Radio Opole » Gospodarka
2017-06-17, 13:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Podłączą do zbiorowej kanalizacji dwie wioski. Mieszkańcy pozostałych muszą rozwiązywać problem ścieków indywidualnie

Kanał ulgi rzeki Osobłoga w Kierpniu [zdj. photo.bikestats.eu]
Kanał ulgi rzeki Osobłoga w Kierpniu [zdj. photo.bikestats.eu]
Unijne dofinansowanie pozwoli skanalizować sołectwa Rzepcze i Kierpień. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich gmina Głogówek otrzyma na ten cel 1,821 mln złotych. Obecnie realizowany jest pierwszy etap tej inwestycji. Finansowany jest z budżetu gminy oraz pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
- Zadanie to polega na budowie kolektora, który połączy Rzepcze z naszą miejską oczyszczalnią ścieków - mówi burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz. – W drugim etapie do kanalizacji będą podłączane poszczególne nieruchomości mieszkańców. Skorzystają na tym też firmy m.in. rozbudowująca się baza transportowa oraz Ośrodek Hodowli Zarodowej, który ma stawiać suszarnie. Na pewno podłączą się do tej kanalizacji. Obecnie nie przewidujemy skanalizowania innych miejscowości. Ma to związek z długością takiej sieci oraz liczbą mieszkańców. W żaden sposób nie będzie to miało efektu ekonomicznego.

Zdaniem burmistrza Głogówka, przyłączenie pozostałych wiosek gminy do miejskiej oczyszczalni skutkowałoby drastycznym wzrostem opłat za ścieki. Natomiast finansowy udział gminy w kanalizacji miejscowości Rzepcze i Kierpień wyniesie 35 procent wydatków. Jaki będzie koszt drugiego etapu tego zadania, okaże się po przetargu, który wyłoni wykonawcę.
Andrzej Kałamarz

Gospodarka

2017-06-23, godz. 19:16 Grupa Azoty: Pomologia ma potencjał komercyjny Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. wsparły projekt Pomologii przy Uniwersytecie Opolskim. 2,5 miliona złotych - to kwota, która była niezbędna, by dopiąć wkład w ... » więcej 2017-06-23, godz. 15:10 Akcjonariusze są spokojni o przyszłość powiatowego szpitala w Prudniku Absolutorium otrzymał obecny i poprzedni zarząd Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółce tej podlega m.in. powiatowy szpital. Odbyło się walne zgromadzenie akc ... » więcej 2017-06-23, godz. 10:00 Polska nie powinna obawiać się o swoje bezpieczeństwo energetyczne - Polska jest krajem bezpiecznym energetycznie, ale już jakiś czas temu straciła pozycję stabilizatora regionu - uważa Andrzej Sikora, prezes zarządu Instytut ... » więcej 2017-06-23, godz. 07:30 Jest praca, ale chętnych brak. Problemem szkolnictwo zawodowe Brak zawodowego szkolnictwa na wysokim poziomie jest główną przyczyną problemów ze znalezieniem pracowników w Polsce, Czechach i na Słowacji. To wnioski po de ... » więcej 2017-06-22, godz. 17:30 Opole chce pomóc mieszkańcom w stosowaniu ekologicznego ogrzewania 'Czyste powietrze - oddech dla Opola' to nowy program, który będzie realizowany przez miasto wraz Energetyką Cieplną Opolszczyzny. Jak tłumaczy prezydent Arka ... » więcej 2017-06-22, godz. 13:57 Bochniarz: Pracodawcy żyją w mętliku legislacyjnym W ciągu półtora roku działalności Rady Dialogu Społecznego otrzymały 800 aktów prawnych. Przedsiębiorcy muszą je przeczytać i przystosować się do nich. - Prac ... » więcej 2017-06-22, godz. 13:07 Rzemieślnicy zwiększają ofertę nauki zawodu 12 nowych miejsc praktycznej nauki zawodu powstało w powiecie prudnickim. Właśnie tylu tamtejszych rzemieślników ukończyło kurs pedagogiczny. Bez nabycia tych ... » więcej 2017-06-22, godz. 08:00 Bezrobocie w powiecie głubczyckim ponownie spadło 12%, według szacunkowych danych, wyniosła stopa bezrobocia w powiecie głubczyckim w maju. To kolejny rekordowo niski wynik na tym terenie. Od początku roku st ... » więcej 2017-06-22, godz. 07:30 Kolej w Głubczycach przez... Warszawę. "Strategiczna sprawa dla naszego regionu" Gmina Głubczyce będzie negocjować z centralą spółki PKP Polskie Linie Kolejowe w Warszawie kwestie przywrócenia ruchu towarowego na trasie Głubczyce-Baborów. ... » więcej 2017-06-21, godz. 20:00 Poznaliśmy zwycięzcę konkursu podczas wystawy Opolagra Marcin Kapolka ze wsi Walce w powiecie krapkowickim został zwycięzcą konkursu podczas tegorocznej edycji wystawy sprzętu rolniczego Opolagra w Kamieniu Śląski ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »