Radio Opole » Gospodarka
2016-01-05, 16:40 Autor: Piotr Wójtowicz

Praca delegowana. Planowane są kolejne zmiany przepisów

Państwa Europy Zachodniej chcą ograniczenia delegowania pracowników z Europy wschodniej do pracy na zachód. Tak twierdzi Grzegorz Kuliś z firmy Weagree, oferującej takie usługi.
Te kwestie są przedmiotem dyskusji w Parlamencie Europejskim. Unijni urzędnicy zauważyli nadużycia i wykorzystywanie delegowanych pracowników. Dlatego chcą zaostrzenia zasad zagranicznej współpracy, a to oznacza wyższe koszty i często brak opłacalności delegowania pracowników do krajów Unii.

Zdaniem Grzegorza Kulisia, poprzez planowane podwyższenie składek polskich pracowników pracujących za granicą zagraniczni urzędnicy chcą chronić własny rynek pracy. Obecnie praca delegowana polega na tym, że pracownik z naszego kraju jest zatrudniony w unii za tamtejsze pensje, natomiast składki na ZUS są odprowadzane do Polski.

- Czyli jeżeli nasz pracownik wyjeżdża, aby budować dom w Niemczech, to powinien otrzymać co najmniej tamtejszą pensję minimalną, natomiast składki odprowadza w Polsce, co oznacza także wpływy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - tłumaczy Kuliś, dodając, że problem dotyczy około 200 tysięcy osób w skali całego kraju.

Takiej formy zatrudnienia obawiają się też przedsiębiorcy z zachodu i nasze związki zawodowe. Sebastian Koćwin, przewodniczący OPZZ w Opolu, podkreśla, że wiele polskich firm deleguje pracowników za granicę, jednak nie płaci im tamtejszej pensji minimalnej ani składek do naszego ZUS-u.

- Niedawno nasi pracownicy zgłosili się w takiej sprawie do szwajcarskiego związku zawodowego, który wspierał ich i wygrywał dla nich odszkodowania - zaznacza Koćwin.

Przypomnijmy, że w maju 2014 roku państwa unijne wprowadziły już zmiany dotyczące firm delegujących pracowników. Dyrektywa wprowadziła m.in. zasadę solidarnej odpowiedzialności w branży budowlanej. Chodzi o to, że jeśli - na przykład - firmy wysyłające pracowników za granicę nie będą płacić im należnych wynagrodzeń, kary za to będą mogły ponieść firmy korzystające z ich usług.
Grzegorz Kuliś
Sebastian Koćwin

Gospodarka

2023-06-07, godz. 19:46 Za nami uroczysta gala Dni Chemika 2023. Zasłużeni pracownicy otrzymali medale Najbardziej aktywni i zasłużeni pracownicy Grupy Azoty Kędzierzyn zostali wyróżnieni. W ramach obchodów Dni Chemika odbyła się dziś (7.06) uroczysta gala… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Powiat kędzierzyńsko-kozielski w czołówce rankingu powiatów. "Dla nas to motywacja" Na Opolszczyźnie pierwszy, w kraju szósty. Powiat kędzierzyńsko-kozielski przoduje w rankingu powiatów do 120 tys. mieszkańców. » więcej 2023-06-07, godz. 16:26 DK 45 między Jełową a Bierdzanami do remontu. Otwarto przetargowe oferty Pięć przedsiębiorstw wystartowało w przetargu na remont odcinka drogi krajowej nr 45 między Jełową a Bierdzanami. » więcej 2023-06-07, godz. 13:15 Staże, szkolenia, doposażenie stanowisk. Wsparcie dla pracodawców Pracodawcy i przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie finansowe na staże i szkolenia i z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Dzięki pomocy PFRON zatrudniający… » więcej 2023-06-07, godz. 11:00 Nadleśnictwa kupują grunty. Trwa zalesianie Od 3 do 5 złotych za metr kwadratowy. Tyle płacą nadleśnictwa za grunty, które mają w przyszłości stać się lasami. » więcej 2023-06-07, godz. 09:30 Gorzowski magistrat chce czerwonej "karpiówki" na wszystkich budynkach komunalnych Wszystkie dachy budynków komunalnych chce wymienić Urząd Miejski w Gorzowie Śląskim. Niedawno zakończyły się prace w dwóch nieruchomościach: przy ulicy… » więcej 2023-06-06, godz. 20:35 Rynek w Baborowie zmienia swój wygląd. Kończy się pierwszy etap prac Dobiega końca pierwszy etap przebudowy rynku w Baborowie. Do tej pory została wymieniona sieć wodociągowa i gazowa oraz kanalizacja deszczowa. Powstały również… » więcej 2023-06-06, godz. 17:38 Olesno wyremontuje 7 ulic gminnych. Inwestycje za 3 mln złotych Umowy na przebudowę siedmiu ulic w gminie Olesno podpisał dzisiaj (06.06) burmistrz Sylwester Lewicki z dwiema firmami wykonawczymi. » więcej 2023-06-05, godz. 18:02 Brzeg chce wyremontować most na miejską wyspę. Dziś strach po nim chodzić Most na Kępę Młyńską w Brzegu z szansą na remont. Miasto liczy, że w sfinansowaniu inwestycji pomoże budżet państwa. » więcej 2023-06-05, godz. 15:00 Bezpieczniej i komfortowo. Ulica Leśna w Ciepielowicach oddana do użytku Mieszkańcy Ciepielowic w gminie Dąbrowa mogą już korzystać z nowo wyremontowanej ulicy Leśnej. Droga poprawi dojazd do posesji, ale przede wszystkim ułatwi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »