Radio Opole » Gospodarka
2014-04-30, 15:36 Autor: Radio Opole

10 lat w UE. Czy było warto?

8 miliardów złotych - unijne dotacje o takiej wartości trafiły na Opolszczyznę w ciągu ostatniej dekady. W związku z 10. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej spytaliśmy radnych sejmiku ocenę zysków i strat.

 Radny Klubu Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Czerwiński uważa, że Polska na wejściu do unii straciła. Przypomina, że od początku był przeciwnikiem wejścia Polski do Wspólnoty.

- Przestrzegałem, że Polska po wejściu do Unii Europejskiej może wyglądać tak jak Opolskie, czyli region charakteryzujący się masową emigracją za chlebem i pustymi wioskami - mówi i dodaje, że jego zdaniem ta czarna wizja się ziściła.

Jednak większość radnych - zarówno tych z koalicji, jak i opozycji - jest innego zdania. Radny mniejszości niemieckiej Ryszard Donitza przypomina, że teraz bez paszportów może podróżować po terenie całej Wspólnoty, natomiast radny lewicy Andrzej Mazur dodaje, że w ciągu dekady nastąpiły w Polakach ogromne zmiany mentalnościowe.

- Mamy dobre stosunki z sąsiadami z zachodu. Teraz czekamy na lepsze czasy - mówi.

Mazur przypomniał też, że w 2025 roku w ramach unii handlowej nastąpi stowarzyszenie między UE a USA. Jego zdaniem, to będzie potęga gospodarcza.

Na wejściu do Wspólnoty zyskało również opolskie rolnictwo. Dopłaty bezpośrednie poprawiły kondycję finansową wielu gospodarstw, ale należy zauważyć, że część rolników w ciągu kilku ostatnich lat odeszła z rolnictwa. Pięć lat temu w KRUS-ie zarejestrowanych było 42 tysiące rolników. Od tamtej pory ubyło ok. 5,5 tysiąca czynnych rolników. Przyczyną mniejszej liczby ubezpieczonych w KRUS-ie jest koncentracja areału, powstawanie dużych gospodarstw rolnych oraz spadająca opłacalność działalności rolniczej.

Posłuchaj:

Piotr Wójtowicz

Gospodarka

2024-11-05, godz. 21:45 „Poznają inną kulturę, inne nawyki zawodowe”. Uczniowie z Prudnika wyjechali na zagraniczne praktyki We Włoszech i Hiszpanii praktyki zawodowe odbyło 30 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. Przez cztery tygodnie podnosili tam swoje kwalifikacje… » więcej 2024-11-05, godz. 16:21 "Takie rozwiązanie nie budzi kontrowersji". W Głogówku nowy rok budżetowy ma być bez podwyżki podatków Burmistrz Głogówka proponuje, aby w przyszłym roku nie wzrosły lokalne podatki w tej gminie. Powodem ich zamrożenia są szkody wyrządzone przez powódź. » więcej 2024-11-04, godz. 17:30 Opole centrum dyskusji o gospodarce wodnej. Eksperci wypracowują nowe rozwiązania Państwowa Rada Gospodarki Wodnej przez dwa dni obraduje w Opolu. W spotkaniu w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim wzięli udział eksperci, opolscy parlamentarzyści… » więcej 2024-11-04, godz. 14:30 Niezbędna jest pomoc państwa. Prudnicki Pionier chce zmienić lokalizację Spółdzielnia Pionier w Prudniku liczy na pomoc państwa w odbudowie firmy po powodzi. Po raz kolejny zakład pracy chronionej zalała płynąca obok rzeka. Ze… » więcej 2024-11-02, godz. 19:27 Brzeska ciepłownia stawia na "elektryki". Do ich ładowania będzie wykorzystywany prąd z własnej instalacji Brzeska ciepłownia inwestuje w 'elektryki'. Zarządzająca nią spółka zapoczątkowała wymianę samochodów na zeroemisyjne i jak zapowiada, na tym nie ko… » więcej 2024-11-01, godz. 09:00 Stacja uzdatniania wody w Sieroniowicach po gruntownym remoncie. Gmina Ujazd skanalizowana w 99 procentach Gmina Ujazd zakończyła generalny remont stacji uzdatniania wody w Sieroniowicach. Tam wymieniony został m.in. stary azbestowy wodociąg i pompy. To ważna inwestycja… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Reforma finansów samorządowych wywołuje wątpliwości dotyczące nakładów na oświatę 1 stycznia wejdzie w życie reforma finansów samorządowych, na którą czekano także w gminach i powiatach Opolszczyzny. Ustawa zmienia sposób naliczania dochodów… » więcej 2024-10-31, godz. 11:22 Brzeg chce wyremontować ulicę Starobrzeską. Na razie jednak nie ma na to zadanie pieniędzy Brzeski magistrat planuje modernizację ulicy Starobrzeskiej. To jedna z najdłuższych, a zarazem najbardziej zniszczonych dróg w mieście. » więcej 2024-10-30, godz. 15:40 Pod Skarbimierzem mogą stanąć wiatraki. Gmina zapowiada darmowy prąd dla mieszkańców W gminie Skarbimierz może stanąć do 50 turbin wiatrowych. Zanim zapadną w tej sprawie decyzje, władze gminy będą przeprowadzać konsultacje z mieszkańcami… » więcej 2024-10-29, godz. 17:00 Głuchołazy: powodzianie muszą mieć rachunki wydatków Doraźną pomoc do 8 tysięcy zł otrzymało już około 1200 powodzian z gminy Głuchołazy. W sumie tysiące mieszkańców z tego rejonu korzysta z różnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »