycja może napędzić kolejne". Zakończył się remont DW 419 w Branicach Poszerzenie jezdni, nowe chodniki, zatoczki, wjazdy na posesje oraz ponad 2-kilometrowa ścieżka pieszo-rowerowa, która łączy Polskę z Czechami. W Branicach za ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »