Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-04-04, 17:30 Autor: Witold Wośtak

160 lat temu powstańcy styczniowi starli się z Rosjanami obok Praszki

Krzyż na mogile powstańców w czasie pierwszej wojny światowej [fot. archiwum Muzeum w Praszce]
Krzyż na mogile powstańców w czasie pierwszej wojny światowej [fot. archiwum Muzeum w Praszce]
160 lat mija dzisiaj (04.04) od potyczki powstańców styczniowych z siłami rosyjskimi w Kuźniczce obok Praszki.
Pod koniec marca 1863 roku Józef Oksiński, dowódca oddziału powstańczego, przesunął się z oddziałem liczącym około 150 osób w pobliże Praszki. Tam miała dotrzeć broń nadsyłana z zagranicy.

- Powstańcy zatrzymali się w folwarku Kuźniczka, gdzie 4 kwietnia w Wielką Sobotę zostali zaatakowani przez Rosjan - mówi Maria Feliks, dyrektor Muzeum w Praszce.

- Po kilkugodzinnej wymianie ognia powstańcy zostali zmuszeni do wycofania się w głąb lasu. W tej bitwie poległo 10 powstańców, którzy zostali pochowani na cmentarzu w Praszce. Pogrzeb miał miejsce w Wielkanoc, prawdopodobnie bez udziału księdza, ale uczestniczyło wielu mieszkańców Praszki. Miasto było bardzo pozytywnie nastawione wobec powstańców.

Podczas pierwszej wojny światowej na cmentarzu postawiono krzyż. Z kolei w okresie dwudziestolecia międzywojennego, w 1929 roku, miasto ufundowało na cmentarzu pomnik.

- Ten pomnik został zniszczony podczas okupacji niemieckiej w czasie drugiej wojny światowej, ale po wojnie został odbudowany niemal w takim samym kształcie. Zmieniono jedynie trochę układ monumentu. On jest lekko odwrócony, już nie stoi tyłem do muru cmentarnego, tylko bokiem.

Dodajmy, po pogrzebie powstańców na cmentarzu posadzono cztery lipy, które rosną tam do dziś.
Maria Feliks 1
Maria Feliks 2

Kultura i rozrywka

2024-07-02, godz. 14:09 Zbliża się otwarcie wystawy "Dyplomy 2024" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Dyplomy 2024 - to wystawa, która otwarta zostanie w piątek (5.07) w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Zobaczymy prace dyplomowe absolwentów studiów licencjackich… » więcej 2024-07-01, godz. 19:30 W Prudniku debatowano o spuściźnie Maxa Pinkusa Maksowi Pinkusowi i dziełu jego życia poświęcona była konferencja naukowa w Prudniku. Przed wojną stworzył tam Bibliotekę Śląską, której księgozbiór… » więcej 2024-07-01, godz. 17:30 Nie w lipcu, a w sierpniu. Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu z nową datą Zmienił się termin tegorocznego Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Siódma edycja wydarzenia została przełożona na pierwsze dni sierpnia z przyczyn… » więcej 2024-07-01, godz. 14:55 Wystawę malarstwa Alfreda Kreutzberga oglądać można w Opolu Obrazy niemieckiego artysty Alfreda Kreutzberga przywieziono na wystawę do opolskiego Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce, inaugurując… » więcej 2024-06-28, godz. 18:58 Rycerze włączyli się w obchody Nocy Kultury w Opolu. Przygotowali wiele atrakcji Gry i zabawy średniowieczne, pisanie gęsim piórem, ozdoby ze skóry, strzelanie z łuku czy rzucanie toporem. Opolskie Bractwo Rycerskie włączyło się w… » więcej 2024-06-28, godz. 15:47 Opolscy artyści plastycy świętują. Przygotowano kilka wystaw O pierwszych latach funkcjonowania Związku Polskich Artystów Plastyków opowiada wystawa na rynku w stolicy regionu. » więcej 2024-06-28, godz. 13:56 Duch Starszego Pana Wasowskiego w Muzeum Polskiej Piosenki [ZDJĘCIA] W Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oglądać można już nową wystawę poświęconą Jerzemu Wasowskiemu, kompozytorowi, twórcy Kabaretu Starszych Panów. » więcej 2024-06-27, godz. 17:30 Ogromne zainteresowanie Koncertem Muzyki Filmowej w amfiteatrze Muzyka filmowa w różnym wykonaniu także symfonicznym cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tak też jest i w Opolu, dlatego organizatorzy koncertu filharmoników… » więcej 2024-06-27, godz. 14:30 Książka opolskiej pisarki w finale Nagrody Literackiej "Juliusz" Jury Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” - nagrody za biografię roku do finałowej piątki zakwalifikowało książkę Beaty Dżon-Ozimek i Michała… » więcej 2024-06-27, godz. 12:30 Archeologiczne metody prac w Miejscu Pamięci w Łambinowicach na wystawie w Opolu Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza do swojej siedziby w Opolu na wystawę pokazującą prace archeologiczne prowadzone w Miejscu Pamięci w Łambinowicach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »