Radio Opole » Gospodarka
2017-11-23, 20:05 Autor: Ewelina Laxy

Sąd Polubowny będzie rozstrzygał spory pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami

Podpisanie umowy o zorganizowaniu Stałego Sądu Polubownego [fot. Ewelina Laxy]
Podpisanie umowy o zorganizowaniu Stałego Sądu Polubownego [fot. Ewelina Laxy]
Podpisanie umowy o zorganizowaniu Stałego Sądu Polubownego [fot. Ewelina Laxy]
Podpisanie umowy o zorganizowaniu Stałego Sądu Polubownego [fot. Ewelina Laxy]
Podpisanie umowy o zorganizowaniu Stałego Sądu Polubownego [fot. Ewelina Laxy]
Podpisanie umowy o zorganizowaniu Stałego Sądu Polubownego [fot. Ewelina Laxy]
Stały Sąd Polubowny będzie działał w Opolu. Dzisiaj (23.11) podpisano nową umowę regulującą funkcjonowanie tej komórki, przy Wojewódzkim Inspektorze Inspekcji Handlowej.
- Sąd rozstrzyga spory o prawa majątkowe pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami - mówi Kamila Sarnicka, przewodnicząca sądu polubownego. - W momencie, kiedy strony uzgodnią, że występują na drogę w sądzie polubownym to rozstrzygnięcie, które tutaj zapadnie będzie miało moc wyroku sądu powszechnego, po stwierdzeniu jego wykonalności przez sąd powszechny. Omija nas cała procedura w sądzie powszechnym, gdzie ona się przedłuża i są koszty postępowania, a tutaj jest to bezpłatne.

Sąd Polubowny działa w Opolu od 2002 roku. Jednak wprowadzenie nowej ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich spowodowały zmiany w organizacji tego typu sądów.

- Zasadnicza różnica między tamtym sądem a tym jest taka, że mamy w tej chwili czas rozpatrywania sprawy określony na 90 dni. Nie mamy wartości przedmiotu sporu. Przedtem wartość przedmiotu sporu była określona na 10 tys. zł. Warto przypomnieć, że złożenie wniosku jest bezpłatne - mówi Zygmunt Jurczak, Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Opolu.

Wnioski do sądu można składać osobiście, a także drogą elektroniczną, przez platformę e-PUAP, czy listownie.

Dotychczas w Opolu Sąd Polubowny rozpatrzył 500 wniosków złożonych przez konsumentów.
Kamila Sarnicka
Zygmunt Jurczak

Gospodarka

2019-08-23, godz. 11:00 Strzelce Opolskie: Powiat i gminy wspólnie remontują drogi i chodniki Ponad 700 tysięcy złotych wydało wspólnie starostwo i 7 gmin powiatu strzeleckiego na inwestycje w drogi i chodniki. Ukończona jest już przebudowa ulicy Ujazd ... » więcej 2019-08-22, godz. 09:16 Unijna dotacja na wymianę źródeł ciepła trafi m.in. do Olesna Ponad sto osób w gminie Olesno skorzysta z unijnej dotacji na wymianę źródeł ciepła. Wczoraj w urzędzie marszałkowskim podpisano umowę w tej sprawie. » więcej 2019-08-22, godz. 07:00 PKS wraca do Tułowic. Od września mieszkańcy dojadą do Korfantowa i Niemodlina Tułowice odzyskują kluczowe połączenia autobusowe. Od 2. września mieszkańcy będą mogli dzięki komunikacji zbiorowej dostać się do pobliskich - Niemodlina i K ... » więcej 2019-08-21, godz. 21:00 Opole czeka na nowe autobusy - 51 nowych autobusów z ostatniego projektu 'Czyta komunikacja publiczna' jeździ już po Opolu. Czekamy na kolejnych 10. Przetarg jest rozstrzygnięty - powiedz ... » więcej 2019-08-21, godz. 18:16 Kędzierzyn-Koźle: wyremontowany odcinek ul. Wojska Polskiego już oddany do użytku Oficjalnie oddano do użytku wyremontowany fragment ul. Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu. W tym roku realizowana była przebudowa 3 odcinka tej drogi, od k ... » więcej 2019-08-21, godz. 17:25 Remontują drogi, żeby zdążyć przed zimą Koniec wakacji, to czas prowadzenia intensywnych prac drogowych w gminie Gogolin. Na ukończeniu jest największa inwestycja, czyli przebudowa skrzyżowania w Ch ... » więcej 2019-08-21, godz. 10:30 Elektryczny Ixar z Nysy ładuje się w Otmuchowie Elektryczny samochód z Nysy wyjechał na drogi. Stworzony przez Pawła Dytko elektryczny prototyp mini samochodu Ixar przemierza pierwsze testowe kilometry. Hom ... » więcej 2019-08-20, godz. 19:00 Problemy z wyłonieniem wykonawcy przebudowy dworca PKS w Prudniku Samorząd Prudnika unieważnił przetarg na przebudowę dworca autobusowego. Dotychczasowa koncepcja zakładała wyburzenie obiektu dawnego PKS i wybudowanie tam ce ... » więcej 2019-08-20, godz. 16:00 Dobiega końca remont rynku w Kietrzu. Inwestycja warta jest 4,5 mln złotych Modernizacja rynku w Kietrzu ma zakończyć się we wrześniu. Inwestycja współfinansowana z pieniędzy gminy i Regionalnego Programu Operacyjnego województwa opol ... » więcej 2019-08-20, godz. 10:12 Dobiega końca etap uzgodnień Klastra Energii Powiatu Głubczyckiego Dobiega końca etap uzgodnień Klastra Energii Powiatu Głubczyckiego. Przedsięwzięcie to ma na celu ograniczenie niskiej emisji na terenie członków klastra, mię ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »