Radio Opole » Gospodarka
2017-10-08, 12:04 Autor: Mariusz Chałupnik

Czy Opolszczyznę czeka wyludnienie? Niepokojące dane urzędu statystycznego

[Fot.UM Nysa]
[Fot.UM Nysa]
Jan Krzesiński, Adrian Czubak, Jacek Niesłuchowski, Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Jan Krzesiński, Adrian Czubak, Jacek Niesłuchowski, Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
Jacek Niesłuchowski [fot. Paula Hołubowicz]
Jacek Niesłuchowski [fot. Paula Hołubowicz]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
90 proc. opolskich gmin do 2030 roku będzie miało mniej mieszkańców. Według danych urzędu statystycznego problem ten dotknie 64 gmin, a korzystna sytuacja demograficzna będzie tylko w siedmiu samorządach.
Dodatni przyrost naturalny będzie występował jedynie na terenach gmin wiejskich. O problemie rozmawiali uczestnicy Samorządowej Loży Radiowej

- Według mojej wiedzy, to dane statystyczne ubezpieczonych w KRUS wcale nie przedstawiają sytuację demograficzną na wsiach w różowych kolorach - mówi Jan Krzesiński, radny powiatu opolskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - To jest oczywiście jeden z wycinków. Musimy jeszcze wziąć pod uwagę jeden element, że sporo osób z miasta przeprowadza się na wieś. Oni nie są ubezpieczeni w KRUS, więc te statystyki mogą być trochę inne.

- Na przemiany demograficzne nie możemy patrzeć w kontekście rok do roku, ale w kontekście dekad. Mamy plan działania, jest nim między innymi program "Opolskie dla rodziny" - przekonuje Jacek Niesłuchowski, radny powiatu brzeskiego z Platformy Obywatelskiej. - Zjawisko depopulacji zdiagnozował zarząd województwa już w 2014 roku. Dlatego też odniesiono wtedy w Brukseli olbrzymi sukces, bo przekonano Komisję Europejską do ukierunkowania strumienia 350 milionów euro na oś depopulacja. Z tego do tej pory zrealizowanych zostało ponad 300 projektów za ponad miliard złotych.

- Teren województwa opolskiego jest szczególnie dotknięty problemem depopulacji. Na szczęście w ostatnim czasie drgnął wskaźnik urodzeń, ale prognoza wygląda cały czas katastrofalnie - mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski. - Konkurencyjność od małej gminy, po województwa, aby przede wszystkim młodzi mieszkańcy naszego kraju, którzy dzisiaj wchodzą w dorosłe życie, kończą studia, czy są na etapie szkoły podstawowej, średniej nie myśleli o tym, aby wyjeżdżać za granicę. To jest podstawa, aby ta prognoza ludności gmin i dla województwa opolskiego, ale i całej Polski była większa.

- Rozwój gospodarczy spowodował zmiany cywilizacyjne. Jako rodziny funkcjonujemy inaczej. Zmieniło się planowanie dzietności - dodaje Rafał Bartek, radny gminy Chrząstowice z Mniejszości Niemieckiej. - Tych dzieci z reguły nie ma w rodzinach więcej niż dwójka, trójka. Jest to świadomy wybór rodziców, że oni mimo, że posiadają zasoby gospodarcze, ekonomiczne nie decydują się na większą liczbę dzieci. Idziemy w kierunki cywilizacji totalnie zachodniej i to też są doświadczenia zachodu, że wszelkie programy socjalne, które przecież na zachodzie są obecne od wielu lat nie rozwiązały problemu demograficznego.

Problem depopulacji występuje nie tylko na Opolszczyźnie, ale również w całym kraju i Europie.
Jan Krzesiński
Jacek Niesłuchowski
Adrian Czubak
Rafał Bartek

Gospodarka

2018-02-21, godz. 17:26 W tym roku kluczborska pływalnia nie zostanie rozbudowana. Inwestor dał cenę dwukrotnie większą od planowanej Zamiast gruntownej przebudowy, będzie niezbędny remont. Mieszkańcy Kluczborka na zapowiadaną modernizację pływalni będą musieli poczekać około dwóch lat. Inwe ... » więcej 2018-02-21, godz. 15:50 Uczniowie, nauczyciele i praktycy o ekonomii Po raz pierwszy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim zorganizowano konferencję ekonomiczną. Wzięli w niej udział uczniowie szkół średnich, nauczyciele, ale rów ... » więcej 2018-02-21, godz. 07:45 Gmina Głuchołazy dofinansuje wymianę pieca. Trzeba się jednak spieszyć Głuchołazianie mają jeszcze niespełna tydzień, żeby złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany starego węglowego pieca na ogrzewanie ekologiczne. » więcej 2018-02-20, godz. 17:40 ZUS wysyła listy do zadłużonych płatników Do ponad 50 tys. opolskich przedsiębiorców trafią wkrótce listy z informacją o wysokości ich zadłużenia w ZUS. Będzie to rozliczenie styczniowej, pierwszej wp ... » więcej 2018-02-20, godz. 14:00 W tym roku kolejny etap przebudowy drogi 408 przez gminę Bierawa Lada moment ogłoszony ma być przetarg na przebudowę kolejnego fragmentu drogi wojewódzkiej 408. Tym razem wyremontowany będzie odcinek od Bierawy do osiedla K ... » więcej 2018-02-20, godz. 10:15 Porowska: Potrzebna jest racjonalizacja szpitalnych łóżek. Kolek: Potrzebna jest zmiana algorytmu stosowanego przez NFZ - Pożar w służbie zdrowia mamy ugaszony, ale na terenie województwa opolskiego nie można tego definiować jako pożary - tak do sytuacji w służbie zdrowia odnio ... » więcej 2018-02-20, godz. 07:00 Prudnik: pracy nie brakuje, PUP mobilizuje długotrwale bezrobotnych do podjęcia zatrudnienia Aktywizacja długotrwale bezrobotnych to nadal największy problem Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku. Osoby takie nie zawsze chcą podjąć zatrudnienie mimo, że ... » więcej 2018-02-19, godz. 19:20 Opolska policja szuka chętnych do pracy. Jutro spotkanie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu 178 nowych policjantów może przyjąć w tym roku opolski garnizon. Powiatowy Urząd Pracy w Opolu w porozumieniu z komendą wojewódzką organizuje spotkanie inform ... » więcej 2018-02-19, godz. 17:20 W Opolu będą badać drób i produkować specjalistyczne pasze Specjalistyczne laboratorium badania drobiu powstało w Opolu. Na terenie Specjalnej Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej będą prowadzone badania mikrobiologiczne ... » więcej 2018-02-19, godz. 11:32 Uczniowie opolskiej budowlanki będą uczyć bezrobotnych Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wraz z Zespołem Szkół Budowlanych w Opolu niebawem rusza z nowym projektem pod hasłem 'Centrum RE-start'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »