Radio Opole » Gospodarka
2017-10-08, 12:04 Autor: Mariusz Chałupnik

Czy Opolszczyznę czeka wyludnienie? Niepokojące dane urzędu statystycznego

[Fot.UM Nysa]
[Fot.UM Nysa]
Jan Krzesiński, Adrian Czubak, Jacek Niesłuchowski, Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Jan Krzesiński, Adrian Czubak, Jacek Niesłuchowski, Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
Jacek Niesłuchowski [fot. Paula Hołubowicz]
Jacek Niesłuchowski [fot. Paula Hołubowicz]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
90 proc. opolskich gmin do 2030 roku będzie miało mniej mieszkańców. Według danych urzędu statystycznego problem ten dotknie 64 gmin, a korzystna sytuacja demograficzna będzie tylko w siedmiu samorządach.
Dodatni przyrost naturalny będzie występował jedynie na terenach gmin wiejskich. O problemie rozmawiali uczestnicy Samorządowej Loży Radiowej

- Według mojej wiedzy, to dane statystyczne ubezpieczonych w KRUS wcale nie przedstawiają sytuację demograficzną na wsiach w różowych kolorach - mówi Jan Krzesiński, radny powiatu opolskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - To jest oczywiście jeden z wycinków. Musimy jeszcze wziąć pod uwagę jeden element, że sporo osób z miasta przeprowadza się na wieś. Oni nie są ubezpieczeni w KRUS, więc te statystyki mogą być trochę inne.

- Na przemiany demograficzne nie możemy patrzeć w kontekście rok do roku, ale w kontekście dekad. Mamy plan działania, jest nim między innymi program "Opolskie dla rodziny" - przekonuje Jacek Niesłuchowski, radny powiatu brzeskiego z Platformy Obywatelskiej. - Zjawisko depopulacji zdiagnozował zarząd województwa już w 2014 roku. Dlatego też odniesiono wtedy w Brukseli olbrzymi sukces, bo przekonano Komisję Europejską do ukierunkowania strumienia 350 milionów euro na oś depopulacja. Z tego do tej pory zrealizowanych zostało ponad 300 projektów za ponad miliard złotych.

- Teren województwa opolskiego jest szczególnie dotknięty problemem depopulacji. Na szczęście w ostatnim czasie drgnął wskaźnik urodzeń, ale prognoza wygląda cały czas katastrofalnie - mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski. - Konkurencyjność od małej gminy, po województwa, aby przede wszystkim młodzi mieszkańcy naszego kraju, którzy dzisiaj wchodzą w dorosłe życie, kończą studia, czy są na etapie szkoły podstawowej, średniej nie myśleli o tym, aby wyjeżdżać za granicę. To jest podstawa, aby ta prognoza ludności gmin i dla województwa opolskiego, ale i całej Polski była większa.

- Rozwój gospodarczy spowodował zmiany cywilizacyjne. Jako rodziny funkcjonujemy inaczej. Zmieniło się planowanie dzietności - dodaje Rafał Bartek, radny gminy Chrząstowice z Mniejszości Niemieckiej. - Tych dzieci z reguły nie ma w rodzinach więcej niż dwójka, trójka. Jest to świadomy wybór rodziców, że oni mimo, że posiadają zasoby gospodarcze, ekonomiczne nie decydują się na większą liczbę dzieci. Idziemy w kierunki cywilizacji totalnie zachodniej i to też są doświadczenia zachodu, że wszelkie programy socjalne, które przecież na zachodzie są obecne od wielu lat nie rozwiązały problemu demograficznego.

Problem depopulacji występuje nie tylko na Opolszczyźnie, ale również w całym kraju i Europie.
Jan Krzesiński
Jacek Niesłuchowski
Adrian Czubak
Rafał Bartek

Gospodarka

2017-10-19, godz. 12:00 Spada bezrobocie w powiecie nyskim Z najnowszych statystyk Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie wynika, że obecnie w ewidencji bezrobotnych figuruje 3800 mieszkańców, czyli blisko 800 mniej, niż w ... » więcej 2017-10-19, godz. 11:12 Jedyna stacja paliw w gminie Ujazd do likwidacji Jedyna stacja paliw działająca na terenie gminy Ujazd będzie zlikwidowana. To efekt zaplanowanej rewitalizacji ujejskiego rynku. W przyszłym roku powstanie je ... » więcej 2017-10-19, godz. 06:00 Sklepy i mieszkania się nie sprzedają, są natomiast kupcy na działki budowlane Wzrost wskaźników gospodarczych w kraju nie wszędzie przekłada się na zainteresowanie rynkiem nieruchomości. Przykładem jest Prudnik. Od dłuższego czasu podaż ... » więcej 2017-10-18, godz. 21:25 O miejscach pracy, ale i o seniorach. W Głubczycach odbyło się kolejne spotkanie partnerstwa lokalnego Polepszenie sytuacji na rynku pracy, współpraca pomiędzy szkolnictwem, a pracodawcami, czy możliwość pozyskania pieniędzy z Unii Europejskiej. Między innymi o ... » więcej 2017-10-18, godz. 19:30 Nysa rusza z uzbrojeniem terenu po byłej FSD. Powstaje Nyski Park Przemysłowy Dzisiaj podpisana została umowa z wyłonionym w przetargu wykonawcą. Firma zapowiada, że inwestycję zrealizuje metodą zaprojektuj i buduj. » więcej 2017-10-17, godz. 17:41 Siedmiu chętnych do budowy Obwodnicy Piastowskiej 7 konsorcjów zgłosiło gotowość do budowy Obwodnicy Piastowskiej w Opolu. Dziś (17.10) otwarto koperty z ofertami. Na realizację etapu II inwestycji - od węzła ... » więcej 2017-10-17, godz. 13:15 W Nysie poszukiwani spawacze i monterzy. Firma przyjmie nawet pięćdziesięciu pracowników Chętnych do pracy szuka Zakład Konstrukcji Spawanych Łabędy. To spółka Skarbu Państwa z siedzibą w Gliwicach, która na terenie byłej Fabryki Samochodów Dostaw ... » więcej 2017-10-16, godz. 23:00 ARiMR rusza z wypłacaniem zaliczek dopłat bezpośrednich Ruszają wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich dla rolników. Na Opolszczyźnie ponad 27 tys. wniosków trafiło do weryfikacji w Agencji Restrukturyzacji i Modern ... » więcej 2017-10-16, godz. 20:19 Ruszył Ogólnopolski Tydzień Kariery. Na Opolszczyźnie warsztaty, spotkania i zajęcia praktyczne Warsztaty, spotkania z trenerami, a także gra miejska - ruszył Ogólnopolski Tydzień Kariery. Do piątku (20.10) chętni będą mogli poznać swoje predyspozycje za ... » więcej 2017-10-16, godz. 17:52 Nyski "Mechanik" chce kształcić techników energetyki odnawialnej O pięć nowych pracowni do nauki zawodów z branży budowlanej i elektroniczno-energetycznej wzbogaciło się Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »