Radio Opole » Gospodarka
2017-10-13, 20:43 Autor: Klaudia Pokładek

W Nysie odpracują czynsze. Gmina daje 13 zł za godzinę

Długi czynszowe mieszkańców sięgają 5 mln zł. [Fot. Dorota Kłonowska]
Długi czynszowe mieszkańców sięgają 5 mln zł. [Fot. Dorota Kłonowska]
Nyska gmina czeka na chętnych do odpracowania zaległych czynszów. Władze miasta chcą w ten sposób odzyskać dług, a z drugiej strony – dać mieszkańcom możliwość uczciwego zarobienia pieniędzy na spłatę zaległości.
Sprawa dotyczy mieszkań socjalnych i komunalnych, a łącznie wierzyciele winni są gminie ponad pięć milionów złotych. O tym, w jaki sposób, można odpracować czynsze, mówi Bogdan Wyczałkowski, prezes Agencji Rozwoju Nysy.

- Stawka za godzinę to 13 złotych. To nie jest umowa o pracę. Program ruszył, czekamy na chętnych. Do tych prac nie będą wymagane żadne szczególne umiejętności, ponieważ będą to głównie prace porządkowe. Nawet może zdarzyć się, że ten, który będzie odpracowywał zaległość, będzie mógł odpracować ją w swojej wspólnocie poprzez, na przykład, zamiatanie chodnika - wyjaśnia Bogdan Wyczałkowski.
Mieszkańcom pomysł się podoba.

- To dobry pomysł. Jeśli ludzie nie mają na czynsz, a dostaną pracę, to będą mogli w końcu na spłatę swoich długów zarobić. To wspaniałe. Popieram - mówi Zbigniew Szylar z Nysy.

Krystyna i Władysław też są za.

- Jest sporo takich ludzi, którzy nie mają pieniędzy, nie stać ich na te czynsze. No, ale jeśli gmina zapewni im pracę, to na pewno odrobią swój dług - mówią mieszkańcy.

Osób, które zalegają z czynszem, jest w Nysie ponad pół tysiąca, a dług czynszowego rekordzisty opiewa na 82 tys. zł.
Bogdan Wyczałkowski, mieszkańcy

Gospodarka

2018-02-24, godz. 18:01 Pracodawcy mogą szykować wnioski o szkolenia pracowników. 700 tysięcy w puli Pracodawcy znów będą mogli starać się o pieniądze na dodatkowe szkolenia pracowników. Powiatowy Urząd Pracy w Opolu poinformował, że tegoroczny nabór w ramach ... » więcej 2018-02-24, godz. 15:00 120 zadań do 2022 roku. Taki plan pracy ma opolski WiK Blisko 120 zadań związanych z budową i renowacją sieci wodnej i kanalizacyjnej zrealizuje do 2022 roku opolski WIK. Część w ramach obliczonego na około 150 mi ... » więcej 2018-02-24, godz. 10:07 Spada bezrobocie wśród osadzonych - rosną wpływy m.in. na fundusz alimentacyjny Już ponad połowa osadzonych w Areszcie Śledczym w Opolu oraz podległych mu jednostkach przy Partyzanckiej w Opolu i w Turawie pracuje zawodowo. Bezrobocie wśr ... » więcej 2018-02-23, godz. 16:24 Lepsza praca dla Opolan. Konferencja RdO Samorząd, biznes i uczelnie - na tych trzech filarach oparto dziś (23.03) konferencję pt. Lepsza praca dla Opolan. Wydarzenie zorganizował klub radnych Razem ... » więcej 2018-02-23, godz. 11:53 Oszczędności w kranach opolan. W Opolu i okolicach spada zużycie wody Opolanie zużywają coraz mniej wody - wynika z danych spółki Wodociągi i Kanalizacja. Sprzedaż wody dla gospodarstw domowych w ciągu ostatnich 7 lat zmalała o ... » więcej 2018-02-22, godz. 18:45 Opolscy samorządowcy rozmawiali o strategii rozwoju regionu pod kątem finansowania z Unii Europejskiej Opracowanie strategii, analiza tego, co zostało wykonane i z czym jeszcze trzeba się zmierzyć. Opolscy samorządowcy dyskutowali o realizacji z funduszy europe ... » więcej 2018-02-22, godz. 15:00 Jest chętny na kupno starego dworca w Kolonowskiem Są spore szanse, że niszczejący dworzec kolejowy w Kolonowskiem odzyska dawny blask. Jest chętny na kupno tego obiektu. Budynek od lat stoi pusty, jedyne prac ... » więcej 2018-02-22, godz. 11:14 Pociągi towarowe ze Śląska do Kędzierzyna-Koźla pojadą znacznie szybciej Remont linii kolejowej łączącej Rybnicki Okręg Węglowy i porty na Odrze idzie pełną parą. Na odcinku Toszek Północ, Rudziniec Gliwicki, Sławięcice, Stare Koźl ... » więcej 2018-02-22, godz. 05:00 Lepiej dmuchać na zimne, dlatego w Oleśnie rozmawiali o zagrożeniu afrykańskim pomorem świń Zagrożenie afrykańskim pomorem świń zdominowało (21.02) posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Oleśnie. » więcej 2018-02-21, godz. 17:26 W tym roku kluczborska pływalnia nie zostanie rozbudowana. Inwestor dał cenę dwukrotnie większą od planowanej Zamiast gruntownej przebudowy, będzie niezbędny remont. Mieszkańcy Kluczborka na zapowiadaną modernizację pływalni będą musieli poczekać około dwóch lat. Inwe ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »