Radio Opole » Gospodarka
2017-10-08, 12:04 Autor: Mariusz Chałupnik

Czy Opolszczyznę czeka wyludnienie? Niepokojące dane urzędu statystycznego

[Fot.UM Nysa]
[Fot.UM Nysa]
Jan Krzesiński, Adrian Czubak, Jacek Niesłuchowski, Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Jan Krzesiński, Adrian Czubak, Jacek Niesłuchowski, Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
Jacek Niesłuchowski [fot. Paula Hołubowicz]
Jacek Niesłuchowski [fot. Paula Hołubowicz]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
90 proc. opolskich gmin do 2030 roku będzie miało mniej mieszkańców. Według danych urzędu statystycznego problem ten dotknie 64 gmin, a korzystna sytuacja demograficzna będzie tylko w siedmiu samorządach.
Dodatni przyrost naturalny będzie występował jedynie na terenach gmin wiejskich. O problemie rozmawiali uczestnicy Samorządowej Loży Radiowej

- Według mojej wiedzy, to dane statystyczne ubezpieczonych w KRUS wcale nie przedstawiają sytuację demograficzną na wsiach w różowych kolorach - mówi Jan Krzesiński, radny powiatu opolskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - To jest oczywiście jeden z wycinków. Musimy jeszcze wziąć pod uwagę jeden element, że sporo osób z miasta przeprowadza się na wieś. Oni nie są ubezpieczeni w KRUS, więc te statystyki mogą być trochę inne.

- Na przemiany demograficzne nie możemy patrzeć w kontekście rok do roku, ale w kontekście dekad. Mamy plan działania, jest nim między innymi program "Opolskie dla rodziny" - przekonuje Jacek Niesłuchowski, radny powiatu brzeskiego z Platformy Obywatelskiej. - Zjawisko depopulacji zdiagnozował zarząd województwa już w 2014 roku. Dlatego też odniesiono wtedy w Brukseli olbrzymi sukces, bo przekonano Komisję Europejską do ukierunkowania strumienia 350 milionów euro na oś depopulacja. Z tego do tej pory zrealizowanych zostało ponad 300 projektów za ponad miliard złotych.

- Teren województwa opolskiego jest szczególnie dotknięty problemem depopulacji. Na szczęście w ostatnim czasie drgnął wskaźnik urodzeń, ale prognoza wygląda cały czas katastrofalnie - mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski. - Konkurencyjność od małej gminy, po województwa, aby przede wszystkim młodzi mieszkańcy naszego kraju, którzy dzisiaj wchodzą w dorosłe życie, kończą studia, czy są na etapie szkoły podstawowej, średniej nie myśleli o tym, aby wyjeżdżać za granicę. To jest podstawa, aby ta prognoza ludności gmin i dla województwa opolskiego, ale i całej Polski była większa.

- Rozwój gospodarczy spowodował zmiany cywilizacyjne. Jako rodziny funkcjonujemy inaczej. Zmieniło się planowanie dzietności - dodaje Rafał Bartek, radny gminy Chrząstowice z Mniejszości Niemieckiej. - Tych dzieci z reguły nie ma w rodzinach więcej niż dwójka, trójka. Jest to świadomy wybór rodziców, że oni mimo, że posiadają zasoby gospodarcze, ekonomiczne nie decydują się na większą liczbę dzieci. Idziemy w kierunki cywilizacji totalnie zachodniej i to też są doświadczenia zachodu, że wszelkie programy socjalne, które przecież na zachodzie są obecne od wielu lat nie rozwiązały problemu demograficznego.

Problem depopulacji występuje nie tylko na Opolszczyźnie, ale również w całym kraju i Europie.
Jan Krzesiński
Jacek Niesłuchowski
Adrian Czubak
Rafał Bartek

Gospodarka

2017-12-11, godz. 18:50 Powraca koniunktura na budowę farm wiatrowych? Ponownie jest zainteresowanie budową farmy wiatrowej w gminie Lubrza. Mając na uwadze negatywne doświadczenia miejscowi samorządowcy z dużą rezerwą podchodzą ... » więcej 2017-12-10, godz. 11:00 Pendolino od dziś zatrzymuje się w Brzegu. To historyczny moment dla miasta – mówią podróżni [GALERIA] Punktualnie o 7:17 na brzeskim dworcu kolejowym zatrzymał się superszybki pociąg. Od dziś przez najbliższe miesiące składy Expres Inter City Premium będą mieć ... » więcej 2017-12-09, godz. 17:00 Niemodlin uzbraja strefę ekonomiczną. Ma to pomóc ściągnąć inwestorów Gmina rozpoczęła inwestycję, która ma wpłynąć na lepszą dostępność i atrakcyjność terenów Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. » więcej 2017-12-08, godz. 22:00 Powiat kluczborski z nagrodą "Opolskie OZE" Największa instalacja geotermalna w regionie oraz inwestycje związane z niską emisją. Między innymi za takie działania powiat kluczborski został wyróżniony w ... » więcej 2017-12-08, godz. 16:00 Dobrodzieński rynek będzie przyjazny mieszkańcom. Rewitalizacja jest pewna Rynek w Dobrodzieniu doczeka się rewitalizacji. Gmina chce przywrócić centralnemu punktowi miasta funkcje społeczne. » więcej 2017-12-08, godz. 08:00 Bitcoin - nowa era pieniądza czy bańka spekulacyjna? „Bitcoin & Blockchain” - pod takim hasłem już w najbliższą sobotę zostanie zorganizowane spotkanie na temat kryptowalut, które cieszą się coraz większym zaint ... » więcej 2017-12-08, godz. 01:10 Młodzi biznesmeni prezentowali swoje pomysły. Za nami kolejna edycja opolskiego Startup Mixera Kosmetyki dedykowane poszczególnym porom roku czy wykorzystanie drzewa do odzysku energii elektrycznej. To niektóre pomysły, które przedstawili opolscy młodzi ... » więcej 2017-12-07, godz. 22:00 Włoski inwestor odrzucony. Opole poszuka innego wykonawcy obwodnicy Piastowskiej Opole odrzuciło ofertę włoskiej firmy CIPA na wykonanie obwodnicy Piastowskiej w Opolu. Włosi deklarowali, że trasę łączącą ul. Niemodlińską z obwodnicą Półno ... » więcej 2017-12-07, godz. 20:00 Dobre wieści dla Krapkowic. Jest 5 mln zł dofinansowania do adaptacji mostu 5 milionów złotych udało się pozyskać gminie Krapkowice na adaptację nieużywanego mostu kolejowego w Otmęcie. Projekt znalazł się wystarczająco wysoko na liśc ... » więcej 2017-12-07, godz. 14:15 Grupa Azoty przejmuje spółki obsługujące bocznice kolejowe. Zgodzili się na to pracownicy Grupa Azoty podpisała porozumienie z CTL Logistics w sprawie przejęcia spółek zarządzające bocznicami kolejowymi w zakładach w Puławach, Policach i Kędzierzyn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »