Radio Opole » Sport i turystyka
2017-12-09, 16:35 Autor: Ewelina Laxy

Uczcili pamięć niezwykłego sportowca - odbył się I memoriał im. Edwarda Faciejewa

Memoriał im. Edwarda Faciejewa [fot. Ewelina Laxy]
Memoriał im. Edwarda Faciejewa [fot. Ewelina Laxy]
Memoriał im. Edwarda Faciejewa [fot. Ewelina Laxy]
Memoriał im. Edwarda Faciejewa [fot. Ewelina Laxy]
Memoriał im. Edwarda Faciejewa [fot. Ewelina Laxy]
Memoriał im. Edwarda Faciejewa [fot. Ewelina Laxy]
Memoriał im. Edwarda Faciejewa [fot. Ewelina Laxy]
Memoriał im. Edwarda Faciejewa [fot. Ewelina Laxy]
Memoriał im. Edwarda Faciejewa [fot. Ewelina Laxy]
Memoriał im. Edwarda Faciejewa [fot. Ewelina Laxy]
Młodzi judocy z Opolszczyzny, województw sąsiednich, a także z Czech walczyli podczas I memoriału im. Edwarda Faciejewa. Na matach stanęli zawodnicy w wieku od 6 do 13 lat. Podczas zawodów wspominano niezwykłą postać, jaką był Edward Faciejew.
- Wszyscy, którzy go znali, wiedzieli, że był osobą energiczną, dowcipną i pełną życia. Chcemy, żeby ten memoriał był taki sam - mówi Anna Chodakowska, żona, wychowanka trenera, a także prezes klubu AZS Opole. - Tu jest mnóstwo dzieciaków, które trenera nie znały, ale jest też mnóstwo jego wychowanków. Wśród nich są trenerzy, rodzice, którzy przyprowadzili swoje dzieci, sędziowie i oni doskonale wiedzą, jaki był trener. Taki charakter chcielibyśmy zachować. Ponieważ sport i judo były całym jego życiem, inaczej jego pamięci nie da się uczcić, jak przez działalność sportową.

Na memoriale nie zabrakło zawodników, którzy trenowali pod okiem Faciejewa. Jak mówi Beata Kucharzewska-Śmieja, zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Atlancie, organizacja zawodów to najlepszy rodzaj hołd, jaki można oddać zawodnikowi.

- Nie ma w tym mieście osoby, która zrobiłaby dla judo więcej niż Edward Faciejew - dodaje olimpijka. - Ze wszystkimi pięknymi cechami swojego charakteru, ale także z tymi trudnymi momentami w swoim charakterze, to jest człowiek, który przysłużył się dla naszego opolskiego i polskiego judo. Spotykamy się z koleżankami, z którymi kiedyś startowałyśmy na macie, teraz nasze dzieci walczą na matach. Nasze dzieci robią takie judo, jakiego uczył nas trener Faciejew. To piękny moment do tego, żeby się spotkać, żeby powspominać, żeby zobaczyć, jak wiele w nas jest tego, czego nas nauczył.

Memoriał potrwa do jutra (10.12). Podczas imprezy zawodnicy będą mieli także okazję potrenować z wicemistrzem Europy - Tomaszem Kowalskim.

Edward Faciejew był m.in. trenerem klubu AZS w Opolu. Zmarł w kwietniu zeszłego roku podczas powrotu z Akademickich Mistrzostw Polski w Białymstoku.
Anna Chodakowska
Beata Kucharzewska-Śmieja

Sport i turystyka

2018-07-17, godz. 17:16 Gwardia poznała rywali w Pucharze EHF. Najgorsze losowanie z możliwych Szwedzkie Alingsas HK lub słoweńskie Gorenje Velenje. Ze zwycięzcą tego pojedynku KPR Gwardia Opole zagra o trzecią rundę Pucharu EHF. Faworytem spotkania będ ... » więcej 2018-07-17, godz. 11:00 Odra skompletowała kadrę, ale prezes nie wyklucza kolejnych wzmocnień Dziewięciu nowych zawodników na sezon 201/2019 zakontraktowała opolska Odra. Wśród nich są zarówno młodzi jak Patryk Janasik, czy Jakub Moder, ale i bardzo do ... » więcej 2018-07-16, godz. 18:00 Piechniczek: sprawdziła się formuła 32 drużyn w finałach - Podobał mi się cały mundial. Było bardzo dużo meczów ciekawych, interesujących i sporo niespodzianek - tak mistrzostwa świata w piłce nożnej ocenił na anten ... » więcej 2018-07-16, godz. 12:45 Miesiąc piłkarskich zmagań, wielki finał... i po mundialu. Goście Radia Opole podsumowali Mistrzostwa Świata w Piłce N ... Koniec mundialu w Rosji. Po miesiącu zmagań na rosyjskich stadionach dwudzieste pierwsze piłkarskie mistrzostwa świata przeszły do historii. Zwycięzcą turniej ... » więcej 2018-07-15, godz. 14:00 Prudnik: będą również szkolić czeskich łuczników Polsko-czeskie centrum szkolenia łuczniczego powstanie w Prudniku. Możliwe to będzie dzięki dofinansowaniu z unijnego funduszu wspierającego współpracę transg ... » więcej 2018-07-14, godz. 19:49 Odra uległa czeskiej Karvinie 0:1. To był ostatni sprawdzian przed startem ligi Opolska Odra przegrała ostatni przedsezonowy sparing. Nasz zespół uległ na wyjeździe, występującej w czeskiej ekstraklasie, MFK Karvinie 0:1. » więcej 2018-07-14, godz. 18:32 Nie tylko dla wyczynowców. "Z nurtem Opola" kajakiem po Odrze i Młynówce Jak wygląda 'opolska Wenecja', katedra, czy ratusz, to wszyscy mieszkańcy Opola doskonale wiedzą. Ale popatrzeć na nie z poziomu wody, to już zupełnie inna pe ... » więcej 2018-07-13, godz. 18:30 Z głubczyckiego basenu ucieka woda. W przyszłym roku będzie remont W tym roku jeszcze działa, jeszcze można z niego korzystać, ale wszystko wskazuje na to, że przyszłe lato mieszkańcy Głubczyc będą musieli się obyć bez basenu ... » więcej 2018-07-11, godz. 14:34 Odra przegrała przedostatni sparing przed startem ligi Opolska Odra przegrała z Ruchem Chorzów 1:2. To był przedostatni test-mecz naszego I-ligowca przed startem rozgrywek. » więcej 2018-07-11, godz. 11:30 Namysłów: zamknęli krytą pływalnie, ale zachęcają do kąpieli na odkrytym akwenie Jak co roku tamtejszy kryty basen jest zamykany w okresie letnim. W ciągu kilku najbliższych tygodni obiekt przejdzie stosowne naprawy i przeglądy, by przez n ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »