Radio Opole » Gospodarka
2017-10-13, 20:43 Autor: Klaudia Pokładek

W Nysie odpracują czynsze. Gmina daje 13 zł za godzinę

Długi czynszowe mieszkańców sięgają 5 mln zł. [Fot. Dorota Kłonowska]
Długi czynszowe mieszkańców sięgają 5 mln zł. [Fot. Dorota Kłonowska]
Nyska gmina czeka na chętnych do odpracowania zaległych czynszów. Władze miasta chcą w ten sposób odzyskać dług, a z drugiej strony – dać mieszkańcom możliwość uczciwego zarobienia pieniędzy na spłatę zaległości.
Sprawa dotyczy mieszkań socjalnych i komunalnych, a łącznie wierzyciele winni są gminie ponad pięć milionów złotych. O tym, w jaki sposób, można odpracować czynsze, mówi Bogdan Wyczałkowski, prezes Agencji Rozwoju Nysy.

- Stawka za godzinę to 13 złotych. To nie jest umowa o pracę. Program ruszył, czekamy na chętnych. Do tych prac nie będą wymagane żadne szczególne umiejętności, ponieważ będą to głównie prace porządkowe. Nawet może zdarzyć się, że ten, który będzie odpracowywał zaległość, będzie mógł odpracować ją w swojej wspólnocie poprzez, na przykład, zamiatanie chodnika - wyjaśnia Bogdan Wyczałkowski.
Mieszkańcom pomysł się podoba.

- To dobry pomysł. Jeśli ludzie nie mają na czynsz, a dostaną pracę, to będą mogli w końcu na spłatę swoich długów zarobić. To wspaniałe. Popieram - mówi Zbigniew Szylar z Nysy.

Krystyna i Władysław też są za.

- Jest sporo takich ludzi, którzy nie mają pieniędzy, nie stać ich na te czynsze. No, ale jeśli gmina zapewni im pracę, to na pewno odrobią swój dług - mówią mieszkańcy.

Osób, które zalegają z czynszem, jest w Nysie ponad pół tysiąca, a dług czynszowego rekordzisty opiewa na 82 tys. zł.
Bogdan Wyczałkowski, mieszkańcy

Gospodarka

2018-09-19, godz. 19:00 Studnia zabezpieczy mieszkańców Graczy. Wody tam nie zabraknie Nowa studnia zapewni bezpiecznie czerpanie wody. W Graczach uruchomiono studnię głębinową, która w razie awarii pozostałych, będzie dostarczała wodę do domów ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:20 Rozpoczął się I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Fachowcy rozmawiali o ożywieniu polskich rzek. Jutro ciąg dalszy [FILMY, ... O promocji żeglugi śródlądowej debatowano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To była pierwsza odsłona I Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu. » więcej 2018-09-19, godz. 12:30 Spółka Azoty ZAK będzie rozwijać produkcję bezpieczniejszych plastyfikatorów Z oferty kędzierzyńskiej spółki Azoty ZAK znikają plastyfikatory ftalanowe (Oxoplast O® i Oxoplast Medica®). Ostatnia partia produktów z substancją DEHP, któr ... » więcej 2018-09-18, godz. 11:15 Praca poza krajem i wypłacanie emerytury - ZUS organizuje Dni Poradnictwa dla pracujących za granicą Kto wypłaci emeryturę, jak złożyć wniosek o rentę, jakie świadczenia za pracę za granicą można pobrać - w ramach Polsko-Niemieckich Dni Poradnictwa Emerytalno ... » więcej 2018-09-18, godz. 08:00 Gorzów Śląski ma internet światłowodowy. Mieszkańcy deklarują chęć dołączenia do sieci Bardzo szybki internet światłowodowy zawitał do Gorzowa Śląskiego. Na razie sieć przyłączona od pobliskiej Praszki dotarła do jednej z firm, urzędu miejskiego ... » więcej 2018-09-17, godz. 20:10 Zmian w Kodeksie Pracy chce poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński Obowiązek podawania wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę chce wprowadzić opolski poseł Witold Zembaczyński. Projekt zmian w Kodeksie Pracy jego auto ... » więcej 2018-09-17, godz. 18:00 Mieszkańcy Brzegu zyskają superszybki internet Brzeski samorząd podpisał list intencyjny z telekomunikacyjnym gigantem, który w ciągu najbliższych dwóch lat ma wybudować na terenie miasta sieć światłowodow ... » więcej 2018-09-17, godz. 14:50 Inwestycje drogowe w powiecie brzeskim. Czy wykonawcy zdążą na czas? Zarząd Dróg Powiatowych w Brzegu realizuje trzy duże zadania. Do końca roku zostało niewiele czasu, a na części inwestycji wykonawcy dopiero weszli na plac bu ... » więcej 2018-09-16, godz. 10:00 "Działki dla młodych" w Nysie. Chętni mogą składać dokumenty Nysa ogłosiła przetarg w ramach drugiej edycji programu 'Działki dla młodych'. Do dyspozycji jest teren przy ul. Lazurowej, ul. Zawiszy Czarnego lub w Domaszk ... » więcej 2018-09-15, godz. 10:15 Wystawcy z całego kraju zawitali do Prudnika. Ruszyły targi Inter-Region "Dom i ogród" W prudnickiej hali OSiR-u rozpoczęły się Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła Inter-Region 'Dom i ogród'. Prezentują się na nich firmy z branż związanych z za ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »