Radio Opole » Gospodarka
2017-10-13, 20:43 Autor: Klaudia Pokładek

W Nysie odpracują czynsze. Gmina daje 13 zł za godzinę

Długi czynszowe mieszkańców sięgają 5 mln zł. [Fot. Dorota Kłonowska]
Długi czynszowe mieszkańców sięgają 5 mln zł. [Fot. Dorota Kłonowska]
Nyska gmina czeka na chętnych do odpracowania zaległych czynszów. Władze miasta chcą w ten sposób odzyskać dług, a z drugiej strony – dać mieszkańcom możliwość uczciwego zarobienia pieniędzy na spłatę zaległości.
Sprawa dotyczy mieszkań socjalnych i komunalnych, a łącznie wierzyciele winni są gminie ponad pięć milionów złotych. O tym, w jaki sposób, można odpracować czynsze, mówi Bogdan Wyczałkowski, prezes Agencji Rozwoju Nysy.

- Stawka za godzinę to 13 złotych. To nie jest umowa o pracę. Program ruszył, czekamy na chętnych. Do tych prac nie będą wymagane żadne szczególne umiejętności, ponieważ będą to głównie prace porządkowe. Nawet może zdarzyć się, że ten, który będzie odpracowywał zaległość, będzie mógł odpracować ją w swojej wspólnocie poprzez, na przykład, zamiatanie chodnika - wyjaśnia Bogdan Wyczałkowski.
Mieszkańcom pomysł się podoba.

- To dobry pomysł. Jeśli ludzie nie mają na czynsz, a dostaną pracę, to będą mogli w końcu na spłatę swoich długów zarobić. To wspaniałe. Popieram - mówi Zbigniew Szylar z Nysy.

Krystyna i Władysław też są za.

- Jest sporo takich ludzi, którzy nie mają pieniędzy, nie stać ich na te czynsze. No, ale jeśli gmina zapewni im pracę, to na pewno odrobią swój dług - mówią mieszkańcy.

Osób, które zalegają z czynszem, jest w Nysie ponad pół tysiąca, a dług czynszowego rekordzisty opiewa na 82 tys. zł.
Bogdan Wyczałkowski, mieszkańcy

Gospodarka

2017-11-20, godz. 19:36 Kto w Nysie zgarnie 600 tysięcy złotych? Jedna trzecia wniosków do poprawki 15, z 22 złożonych do budżetu obywatelskiego Nysy wniosków, przeszło pomyślnie weryfikację i znalazło się na wstępnej liście pomysłów zakwalifikowanych do gło ... » więcej 2017-11-20, godz. 17:00 Drugi przetarg na budowę bloku. Będzie taniej? Po raz drugi gmina Strzelce Opolskie szuka budowniczych, którzy postawią blok. Inwestycję będą finansować jego przyszli mieszkańcy. Samorząd daje projekt i uz ... » więcej 2017-11-20, godz. 14:05 Nieprawidłowości przy budowie nowej elektrociepłowni w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu Grupa Azoty przeprowadziła audyt budowy nowej elektrociepłowni w Zakładach Azotowych Kędzierzyn. Wykazał on szereg nieprawidłowości, których miał dopuścić się ... » więcej 2017-11-20, godz. 12:29 Zatrudniają 250 osób w Opolu i planują kolejne nabory. Właśnie otworzyli nową siedzibę Uroczyście otwarto nową siedzibę Ista Shared Services Polska przy ulicy Wrocławskiej w Opolu. Firma doradza w zarządzaniu danymi o zużyciu energii i rozliczan ... » więcej 2017-11-20, godz. 08:00 Inwestycja za 150 milionów złotych ruszyła. Opolskie Wodociągi mają już inżyniera kontraktu - Wszystko idzie zgodnie z planem, ale na awarie musimy być przygotowani - tak Ireneusz Jaki, prezes WiK Opole odpowiada na pytanie o postęp prac przy moderni ... » więcej 2017-11-19, godz. 21:34 Główny Inspektor Pracy o zmianach w kodeksie pracy - Końca 'śmieciówek' nie przewiduję, bo, to wymaga zmiany kodeksu cywilnego, ale w kodeksie pracy można wprowadzić ułatwienia dla osób pracujących na umowy cy ... » więcej 2017-11-19, godz. 06:00 W jakich sprawach trzeba zwrócić się do oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa? Wszystkie kompetencje Agencji Nieruchomości Rolnych i część obowiązków Agencji Rynku Rolnego skupia Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. » więcej 2017-11-18, godz. 20:55 Do OCRG puka coraz więcej inwestorów. Przoduje branża spożywcza i automotiv Zwiększyło się zainteresowanie inwestorów Opolszczyzną. Do połowy listopada liczba ofert dotyczących możliwości zainwestowania w województwie jest większa niż ... » więcej 2017-11-18, godz. 16:30 PIP sprawdza kto nie płaci pracownikom minimalnych stawek 12,5 tysiąca kontroli przeprowadziła inspekcja pracy w pierwszych trzech kwartałach tego roku sprawdzając czy pracodawcy stosują się do nowych przepisów dotyc ... » więcej 2017-11-18, godz. 12:49 Wyjaśniali skomplikowane prawo wodne na konferencji rybackiej w Niemodlinie Nowe prawo wodne jest bardzo obszerne i skomplikowane. Zgadzali się co do tego organizatorzy i prelegenci Jesiennej Konferencji Rybackiej 'Akwakultura 2017 - ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »