Radio Opole » Gospodarka
2015-10-11, 18:00 Autor: Dorota Kłonowska

Ciepło ze śmieci. Nowa kotłownia powstanie w NEC

Nyska Energetyka Cieplna [fot. Dorota Kłonowska]
Nyska Energetyka Cieplna [fot. Dorota Kłonowska]
17 mln zł - tyle ma kosztować ekologiczna kotłownia na paliwa alternatywne, budowana przez Nyską Energetykę Cieplną. Gminna spółka stara się o unijne dofinansowanie i pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Swój wkład finansowy w tę inwestycję wniesie także EKOM - komunalna spółka gminna, bowiem ciepło w mieszkaniach powstanie ze śmieci.
- Nie ma odwrotu, powstanie kotłownia na paliwa alternatywne - mówi prezes NEC Czesław Foks. Koszt inwestycji, to ok. 17 mln zł przy 50% dofinansowaniu Unii Europejskiej. Nie obędzie się także bez pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Inwestycję wymusza nie tylko zdrowy rozsadek, ale także przepisy nakładające coraz to nowe obostrzenia w zakresie działalności spółek ciepłowniczych.

- Paliwo alternatywne będzie do nas przywożone przez gminną spółkę EKOM we własnym zakresie. Już przymierzają się finansowo do zakupu specjalistycznych samochodów – mówi specjalista NEC Romuald Kamuda, któremu powierzono nadzór nad przygotowaniem całej inwestycji. Dodaje, iż ma w tym interes także EKOM, bowiem od 2016 roku spółka będzie zmuszona uiszczać horrendalne opłaty za składowane odpady. Jest w związku z tym w interesie EKOM-u, aby niwelować góry śmieci.

- To potoczne określenie, chodzi faktycznie o wysokoenergetyczne odpady - dodaje.

Z kolei prezes NEC wylicza, że po uruchomieniu kotłowni na paliwa alternatywne mieszkańcy płaciliby mniej za ciepło nawet o ok. 10%.
Czesław Foks i Romuald Kamuda

Gospodarka

2019-04-24, godz. 21:00 Otmuchów pożycza prawie 4 miliony złotych. "Nie otrzymaliśmy jeszcze zwrotu za poprzednie inwestycje a musimy mieć za ... Otmuchowski magistrat rozstrzygnął dwa przetargi na udzielenie kredytów, które pokryją planowany na ten rok deficyt gminy. Samorząd zapożyczy się na prawie 4 ... » więcej 2019-04-24, godz. 19:00 W regionie rośnie liczba osób dorabiających na emeryturze W ciągu czterech lat liczba osób dorabiających na emeryturze na Opolszczyźnie wzrosła o 30%. W regionie obecnie pracuje ponad 16 tysięcy osób pobierających św ... » więcej 2019-04-24, godz. 16:02 Chcąc zaoszczędzić czas, sięgamy po dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne Coraz chętniej korzystamy z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Pozwalają one na uniknięcie kolejek do lekarzy specjalistów, z którymi musimy się liczyć w ram ... » więcej 2019-04-24, godz. 11:18 6,2% wynosi stopa bezrobocia w naszym województwie. Bez pracy pozostaje około 22 tysięcy mieszkańców regionu Opole to miasto z najniższym bezrobociem w regionie. Według ostatnich danych wynosi ono 3,2%. Najwięcej bezrobotnych jest w powiecie głubczyckim (9,5%) i prud ... » więcej 2019-04-23, godz. 19:00 Zapach z fabryki bioetanolu pod Nysą ma być mniej uciążliwy Działająca pod Nysą fabryka etanolu wytwarzanego z nasion kukurydzy chce zmniejszyć natężenie zapachów powstających podczas produkcji. W tym celu w zakładzie ... » więcej 2019-04-23, godz. 18:00 Prudnik: z czeskimi partnerami utworzą inkubatory przedsiębiorczości dla uczniów Z izraelskich doświadczeń chcą skorzystać na pograniczu opolsko-czeskim. Chodzi o utworzenie szkolnych inkubatorów przedsiębiorczości. Inicjatywa jest pokłosi ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:20 Bilans zysków i strat. Czy w Opolu opłaci się montaż butelkomatu? W Krakowie zamontowano pierwszy w Polsce butelkomat. To urządzenie, do którego wrzucamy niepotrzebne butelki, a w zamian otrzymujemy pieniądze. To rozwiązanie ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:00 Drogowcy "wyprostują" skomplikowane skrzyżowanie w Choruli Jedno z głównych skrzyżowań w Choruli, w gminie Gogolin, jest jednocześnie tym, które sprawia kierowcom najwięcej problemów. Niedługo to się zmieni. Rozpoczyn ... » więcej 2019-04-22, godz. 19:00 Będą spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego Spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego przygotowuje tamtejszy magistrat na okres po Wielkanocy. Chodzi między innymi o szczegóły zbliżającej ... » więcej 2019-04-22, godz. 18:00 Wołczyn stawia na ochronę środowiska i porządek w mieście Do gruntownej termomodernizacji dwóch budynków przymierza się w tym roku gmina Wołczyn. Chodzi o Wołczyński Ośrodek Kultury i tamtejszy Ośrodek Pomocy Społecz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »