Radio Opole » Gospodarka
2017-10-08, 12:04 Autor: Mariusz Chałupnik

Czy Opolszczyznę czeka wyludnienie? Niepokojące dane urzędu statystycznego

[Fot.UM Nysa]
[Fot.UM Nysa]
Jan Krzesiński, Adrian Czubak, Jacek Niesłuchowski, Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Jan Krzesiński, Adrian Czubak, Jacek Niesłuchowski, Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
Jacek Niesłuchowski [fot. Paula Hołubowicz]
Jacek Niesłuchowski [fot. Paula Hołubowicz]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
90 proc. opolskich gmin do 2030 roku będzie miało mniej mieszkańców. Według danych urzędu statystycznego problem ten dotknie 64 gmin, a korzystna sytuacja demograficzna będzie tylko w siedmiu samorządach.
Dodatni przyrost naturalny będzie występował jedynie na terenach gmin wiejskich. O problemie rozmawiali uczestnicy Samorządowej Loży Radiowej

- Według mojej wiedzy, to dane statystyczne ubezpieczonych w KRUS wcale nie przedstawiają sytuację demograficzną na wsiach w różowych kolorach - mówi Jan Krzesiński, radny powiatu opolskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - To jest oczywiście jeden z wycinków. Musimy jeszcze wziąć pod uwagę jeden element, że sporo osób z miasta przeprowadza się na wieś. Oni nie są ubezpieczeni w KRUS, więc te statystyki mogą być trochę inne.

- Na przemiany demograficzne nie możemy patrzeć w kontekście rok do roku, ale w kontekście dekad. Mamy plan działania, jest nim między innymi program "Opolskie dla rodziny" - przekonuje Jacek Niesłuchowski, radny powiatu brzeskiego z Platformy Obywatelskiej. - Zjawisko depopulacji zdiagnozował zarząd województwa już w 2014 roku. Dlatego też odniesiono wtedy w Brukseli olbrzymi sukces, bo przekonano Komisję Europejską do ukierunkowania strumienia 350 milionów euro na oś depopulacja. Z tego do tej pory zrealizowanych zostało ponad 300 projektów za ponad miliard złotych.

- Teren województwa opolskiego jest szczególnie dotknięty problemem depopulacji. Na szczęście w ostatnim czasie drgnął wskaźnik urodzeń, ale prognoza wygląda cały czas katastrofalnie - mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski. - Konkurencyjność od małej gminy, po województwa, aby przede wszystkim młodzi mieszkańcy naszego kraju, którzy dzisiaj wchodzą w dorosłe życie, kończą studia, czy są na etapie szkoły podstawowej, średniej nie myśleli o tym, aby wyjeżdżać za granicę. To jest podstawa, aby ta prognoza ludności gmin i dla województwa opolskiego, ale i całej Polski była większa.

- Rozwój gospodarczy spowodował zmiany cywilizacyjne. Jako rodziny funkcjonujemy inaczej. Zmieniło się planowanie dzietności - dodaje Rafał Bartek, radny gminy Chrząstowice z Mniejszości Niemieckiej. - Tych dzieci z reguły nie ma w rodzinach więcej niż dwójka, trójka. Jest to świadomy wybór rodziców, że oni mimo, że posiadają zasoby gospodarcze, ekonomiczne nie decydują się na większą liczbę dzieci. Idziemy w kierunki cywilizacji totalnie zachodniej i to też są doświadczenia zachodu, że wszelkie programy socjalne, które przecież na zachodzie są obecne od wielu lat nie rozwiązały problemu demograficznego.

Problem depopulacji występuje nie tylko na Opolszczyźnie, ale również w całym kraju i Europie.
Jan Krzesiński
Jacek Niesłuchowski
Adrian Czubak
Rafał Bartek

Gospodarka

2018-09-22, godz. 18:15 Program Rozwoju Retencji będzie dotyczył także Opolszczyzny. Powstaną zbiorniki retencyjne - Statystycznie Polska jest na przedostatnim miejscu jeśli chodzi o dostępność wody słodkiej w Europie - twierdzi Przemysław Daca. Prezes Państwowego Gospodar ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:25 Prudnik: ich tradycje sięgają średniowiecza, dobrze radzą sobie również współcześnie 525-lecie świętuje Cech Rzemiosł w Prudniku. Jest to największa organizacja pracodawców w tym regionie. Zrzesza ona ponad 200 zakładów. Zatrudniają one ponad ... » więcej 2018-09-22, godz. 10:08 Jedna oddana, dwie w realizacji. W powiecie kluczborskim budują ścieżki dla rowerzystów Blisko 5 kilometrów dróg rowerowych i ścieżek pieszo-rowerowych zostanie jeszcze w tym roku oddane do użytku w powiecie kluczborskim. Złożą się na nie trzy od ... » więcej 2018-09-21, godz. 15:15 "Specgrupa" rusza w teren. OCRG wychodzi do przedsiębiorców Będą pomagać przedsiębiorcom korzystać z przygotowanych dla nich ofert. Grupa pracowników OCRG ruszy w teren, żeby spotykać się z przedstawicielami firm i zac ... » więcej 2018-09-21, godz. 07:00 Budowa zbiornika Racibórz Dolny jest już prawie na półmetku Budowa zbiornika Racibórz Dolny posuwa się w dostatecznym tempie. Według dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie w Gliwicach Łukasza Langego ... » więcej 2018-09-20, godz. 19:30 Kiedy barki na stałe będą kursować po Odrze? Poznaliśmy daty [FILM, ZDJĘCIA] Na Odrę ma wrócić regularny transport. Takie są plany Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o których rozmawiano podczas 1. Kongresu Żeglugi ... » więcej 2018-09-20, godz. 15:00 Marek Gróbarczyk: Barki na Odrze za dwa lata będą pływały regularnie. Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu Budowa 29 stopni wodnych na Odrze do 2030 roku, czy uruchomienie regularnego transportu na rzece do 2020 roku - to założenia ministra gospodarki morskiej i że ... » więcej 2018-09-20, godz. 14:50 Na terenie byłej FSD w Nysie Włosi będą wykańczać tłoczniki do produkcji karoserii Kilkadziesiąt osób ma już wkrótce rozpocząć pracę w otwartej dziś (20.09) fabryce form do produkcji karoserii na terenie byłej FSD w Nysie. » więcej 2018-09-19, godz. 19:00 Studnia zabezpieczy mieszkańców Graczy. Wody tam nie zabraknie Nowa studnia zapewni bezpiecznie czerpanie wody. W Graczach uruchomiono studnię głębinową, która w razie awarii pozostałych, będzie dostarczała wodę do domów ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:20 Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wczoraj fachowcy rozmawiali o ożywieniu polskich rzek. Dzisiaj ciąg dalszy [FILMY, ... O promocji żeglugi śródlądowej debatowano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To była pierwsza odsłona I Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »