Radio Opole » Gospodarka
2018-05-23, 16:30 Autor: Witold Wośtak

Nowa pracownia dla przyszłych mechatroników w Kluczborku

Pracownia mechatroniczna w ZSP nr 2 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Pracownia mechatroniczna w ZSP nr 2 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Pracownia mechatroniczna w ZSP nr 2 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Pracownia mechatroniczna w ZSP nr 2 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie pracowni mechatronicznej w ZSP nr 2 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie pracowni mechatronicznej w ZSP nr 2 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Kompleksowo wyposażoną pracownię do mechatroniki oddano dziś (23.05) oficjalnie do użytku w kluczborskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2.
Za 460 tysięcy złotych udało się kupić stoły mechatroniczne, kompresory oraz zestaw do pneumatyki i hydrauliki.

Jadwiga Stanosek, wicedyrektor szkoły, mówi, że analiza lokalnego rynku pracy wskazuje na brak elektryków i właśnie mechatroników.

- Pierwsza klasa, która tutaj przyszła, nie za bardzo wiedziała, z czym to się wiąże. Kojarzyli tylko z podzespołami AGD. Obecnie najlepsi uczniowie z tamtej klasy już mają zatrudnienie. Wiedzą, że chcą pracować w tym zawodzie na podstawie praktyk i stażów. Oni już mają propozycje zatrudnienia. Sami widzą, że najbardziej potrzebni są fachowcy.

Zdaniem Piotra Pośpiecha, starosty kluczborskiego, sposobem na zatrzymanie młodzieży w okolicy jest kształcenie przy współpracy z przedsiębiorcami.

- Poza tym wraz ze wzrostem wynagrodzeń spada motywacja do wyjazdu. Jeżeli ktoś policzy wynajęcie mieszkania i utrzymanie się w innym mieście lub za granicą w stosunku do wynagrodzenia, widzi, że różnica jest mniejsza niż kilka lat temu. Wiele osób zostanie z tego powodu tam, gdzie czuje się bezpieczniej i gdzie ma miejsce do mieszkania.

Z kolei Dariusz Mazurczak, wicedyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, uważa, że klasy patronackie zyskują coraz większe znaczenie.

- Każda miejscowość zdaje sobie sprawę, że jeśli szkoła ma być atrakcyjna dla uczniów i zapewniać godziwy poziom nauczania, musi mieć klasę patronacką. Tutaj mamy patronacką klasę mechatroniczną, a nas to bardzo interesuje, bo przedsiębiorcy poszukują osób wykształconych kierunkowo.

Dzisiejsze otwarcie było podsumowaniem projektu, dzięki któremu udało się doposażyć lub wyremontować 6 pracowni w dwóch kluczborskich szkołach za prawie 3 miliony złotych.
Jadwiga Stanosek
Piotr Pośpiech
Dariusz Mazurczak

Gospodarka

2020-01-29, godz. 07:33 Ludzie chcą budować domy, więc gmina musi budować sieć wodną i kanalizacyjną Rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej w Dobrej to jedna z największych tegorocznych inwestycji realizowanych w gminie Strzeleczki. Zapotrzebowanie generują nowi… » więcej 2020-01-28, godz. 21:45 Nyski urząd pracy zapoznał przedsiębiorców ze zmianami w prawie i nowymi możliwościami wspierania firm. "Takie spotkania… Zmiany w prawie istotne dla prowadzenia firmy, czy możliwości sięgania po dotacje na zwiększanie zatrudnienia. To część tematów poruszanych w czasie dzisiejszej… » więcej 2020-01-28, godz. 19:17 Po podwyżkach płacy minimalnej szpitale potrzebują więcej pieniędzy Po wzroście pensji minimalnej koszty funkcjonowania szpitali należących do urzędu marszałkowskiego mogą wzrosnąć o 30 mln złotych. Według wyliczeń samorządu regionu… » więcej 2020-01-28, godz. 17:30 Były starosta nyski został dyrektorem w miejscowym PKS. "Jego obszerna wiedza przyniesie korzyści spółce" Były starosta nyski Czesław Biłobran otrzymał posadę w spółce należącej do powiatu. Zgodnie z wcześniejszymi nieoficjalnymi doniesieniami, został on dyrektorem… » więcej 2020-01-28, godz. 16:00 Rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej na starej linii kolejowej Z prawie dwuletnim opóźnieniem rozpoczęły się prace przy budowie ścieżki rowerowej na nieczynnym torowisku prowadzącym przez gminę Reńska Wieś. Ścieżka powstaje… » więcej 2020-01-28, godz. 15:00 Gmina utwardzi drogę do nowo budowanego domu seniora Za kilka tygodni w Solarni (gm. Bierawa) ma ruszyć budowa prywatnego domu spokojnej starości. Gmina wspiera inwestorów i przygotowuje utwardzenie drogi prowadzącej… » więcej 2020-01-28, godz. 12:44 Nowe studnie i oczyszczalnia - to plan gminy Ujazd na poprawę gospodarki wodno-ściekowej Pod koniec ubiegłego roku zakończono modernizację oczyszczalni w Ujeździe. W tym roku rozpocznie się budowa nowej, która będzie obsługiwać firmy z terenu strefy… » więcej 2020-01-28, godz. 11:44 W Kędzierzynie-Koźlu przyznano statuetki Kozłów Biznesu Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy po raz kolejny zorganizował konkurs „Kozły Biznesu”, żeby uhonorować najaktywniejsze firmy i przedsiębiorców, a także… » więcej 2020-01-28, godz. 08:45 Zapowiada się kolejny rok z inwestycjami drogowymi w Wołczynie. Takie są podstawowe założenia budżetu 66 milionów złotych dochodów i o niemal milion złotych większe wydatki. Takie są założenia tegorocznego budżetu gminy Wołczyn. » więcej 2020-01-28, godz. 07:00 W tym roku powstanie kanalizacja w Urbanowicach i ujecie wody w Grodzisku W tym roku w gminie Pawłowiczki będą realizowane dwie duże inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową. Jedną będzie budowa kolejnego odcinka kanalizacji w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »