Radio Opole » Gospodarka
2017-10-13, 20:43 Autor: Klaudia Pokładek

W Nysie odpracują czynsze. Gmina daje 13 zł za godzinę

Długi czynszowe mieszkańców sięgają 5 mln zł. [Fot. Dorota Kłonowska]
Długi czynszowe mieszkańców sięgają 5 mln zł. [Fot. Dorota Kłonowska]
Nyska gmina czeka na chętnych do odpracowania zaległych czynszów. Władze miasta chcą w ten sposób odzyskać dług, a z drugiej strony – dać mieszkańcom możliwość uczciwego zarobienia pieniędzy na spłatę zaległości.
Sprawa dotyczy mieszkań socjalnych i komunalnych, a łącznie wierzyciele winni są gminie ponad pięć milionów złotych. O tym, w jaki sposób, można odpracować czynsze, mówi Bogdan Wyczałkowski, prezes Agencji Rozwoju Nysy.

- Stawka za godzinę to 13 złotych. To nie jest umowa o pracę. Program ruszył, czekamy na chętnych. Do tych prac nie będą wymagane żadne szczególne umiejętności, ponieważ będą to głównie prace porządkowe. Nawet może zdarzyć się, że ten, który będzie odpracowywał zaległość, będzie mógł odpracować ją w swojej wspólnocie poprzez, na przykład, zamiatanie chodnika - wyjaśnia Bogdan Wyczałkowski.
Mieszkańcom pomysł się podoba.

- To dobry pomysł. Jeśli ludzie nie mają na czynsz, a dostaną pracę, to będą mogli w końcu na spłatę swoich długów zarobić. To wspaniałe. Popieram - mówi Zbigniew Szylar z Nysy.

Krystyna i Władysław też są za.

- Jest sporo takich ludzi, którzy nie mają pieniędzy, nie stać ich na te czynsze. No, ale jeśli gmina zapewni im pracę, to na pewno odrobią swój dług - mówią mieszkańcy.

Osób, które zalegają z czynszem, jest w Nysie ponad pół tysiąca, a dług czynszowego rekordzisty opiewa na 82 tys. zł.
Bogdan Wyczałkowski, mieszkańcy

Gospodarka

2018-12-13, godz. 08:00 Ekologicznie i oszczędnie. W kietrzańskim DPS-ie zamontowano panele fotowoltaiczne 68 paneli fotowoltaicznych zostało zamontowanych na dachu Domu Pomocy Społecznej w Kietrzu, który jest filią DPS-u w Klisinie. To drugi etap gruntownej modern ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:30 Dobra atmosfera w pracy warta więcej niż wysoka pensja Niskie bezrobocie sprawia, że młode pokolenie, które wchodzi na rynek chce mieć poczucie sensu w swojej pracy - to część wniosków specjalistów z działów perso ... » więcej 2018-12-12, godz. 13:30 Są pieniądze dla przedsiębiorców i subregionów, będą na żłobki 35 firm z regionu otrzyma dofinansowanie na wzmocnienie swojej pozycji na rynku w kraju i za granicą. Zarząd województwa opolskiego rozstrzygnął drugi nabór d ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:00 Budżet Głubczyc w 2019 roku będzie podobny do tegorocznego. Inwestycje i zadłużenie na podobnym poziomie Oświata, drogi oraz remonty placówek edukacyjnych i kulturalnych - to główne punkty przyszłorocznego budżetu Głubczyc. Na inwestycje gmina przeznaczy do 15 pr ... » więcej 2018-12-12, godz. 07:00 Bezrobocie w Opolu maleje. Opolski PUP wspiera przedsiębiorców i pracodawców zatrudniających bezrobotnych W 2018 roku Powiatowy Urząd Pracy w Opolu przeznaczył ponad 14 milionów 430 tysięcy złotych na aktywne formy finansowego wsparcia opolskich przedsiębiorców i ... » więcej 2018-12-11, godz. 19:00 Pearl Stream przeniósł linie produkcyjne do Strzelec Opolskich i planuje zwiększenie zatrudnienia Firma Pearl Stream zakończyła transfer urządzeń z dwóch zakładów w Polsce i Niemczech do fabryki w Strzelcach Opolskich. Firma chce na początku przyszłego rok ... » więcej 2018-12-11, godz. 16:00 Kolejna klasa patronacka w Brzegu. Tamtejszy zespół szkół podpisał umowę z firmą z branży elektrycznej W Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu podpisano umowę o współpracy z Initelem, firmą zajmującą się projektowaniem i wykonaniem instalacji teletechnicznych ... » więcej 2018-12-11, godz. 13:45 Burmistrz Dobrodzienia stawia na budownictwo mieszkaniowe. "Trzeba zachęcić deweloperów" Nowy burmistrz Dobrodzienia chce dzięki dobrej ofercie mieszkaniowej zatrzymać w mieście młodych ludzi. » więcej 2018-12-11, godz. 07:15 Elektromobilne Opole. Ile mamy pieniędzy na ten cel w budżecie miasta? Urząd Miasta Opola planuje zakup aut elektrycznych. Nakazuje to ustawa o elektromobilności, która zobowiązuje samorządy do wprowadzenia ekologicznych pojazdów ... » więcej 2018-12-11, godz. 06:37 Wiele pytań, mało odpowiedzi. Opolscy menadżerowie medyczni rozmawiali o perspektywie finansowej na 2019 O skutkach podwyżki cen prądu i wzroście płacy minimalnej rozmawiali w Borkach Małych menadżerowie medyczni. Podsumowali kończący się rok oraz analizowali roz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »