Radio Opole » Gospodarka
2016-01-21, 17:45 Autor: Witold Wośtak

Impas w sprawie annogórskiego amfiteatru. Kiedy odzyska blask?

Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny © (fot. Witold Wośtak)
Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny © (fot. Witold Wośtak)
Amfiteatr na Górze św. Anny © (fot. www.goraswanny.yoyo.pl)
Amfiteatr na Górze św. Anny © (fot. www.goraswanny.yoyo.pl)
Czy amfiteatr i Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny doczekają się rewitalizacji? Oba obiekty są własnością Skarbu Państwa, a reprezentujący go starosta strzelecki tłumaczy, że nie dysponuje pieniędzmi na wkład własny do projektów unijnych.
Józef Swaczyna dostaje co roku od wojewody 60-70 tysięcy złotych na bieżące utrzymanie obiektów, ale na inwestycje nie ma na razie szans.

- Amfiteatr jest na tyle duży, że można tam włożyć dziesiątki milionów złotych, ale mamy projekt wart 7 milionów złotych, który zagospodaruje jego część - mówi Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy.

- Mowa o dojściu, dojeździe, oświetleniu i pozostałej infrastrukturze. Do tego wyremontowanie części siedzeń po to, by zapewnić tam możliwość realizowania imprez na 2-3 tysiące osób. Myślę, że amfiteatr powinien być wykorzystywany do celów niereligijnych, komercyjnych czy rozrywkowych, jako druga noga funkcjonowania Góry Świętej Anny. Z jednej strony mamy religię - najważniejszy element miejscowości - ale mamy też infrastrukturę pozwalającą na organizację imprez rozrywkowych - przekonuje.

Do rewitalizacji Pomnika Czynu Powstańczego i jego przedpola potrzeba dużo mniejszej kwoty, bo chodzi o milion złotych.

- Aby ta część Góry Świętej Anny została włączona do ruchu turystycznego, zwłaszcza po zmierzchu. Można by ożywić ten teren dzięki oświetleniu i doprowadzeniu pewnej infrastruktury turystycznej. Za kilka lat będziemy obchodzić 100. rocznicę III Powstania Śląskiego i stałoby się dobrze, gdyby teren wokół pomnika wyładniał - zaznacza.

Jastrzembski zwraca uwagę, że już w tym roku na Górze Świętej Anny prawdopodobnie odbędą się Igrzyska Rockowe.

Swaczyna zapowiada natomiast wizytę u wojewody w sprawie pozyskania dodatkowych pieniędzy na wkład własny do programu rewitalizacji.
Łukasz Jastrzembski 1
Łukasz Jastrzembski 2

Gospodarka

2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:36 Strefa gospodarcza w Olszowej ma bazować na zielonej energii Strefa gospodarcza w Olszowej ma być samodzielna energetycznie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Ujazd chcą prowadzić nowatorski projekt ekologi ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:44 Jest ponad 20 tysięcy cudzoziemców na opolskim rynku pracy. Lwią część stanowią Ukraińcy Ponad 20 tysięcy 200 obcokrajowców pracuje już legalnie na Opolszczyźnie. To o niemal 700 osób więcej niż przed wakacjami. » więcej 2019-10-14, godz. 12:46 O pracy i współpracy z BGK. PPP to przyszłość Nadchodzące lata będą wyzwaniem dla inwestycji samorządowych, a kluczową rolę w ich realizacji ma odegrać Bank Gospodarstwa Krajowego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »