Radio Opole » Gospodarka
2017-06-17, 13:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Podłączą do zbiorowej kanalizacji dwie wioski. Mieszkańcy pozostałych muszą rozwiązywać problem ścieków indywidualnie

Kanał ulgi rzeki Osobłoga w Kierpniu [zdj. photo.bikestats.eu]
Kanał ulgi rzeki Osobłoga w Kierpniu [zdj. photo.bikestats.eu]
Unijne dofinansowanie pozwoli skanalizować sołectwa Rzepcze i Kierpień. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich gmina Głogówek otrzyma na ten cel 1,821 mln złotych. Obecnie realizowany jest pierwszy etap tej inwestycji. Finansowany jest z budżetu gminy oraz pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
- Zadanie to polega na budowie kolektora, który połączy Rzepcze z naszą miejską oczyszczalnią ścieków - mówi burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz. – W drugim etapie do kanalizacji będą podłączane poszczególne nieruchomości mieszkańców. Skorzystają na tym też firmy m.in. rozbudowująca się baza transportowa oraz Ośrodek Hodowli Zarodowej, który ma stawiać suszarnie. Na pewno podłączą się do tej kanalizacji. Obecnie nie przewidujemy skanalizowania innych miejscowości. Ma to związek z długością takiej sieci oraz liczbą mieszkańców. W żaden sposób nie będzie to miało efektu ekonomicznego.

Zdaniem burmistrza Głogówka, przyłączenie pozostałych wiosek gminy do miejskiej oczyszczalni skutkowałoby drastycznym wzrostem opłat za ścieki. Natomiast finansowy udział gminy w kanalizacji miejscowości Rzepcze i Kierpień wyniesie 35 procent wydatków. Jaki będzie koszt drugiego etapu tego zadania, okaże się po przetargu, który wyłoni wykonawcę.
Andrzej Kałamarz

Gospodarka

2017-10-24, godz. 10:52 Baza drogowców w Chróstach na sprzedaż Ruszył przetarg na sprzedaż nieruchomości w Chróstach w gminie Pawłowiczki. Powiat kędzierzyńsko-kozielski sprzedaje lokale, w których może się znaleźć firma ... » więcej 2017-10-23, godz. 17:30 Zmina przepisów pomoże w zapełnieniu strefy ekomicznej w Oleśnie? Tak twierdzi prezes KSSE Przedsiębiorcy, szefostwo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i urzędnicy dyskutowali jak zapełnić strefę ekonomiczną w Oleśnie. » więcej 2017-10-23, godz. 15:30 Mieszkanie Plus nie dla Głubczyc? - Program Mieszkanie Plus niekoniecznie może sprawdzić się w Głubczycach - uważa Adma Krupa, burmistrz miasta. Według niego ceny, zawarte w programie, oscyluj ... » więcej 2017-10-23, godz. 07:00 Bezrobocie w Głubczycach znów trochę spadło Po nieznacznym wzroście w sierpniu, bezrobocie w powiecie głubczyckim we wrześniu znów nieznacznie spadło. Według szacunkowych danych Powiatowego Urzędu Pracy ... » więcej 2017-10-22, godz. 19:28 Odrolnienie terenów hamuje rozwój gmin? Wysokiej klasy grunty cieszą rolników natomiast są zmartwieniem dla gmin wielskich. Bogactwo utrudnia ich rozwój. Problemem stało się odrolnienie takich teren ... » więcej 2017-10-22, godz. 13:45 Rusza modernizacja śluz Kanału Gliwickiego po opolskiej stronie Jak informuje RZGW Gliwice rozpoczęła się modernizacja śluz odrzańskich w Sławięcicach i Nowej Wsi, której celem jest przystosowanie ich do III klasy drogi wo ... » więcej 2017-10-22, godz. 13:00 OPZZ w Opolu zachęca pracowników z Ukrainy do kontaktu Obywatele Ukrainy zatrudnieni w Polsce mogą korzystać z pomocy Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce z siedzibą w Warszawie. Związek ten wspiera ... » więcej 2017-10-21, godz. 11:30 800 hektarów pod budownictwo mieszkaniowe w Opolu. Tak zakłada nowe studium uwarunkowań przestrzennych stolicy wojewód ... W perspektywie najbliższych 30 lat w Opolu znacząco zwiększy się wielkość terenów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. Obecnie w zapasie mamy około 25 ... » więcej 2017-10-21, godz. 10:00 Rafał Woś o mankamentach rynku pracy. "Konieczne wzmocnienie pozycji osób zatrudnionych" - W Polsce nie jest łatwo być pracownikiem, wciąż mamy relatywnie niskie płace i zbyt dużą liczbę tzw. umów śmieciowych - ocenił w porannej rozmowie 'W cztery ... » więcej 2017-10-21, godz. 07:00 Mniejsze zwroty wydatków na fundusz sołecki Gminy chętnie przeznaczają swoje pieniądze na fundusz sołecki, natomiast otrzymują coraz mniejsze rekompensaty od państwa. Zachętą dla samorządów lokalnych by ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »