Radio Opole » Gospodarka
2017-10-13, 20:43 Autor: Klaudia Pokładek

W Nysie odpracują czynsze. Gmina daje 13 zł za godzinę

Długi czynszowe mieszkańców sięgają 5 mln zł. [Fot. Dorota Kłonowska]
Długi czynszowe mieszkańców sięgają 5 mln zł. [Fot. Dorota Kłonowska]
Nyska gmina czeka na chętnych do odpracowania zaległych czynszów. Władze miasta chcą w ten sposób odzyskać dług, a z drugiej strony – dać mieszkańcom możliwość uczciwego zarobienia pieniędzy na spłatę zaległości.
Sprawa dotyczy mieszkań socjalnych i komunalnych, a łącznie wierzyciele winni są gminie ponad pięć milionów złotych. O tym, w jaki sposób, można odpracować czynsze, mówi Bogdan Wyczałkowski, prezes Agencji Rozwoju Nysy.

- Stawka za godzinę to 13 złotych. To nie jest umowa o pracę. Program ruszył, czekamy na chętnych. Do tych prac nie będą wymagane żadne szczególne umiejętności, ponieważ będą to głównie prace porządkowe. Nawet może zdarzyć się, że ten, który będzie odpracowywał zaległość, będzie mógł odpracować ją w swojej wspólnocie poprzez, na przykład, zamiatanie chodnika - wyjaśnia Bogdan Wyczałkowski.
Mieszkańcom pomysł się podoba.

- To dobry pomysł. Jeśli ludzie nie mają na czynsz, a dostaną pracę, to będą mogli w końcu na spłatę swoich długów zarobić. To wspaniałe. Popieram - mówi Zbigniew Szylar z Nysy.

Krystyna i Władysław też są za.

- Jest sporo takich ludzi, którzy nie mają pieniędzy, nie stać ich na te czynsze. No, ale jeśli gmina zapewni im pracę, to na pewno odrobią swój dług - mówią mieszkańcy.

Osób, które zalegają z czynszem, jest w Nysie ponad pół tysiąca, a dług czynszowego rekordzisty opiewa na 82 tys. zł.
Bogdan Wyczałkowski, mieszkańcy

Gospodarka

2018-06-20, godz. 19:45 Będzie remont drogi rozjechanej przez samochody, gdy służyła za objazd Przez ostatnie kilka miesięcy mieszkańcy gminy Leśnica musieli objeżdżać zamkniętą w Lichynii drogę, gdy trwał tam remont mostu. Lokalny ruch odbywał się głów ... » więcej 2018-06-20, godz. 17:00 Znikną dziury na trasie Ładza-Popielów. Powiat namysłowski otrzymał rządowe wsparcie na remont drogi Blisko pół miliona złotych będzie kosztować modernizacja trasy łączącej dwa powiaty. Pod koniec roku ma być gotowy w pełni zmodernizowany odcinek drogi łącząc ... » więcej 2018-06-20, godz. 15:00 Jak zrównoważyć rozwój w regionie? Goście Politechniki Opolskiej szukają pomysłów Współpraca biznesu, nauki i samorządu jest tematem konferencji zorganizowanej przez Politechnikę Opolską. Dwudniowe wydarzenie odbywa się w Opolu już po raz 2 ... » więcej 2018-06-20, godz. 11:45 Są firmy chętne do przebudowy dawnego mostu kolejowego w Krapkowicach Otmęcie 5 firm jest poważnie zainteresowanych adaptacją dawnego mostu kolejowego w Krapkowicach Otmęcie do ruchu kołowego. Przedsiębiorstwa złożyły pytania szczegółow ... » więcej 2018-06-20, godz. 08:15 W tym roku będzie gotowa ścieżka rowerowa na starym wale kolejowym w gminie Cisek Prace projektowe są już na ostatniej prostej. Latem ma rozpocząć się budowa prawie 2-kilometrowego odcinka ścieżki rowerowej na starym wale kolejowym na teren ... » więcej 2018-06-19, godz. 19:00 Biała: rewitalizując śródmieście zmienią organizację ruchu Zmieni się funkcjonalność centrum Białej i przyległych ulic. Wyłoniono wykonawców tych inwestycji. Gmina zapłaci za nie blisko cztery miliony złotych. Będzie ... » więcej 2018-06-19, godz. 16:25 Jest absolutorium dla zarządu województwa. Klub PiS przeciw 22 głosy za, 4 przeciw - radni sejmiku udzielili absolutorium marszałkowi i zarządowi województwa opolskiego. » więcej 2018-06-19, godz. 14:20 Rozbudują oczyszczalnię ścieków i wymienią wodociągi. Wielka inwestycja w gminie Strzelce Opolskie Ponad 71 milionów złotych będzie kosztować modernizacja oczyszczalni ścieków w Strzelcach Opolskich. Przy okazji zbudowana ma być suszarnia osadów oraz zmoder ... » więcej 2018-06-19, godz. 07:15 Na Opolszczyźnie jest coraz więcej legalnie pracujących Ukraińców. Zakładają też firmy Dynamicznie rośnie liczba Ukraińców legalnie pracujących na Opolszczyźnie. Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma zgłoszonych do ubezpieczenia ponad 12300 ... » więcej 2018-06-18, godz. 21:30 Opole: najlepsze pomysły branży energetycznej w MBP. Za nami kolejna edycja Startup Mixer Innowacyjne pomysły i ciekawe rozwiązania - za nami 33. edycja Startup Mixer. 5 najlepszych projektów związanych z nowatorstwem energetycznym zaprezentowano n ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »