Radio Opole » Gospodarka
2016-02-18, 10:00 Autor: Jacek Rudnik / oprac. Adam Szostok

Edukacja zawodowa bardziej opłacalna od ogólnej?

Publiczne Technikum nr 5 w Zespole Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Publiczne Technikum nr 5 w Zespole Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu [fot. Witold Wośtak]
- Ja tylko organizuję pracę, ten sukces to zasługa całego zespołu, nauczycieli, naszych uczniów - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Dariusz Dobrowolski, dyrektor Publicznego Technikum nr 5, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu.
Szkoła została oceniona w rankingu miesięcznika Perspektywy na pierwszym miejscu w kategorii szkół technicznych na Opolszczyźnie i na bardzo wysokim 11 tym w kraju.

- Bez chętnych i zdolnych uczniów, a także dobrej, świadomej kadry, nie ma sukcesu. Ja tylko organizuję te zajęcia i dobieram chętnych uczniów do aktywnych nauczycieli - mówił nasz gość.

W Zespole Szkół Elektrycznych uczy się obecnie około 800 uczniów. Największym zainteresowaniem cieszy się kierunek technik informatyk - dodał dyrektor wyróżnionej szkoły - skuteczne kształcenie zawodowe daje dziś zdecydowanie większe szanse na rynku zatrudnienia:

- Widać to w ilość klas pierwszych otwieranych w Opolu, więcej jest w technikach niż w liceach. Widzimy też zainteresowanie rodziców, którzy w okresie naboru odwiedzają szkołę wraz z dziećmi, zadają pytania, sprawdzają szkołę pod kątem efektów i jakości pracy - dodaje dyrektor Dobrowolski.

W deklaracjach przygotowanych przez szkołę bezpośrednio przed egzaminem zawodowym, około 10% uczniów deklarowało chęć wyjazdu za granicę, 30% chce kontynuować naukę na studiach, a około 60% chce bezpośrednio po ukończeniu szkoły podjąć pracę w zawodzie.

W rankingu Perspektyw brano pod uwagę w całym kraju 1800 techników. W całym zestawieniu miesięcznika znalazło się 8 szkół z Opola. Najwyżej w zestawieniu liceów ogólnokształcących znalazło się III LO, zajmując w kraju 24. miejsce.

Po raz pierwszy w rankingu znalazło się Technikum nr 7, wchodzące w skład zespołu Szkół Zawodowych im Staszica. Zajęło 7. miejsce w kategorii "Szkoła Mistrzów" w zawodzie technik agrobiznesu.
Dariusz Dobrowolski cz. 1
Dariusz Dobrowolski cz. 2

Gospodarka

2019-09-22, godz. 15:59 Kilometrową drogą połączyli Grzędzin i Łaniec 460 tysięcy kosztowało zbudowanie kilometra drogi rolnej w gminie Polska Cerekiew. Trasa połączyła dwie miejscowości i znacząco skróciła odległość, którą musz ... » więcej 2019-09-22, godz. 10:56 Kontrole przewożonych odpadów na pograniczu polsko – czeskim. Nie stwierdzono nieprawidłowości W całym kraju trwa akcja DEMETER V. Policjanci ruchu drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej prowadzili w jej ramach, na pogra ... » więcej 2019-09-21, godz. 17:57 "Teraz nie mówię nawet pracodawcom, że jestem osobą niedowidzącą". Jubileusz fundacji "Szansa dla niewidomych" [ZDJĘCI ... Pracodawcy nie chcą ich zatrudniać, nie wszystkie przejścia dla pieszych są dla nich dostosowane, brakuje informacji w języku Braille'a - to niektóre tylko pr ... » więcej 2019-09-20, godz. 19:30 104 nowe lokale powstają w Nysie z rządowego programu "Mieszkanie plus". Symbolicznie cegły dołożyli politycy i samorz ... U zbiegu ulic Franciszkańskiej i Grodkowskiej w Nysie powstają trzy nowe bloki mieszkaniowe. Dzięki inwestycji w ramach rządowego programu 'Mieszkanie plus' p ... » więcej 2019-09-20, godz. 15:30 Rok 2019 to łącznie 26 milionów złotych na inwestycje dla samorządów. Wojewoda opolski w Radiu Opole 180 inwestycji drogowych o wartości około 300 milionów złotych udało się zrealizować w regionie w latach 2015 -2018. Wsparcie rządowe tych zadań to ponad 150 ... » więcej 2019-09-20, godz. 12:15 Starostwo powiatowe w Prudniku po raz kolejny ogłosiło przetarg na remont drogi Trzebina-Skrzypiec Na tę inwestycję drogową prudnickie starostwo otrzymało spore dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Droga Trzebin ... » więcej 2019-09-19, godz. 22:00 Strzeleczki: powstanie kolejny odcinek ścieżki przy drodze wojewódzkiej w kierunku Mosznej Zarówno turyści jak i mieszkańcy będą mogli już za kilka miesięcy skorzystać z nowej ścieżki rowerowej, która połączy miejscowości Zielina i Moszna. To już ko ... » więcej 2019-09-19, godz. 20:00 Remontują drogę w centrum osiedla. W końcu będzie chodnik i pas zieleni Łagodny początek jesieni sprzyja drogowcom. Spore prace trwają na drogach gminy Polska Cerekiew. Remontowane są głównie trasy dojazdowe do pól, ale największą ... » więcej 2019-09-19, godz. 14:00 Zmniejszyła się produkcja karpia na Opolszczyźnie. Przyczyną jest mała ilość opadów W 2018 roku produkcja karpia na Opolszczyźnie była niższa niż w innych województwach. » więcej 2019-09-19, godz. 10:28 Sprzęt na miarę XXI wieku otrzymał prudnicki Zakład Usług Komunalnych Nowoczesna zamiatarka marki HAKO daje możliwość wjazdu w wąskie uliczki oraz chodniki. Dodatkowym atutem zamiatarki jest to, że może być ona używana również d ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »