Radio Opole » Gospodarka
2015-09-18, 08:50 Autor: Radio Opole

Brzeski szpital zmierza ku restrukturyzacji

Samorządowcy dyskutowali wczoraj (17.09) nad przyszłością Brzeskiego Centrum Medycznego. Sesja rady powiatu trwała pięć godzin. Omawiano dwa warianty dla poprawy kondycji finansowej lecznicy. Pierwszy z nich zakłada likwidację oddziału ginekologicznego i oddziału noworodków. Szpital chce również obniżyć stawki dla lekarzy, a także zmniejszyć zatrudnienie w administracji. Drugi wariant to ograniczenie wszystkich oddziałów zabiegowych, czyli utworzenie tzw. szpitala zachowawczego. W praktyce oznacza to, że pacjenci po zabiegach nie będą leżeć tygodniami, a po jednej dobie od zabiegu wyjdą do domu. Radni opowiedzieli się na razie za pierwszą opcją.

Brzeskie Centrum Medyczne

Decyzja rady pokazuje kierunek działań dla ratowania Brzeskiego Centrum Medycznego, które dziś nie ma płynności finansowej. Restrukturyzacja jest potrzebna, by wyprowadzić szpital z zapaści. Na razie dyrekcja lecznicy będzie wprowadzać w życie pierwszy wariant. Oznacza to m.in. likwidację ginekologii i oddziału noworodków. Są nierentowne, ponieważ w BCM – ie rodzi się zbyt mało dzieci. Ponadto szykuje się zaciskanie pasa na pozostałych oddziałach.

- Przede wszystkim musimy ograniczyć i to bardzo koszty funkcjonowania oddziałów zabiegowych. One generują największe straty. W poniedziałek i we wtorek będę przeprowadzał tzw. narady bojowe z lekarzami i ordynatorami - mówi dyrektor BCM – u Krzysztof Konik, który dodaje, że jeśli do końca roku oddziały te nadal nie będą się bilansować, wówczas od nowego roku zastosowany zostanie wariant drugi.

Maciej Stefański, starosta brzeskiUtworzenie „chirurgii jednego dnia” ma poprawić finanse szpitala, jednak NFZ na razie niechętnie finansuje tego typu działania.

Starosta brzeski Maciej Stefański podkreśla, że najważniejsze oddziały zabiegowe nie będą likwidowane.

- Na razie te oddziały muszą zawalczyć, by pokazać, że są w stanie przetrwać. Będziemy na pewno wszystko analizować. Mamy dwa warianty i zobaczymy, jak to będzie funkcjonować. Ja jestem jak zwykle umiarkowanym optymistą, ponieważ liczę, że pierwsze działania w wariancie pierwszym przyniosą zamierzone efekty – dodaje starosta Stefański.

Bożena Kowalkowska i protestujące pielęgniarkiZdaniem opozycji, dyrekcja lecznicy nie ma żadnego przygotowanego harmonogramu, nie ma również zgody NFZ – u na takie zmiany.

- Jesteśmy rozczarowani wariantem, i pierwszym i drugim. Moim zdaniem plan restrukturyzacji nie jest do końca dobrze przygotowany. Nie ma podanych kwot, nie ma informacji, kto jest odpowiedzialny. Nie ma nic. Jest tylko rzucone hasło – żali się radna Bożena Kowalkowska, na co dzień szefowa związku zawodowego pielęgniarek w brzeskim szpitalu.

Krzysztof PuszczewiczSuchej nitki na propozycjach nie zostawia również radny Krzysztof Puszczewicz. Jego zdaniem dyrekcja lecznicy nie jest przygotowana na żaden wariant.

- Dokument, który został nam przedstawiony na sesji jest niewiarygodny. Nie wiadomo, czy jest to program restrukturyzacji, czy są to kierunki zmian. Wszystko jest przedstawione w czasie przyszłym, tj. zrobimy, zwolnimy. Gdy zapytałem dyrektora Konika o harmonogram, usłyszałem, że ma go w głowie – tłumaczy radny opozycji.

Dodajmy, że proponowane zmiany w BCM – ie mogą przynieść 2,5 miliona złotych, wynika z dokumentów przedstawionych radnym. Dla lecznicy to kwota, która znacznie poprawi sytuację placówki. Szpital w Brzegu ma dziś 14 oddziałów, większość z nich jest nierentowna.

Maciej Stępień

Gospodarka

2024-04-25, godz. 05:00 O rozwoju biznesu na rynku gruzińskim. V Forum Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych w Opolu O perspektywach i trendach w prowadzeniu działalności gospodarczej za granicą, kierunkach rozwoju oraz dobrych praktykach w ekspansji zagranicznej rozmawiano… » więcej 2024-04-24, godz. 16:21 Opolski Festiwal Kariery. Krzysztof Skiba motywował nastolatków do walki o marzenia 'Warto mieć konkretne hobby, bo jeśli ono stanie się naszym źródłem utrzymania, nie przepracujemy w życiu nawet jednego dnia'. Tak mówił Krzysztof Skiba… » więcej 2024-04-23, godz. 18:00 W Nysie debatowano o kierunkach rozwoju biznesu Wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie, ale przede wszystkim postępująca reindustrializacja, która wpływa na rozwój lokalnych przedsiębiorstw -… » więcej 2024-04-23, godz. 13:00 Nowy okres rozliczeniowy w programie „Rodzina 800+”. Wnioski do końca kwietnia Został tydzień na złożenie wniosku o 800+ na nowy okres rozliczeniowy. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18… » więcej 2024-04-23, godz. 09:30 "E-eksport. Wielkie możliwości dla małych firm". Opolska Izba Gospodarcza zaprasza na szkolenie - Nie najlepsze są nastroje w polskim biznesie. Koniunktura w wielu branżach jest słaba - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Bartosz Ryszka, prezes… » więcej 2024-04-22, godz. 17:31 Opole: rozpoczęła się trzydniowa konferencja branżowa inżynierów budownictwa 28 referatów o bardzo szerokiej tematyce zostanie wygłoszonych przez trzy dni podczas VI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej ECCE 2024 w Opolu… » więcej 2024-04-19, godz. 13:57 Jak zachęcić nastolatków do wyboru szkół branżowych? Deficyt fachowców na rynku pracy to jeden z głównych tematów 7. Warsztatów Orientacji Zawodowej w Wojewódzkim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Opolu. » więcej 2024-04-19, godz. 06:07 MZK w Nysie świętuje 70. urodziny. Zaczynali bez rozkładu, dziś obsługują wszystkie sołectwa 70 lat działalności na rynku świętuje Miejski Zakład Komunikacji w Nysie. Spółka powstała w lutym 1954 roku. Kursowały wtedy autobusy Mavag o mocy 105… » więcej 2024-04-17, godz. 15:16 Ruszyły szparagowe żniwa. Szybciej niż w zeszłym roku Szparagowe żniwa w tym roku o prawie miesiąc szybciej. Jest to spowodowane przede wszystkim wysokimi temperaturami, z jakimi mieliśmy do czynienia na początku… » więcej 2024-04-17, godz. 10:00 Delikatny spadek liczby ubezpieczonych obcokrajowców na Opolszczyźnie Ponad 1,3 miliona cudzoziemców jest ubezpieczonych w całym kraju w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na Opolszczyźnie to nieco ponad 23 tys. osób, ale… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »