Radio Opole » Gospodarka
2017-05-08, 10:30 Autor: Krzysztof Rapp

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu ma nowego prezesa. "Rewolucji nie będzie"

(fot. Nyski Ośrodek Rekreacji)
(fot. Nyski Ośrodek Rekreacji)
Wiesław Miś [fot. Barbara Więcek]
Wiesław Miś [fot. Barbara Więcek]
Henryk Mach [fot. Barbara Więcek]
Henryk Mach [fot. Barbara Więcek]
- Rewolucji nie będzie, jestem zwolennikiem ewolucji - tak mówił Wiesław Miś, nowy prezes PZW w dzisiejszej (08.05) porannej rozmowie "W cztery oczy". Związek jest organizacją hobbystyczną zajmującą się między innymi ochroną i zagospodarowaniem wód, ale także edukacją i wychowaniem.
- Wędkarstwo to sposób na życie. Wśród młodych ludzi ważny jest zwłaszcza ten kontakt z przyrodą. Cieszymy się, że odpowiadają oni na tę naszą ofertę. Ponadto zdecydowanie coraz mniejsza grupa wędkarzy dba o to, żeby napełnić lodówki, coraz częściej stosuje się zasadę "złów i wypuść" czyli "no kill" z języka angielskiego - mówi Wiesław Miś.

O czystość wód dba między innymi społeczna straż rybacka, która współpracuje z Państwową Strażą Rybacką. - To właśnie oni najczęściej uczestniczą w patrolach z zawodowcami i wykonują tą część merytoryczną pracy. Pouczają, która ryba jest za mała i niewymiarowa do połowu - dodaje gość Radia Opole.

- Jednym z głównych zadań Polskiego Związku Wędkarskiego jest łowiectwo sportowe, dlatego każdy okręg posiada kapitanat sportu, który się tym zajmuje - mówił z kolei w "Poglądach i osądach" Henryk Mach - szef takiego kapitanatu sportu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu.

Wśród rodzajów wędkarstwa sportowego można wymienić choćby spławikowe, gruntowe, muchowe na wodach górskich i wędkarstwo morskie czy rzutowe.

- Zwłaszcza wędkarstwo rzutowe jest bardzo popularne wśród młodzieży - mówi Henryk Mach. - Na stadionie, a w zimie na hali, młodzi mają wędki i rzucają do tarcz ciężarkiem o wadze 7,5 grama. Są ustalone odległości i ciężarek musi uderzyć w tarczę. Wtedy rzut jest zaliczony i naliczana jest punktacja. Ta dyscyplina jest bardzo popularna wśród młodzieży.

- Swego czasu był nawet pomysł, żeby uczynić z wędkarstwa sportowego dyscyplinę olimpijską - dodaje gość Radia Opole. Jednak zrezygnowano z niego z powodów politycznych, bo niekwestionowanymi mistrzami w tej dziedzinie byli zawodnicy z byłej komunistycznej NRD.
Wiesław Miś, prezes Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu
Wiesław Miś prezes Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu
Henryk Mach szef kapitanatu sportu PZW w Opolu

Gospodarka

2019-10-14, godz. 17:44 Jest ponad 20 tysięcy cudzoziemców na opolskim rynku pracy. Lwią część stanowią Ukraińcy Ponad 20 tysięcy 200 obcokrajowców pracuje już legalnie na Opolszczyźnie. To o niemal 700 osób więcej niż przed wakacjami. » więcej 2019-10-14, godz. 12:46 O pracy i współpracy z BGK. PPP to przyszłość Nadchodzące lata będą wyzwaniem dla inwestycji samorządowych, a kluczową rolę w ich realizacji ma odegrać Bank Gospodarstwa Krajowego. » więcej 2019-10-13, godz. 09:00 Parkowanie wokół kluczborskiego rynku znów będzie płatne Po siedmiu latach wraca strefa płatnego parkowania w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej 2019-10-12, godz. 21:00 Ulica Kamienna w Gogolinie doczeka się remontu W najbliższych dniach ma się rozpocząć remont ulicy Kamiennej w Gogolinie. Będzie to ostatni etap prac związanych z nowym układem komunikacyjnym wokół tej mie ... » więcej 2019-10-12, godz. 18:44 Zniknie stacja benzynowa. Rynek w Ujeździe przejdzie lifting Gmina wygrała proces z właścicielem stacji benzynowej zlokalizowanej na Rynku w Ujeździe. Nic już nie stoi na przeszkodzie rewitalizacji centrum miejscowości. ... » więcej 2019-10-12, godz. 09:47 Skończyli remontować drogi, teraz rozbudują szkołę i postawią remizę W gminie Kolonowskie wraz z końcem sezonu letniego zakończono prace przy remontach dróg, ale nie oznacza to końca inwestycji. Na tapecie są dwa działania budo ... » więcej 2019-10-11, godz. 22:00 Ponad 150 milionów złotych pomocy suszowej trafiło do pierwszych rolników Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całej Polsce wypłaciła już ponad 150 milionów złotych pomocy dla rolników, którzy w tym roku ponieśli stra ... » więcej 2019-10-11, godz. 19:00 W Opolu dyskutują o przemyśle energetycznym W stolicy regionu trwa XI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki, którego tematem przewodnim jest “Infrastruktura przyszłości w gospodarce o obiegu zamkniętym”. ... » więcej 2019-10-11, godz. 17:00 Oleski dworzec kolejowy doczeka się rewitalizacji. Zaawansowane prace potrwają do końca 2021 roku Jest decyzja o gruntownej modernizacji dworca kolejowego w Oleśnie. Wiadomo, że inwestycja finansowana z budżetu państwa będzie kosztować kilka milionów złoty ... » więcej 2019-10-11, godz. 06:15 Zakończyła się przebudowa DW 435 w Mechnicach Dzięki tej inwestycji polepszy się przede wszystkim komunikacja zachodniej części naszego województwa z autostradą A4, a także zwiększy bezpieczeństwo jazdy p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »