Radio Opole » Gospodarka
2017-06-17, 13:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Podłączą do zbiorowej kanalizacji dwie wioski. Mieszkańcy pozostałych muszą rozwiązywać problem ścieków indywidualnie

Kanał ulgi rzeki Osobłoga w Kierpniu [zdj. photo.bikestats.eu]
Kanał ulgi rzeki Osobłoga w Kierpniu [zdj. photo.bikestats.eu]
Unijne dofinansowanie pozwoli skanalizować sołectwa Rzepcze i Kierpień. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich gmina Głogówek otrzyma na ten cel 1,821 mln złotych. Obecnie realizowany jest pierwszy etap tej inwestycji. Finansowany jest z budżetu gminy oraz pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
- Zadanie to polega na budowie kolektora, który połączy Rzepcze z naszą miejską oczyszczalnią ścieków - mówi burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz. – W drugim etapie do kanalizacji będą podłączane poszczególne nieruchomości mieszkańców. Skorzystają na tym też firmy m.in. rozbudowująca się baza transportowa oraz Ośrodek Hodowli Zarodowej, który ma stawiać suszarnie. Na pewno podłączą się do tej kanalizacji. Obecnie nie przewidujemy skanalizowania innych miejscowości. Ma to związek z długością takiej sieci oraz liczbą mieszkańców. W żaden sposób nie będzie to miało efektu ekonomicznego.

Zdaniem burmistrza Głogówka, przyłączenie pozostałych wiosek gminy do miejskiej oczyszczalni skutkowałoby drastycznym wzrostem opłat za ścieki. Natomiast finansowy udział gminy w kanalizacji miejscowości Rzepcze i Kierpień wyniesie 35 procent wydatków. Jaki będzie koszt drugiego etapu tego zadania, okaże się po przetargu, który wyłoni wykonawcę.
Andrzej Kałamarz

Gospodarka

2017-08-18, godz. 17:15 Cicha zamiatarka elektryczna pojawi się na ulicach Opola. "Idziemy w tym kierunku" Pierwsza w Polsce chodnikowa zamiatarka elektryczna będzie pracować w Opolu. » więcej 2017-08-18, godz. 13:01 Pracodawcom coraz trudniej o pracownika. Bezrobotnych jest coraz mniej To już nie era pracodawcy tylko pracownika. Coraz trudniej firmom znaleźć osoby chętne do pracy. Już dziś niskie bezrobocie dalej systematycznie spada. » więcej 2017-08-17, godz. 20:00 Rondo, tunel i estakada. W 2018 roku ruszy remont skrzyżowania przy dworcu Opole Wschodnie Na początku przyszłego roku rozpocznie się przebudowa skrzyżowania obok dworca przy Oleskiej w Opolu. Docelowo będzie ono trzypoziomowe. Powstaną - tunel, est ... » więcej 2017-08-17, godz. 18:00 Urząd pracy w Oleśnie chce zaktywizować niepełnosprawnych Oleski PUP chce pomóc osobom niepełnosprawnym wejść na rynek pracy. Pośredniak przygotował specjalny program, który ma ich zachęcić do przedsiębiorczości. » więcej 2017-08-17, godz. 14:35 W Głubczycach coraz więcej osadzonych z Zakładu Karnego pracuje Osadzeni w głubczyckim więzieniu garną się do pracy za murami. Najczęściej kierowani są do robót budowlanych i porządkowych. » więcej 2017-08-17, godz. 07:00 Około 42 milionów złotych na stworzenie Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Pomologia Pieniądze na ten cel będą pochodzić z wielu źródeł. Najwięcej, około 30 mln, przekaże opolski urząd marszałkowski z funduszy Unii Europejskiej. Do przedsięwzi ... » więcej 2017-08-16, godz. 16:00 W szkole w Olszance będzie ciepło, oszczędnie i ekologicznie Rozpoczęła się termomodernizacja placówki. W planach jest wymiana kotłowni, instalacji grzewczej czy okien. Budynek szkoły ma zostać w całości ocieplony. » więcej 2017-08-16, godz. 12:45 Opolskie samorządy miały rok temu większe dochody niż wydatki Prawie 5 miliardów 100 milionów złotych to suma dochodów ubiegłorocznych budżetów wszystkich samorządów województwa opolskiego. To o ponad 11 procent więcej n ... » więcej 2017-08-16, godz. 09:30 Prawie 4 mln zł otrzymali przedsiębiorcy w ramach naborów LGD "Dolina Stobrawy" Na terenie powiatu kluczborskiego i gminy Olesno powstanie 18 nowych firm. Lokalna Grupa Działania 'Dolina Stobrawy' rozstrzygnęła swoje nabory. » więcej 2017-08-16, godz. 06:00 Coraz popularniejszym pracownikiem jest skazany. Kolejne firmy zatrudnią więźniów z Sierakowa Śląskiego Przedsiębiorstwa coraz chętnej zatrudniają skazanych. Kolejne dwie firmy zdecydowały się dać pracę osadzonym w więzieniu w Sierakowie Śląskim. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »