Radio Opole » Gospodarka
2016-09-06, 15:15 Autor: Maciej Stępień

Rozmawiają o uprawach buraka cukrowego. Trwa Dzień Buraka w Łosiowie

Burak cukrowy na polu OODR w Łosiowie [fot. Maciej Stępień]
Burak cukrowy na polu OODR w Łosiowie [fot. Maciej Stępień]
Dziś (06.09) w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie spotkali się naukowcy, specjaliści ds. ochrony roślin okopowych. Rozmawiają o uprawach buraka cukrowego i jego wykorzystaniu w przemyśle spożywczym. Debatowano również nad ochroną tej rośliny, która co roku narażona jest na choroby i problemy z nawadnianiem.
Tegoroczna suma opadów była zdecydowanie zbyt niska, dlatego część upraw w regionie nie wygląda zbyt dobrze.

- Wyjątkiem są okolice Głubczyc, gdzie przyrost roślin jest okazały – mówi Agnieszka Krawczyk, specjalista produkcji rolnej. - Na naszych polach buraki śpią, tzn. straciły turgor i liście są położone. W skali całego województwa wygląda to różnie. Są takie miejsca, jak nasze, ale są też uprawy wyjątkowe. Taka sytuacja ma miejsce m.in. we wspomnianych Głubczycach, ale tam suma opadów była zdecydowanie wyższa niż np. w Łosiowie – podkreśla Krawczyk.

Dziś opolscy rolnicy mogą sprzedać buraki w ostatnich trzech punktach skupu, które funkcjonują w regionie.

-Kiedyś tego typu obiektów było znacznie więcej, dlatego sprzedaż była bardziej opłacalna – zaznacza Andrzej Butra, szef Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Ale powodów do narzekań na razie nie ma.

- Z informacji, które posiadamy na dzień dzisiejszy, wynika, że tegoroczne zbiory buraka, pomimo niekorzystnej aury, są większe niż w ubiegłym roku. Cukrownie zapowiadają zdecydowanie dłuższą kampanię buraczaną, więc to są na pewno dobre informacje – tłumaczy dyrektor OODR.

Dodajmy, że uprawy buraka cukrowego mają w Polsce długie tradycje. Ta roślina okopowa na polach pojawiła się już ponad 200 lat temu.
Agnieszka Krawczyk i Andrzej Butra

Gospodarka

2024-11-02, godz. 19:27 Brzeska ciepłownia stawia na "elektryki". Do ich ładowania będzie wykorzystywany prąd z własnej instalacji Brzeska ciepłownia inwestuje w 'elektryki'. Zarządzająca nią spółka zapoczątkowała wymianę samochodów na zeroemisyjne i jak zapowiada, na tym nie ko… » więcej 2024-11-01, godz. 09:00 Stacja uzdatniania wody w Sieroniowicach po gruntownym remoncie. Gmina Ujazd skanalizowana w 99 procentach Gmina Ujazd zakończyła generalny remont stacji uzdatniania wody w Sieroniowicach. Tam wymieniony został m.in. stary azbestowy wodociąg i pompy. To ważna inwestycja… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Reforma finansów samorządowych wywołuje wątpliwości dotyczące nakładów na oświatę 1 stycznia wejdzie w życie reforma finansów samorządowych, na którą czekano także w gminach i powiatach Opolszczyzny. Ustawa zmienia sposób naliczania dochodów… » więcej 2024-10-31, godz. 11:22 Brzeg chce wyremontować ulicę Starobrzeską. Na razie jednak nie ma na to zadanie pieniędzy Brzeski magistrat planuje modernizację ulicy Starobrzeskiej. To jedna z najdłuższych, a zarazem najbardziej zniszczonych dróg w mieście. » więcej 2024-10-30, godz. 15:40 Pod Skarbimierzem mogą stanąć wiatraki. Gmina zapowiada darmowy prąd dla mieszkańców W gminie Skarbimierz może stanąć do 50 turbin wiatrowych. Zanim zapadną w tej sprawie decyzje, władze gminy będą przeprowadzać konsultacje z mieszkańcami… » więcej 2024-10-29, godz. 17:00 Głuchołazy: powodzianie muszą mieć rachunki wydatków Doraźną pomoc do 8 tysięcy zł otrzymało już około 1200 powodzian z gminy Głuchołazy. W sumie tysiące mieszkańców z tego rejonu korzysta z różnych… » więcej 2024-10-29, godz. 09:00 Wakacje składkowe w ZUS - wnioski od listopada Od listopada mikroprzedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej  a także komornicy sądowi będą mogli składać… » więcej 2024-10-28, godz. 16:30 "Oby takich inwestycji było jak najwięcej". Powiat głubczycki zakończył remont drogi w gminie Baborów Zakończyła się największa drogowa inwestycja w tym roku w gminie Baborów. Głubczyckie starostwo przeprowadziło kompleksowy remont nawierzchni blisko 4 kilometrów… » więcej 2024-10-28, godz. 13:30 "Na nasadzenia, witaminy, działania edukacyjne". Będzie więcej pieniędzy dla opolskich pszczelarzy W ramach programu „Opolska Pszczoła Miodna” urząd marszałkowski zapisał na ten cel 250 tysięcy złotych na przyszły rok. To o 50 tys. złotych więcej… » więcej 2024-10-28, godz. 09:44 Uczniowie szkoły rolniczej w Bogdańczowicach będą mieć dostęp do najnowszego sprzętu Umowę o szerokiej współpracy podpisał dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach z przedstawicielem firmy Wanicki Agro. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »