Radio Opole » Gospodarka
2018-05-15, 17:00 Autor: Maciej Stępień

Wiercenie pod rzeką. Budują gazociąg łączący północ z południem [ZDJĘCIA]

Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Od kilku tygodni trwają intensywne prace ziemne przy budowie nowoczesnej nitki gazowej. Sieć łącząca Wrocław ze Zdzieszowicami to drugi odcinek wielomilionowej inwestycji pod nazwą „Korytarz Gazowy Północ-Południe”. Dziś (15.05) inwestor zaprosił przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowców, a także dziennikarzy na miejsce przewiertu pod rzeką Nysą Kłodzką.
- To, co widzimy tutaj, to naprawdę ważna rzecz w kwestii bezpieczeństwa przesyłu paliwa w rejonie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, a także ważny element większej układanki – mówi Marek Ryznar, zastępca dyrektora oddziału „Świerklany” w firmie Gaz-System. - To jest spora inwestycja realizowana w całym kraju, to fragment „Korytarza Gazowego Północ-Południe”, czyli można powiedzieć, że to połączenie od gazoportu w Świnoujściu na południe kraju przez Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle, aż po Tarnów.

- Taka inwestycja to sporo korzyści dla naszego regionu – dodaje wojewoda opolski Adrian Czubak. – To przede wszystkim możliwość otrzymania lepszej jakości i większej ilości paliwa gazowego. Mówimy tutaj o odbiorach indywidualnych oraz biznesowych. Ponadto to możliwość zamiany paliwa stałego na gaz, a jak wiadomo jest to działanie bardziej ekologiczne. Czyli reasumując, mamy tutaj same korzyści dla gmin, dla mieszkańców oraz biznesmenów.

Dla wielu gmin to przede wszystkim zysk w postaci podatków. Na takie finansowe wsparcie za kilka lat będzie mógł liczyć Lewin Brzeski.

- 2% podatku od budowli pojawi się w naszej kasie od 2021 roku - tłumaczy Radiu Opole burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara. – Na razie trudno oszacować, o jakich dokładnie pieniądzach rozmawiamy, ale liczymy na ponad milion złotych rocznie.

Inwestycja ma zakończyć się w 2020 roku. Łącznie w województwie opolskim powstanie 130 kilometrów tego nowoczesnego gazociągu łączącego gazoport w Świnoujściu z południem Polski.
Marek Ryznar, Adrian Czubak i Artur Kotara

Gospodarka

2018-07-17, godz. 16:00 Namysłów dotuje remonty kamienic. W ciągu kilku lat stare miasto wypięknieje Zabytkowe kamienice w Namysłowie zmienią się nie do poznania. Samorząd postanowił dotować remonty obiektów wpisanych do rejestru. Jeszcze w tym roku kilka wsp ... » więcej 2018-07-17, godz. 11:45 Nowy amfiteatr rośnie w oczach. Brzeg inwestuje w legendarny obiekt Brzeski amfiteatr w latach 70 i 80 był miejscem, który przyciągał tysiące mieszkańców. Koncerty, występy artystyczne, a także telewizyjny turniej miast - to i ... » więcej 2018-07-17, godz. 11:15 Darmowe kursy prawa jazdy, ale nie dla każdego Darmowe kursy prawa jazdy i szkolenia na spawacza, operatora koparki, wózka widłowego czy dźwigu. To oferta Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, które dla o ... » więcej 2018-07-16, godz. 19:00 Oferty za drogie, ratusz pieniędzy nie dołoży. Opolski plac św. Sebastiana jeszcze poczeka na modernizację Trwa przebudowa placu Kopernika i Jana Pawła II w Opolu, natomiast na placu św. Sebastiana cisza. Zbyt wysokie oczekiwania finansowe potencjalnych wykonawców ... » więcej 2018-07-16, godz. 18:00 Muszą przeszkolić większą liczbę pracowników albo zwrócą dotację Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki sięgając po pieniądze z Brukseli założyło, że na zdobywanie nowych kwalifikacji wśród pracowników firm z Opolszczyzny wyda ... » więcej 2018-07-16, godz. 10:00 Gmina Tarnów Opolski chce ściągać do siebie inwestorów Park Technologiczno-inwestycyjny pomiędzy miejscowościami Przywory a Kąty Opolskie jest już uzbrojony. Na razie działa tam jedna firma, ale zainteresowanie in ... » więcej 2018-07-15, godz. 19:00 Nysa: tereny po FSO będą ściągać przedsiębiorców Tereny po byłej FSO dla przedsiębiorców. Gmina rozpoczyna prace, które mają zwiększyć atrakcyjność gruntów. Na początku roku przeprowadzono prace przygotowawc ... » więcej 2018-07-15, godz. 16:30 Z nowego PSZOK-u w Gorzowie Śląskim skorzystają też mieszkańcy gminy Radłów Do lutego przyszłego roku potrwa budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gorzowie Śląskim. Będą z niego korzystać również mieszkańcy gminy Rad ... » więcej 2018-07-15, godz. 14:00 Trwa przygotowanie działek pod zabudowę wielorodzinną w Kietrzu. Czy znajdą się zainteresowani deweloperzy? Kietrz przygotowuje działki pod budowę wielorodzinną. Chodzi o pięć terenów położonych w różnych częściach miasta. Część z nich znajduje się w bezpośrednim są ... » więcej 2018-07-15, godz. 11:30 W ramach programu "Lider" zostanie zorganizowanych 14 wydarzeń. LGD "Dolina Stobrawy" przyznała dofinansowania Głównym zadaniem jest integracja małych lokalnych społeczności. Lokalna Grupa Działania 'Dolina Stobrawy' rozstrzygnęła kolejną edycję konkursu 'Lider'. W jeg ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »