Radio Opole » Gospodarka
2016-03-26, 17:15 Autor: Witold Wośtak

Lepiej sprawdzić, czy upatrzona działka budowlana jest w planach samorządu

Fot. Rick Kimpel/flickr.com
Fot. Rick Kimpel/flickr.com
Józef Kampa [fot. Witold Wośtak]
Józef Kampa [fot. Witold Wośtak]
- Przed kupnem działki budowlanej sprawdźmy w urzędzie, jak wygląda infrastruktura drogowa i techniczna dotycząca danej nieruchomości - przestrzega Józef Kampa, wiceburmistrz Strzelec Opolskich. Uproszczone prawo budowlane umożliwia otrzymanie zgody na budowę najpóźniej po miesiącu od dostarczenia projektu i dokumentu świadczącego o własności.
W gminie Strzelce Opolskie zdarzyły się już jednak przypadki, że mieszkańcy kupili działkę, ale nie uzgodnili wcześniej możliwości dotyczących infrastruktury - Wtedy zaczynają się duże problemy - zwraca uwagę Kampa. - Ludzie przychodzą do urzędu i mówią „gmino, wykonaj”. Tymczasem gmina nie ma jakichkolwiek planów w tym zakresie. Jeżeli nieruchomość jest oddalona od zabudowań o 200 czy 300 metrów, nie sposób sprawić, by przedsiębiorstwa związane z infrastrukturą techniczną – woda, gaz, prąd – mogły to zrealizować.

80 procent gminy Strzelce Opolskie jest objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Zadanie samorządu nie kończy się jednak na doprowadzeniu infrastruktury drogowej. - Trzeba też wykupić działki pod zagospodarowanie pasa drogowego - podkreśla Kampa.

- To ogromne przedsięwzięcie finansowe i logistyczne. Tworzenie planów zagospodarowania nie jest proste. Żeby rozwijać sieć drogową, trzeba mieć w dalszej perspektywie zapewnione pieniądze na wykup pod drogi i urządzenie całej infrastruktury drogowej. To są nakłady rzędu setek milionów złotych – mówi.

Dodajmy, że w 2014 roku potrzeba było przeciętnie 220 dni na uzyskanie wszystkich stosownych zezwoleń koniecznych do rozpoczęcia budowy.
Józef Kampa 1
Józef Kampa 2

Gospodarka

2019-03-22, godz. 12:28 W Walcach powstanie pierwszy w gminie żłobek Milion złotych ma kosztować budowa żłobka z Walcach. Będzie to pierwsza taka placówka w gminie. 640 tysięcy samorząd otrzymał z programu rządowego Maluch Plus ... » więcej 2019-03-22, godz. 10:41 Wody w Polsce będzie coraz mniej. W pierwszej kolejności wpłynie to na uprawy 0,6% wody na naszej planecie nadaje się do picia. Polska jest w grupie państw, którym grozi deficyt wody, a eksperci z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie alar ... » więcej 2019-03-22, godz. 08:53 17 tysięcy złotych co miesiąc - to najwyższa emerytura w naszym regionie wypłacana przez ZUS. Najniższa to 40 groszy Ponad 17 tysięcy złotych emerytury otrzymuje każdego miesiąca jeden z mieszkańców Opola z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ta suma plasuje go na podium zestaw ... » więcej 2019-03-21, godz. 18:00 Otmuchów stawia na LEDy. W przyszłym roku z ulic wszystkich miejscowości w gminie znikną lampy sodowe Otmuchów chce zmodernizować uliczne oświetlenie. Do połowy przyszłego roku, wszystkie lampy sodowe na przydrożnych latarniach w gminie, mają zostać zastąpione ... » więcej 2019-03-21, godz. 12:00 Nie ma wstępu do kluczborskiego Parku Dzierżona. Rewitalizacja potrwa do września Kluczborski Park Dzierżona zamienił się w plac budowy na czas rewitalizacji. Teren przy ulicy Byczyńskiej został zabezpieczony i ogrodzony siatką. » więcej 2019-03-20, godz. 21:00 Kopice będą miały kanalizację. Gmina znalazła brakujące pieniądze dzięki wcześniejszej spłacie kredytu Grodków znalazł pieniądze na rozpoczęcie budowy kanalizacji w największej wiosce na terenie gminy. Mimo, że w najtańsza ze złożonych ofert przekraczała o pona ... » więcej 2019-03-20, godz. 15:45 Kolejne inwestycje w Otmuchowie opóźnią się przez brak wykonawców. "Albo nikt się nie zgłasza, albo oferują ceny nie d ... Opóźnia się remont otmuchowskiego domu kultury. Do dziś wykonawcy mogli składać oferty w drugim przetargu na ten cel. Do magistratu nie wpłynęła jednak żadna ... » więcej 2019-03-19, godz. 18:30 Namysłowski Velux zainwestuje w tym roku 50 milionów złotych. Fabryka wymieni oświetlenie i zautomatyzuje produkcję, a ... Nawet 50 milionów złotych zainwestuje w tym roku w rozwój namysłowska fabryka okien Velux. Jednym z najważniejszych zadań realizowanych obecnie przez zakład j ... » więcej 2019-03-19, godz. 15:00 Jest wykonawca remontu mostu Pamięci Sybiraków w Opolu Konsorcjum firm PBW Inżynieria oraz RADPOL sp.z o.o. zajmie się przebudową mostu Pamięci Sybiraków nad Odrą w ciągu ulicy Nysy Łużyckiej w Opolu. » więcej 2019-03-18, godz. 11:30 Opolskie samorządy będą starać się o rządową dotację z programu "Mosty dla Regionów". Program potrwa do 2025 roku. Na jego realizację Rząd RP przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »