Unia Europejska będzie wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa
- Jak chodzi o seniorów musi być to kompleksowa obsługa - mówi Małgorzata Adamska, zastępca dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.
- Funkcjonowanie domów opieki nie powinno sprowadzać się do zapewnienia seniorom jedynie pobytu. Będziemy promować takie programy, które spowodują, że będą tam spotykać się różne pokolenia, a seniorzy będą włączani do życia lokalnej społeczności – dodaje Małgorzata Adamska.
Bogusława Mazurek z firmy doradczej Crido Taxand zauważa, że największe szanse na dotacje będą miały te pomysły, których wdrożenie poprzedzone było pracami badawczymi lub analizą potrzeb w danym regionie. - Firmy, które nie mają bazy naukowej, badania mogą zlecić instytucjom. Badania powinny przeprowadzać politechniki czy uniwersytety, które mają odpowiednie certyfikaty - dodaje Mazurek.
Opolskie przedsiębiorstwa są dobrze przygotowane do korzystania z unijnych pieniędzy uważa Jakub Moskal dyrektor departamentu projektów własnych Agencji Rozwoju Przemysłu SA. - Pomysły powinny być dobrze przemyślane - dodaje Moskal.
- W mojej ocenie nie jest dobrą kolejnością, jak projekty dopasowuje się do dotacji. Lepiej jak robi się diagnozę potrzeb i wtedy można je wzmocnić pieniędzmi unijnymi – mówi Moskal.
Dodajmy, że w latach 2014 - 2020 Opolszczyzna będzie miała do dyspozycji na realizację programów ponad 944 milionów euro.
Posłuchaj:
Piotr Wrona