Radio Opole » Gospodarka
2018-05-15, 17:00 Autor: Maciej Stępień

Wiercenie pod rzeką. Budują gazociąg łączący północ z południem [ZDJĘCIA]

Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Budowa gazociągu łączącego północ z południem [fot. Maciej Stępień]
Od kilku tygodni trwają intensywne prace ziemne przy budowie nowoczesnej nitki gazowej. Sieć łącząca Wrocław ze Zdzieszowicami to drugi odcinek wielomilionowej inwestycji pod nazwą „Korytarz Gazowy Północ-Południe”. Dziś (15.05) inwestor zaprosił przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowców, a także dziennikarzy na miejsce przewiertu pod rzeką Nysą Kłodzką.
- To, co widzimy tutaj, to naprawdę ważna rzecz w kwestii bezpieczeństwa przesyłu paliwa w rejonie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, a także ważny element większej układanki – mówi Marek Ryznar, zastępca dyrektora oddziału „Świerklany” w firmie Gaz-System. - To jest spora inwestycja realizowana w całym kraju, to fragment „Korytarza Gazowego Północ-Południe”, czyli można powiedzieć, że to połączenie od gazoportu w Świnoujściu na południe kraju przez Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle, aż po Tarnów.

- Taka inwestycja to sporo korzyści dla naszego regionu – dodaje wojewoda opolski Adrian Czubak. – To przede wszystkim możliwość otrzymania lepszej jakości i większej ilości paliwa gazowego. Mówimy tutaj o odbiorach indywidualnych oraz biznesowych. Ponadto to możliwość zamiany paliwa stałego na gaz, a jak wiadomo jest to działanie bardziej ekologiczne. Czyli reasumując, mamy tutaj same korzyści dla gmin, dla mieszkańców oraz biznesmenów.

Dla wielu gmin to przede wszystkim zysk w postaci podatków. Na takie finansowe wsparcie za kilka lat będzie mógł liczyć Lewin Brzeski.

- 2% podatku od budowli pojawi się w naszej kasie od 2021 roku - tłumaczy Radiu Opole burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara. – Na razie trudno oszacować, o jakich dokładnie pieniądzach rozmawiamy, ale liczymy na ponad milion złotych rocznie.

Inwestycja ma zakończyć się w 2020 roku. Łącznie w województwie opolskim powstanie 130 kilometrów tego nowoczesnego gazociągu łączącego gazoport w Świnoujściu z południem Polski.
Marek Ryznar, Adrian Czubak i Artur Kotara

Gospodarka

2018-05-19, godz. 10:28 Brak uregulowań krzyżuje plany dzielnicy. Świerkle czekają na remont głównej drogi - Jesteśmy w Dużym Opolu, ale infrastruktura wciąż nie należy do miasta i to skutecznie krzyżuje nam wszystkie plany - mówi Jan Chmiel, członek rady dzielnicy ... » więcej 2018-05-18, godz. 16:10 Skupią się na wymianie pokrycia dachowego. Kluczborskie drewniane kościółki z pieniędzmi na remont Pięć drewnianych kościołów, które znajdują się w Rożnowie, Kostowie, Wędryni, Wierzbicy Dolnej i Krzywiźnie, miejscowościach na terenie powiatu kluczborskiego ... » więcej 2018-05-18, godz. 13:30 Pakosławice i Olszanka dostały z PROW-u pieniądze na kulturę i sport Promocja lokalnej kultury i kuchni oraz rozwój i popularyzacja sportu. Dwie opolskie gminy, Pakosławice i Olszanka, otrzymają wsparcie z Programu Rozwoju Obsz ... » więcej 2018-05-18, godz. 11:45 Nysa: do końca maja można składać wnioski o wymianę źródeł ciepła Jeszcze do końca maja można składać wnioski o dofinansowanie na wymianę pieców, a także podłączenie do sieci miejskiej, czy gazowej, a także instalację paneli ... » więcej 2018-05-17, godz. 18:30 Omawiali zasady i możliwości korzystania z funduszy europejskich. Spotkanie w urzędzie wojewódzkim 'Bliżej Funduszy Europejskich' to tytuł spotkania zorganizowanego dziś (17.05) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Uczestniczyli w nim między innymi samorządowcy ... » więcej 2018-05-17, godz. 15:37 Startuje budowa hali przy Parku Naukowo Technologicznym w Opolu Kamień węgielny wkopany - inwestycja może ruszać. Przy Parku Naukowo Technologicznym w Opolu powstanie hala o powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych, która b ... » więcej 2018-05-16, godz. 19:00 Droga łącznikowa rozwiąże problem zjazdu do firm w Gorzowie Śląskim po wybudowaniu obwodnicy Jest porozumienie dotyczące zjazdu z planowanej obwodnicy Gorzowa Śląskiego i Praszki. Przy ulicy Byczyńskiej w Gorzowie Śląskim ma powstać duże rondo, a prob ... » więcej 2018-05-16, godz. 17:00 Trwa remont śluz na Kanale Gliwickim. Prace prowadzone są przy utrzymaniu żeglowności Kończą się prace przygotowawcze i już niedługo rozpocznie się właściwa część remontu pierwszej komory śluzy Nowa Wieś. Śluza znajduje się na Kanale Gliwickim ... » więcej 2018-05-16, godz. 16:30 W Olszance stawiają na drogi. Przede wszystkim DW 401, ale nie tylko Przebudowa wojewódzkiej „401”, a także kilka mniejszych ciągów komunikacyjnych - do końca roku w niemal każdej miejscowości powstanie nowa droga lub któraś zo ... » więcej 2018-05-16, godz. 14:30 5 złotych za litr paliwa na opolskich stacjach. Będzie jeszcze drożej Paliwa na stacjach benzynowych coraz droższe. Zarówno benzyna, jak i olej napędowy na wielu stacjach przekroczyły pułap 5 złotych za litr. Opolszczyzna znów w ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »